libvirt - en to sv translation catalogue (708 entries)

en: 
      (specify help <command> for details about the command)
sv: 
      (ange --help <kommando> för detaljer om kommandot)

en: 
      DESCRIPTION
sv: 
      BESKRIVNING

en: 
      OPTIONS
sv: 
      FLAGGOR

en: 
    (Time: %.3f ms)
sv: 
    (Tid: %.3f ms)

en:   NAME
sv:   NAMN

en: %s harddisk '%s' has unsupported cache mode '%s'
sv: %s-hårddisk ”%s” har ett cache-läge som inte stödjs ”%s”

en: %s object has invalid dynamic type
sv: %s-objekt har ogiltig dynamisk typ

en: %s: %d: failed to allocate %d bytes
sv: %s: %d: misslyckades att allokera %d bytes

en: %s: %d: failed to allocate %lu bytes
sv: %s: %d: misslyckades att allokera %lu bytes

en: %s: error: %s. Check /var/log/messages or run without --daemon for more info.
sv: %s: fel: %s.  Undersök /var/log/messages eller kör utan --daemon för mer information.

en: %s: failed to write log file: %s
sv: %s: misslyckades att skriva loggfilen: %s

en: %s: initialization failed
sv: %s: initiering misslyckades

en: (re)connect to hypervisor
sv: (åter)anslut till hypervisor

en: --%s <number>
sv: --%s <nummer>

en: --%s <string>
sv: --%s <sträng>

en: --format only works with --memory-only
sv: --format fungerar endast med --memory-only

en: Address family for hostname not supported
sv: Adressfamiljen för värdnamnet stödjs inte

en: All requests done
sv: Alla begäran klara

en: Argument buffer too small
sv: Argumentbufferten är för liten

en: Attach device from an XML <file>.
sv: Anslut enhet från en XML <fil>.

en: Attach new disk device.
sv: Anslut ny diskenhet.

en: Attach new network interface.
sv: Anslut nytt nätverksgränssnitt.

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Bad value for ai_flags
sv: Felaktigt värde för ai_flags

en: CPU Affinity:
sv: CPU-släktskap:

en: CPU frequency:
sv: CPU-frekvens:

en: CPU model:
sv: CPU-modell:

en: CPU socket(s):
sv: CPU-uttag:

en: CPU time:
sv: CPU-tid:

en: CPU vendor specified without CPU model
sv: CPU-leverantören anges utan CPU-modell

en: CPU(s):
sv: CPU(er):

en: Call to %s for unexpected type '%s'
sv: Anrop av %s för oväntad typ ”%s”

en: Cannot directly attach CDROM %s
sv: Kan inte direktansluta CDROM %s

en: Cannot directly attach floppy %s
sv: Kan inte direktansluta diskett %s

en: Cannot extract running %s hypervisor version
sv: Kan inte hämta ut version från körande %s hypervisor

en: Cannot parse <address> 'bus' attribute
sv: Kan inte tolka <address> ”bus”-attributet

en: Cannot parse <address> 'controller' attribute
sv: Kan inte tolka <address> ”controller”-attribut

en: Cannot parse <address> 'domain' attribute
sv: Kan inte tolka <address> ”domain”-attributet

en: Cannot parse <address> 'function' attribute
sv: Kan inte tolka <address> ”function”-attributet

en: Cannot parse <address> 'port' attribute
sv: Kan inte tolka <address> ”port”-attribut

en: Cannot parse <address> 'slot' attribute
sv: Kan inte tolka <address> ”slot”-attributet

en: Cannot parse <address> 'unit' attribute
sv: Kan inte tolka <address> ”unit”-attribut

en: Cannot parse <source> 'port' attribute with socket interface
sv: Kan inte tolka <source> ”port”-attribut med uttagsgränssnitt

en: Cannot parse controller index %s
sv: Kan inte tolka styrenhetsindex %s

en: Change the current memory allocation in the guest domain.
sv: Ändra nuvarande minnesallokering i gästdomänen.

en: Change the maximum memory allocation limit in the guest domain.
sv: Ändra gräns för maximal minnesallokering för gästdomänen.

en: Configure a domain to be automatically started at boot.
sv: Konfigurera en domän till att automatiskt starta vid uppstart.

en: Configure a network to be automatically started at boot.
sv: Konfigurera ett nätverk att starta automatiskt vid uppstart.

en: Connect the virtual serial console for the guest
sv: Anslut den virtuella seriekonsolen för gästen

en: Connect to local hypervisor. This is built-in command after shell start up.
sv: Anslut till lokal hypervisor. Detta är inbyggt kommando efter skalet startat upp.

en: Controllers must use the 'pci' address type
sv: Styrenheter måste använda adresstypen ”pci”

en: Core dump a domain.
sv: Spara kärnan för en domän.

en: Core(s) per socket:
sv: Kärnor per uttag:

en: Could not find %s with name '%s'
sv: Kunde inte hitta %s med namnet ”%s”

en: Could not find <name>
sv: Kunde inte hitta <namn>

en: Could not find <uuid>
sv: Kunde inte hitta <uuid>

en: Could not set max-memory to %lu kilobytes: %s
sv: Kunde inte ställa in max minne till %lu kilobyte: %s

en: Could not set memory to %lu kilobytes: %s
sv: Kunde inte ställa in minne  till %lu kilobyte: %s

en: Could not set number of virtual CPUs to %d: %s
sv: Kunde inte ställa in antalet virtuella processorer till %d: %s

en: Could not start domain: %s
sv: Kunde inte starta domänen: %s

en: Create a domain.
sv: Skapa en domän.

en: Create a network.
sv: Skapa ett nätverk.

en: Create a restore point for interfaces settings
sv: Skapa en återställningspunkt för gränssnittsinställningar

en: Credit scheduler weight parameter (%d) is out of range (1-65535)
sv: Parametern för kreditplanerarvikt (%d) är ej i intervallet (1-65535)

en: Define a domain.
sv: Definiera en domän.

en: Define a network.
sv: Definiera ett nätverk.

en: Detach device from an XML <file>
sv: Avmontera enhet från en XML-fil

en: Detach disk device.
sv: Avmontera diskenhet.

en: Detach network interface.
sv: Avmontera nätverksgränssnitt.

en: Display the system version information.
sv: Visa informationen om systemversion

en: Domain %s created from %s
sv: Domän %s skapad från %s

en: Domain %s defined from %s
sv: Domän %s definierad från %s

en: Domain %s destroyed
sv: Domän %s förstörd

en: Domain %s has been undefined
sv: Domän %s har avdefinierats

en: Domain %s is being rebooted
sv: Domän %s håller på att starts om

en: Domain %s is being shutdown
sv: Domän %s håller på att stängas ned

en: Domain %s marked as autostarted
sv: Domän %s markerad som autostartad

en: Domain %s resumed
sv: Domän %s fortsatt

en: Domain %s started
sv: Domän %s startade

en: Domain %s suspended
sv: Domän %s suspenderad

en: Domain %s unmarked as autostarted
sv: Domän %s avmarkerad som autostartad

en: Domain is already active
sv: Domänen är redan aktiv

en: Domain is already running
sv: Domänen kör redan

en: Domain is not powered off
sv: Domänen är inte avstängd

en: Domain not found
sv: Domän hittades inte

en: Domain not found: %s
sv: Domän hittades inte: %s

en: Domain restored from %s
sv: Domän återställd från %s

en: Driver state initialization failed
sv: Initiering av drivrutinstillstånd misslyckades

en: End of file from monitor
sv: Slutet på filen från övervakaren

en: Error parsing 'path'. Invalid characters.
sv: Fel vid tolkning av ”path”.  Ogiltiga tecken.

en: Error while opening SSH session.
sv: Fel när SSH-session öppnades.

en: Error while reading the domain name
sv: Fel när domännamnet lästes

en: Failed to allocate memory
sv: Misslyckades att allokera minne

en: Failed to apply capabilities: %d
sv: Det gick inte att sätta förmågor: %d

en: Failed to attach device from %s
sv: Misslyckades att ansluta enhet från %s

en: Failed to attach the following disk/dvd/floppy to the machine: %s, rc=%08x
sv: Misslyckades att inte att ansluta följande disk/dvd/diskett till maskinen: %s, rc=%08x

en: Failed to bind socket to '%s'
sv: Misslyckades att binda uttag till ”%s”

en: Failed to connect socket to '%s'
sv: Misslyckades att ansluta uttaget till ”%s”

en: Failed to connect to the hypervisor
sv: Misslyckades att ansluta till hypervisor

en: Failed to convert '%s' to unsigned int
sv: Misslyckades att konvertera ”%s” till teckenlöst heltal

en: Failed to core dump domain %s to %s
sv: Misslyckades att spara domän %s till %s

en: Failed to create XML
sv: Misslyckades att skapa XML

en: Failed to create domain from %s
sv: Misslyckades att skapa domän från %s

en: Failed to create lib dir '%s': %s
sv: Det gick inte att skapa bibliotekskatalogen ”%s”: %s

en: Failed to create network from %s
sv: Misslyckades att skapa nätverk från %s

en: Failed to create save dir '%s': %s
sv: Det gick inte att skapa sparkatalogen ”%s”: %s

en: Failed to create socket
sv: Misslyckades att skapa uttag

en: Failed to create state dir '%s': %s
sv: Det gick inte att skapa tillståndskatalogen ”%s”: %s

en: Failed to define domain from %s
sv: Misslyckades att definiera domän från %s

en: Failed to define network from %s
sv: Misslyckades att definiera nätverk från %s

en: Failed to destroy domain %s
sv: Misslyckades att förstöra domän %s

en: Failed to destroy interface %s
sv: Misslyckades med att förstöra gränssnittet %s

en: Failed to destroy network %s
sv: Misslyckades att förstöra nätverk %s

en: Failed to detach device from %s
sv: Misslyckades att avmontera enheten från %s

en: Failed to find path for %s binary
sv: Kunde inte hitta sökvägen till binären %s

en: Failed to find the network
sv: Misslyckades att hitta nätverk

en: Failed to find the network: %s
sv: Misslyckades att hitta nätverket: %s

en: Failed to fork as daemon: %s
sv: Det gick inte grena av som demon: %s

en: Failed to get block stats %s %s
sv: Misslyckades att hämta block statistik %sl %s

en: Failed to get disk information
sv: Misslyckades att få diskinformation

en: Failed to get interface information
sv: misslyckades att få gränssnittsinformation

en: Failed to get interface stats %s %s
sv: Misslyckades att hämta gränssnittsstatistik %s %s

en: Failed to initialize libvirt error handling
sv: Misslyckades att initiera felhantering för libvirt

en: Failed to list active domains
sv: Misslyckades att lista aktiva domäner

en: Failed to list active networks
sv: Misslyckades att lista aktiva nätverk

en: Failed to list inactive domains
sv: Misslyckades att lista inaktiva domäner

en: Failed to list inactive networks
sv: Misslyckades att lista inaktiva nätverk

en: Failed to mark domain %s as autostarted
sv: Misslyckades att markera domän %s som autostartad

en: Failed to open dir '%s'
sv: Misslyckades att öppna katalogen ”%s”

en: Failed to open file '%s'
sv: Misslyckades att öppna filen ”%s”

en: Failed to parse mode '%s'
sv: Misslyckades med att tolka läget ”%s”

en: Failed to read /proc/mounts
sv: Det gick inte att läsa /proc/mounts

en: Failed to read WWNN for host%d
sv: Misslyckades att läsa WWNN för värd%d

en: Failed to read WWPN for host%d
sv: Misslyckades att läsa WWPN för värd%d

en: Failed to reboot domain %s
sv: Misslyckades att starta om domän %s

en: Failed to restore domain from %s
sv: Misslyckades att återställa domän från %s

en: Failed to resume domain %s
sv: Misslyckades att fortsätta domän %s

en: Failed to save domain %s to %s
sv: Misslyckades att spara domän %s till %s

en: Failed to shutdown domain %s
sv: Misslyckades att stänga ned domän %s

en: Failed to start domain %s
sv: Misslyckades att starta domän %s

en: Failed to start interface %s
sv: Misslyckades med att starta gränssnittet %s

en: Failed to start network %s
sv: Misslyckades att starta nätverk %s

en: Failed to suspend domain %s
sv: Misslyckades att suspendera domän %s

en: Failed to take snapshot: %s
sv: Misslyckades att ta ögonblicksbild: %s

en: Failed to undefine domain %s
sv: Misslyckades att avdefiniera domän %s

en: Failed to undefine network %s
sv: Misslyckades att avdefiniera nätverk %s

en: Failed to unmark domain %s as autostarted
sv: Misslyckades att avmarkera domän %s som autostartad

en: GET operation failed
sv: GET-operation misslyckades

en: GET operation failed: %s
sv: GET-operation misslyckades: %s

en: GNUTLS call error
sv: GNUTLS-anropsfel

en: Get network interface stats for a running domain.
sv: Hämta statistik för nätverksgränssnitt för en köranade domän.

en: Host sysinfo extraction not supported on this platform
sv: Extrahering av värdend stödjs inte på denna plattform

en: HostCpuIdInfo register '%s' has an unexpected format
sv: HostCpuIdInfo-register ”%s” har ett oväntat format

en: HostCpuIdInfo register '%s' has an unexpected length
sv: HostCpuIdInfo-register ”%s” har en oväntad längd

en: Insufficient specification for PCI address
sv: Otillräcklig specifikation för PCI-adress

en: Interface %s destroyed
sv: Gränssnittet %s förstört

en: Interface %s started
sv: Gränssnitt %s startat

en: Interrupted by a signal
sv: Avbröts av en signal

en: Invalid CPU feature name
sv: Ogiltigt CPU-funktionsnamn

en: Invalid CPU feature policy
sv: Ogiltig CPU-funktionspolicy

en: Invalid CPU topology
sv: Ogiltig CPU-topologi

en: Invalid bus type '%s' for disk
sv: Ogiltig busstyp ”%s” för hårddisk

en: Invalid bus type '%s' for floppy disk
sv: Ogiltig busstyp ”%s” för diskett

en: Invalid context
sv: Ogiltig kontext

en: Invalid file descriptor while waiting for monitor
sv: Ogiltig filidentifierare i väntan på övervakaren

en: Invalid floppy device name: %s
sv: Ogiltigt diskettenhetsnamn: %s

en: Invalid harddisk device name: %s
sv: Ogiltigt hårddiskenhetsnamn: %s

en: Invalid match attribute for CPU specification
sv: Ogiltigt match-attribut för CPU-specifikationen

en: Invalid port number: %s
sv: Ogiltigt portnummer: %s

en: Invalid ports: %s
sv: Ogiltiga portar: %s

en: Invalid vectors: %s
sv: Ogiltiga vektorer: %s

en: Lease %s in lockspace %s already exists
sv: Hyra %s i låsrymden %s finns redan

en: Lease %s in lockspace %s does not exist
sv: Hyra %s i låsrymden %s finns inte

en: Malformed lease target offset %s
sv: Felaktig målförskjutning för hyra %s

en: Max memory:
sv: Max minne:

en: Memory allocation failure
sv: Minnesallokeringsfel

en: Memory size:
sv: Minnesstorlek:

en: Migrate domain to another host.  Add --live for live migration.
sv: Migrera domän till en anna värd.  Lägg till --live för live-migrering.

en: Missing 'cores' attribute in CPU topology
sv: Saknat ”cores”-attribut i CPU-topologi

en: Missing 'key' element for lease
sv: Saknat ”key”-element för hyra

en: Missing 'name' property in %s lookup
sv: Saknad ”name”-egenskap i %s-uppslagning

en: Missing 'sockets' attribute in CPU topology
sv: Saknat ”sockets”-attribut i CPU-topologi

en: Missing 'target' element for lease
sv: Saknat ”target”-element för hyra

en: Missing 'threads' attribute in CPU topology
sv: Saknat ”threads”-attribut i CPU-topologi

en: Missing CPU architecture
sv: Saknad CPU-arkitektur

en: Missing CPU feature name
sv: Saknat CPU-funktionsnamn

en: Missing CPU model name
sv: Saknat CPU-modellnamn

en: Missing server name in phyp:// URI
sv: Servernamn saknas i phyp://URI

en: Missing source host attribute for char device
sv: Källvärdsattribut saknas för teckenenhet

en: Missing source path attribute for char device
sv: Källsökvägsattribut saknas för teckenenhet

en: Missing source service attribute for char device
sv: Källtjänstattribut saknas för teckenenhet

en: Model name contains invalid characters
sv: Modellnamnet innehåller ogiltiga tecken

en: Monitor does not support sending of file descriptors
sv: Övervakningen stödjer inte att skicka filidentifierare

en: NUMA cell number
sv: NUMA-cellnummer:

en: NUMA cell(s):
sv: NUMA-cell(er):

en: NUMA free memory
sv: NUMA oanvänt minne

en: Name
sv: Namn

en: Name or service not known
sv: Namnet eller tjänsten inte känd

en: Name:
sv: Namn:

en: Network %s created from %s
sv: Nätverk %s skapat från %s

en: Network %s defined from %s
sv: Nätverk %s definierad från %s

en: Network %s destroyed
sv: Nätverk %s förstört

en: Network %s has been undefined
sv: Nätverk %s har avdefinierats

en: Network %s marked as autostarted
sv: Nätverk %s markerat som autostartat

en: Network %s started
sv: Nätverk %s startat

en: Network %s unmarked as autostarted
sv: Nätverk %s avmarkerat som autostartat

en: Network interfaces must use 'pci' address type
sv: Nätverksgränssnitt måste använda adresstypen ”pci”

en: Network not found
sv: Nätverk hittades inte

en: Network not found: %s
sv: Nätverk hittades inte: %s

en: No <source> 'address' attribute specified with socket interface
sv: Inget <source> ”adress”-attribut angivet uttagsgränssnitt

en: No <source> 'bridge' attribute specified with <interface type='bridge'/>
sv: Inget <source> ”bridge”-attribut angivet med <interface type='bridge'/>

en: No <source> 'dev' attribute specified with <interface type='direct'/>
sv: Inga <source> ”dev”-attribut angivet med <interface type='direct'/>

en: No <source> 'name' attribute specified with <interface type='internal'/>
sv: Inget <source> ”name”-attribut angivet med <interface type='internal'/>

en: No <source> 'network' attribute specified with <interface type='network'/>
sv: Inget <source> ”network”-attribut angivet med <interface type='network'/>

en: No <source> 'port' attribute specified with socket interface
sv: Inget <source> ”port”-attribut angivet med uttagsgränssnitt

en: No address associated with hostname
sv: Ingen adress associerad med värdnamnet

en: No error message provided
sv: Inget felmeddelande gavs

en: No support for multiple video devices
sv: Inget stöd för flera videoenheter

en: No type specified for device address
sv: Ingen typ angiven för enhetsadress

en: Non-cancelable task is blocked by an unanswered question
sv: Icke annullerbar uppgift blockeras av en obesvarad fråga

en: Non-empty feature list specified without CPU model
sv: Icke-tom lista över funktioner angiven utan CPU-modell

en: Non-recoverable failure in name resolution
sv: Irreparabelt misslyckande i namnuppslagning

en: OS Type:
sv: OS-typ:

en: Only x509 certificates are supported
sv: Endast x509-certifikat stöds

en: Output the IP address and port number for the VNC display.
sv: Skriv ut IP-adress och portnummer för VNC-skärmen.

en: Output the device for the TTY console.
sv: Skriv ut enheten för TTY-konsolen.

en: Output the domain information as an XML dump to stdout.
sv: Skriv ut domäninformationen som en XML-dump till stdout.

en: Output the network information as an XML dump to stdout.
sv: Skriv ut nätverksinformationen som en XML-dump till stdout.

en: PCI device assignment is not supported by this version of qemu
sv: tilldelning av PCI-enheten stödjs inte av denna version av qemu

en: PCI host devices must use 'pci' address type
sv: PCI-värdenheter måste använda adresstypen ”pci”

en: POST operation failed
sv: POST-operation misslyckades

en: POST operation failed: %s
sv: POST-operation misslyckades: %s

en: Parameter %s too big for destination
sv: Parametern %s är för stor för destinationen

en: Parameter string not correctly encoded
sv: Parametersträngen är inte korrekt kodad

en: Path %s too long for unix socket
sv: Sökvägen %s är för lång för unix-uttag

en: Pending question blocks virtual machine execution, question is '%s', possible answers are %s
sv: Väntande frågor förhindrar att den virtuella maskinen körs, frågan är ”%s”, möjligt svar är %s

en: Physical CPU %d doesn't exist.
sv: Fysisk CPU %d finns inte.

en: Pin domain VCPUs to host physical CPUs.
sv: Sätt fast domän VCPU:er till värdens fysiska CPU:er.

en: Pool %s has been undefined
sv: Pool %s har blivit odefinierad

en: Possibly you don't have IBM Tools installed in your LPAR.Contact your support to enable this feature.
sv: Kanske har du inte IBM Tools installerat på din LPAR.  Kontakta din support för att aktivera denna funktion.

en: Processing request in progress
sv: Behandling av begäran pågår

en: QueryPerf returned object with unexpected type '%s'
sv: QueryPerf returnerade objektet med oväntade typ ”%s”

en: RPC error
sv: RPC-fel

en: Request canceled
sv: Begäran avbröts

en: Request not canceled
sv: Begäran avbröts inte

en: Requested number of virtual CPUs is greater than max allowable number of virtual CPUs for the domain: %d > %d
sv: Det begärda antalet virtuella processorer är större än maximalt tillåtet antal virtuella processorer för domänen: %d > %d

en: Requested number of virtual CPUs must at least be 1
sv: Det begärda antalet virtuella processorer måste vara minst 1

en: Restore a domain.
sv: Återställ en domän.

en: Resume a previously suspended domain.
sv: Fortsätt en tidigare suspenderad domän.

en: Returns basic information about the domain virtual CPUs.
sv: Returnerar grundinformation om domänens virtuella CPU:er.

en: Returns basic information about the domain.
sv: Returnerar grundinformation om domänen.

en: Returns basic information about the node.
sv: Returnerar grundinformation om noden.

en: Returns capabilities of hypervisor/driver.
sv: Returnera kapabiliteter för hypervisor/drivrutin.

en: Returns list of domains.
sv: Returnera lista på domäner

en: Returns list of networks.
sv: Returnera lista på nätverk.

en: Run a reboot command in the target domain.
sv: Kör ett omstartskommando i måldomänen.

en: Run shutdown in the target domain.
sv: Kör nedstängning i måldomänen.

en: Running hypervisor: %s %d.%d.%d
sv: Kör hypervisor: %s %d.%d.%d

en: STDIO migration is not supported with this QEMU binary
sv: STDIO-migration stödjs inte med denna QEMU-binär

en: Scheduler
sv: Schemaläggare

en: Servname not supported for ai_socktype
sv: Servernamnet stödjs inte för ai_socktype

en: Show maximum number of virtual CPUs for guests on this connection.
sv: Visa maximala antalet virtuella processorer för gästerna på denna anslutning.

en: Show/Set scheduler parameters.
sv: Visa/sätt parametrar för schemaläggare.

en: Start a network.
sv: Starta ett nätverk.

en: State
sv: Tillstånd

en: State:
sv: Tillstånd:

en: Suspend a running domain.
sv: Suspendera en körande domän.

en: System error
sv: Systemfel

en: TCP migration is not supported with this QEMU binary
sv: TCP-migration stödjs inte med denna QEMU-binär

en: Target CPU arch %s does not match source %s
sv: Mål-CPU-arkitekturen %s stämmer inte med källan %s

en: Target CPU cores %d does not match source %d
sv: Mål-CPU-kärnor %d stämmer inte med källan %d

en: Target CPU does not match source
sv: Mål-CPU stämmer inte med källan

en: Target CPU feature %s does not match source %s
sv: Mål-CPU-funktionen %s stämmer inte med källan %s

en: Target CPU feature count %zu does not match source %zu
sv: Mål-CPU-funktionsantalet %zu stämmer inte med källan %zu

en: Target CPU feature policy %s does not match source %s
sv: Mål-CPU-funktionspolicyn %s stämmer inte med källan %s

en: Target CPU model %s does not match source %s
sv: Mål-CPU-modellen %s stämmer inte med källan %s

en: Target CPU sockets %d does not match source %d
sv: Mål-CPU-sockeln %d stämmer inte med källan %d

en: Target CPU threads %d does not match source %d
sv: Mål-CPU-trådar %d stämmer inte med källan %d

en: Target CPU type %s does not match source %s
sv: Mål-CPU-typen %s stämmer inte med källan %s

en: Target CPU vendor %s does not match source %s
sv: Mål-CPU-tillverkaren %s stämmer inte med källan %s

en: Target sysinfo %s %s does not match source %s
sv: Mål-sysinfo %s %s matchar inte källan %s

en: Target sysinfo %s does not match source %s
sv: Mål-sysinfo %s matchar inte källan %s

en: Target sysinfo does not match source
sv: Mål-sysinfo matchar inte källan

en: Temporary failure in name resolution
sv: Tillfälliga fel i namnuppslagning

en: This type of device cannot be hot unplugged
sv: Denna typ av enhet kan inte vara tas bort under drift

en: This type of disk cannot be hot unplugged
sv: Denna typ av disk kan inte tas bort under drift

en: Thread(s) per core:
sv: Trådar per kärna:

en: Total
sv: Totalt

en: Type:  'help' for help with commands
           'quit' to quit
sv: Skriv: 'help' för hjälp med kommandon
           'quit' för att avsluta

en: UNIX sockets are not supported on this platform
sv: UNIX-uttag stödjs inte på denna plattform

en: Unable to change MaxMemorySize
sv: Kan inte ändra MaxMemorySize

en: Unable to create Volume: %s
sv: Kan inte skapa volym: %s

en: Unable to create new virtual adapter
sv: Kan inte skapa en nya virtuell adapter

en: Unable to get VIOS name
sv: Kan inte få tag i VIOS-namn

en: Unable to get VIOS profile name.
sv: Kan inte få tag i VIOS-profilnamn.

en: Unable to get free slot number
sv: Kan inte få fram antal fria platser

en: Unable to get local socket name
sv: Kan inte få lokalt uttagsnamn

en: Unable to get remote socket name
sv: Kan inte få fjärruttagets namn

en: Unable to initialize certificate
sv: Kan inte initiera certifikat

en: Unable to load certificate
sv: Kan inte ladda certfikat

en: Unable to open monitor path %s
sv: Ken inte öppna övervakningssökvägen %s

en: Unable to parse devaddr parameter '%s'
sv: Det går inte att tolka devaddr-parametern ”%s”

en: Unable to read from monitor
sv: Kan inte läsa från övervakaren

en: Unable to wait on parent process
sv: Kan inte vänta på föräldraprocessen

en: Unable to write to monitor
sv: Kan inte skriva till övervakaren

en: Unexpected CPU feature policy %d
sv: Oväntad CPU-funktionspolicy %d

en: Unexpected CPU match policy %d
sv: Oväntad CPU-matchningspolicy %d

en: Unexpected product version
sv: Oväntad produktversion

en: Unhandled event %d for monitor fd %d
sv: Ohanterat händelse %d för att övervaknings-fb %d

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown controller type '%s'
sv: Okänd styrenhetstyp ”%s”

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown interface <driver name='%s'> has been specified
sv: Okänt gränssnitt <driver name='%s'> har specificerats

en: Unknown interface <driver txmode='%s'> has been specified
sv: Okänt gränssnitt <driver txmode='%s'> har specificerats

en: Unknown model type '%s'
sv: Okänd modelltyp ”%s”

en: Unknown poll response.
sv: Okänt pollsvar.

en: Unknown protocol '%s'
sv: Okänt protokoll ”%s”

en: Unknown source mode '%s'
sv: Okänd källäge ”%s”

en: Unsupported config format '%s'
sv: Konfigurationsformatet stödjs inte ”%s”

en: Unsupported disk device type '%s'
sv: Diskenhettypen ”%s” stödjs inte

en: Used memory:
sv: Använt minne:

en: Using API: %s %d.%d.%d
sv: Använder API: %s %d.%d.%d

en: Welcome to %s, the virtualization interactive terminal.
sv: Välkommen till %s, den interaktiva terminalen för virtualisering.

en: XML does not contain expected 'cpu' element
sv: XML innehåller inte ett förväntat ”cpu”-element

en: XML file
sv: XML-fil

en: active
sv: aktiv

en: additional privileges are required
sv: ytterligare behörigheter krävs

en: ai_family not supported
sv: ai_family stödjs inte

en: ai_socktype not supported
sv: ai_socktype stödjs inte

en: attach device from an XML file
sv: anslut enhet från en XML-fil

en: attach disk device
sv: anslut diskenhet

en: attach network interface
sv: anslut nätverksgränssnitt

en: authentication failed
sv: autentisering misslyckades

en: authentication failed: %s
sv: autentisering misslyckades: %s

en: authentication required
sv: autentisering krävs

en: autostart a domain
sv: autostarta en domän

en: autostart a network
sv: starta ett nätverk automatiskt

en: bad pathname
sv: felaktig sökväg

en: block device
sv: blockenhet

en: booting from assigned PCI devices is not supported with this version of qemu
sv: uppstart från tilldelade PCI-enheter stödjs inte med denna version av qemu

en: can't get the uuid of the file to be attached as harddisk: %s, rc=%08x
sv: kan inte få uuid på filen som ska anslutas som hårddisk: %s, rc=%08x

en: can't get the uuid of the file to be attached to cdrom: %s, rc=%08x
sv: kan inte få uuid för den fil som skall anslutas till cdrom: %s, rc=%08x

en: can't get the uuid of the file to be attached to floppy drive: %s, rc=%08x
sv: kan inte få uuid för den fil som skall anslutas till diskettenhet: %s, rc=%08x

en: canceled
sv: avbruten

en: cannot change to root directory: %s
sv: kan inte byta till rotkatalogen: %s

en: cannot create config directory %s
sv: kan inte skapa konfigurationskatalogen %s

en: cannot create config directory '%s'
sv: kan inte skapa konfigurationskatalogen ”%s”

en: cannot do live update a device on inactive domain
sv: kan inte live-uppdatera en enhet på inaktiv domän

en: cannot generate a random uuid for instanceid
sv: kan inte generera ett slumpmässigt uuid som instanceid

en: cannot initialize mutex
sv: kan inte initiera mutex

en: cannot mix string I/O with asynchronous command
sv: kan inte blanda sträng-I/O med asynkront kommando

en: cannot parse instanceid parameter as a uuid
sv: kan inte tolka parametern instanceid som ett uuid

en: cannot parse value of managerid parameter
sv: kan inte tolka värdet av parametern managerid

en: cannot parse value of typeid parameter
sv: kan inte tolka värdet på parametern typeid

en: cannot parse value of typeidversion parameter
sv: kan inte tolka värdet av parametern typeidversion

en: cannot parse vbd filename, missing driver name
sv: kan inte analysera vbd-filnamn, saknar drivrutinsnamn

en: cannot parse vbd filename, missing driver type
sv: kan inte analysera vbd-filnamn, saknar drivrutinstyp

en: cannot remove config %s
sv: kan inte ta bort konfigurationen %s

en: cannot write config file '%s'
sv: kan inte skriva konfigurationsfilen ”%s”

en: cap for XEN_CREDIT
sv: gräns för XEN_CREDIT

en: capabilities
sv: kapabiliteter

en: cell number has to be a number
sv: cellnumret måste vara ett tal

en: cgroup CPU controller is not mounted
sv: cgroup-CPU-regulatorn är inte monterad

en: change maximum memory limit
sv: ändra gräns för maximalt minne

en: change memory allocation
sv: ändra minnesallokering

en: change number of virtual CPUs
sv: ändra antal virtuella CPU:er

en: changed
sv: ändrad

en: client tried invalid PolicyKit init request
sv: klienten försökte med en ogiltig PolicyKit-initieringsbegäran

en: client tried invalid SASL init request
sv: klienten försökte med en ogiltig SASL-initieringsbegäran

en: client tried invalid SASL start request
sv: klienten försökte med en ogiltig SASL-startbegäran

en: closed
sv: stängd

en: command '%s' doesn't exist
sv: kommandot '%s' finns inte

en: command '%s' doesn't support option --%s
sv: kommandot '%s' stöder inte flaggan --%s

en: command '%s' requires --%s option
sv: kommando '%s' kräver flaggan --%s

en: command '%s' requires <%s> option
sv: kommando '%s' kräver flaggan <%s>

en: completed
sv: färdig

en: configuration file syntax error
sv: syntaxfel i konfigurationsfilen

en: configuration file syntax error: %s
sv: syntaxfel i konfigurationsfilen: %s

en: connect
sv: anslut

en: connect to the guest console
sv: anslut till gästkonsolen

en: connection already open
sv: anslutningen redan öppen

en: connection not open
sv: anslutningen är inte öppen

en: connection vcpu maximum
sv: anslutning vcpu maximal

en: conversion from hyper to %s overflowed
sv: konvertering från hyper till %s svämmade över

en: conversion from string failed
sv: konvertering från sträng misslyckades

en: convert a domain id or UUID to domain name
sv: konvertera ett domän-id eller UUID till domännamn

en: convert a domain name or UUID to domain id
sv: konvertera ett domännamn eller UUID till ett domän-id

en: convert a domain name or id to domain UUID
sv: konvertera ett domännamn eller id till domän-UUID

en: convert a network UUID to network name
sv: konvertera ett nätverks-UUID till nätverksnamn

en: convert a network name to network UUID
sv: konvertera ett nätverksnamn till nätverks-UUID

en: could not allocate memory
sv: kunde inte allokera minne

en: could not allocate memory for profile files
sv: kunde inte allokera minne för profilfiler

en: could not allocate memory for profile name
sv: kunde inte allokera minne för profilnamn

en: could not attach the file as harddisk: %s, rc=%08x
sv: kunde inte ansluta filen som hårddisk: %s, rc=%08x

en: could not attach the file to cdrom: %s, rc=%08x
sv: kunde inte ansluta filen till cdrom: %s, rc=%08x

en: could not attach the file to floppy drive: %s, rc=%08x
sv: kunde inte ansluta filen till diskettenhet: %s, rc=%08x

en: could not connect to Xen Store
sv: kunde inte ansluta till Xen Store

en: could not connect to Xen Store %s
sv: kunde inte ansluta till Xen Store %s

en: could not get information about NUMA topology
sv: kunde inte få information om NUMA-topologi

en: could not use Xen hypervisor entry
sv: kunde inte använda akten för Xens hypervisor

en: could not use Xen hypervisor entry %s
sv: kunde inte använda akten för Xens hypervisor %s<

en: crashed
sv: kraschad

en: create a domain from an XML file
sv: skapa en domän från en XML-fil

en: create a network from an XML file
sv: skapa ett nätverk från en XML-fil

en: creation of pid file requires daemonized command
sv: att skapa en pid-fil kräver daemonkommando

en: daemonized command cannot set working directory %s
sv: daemonkommando kan inte ange arbetskatalog %s

en: daemonized command cannot use virCommandRunAsync
sv: demonkommando kan inte använda virCommandRunAsync

en: define (but don't start) a domain from an XML file
sv: definiera (men start inte) en domän från en XML-fil

en: define (but don't start) a network from an XML file
sv: definiera (men starta inte) ett nätverk från en XML-fil

en: deleting %s drive failed: %s
sv: att ta bort %s-enheten misslyckades: %s

en: deleting drive is not supported.  This may leak data if disk is reassigned
sv: att ta bort enheten stödjs inte.  Detta kan läcka data om disken är omplacerad

en: destroy a physical host interface (disable it / "if-down")
sv: förstör ett fysiskt värdgränssnitt (avaktivera det / ”if-down”)

en: detach device from an XML file
sv: avmontera enhet från en XML-fil

en: detach disk device
sv: avmontera diskenhet

en: detach network interface
sv: anslut nätverksgränssnitt

en: disable autostarting
sv: inaktivera autostartning

en: disconnect
sv: koppla från

en: disk ioeventfd mode supported only for virtio bus
sv: disk-ioeventfd-läge stödjs endast för virtio-bussen

en: display available free memory for the NUMA cell.
sv: visa oanvänt minne för NUMA-cellen.

en: domain %s exists already
sv: domän %s finns redan

en: domain '%s' is already defined with uuid %s
sv: domänen ”%s” är redan definierat med UUID %s

en: domain event %d not registered
sv: domänhändelse %d är inte registrerad

en: domain id or name
sv: domännamn eller uuid

en: domain id or uuid
sv: domännamn eller uuid

en: domain information
sv: domäninformation

en: domain information in XML
sv: domäninformation i XML

en: domain information incomplete, missing domid
sv: domäninformation inkomplett, saknar domid

en: domain information incomplete, missing id
sv: domäninformation ej komplett, saknar uuid

en: domain information incomplete, missing kernel & bootloader
sv: domäninformation ej komplett, saknar kärna & startprogram

en: domain information incomplete, missing name
sv: domäninformation inkomplett, saknar namn

en: domain information incomplete, missing uuid
sv: domäninformation inkomplett, saknar uuid

en: domain information incomplete, vbd has no dev
sv: domäninformation inkomplett, vbd har ingen dev

en: domain information incomplete, vbd has no src
sv: domäninformation inkomplett, vbd har ingen src

en: domain information incorrect domid not numeric
sv: domäninformation fel, domid är inte numerisk

en: domain name or uuid
sv: domännamn eller uuid

en: domain name, id or uuid
sv: domännman, id eller uuid

en: domain state
sv: domäntillstånd

en: domain type
sv: domäntyp

en: driver of disk device
sv: drivrutin för diskenhet

en: dropped
sv: kastad

en: dump the core of a domain to a file for analysis
sv: dumpa kärnan för en domän till en fil för analys

en: error
sv: fel

en: error:
sv: fel:

en: event from unexpected fd %d!=%d / watch %d!=%d
sv: händelse från oväntat fb %d≠%d / ser %d≠%d

en: expected syntax: --%s <%s>
sv: förväntad syntax: --%s <%s>

en: expecting a name
sv: förväntar mig ett namn

en: expecting a separator
sv: förväntar mig en separator

en: expecting a separator in list
sv: förväntar sig en separator i listan

en: expecting a value
sv: förväntar sig ett värde

en: expecting absolute path: %s
sv: absolut sökväg förväntas: %s

en: expecting an assignment
sv: förväntar mig en tilldelning

en: failed to allocate memory for %s config list
sv: misslyckades med att allokera minne för konfigurationslistan %s

en: failed to connect to Xen Store
sv: misslyckades att ansluta till Xen Store

en: failed to connect to the hypervisor
sv: misslyckades att ansluta till hypervisor

en: failed to create logfile %s
sv: det gick inte att skapa loggfilen %s

en: failed to create profile
sv: misslyckats med att skapa profil

en: failed to generate XML
sv: misslyckades med att generera XML

en: failed to get URI
sv: misslyckades att hämta URI

en: failed to get capabilities
sv: misslyckades att hämta kapabiliteter

en: failed to get domain '%s'
sv: misslyckades att hämta domän '%s'

en: failed to get domain UUID
sv: misslyckades att hämta domän-UUID

en: failed to get free memory for NUMA node number: %lu
sv: misslyckades med att få ledigt minne för NUMA-nod nummer: %lu

en: failed to get hostname
sv: misslyckades att få värdnamn

en: failed to get hypervisor type
sv: misslyckades att hämta typ av hypervisor

en: failed to get network '%s'
sv: misslyckades att hämta nätverk '%s'

en: failed to get network UUID
sv: misslyckades att hämta nätverks-UUID

en: failed to get node information
sv: misslyckades att få nodinformation

en: failed to get the hypervisor version
sv: misslyckades att hämta version av hypervisor

en: failed to get the library version
sv: misslyckades att hämta biblioteksversion

en: failed to mark network %s as autostarted
sv: Misslyckades att markera nätverk %s som autostartat

en: failed to open %s for reading
sv: kunde inte öppna %s för läsning

en: failed to open configuration file for reading
sv: kunde inte öppna konfigurationsfilen för läsning

en: failed to open file
sv: misslyckades att öppna fil

en: failed to open the log file. check the log file path
sv: misslyckades att öppna loggfil. kontrollera sökvägen till loggfilen

en: failed to parse Xend domain information
sv: misslyckades att analysera domäninformation för Xend

en: failed to parse configuration file
sv: kunde inte analysera konfigurationsfilen

en: failed to parse configuration file %s
sv: kunde inte analysera konfigurationsfilen %s

en: failed to read configuration file
sv: kunde inte läsa konfigurationsfilen

en: failed to read configuration file %s
sv: kunde inte läsa konfigurationsfilen %s

en: failed to read from Xen Daemon
sv: misslyckades att läsa från Xen-demonen

en: failed to save content
sv: misslyckades att spara innehåll

en: failed to serialize S-Expr
sv: misslyckades att serialisera S-Expr

en: failed to serialize S-Expr: %s
sv: misslyckades att serialisera S-Expr: %s

en: failed to set reduced privileges
sv: misslyckades med att ställa in reducerade privilegier

en: failed to unmark network %s as autostarted
sv: Misslyckades att avmarkera nätverk %s som autostartat

en: failed to write configuration file
sv: misslyckades att skriva konfigurationsfilen

en: failed to write configuration file: %s
sv: misslyckades att skriva konfigurationsfilen: %s

en: failed to write the log file
sv: misslyckades att skriva loggfilen

en: file containing an XML domain description
sv: fil som innehåller XML-domänbeskrivningen

en: file containing an XML network description
sv: fil som innehåller XML-nätverksbeskrivningen

en: filter with same UUID but different name ('%s') already exists
sv: filter med samma UUID men annat namn (”%s”) finns redan

en: filter would introduce a loop
sv: filtret skulle införa en slinga

en: get device block stats for a domain
sv: hämta enhetsblocks-statistik för en domän

en: get network interface stats for a domain
sv: hämta nätverksgränssnitt-statistik för en domän

en: getting time of day
sv: hämtar tid på dygnet

en: got unknown HTTP error code %d
sv: fick okänd HTTP-felkod %d

en: gracefully shutdown a domain
sv: stäng snällt ned en domän

en: guestfwd channel does not define a target address
sv: guestfwd-kanalen definierar inte en mål adress

en: guestfwd channel does not define a target port
sv: guestfwd-kanalen definierar inte en målport

en: guestfwd channel only supports IPv4 addresses
sv: guestfwd-kanalen stödjer endast IPv4-adresser

en: host-certificates mode needs exactly three certificates
sv: läget host-certificates behöver exakt tre certifikat

en: hypervisor connection URI
sv: anslutnings-URI för hypervisor

en: in shutdown
sv: stänger ner

en: inactive
sv: inaktiv

en: incorrect boot order '%s', expecting positive integer
sv: felaktig startordning ”%s”, ett positivt heltal förväntas

en: initialize
sv: initiera

en: interface device
sv: gränssnittsenhet

en: internal error
sv: internt fel

en: invalid connection pointer in
sv: ogiltig anslutningspekare i

en: invalid connection pointer in %s
sv: ogiltig anslutningspekare i %s

en: invalid domain pointer in
sv: ogiltig domänpekare i

en: invalid domain pointer in %s
sv: ogiltig domänpekare i %s

en: invalid host UUID: %s
sv: ogiltiga värd-UUID: %s

en: invalid network pointer in
sv: ogiltig nätverkspekare i

en: invalid network pointer in %s
sv: ogiltig nätverkspekare i %s

en: invalid watchdog action
sv: ogiltig vakthundsåtgärd

en: libhal_get_all_devices failed
sv: libhal_get_all_devices misslyckades

en: library call %s failed, possibly not supported
sv: biblioteksanrop %s misslyckades, stöds troligen inte

en: library call failed, possibly not supported
sv: biblioteksanrop misslyckades, stöds troligen inte

en: libvirtd quit during handshake
sv: libvirtd avslutade under handskakningen

en: libxenlight failed to restore domain '%s'
sv: libxenlight misslyckades att återställa domänen ”%s”

en: libxenlight failed to store userdata
sv: libxenlight misslyckades med att lagra användardata

en: list domains
sv: lista domäner

en: list inactive & active domains
sv: lista inaktiva & aktiva domäner<

en: list inactive & active networks
sv: lista inaktiva & aktiva nätverk

en: list inactive domains
sv: lista inaktiva domäner

en: list inactive networks
sv: lista inaktiva nätverk

en: list networks
sv: lista nätverk

en: live migration
sv: live-migrering

en: machine is not in poweroff|saved|aborted state, so couldn't start it
sv: maskinen inte är i avstängt|sparat|avbrutet läge, så det gick inte att starta den

en: managed PCI devices not supported with XenD
sv: hanterade PCI-enheter stödjs inte med XenD

en: maxinfo * maplen > REMOTE_CPUMAPS_MAX
sv: maxinfo · maplen > REMOTE_CPUMAPS_MAX

en: migrate domain to another host
sv: migrera domän till en annan värd

en: migration URI, usually can be omitted
sv: migrerings-URI, kan oftas uteslutas

en: missing "
sv: saknar "

en: missing boot order attribute
sv: startordningsattribut saknas

en: missing devices information
sv: saknar enhetsinformation

en: missing devices information for %s
sv: saknar enhetsinformation för %s

en: missing kernel information
sv: saknar kärninformation

en: missing name for disk source
sv: saknat namn för källskiva

en: missing name for host
sv: namn för värd saknas

en: missing operating system information
sv: saknar operativsysteminformation

en: missing operating system information for %s
sv: saknar operativsysteminformation för %s

en: missing root device information
sv: saknar rot-enhetsinformation

en: missing root device information in %s
sv: saknar rotenhetsinformation i %s

en: missing smartcard device mode
sv: smartkortenhets läge saknas

en: missing source information for device
sv: saknar källinformation för enhet

en: missing source information for device %s
sv: saknar källinformation för enhet %s

en: missing target information for device
sv: saknar målinformation för enhet

en: missing target information for device %s
sv: saknar målinformation för enhet %s

en: mode of device reading and writing
sv: läge för enhetsläsning och skrivning

en: name of the inactive domain
sv: namn för den inaktiva domänen

en: negotiated SSF %d was not strong enough
sv: förhandlad SSF %d var inte stark nog

en: network %s exists already
sv: nätverk %s finns redan

en: network %s is not active
sv: nätverket %s är inte aktivt

en: network filter config filename '%s' does not match name '%s'
sv: nätverkfiltrets konfigurationsfilnamn ”%s” matchar inte namnet ”%s”

en: network information in XML
sv: nätverksinformation i XML

en: network interface type
sv: nätverksgränssnittstyp

en: network name
sv: nätverksnamn

en: network name or uuid
sv: nätverksnamn eller uuid

en: network uuid
sv: nätverks-uuid

en: no autostart
sv: ingen autostart

en: no config file for %s
sv: ingen konfigurationsfil för %s

en: no limit
sv: ingen gräns

en: no state
sv: inget tillstånd

en: no storage pool with matching name '%s'
sv: ingen lagringspool med matchande namn ”%s”

en: no storage vol with matching name '%s'
sv: ingen lagringsvolym med matchande namn ”%s”

en: no valid connection
sv: ingen giltig anslutning

en: node information
sv: nodinformation

en: nparams too large
sv: nparams är för stor

en: number
sv: nummer

en: number of virtual CPUs
sv: antal virtuella CPU:er

en: offline
sv: oansluten

en: only one video card is currently supported
sv: endast ett grafikkort stödjs för närvarande

en: open disk image file failed
sv: att öppna skivavbildsfilen misslyckades

en: opened
sv: öppnad

en: operation failed
sv: operation misslyckades

en: operation failed: %s
sv: operation misslyckades: %s

en: operation forbidden for read only access
sv: operation ej tillåten vid skrivskyddad åtkomst

en: out of memory
sv: slut på minne

en: parser error
sv: avläsningsfel

en: passthrough mode requires a character device type attribute
sv: läget passthrough kräver ett attribut av teckenenhetstyp

en: path does not exist, skipping file type checks
sv: sökvägen finns inte, hoppar över kontroller av filtyp

en: pause
sv: paus

en: paused
sv: stannad

en: poll error
sv: pollfel

en: pool has no config file
sv: poolen har ingen konfigurationsfil

en: print help
sv: skriv ut hjälp

en: print the hypervisor canonical URI
sv: skriv ut de canonical-URI för hypervisor

en: print the hypervisor hostname
sv: skriv ut värdnamnet för hypervisor

en: profileid parameter too long
sv: parametern profileid är för lång

en: quit this interactive terminal
sv: avsluta denna interaktiva terminal

en: read-only connection
sv: anslutning skrivskyddad

en: ready
sv: klar

en: reboot a domain
sv: starta om en domän

en: remoteReadConfigFile: %s: %s: invalid type: got %s; expected %s
sv: remoteReadConfigFile: %s: %s: ogiltig typ: fick %s, %s förväntades

en: remoteReadConfigFile: %s: %s: must be a string or list of strings
sv: remoteReadConfigFile: %s: %s: måste vara en sträng eller lista med strängar

en: remoteReadConfigFile: %s: %s: unsupported auth %s
sv: remoteReadConfigFile: %s: %s: autenticeringen %s stödjs inte

en: report
sv: rapportera

en: restore a domain from a saved state in a file
sv: återställ en domän från ett sparat tillstånd i en fil

en: resume a domain
sv: fortsätt en domän

en: running
sv: kör

en: sasl start reply data too long %d
sv: sasl-startsvarsdata är för långt %d

en: sasl step reply data too long %d
sv: sasl-stegsvarsdata är för långt %d

en: save a domain state to a file
sv: spara ett domäntillstånd till en fil

en: script used to bridge network interface
sv: skript som används för brygga nätverksgränssnitt

en: security imagelabel is missing
sv: säkerhetsavbildsetikett saknas

en: security label is missing
sv: säkerhetsetikett saknas

en: setting disk password is not supported
sv: att sätta disklösenord stödjs inte

en: setting up HAL callbacks failed
sv: att sätta upp HAL-återanrop misslyckades

en: show domain title
sv: visa domäntitel

en: show free memory for all NUMA cells
sv: visa ledigt minne för alla NUMA-celler

en: show version
sv: visa version

en: show/set scheduler parameters
sv: visa/sätt parametrar för schemaläggare

en: shut off
sv: avstängd

en: size > maximum buffer size
sv: size > maximal buffertstorlek

en: sndbuf must be a positive integer
sv: sndbuf måste vara ett positivt heltal

en: source of disk device
sv: källa för skivenhet

en: source of network interface
sv: källa för nätverksgränssnitt

en: spicevmc device type only supports virtio
sv: spicevmc-enhetstyp stödjer bara virtio

en: start a (previously defined) inactive domain
sv: starta en (tidigare definierad) inaktiv domän

en: start a (previously defined) inactive network
sv: starta ett (tidigare definierat) inaktivt nätverk

en: start a physical host interface (enable it / "if-up")
sv: starta ett fysiskt värdgränssnitt (aktivera det / ”if-up”)

en: start a physical host interface.
sv: starta ett fysiskt värdgränssnitt.

en: storage pool does not support volume creation
sv: lagringspool stödjer inte skapande av volymer

en: storage pool does not support volume creation from an existing volume
sv: lagringspoolen stödjer inte att skapa volymer från en befintlig volym

en: storage vol already exists
sv: lagringsvolymen finns redan

en: storage volume name '%s' already in use.
sv: lagringsvolymnamnet ”%s” används redan.

en: stream aborted at client request
sv: strömmen avbröds på klientens begäran

en: stream aborted with unexpected status %d
sv: strömmen avbröts med oväntad status %d

en: stream had I/O failure
sv: strömmen hade I/O-fel

en: stream had unexpected termination
sv: strömmen avslutades oväntat

en: string
sv: sträng

en: subdriver of disk device
sv: underdrivrutin till diskenhet

en: suspend a domain
sv: suspendera en domän

en: system call error
sv: systemanropsfel

en: target device type
sv: målenhetstyp

en: target network name
sv: målets nätverksnamn

en: target of disk device
sv: mål för diskenhet

en: target type must be specified for %s device
sv: måltypen måste anges för %s-enhet

en: testOpen: supply a path or use test:///default
sv: testOpen: ange en sökväg eller använd test:///default

en: the disk password is incorrect
sv: disklösenordet är felaktigt

en: the state to restore
sv: tillståndet som ska återställas

en: this QEMU binary lacks hda support
sv: denna QEMU-binä saknar hda-stöd

en: this domain does not have a device to take snapshots
sv: den här domänen har inte en enhet för att ta ögonblicksbilder

en: this domain exists already
sv: denna domän finns redan

en: this network exists already
sv: detta nätverk finns redan

en: too many drivers registered
sv: för många drivrutiner registrerade

en: too many drivers registered in %s
sv: för många drivrutiner registrerade i %s

en: topology syntax error
sv: syntaxfel i topologin

en: tty console
sv: tty-konsol

en: unable to connect to server at '%s:%s'
sv: kan inte ansluta till servern på ”%s:%s”

en: unable to create rundir %s: %s
sv: kan inte skapa körkatalogen %s: %s

en: unable to create socket pair
sv: kan inte skapa uttagspar

en: unable to get node capabilities
sv: kan inte ta fram nodegenskaper

en: unable to parse mac address '%s'
sv: kan inte tolka mac-adressen ”%s”

en: unexpected data '%s'
sv: oväntad data '%s'

en: unexpected disk type %s
sv: oväntad disktyp %s

en: unexpected domain %s already exists
sv: oväntad domän %s finns redan

en: unexpected graphics type %d
sv: oväntad grafiktyp %d

en: unexpected lifecycle value %d
sv: oväntat livscykelvärde %d

en: unexpected sysinfo type model %d
sv: oväntade sysinfo typmodell %d

en: unknown OS type
sv: okänd OS-typ

en: unknown OS type %s
sv: okänd OS-typ %s

en: unknown accessmode '%s'
sv: okända åtkomstläge ”%s”

en: unknown address type '%s'
sv: okänd adresstyp ”%s”

en: unknown character device type: %s
sv: okänd teckenenhetstyp: %s

en: unknown command: '%s'
sv: okänt kommando: '%s'

en: unknown disk bus type '%s'
sv: okänd diskbusstyp ”%s”

en: unknown disk cache mode '%s'
sv: okänt disk-cachenings-läge ”%s”

en: unknown disk device '%s'
sv: okänd diskenhet ”%s”

en: unknown disk error policy '%s'
sv: okänd diskfelspolicy ”%s”

en: unknown disk io mode '%s'
sv: okänt disk-IO-läge ”%s”

en: unknown disk ioeventfd mode '%s'
sv: okänt disk-ioeventfd-läge ”%s”

en: unknown disk type '%s'
sv: okänd disktyp ”%s”

en: unknown failure
sv: okänt fel

en: unknown filesystem type '%s'
sv: okänd filsystemstyp ”%s”

en: unknown host
sv: okänd värd

en: unknown host %s
sv: okänd värd %s

en: unknown interface ioeventfd mode '%s'
sv: okänt gränssnitt ioeventfd läge ”%s”

en: unknown interface type '%s'
sv: okän gränssnittstyp ”%s”

en: unknown lifecycle type %s
sv: okänd livscykeltyp %s

en: unknown parameter type: %d
sv: okänd parametertyp: %d

en: unknown procedure: %d
sv: okänt förfarande: %d

en: unknown protocol type '%s'
sv: okänd protokolltyp ”%s”

en: unknown root element for nw filter
sv: okänt rotelement för nw-filter

en: unknown smartcard device mode: %s
sv: okänt läge för smartkortenhet: %s

en: unknown smartcard mode
sv: okänt smartkortsläge

en: unknown type presented to host for character device: %s
sv: okänd typ presenterad för värd för teckenenhet: %s

en: unsupported disk type %s
sv: disktypen stödjs inte %s

en: unsupported event ID %d
sv: ej stödd händelse-ID %d

en: unsupported flags: (0x%x)
sv: flaggor som inte stödjs: (0x%x)

en: unsupported network type %d
sv: nätverkstypen stödjs inte %d

en: unsupported option '-%c'. See --help.
sv: flaggan '-%c' stöds ej. Se --help.

en: unterminated number
sv: oterminerade nummer

en: unterminated string
sv: oterminerad sträng

en: value for typeid out of range
sv: värde på typeid är utanför intervallet

en: value of managerid out of range
sv: värdet på managerid är utanför intervallet

en: value of typeidversion out of range
sv: värdet på typeidversion är utanför intervallet

en: vcpu number
sv: vcpu-nummer

en: version mismatch (actual %x, expected %x)
sv: versioner matchar inte (aktuell %x, förväntad %x)

en: video type %s is only valid as primary video card
sv: videotyp %s är endast giltig som primärt grafikkort

en: vnc display
sv: vnc-skärm

en: volume '%s' is still being allocated.
sv: volymen ”%s” allokeras fortfarande.

en: warning
sv: varning

en: weight for XEN_CREDIT
sv: vikt för XEN_CREDIT

en: where to dump the core
sv: var kärnan ska sparas

en: where to save the data
sv: var data ska sparas
