libvirt - en to gu translation catalogue (5181 entries)

en: 
      (specify help <command> for details about the command)
gu: 
      (આદેશ વિશે વિગતો માટે help <command> સ્પષ્ટ કરો)

en: 
      (specify help <group> for details about the commands in the group)
gu: 
      (જૂથમાં આદેશો વિશે વિગતો માટે મદદ <group> સ્પષ્ટ કરો)

en: 
      DESCRIPTION
gu: 
       વર્ણન

en: 
      OPTIONS
gu: 
      વિકલ્પો

en: 
      SYNOPSIS
gu: 
      સારાંશ

en: 
    (Time: %.3f ms)
gu: 
    (સમય: %.3f ms)

en: 
    Domain %s dumped to %s
gu: 
    ડોમેઇન %s એ %s માં ડમ્પ થઇ ગયું

en: 
    Domain %s saved to %s
gu: 
    ડોમેઇન %s નો %s માં સંગ્રહ થઇ ગયો

en: 
    Domain %s state saved by libvirt
gu: 
    libvirt દ્દારા સંગ્રહ થયેલ ડોમેઇન %s સ્થિતિ

en:     Bandwidth limit: %lu MiB/s
gu:     બેન્ડવીથ મર્યાદા: %lu MiB/s

en:   NAME
gu:   નામ

en:  %s (help keyword '%s'):
gu:  %s (કિવર્ડ '%s' ની મદદ કરો):

en:  Hypervisors:
gu:  હાઇપરવિઝર:

en:  Miscellaneous:
gu:  મિશ્રિત:

en:  Networking:
gu:  નેટવર્કીંગ:

en:  Storage:
gu:  સંગ્રહ:

en:  block_io_throttle reply was missing device list
gu:  block_io_throttle જવાબ એ ગુમ થયેલ ઉપકરણ યાદી હતી

en: %6s: Checking %-60s:
gu: %6s: ચકાસી રહ્યા છે %-60s:

en: %d status from xen daemon: %s:%s
gu: xen daemon માંથી %d સ્થિતિ:%s: %s

en: %s can't be empty
gu: %s ને ખાલી રાખી શકાતુ નથી

en: %s cdrom '%s' has unsupported type '%s', expecting '%s' or '%s'
gu: %s cdrom '%s' પાસે બિનઆધારભૂત પ્રકાર '%s' છે, '%s' અથવા '%s' ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે

en: %s forwarding requested, but no IP address provided for network '%s'
gu: %s આગળ ધપાવવાનું સૂચિત થયેલ છે, પરંતુ નેટવર્ક '%s' માટે પૂરુ પાડેલ IP સરનામું નથી

en: %s harddisk '%s' has unsupported cache mode '%s'
gu: %s હાર્ડડિસ્ક '%s' પાસે બિનઆધારભૂત કેશ સ્થિતિ '%s' છે

en: %s harddisk '%s' has unsupported type '%s', expecting '%s'
gu: %s હાર્ડડિસ્ક '%s' પાસે બિનઆધારભૂત પ્રકાર '%s' છે, '%s' ની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે

en: %s has illegal value %s
gu: %s પાસે ગેરકાયદેસર કિંમત %s છે

en: %s has unexpected '*' before last line
gu: %s પાસે છેલ્લુ વાક્ય પહેલાં અનિચ્છનીય '*' છે

en: %s in %s must  be zero
gu: %s માં %s શૂન્ય જ હોવુ જોઇએ

en: %s in %s must be NULL
gu: %s માં %s NULL હોવુ જ જોઇએ

en: %s in %s must greater than zero
gu: %s માં %s શૂન્ય કરતા વધારે હોવો જોઇએ નહિં

en: %s in %s must not be NULL
gu: %s માં %s NULL હોવુ જોઇએ નહિં

en: %s in %s must not be zero
gu: %s માં %s શૂન્ય હોવુ જ જોઇએ નહિં

en: %s is missing 'type' property
gu: %s એ 'type' ગુણધર્મ ગુમ થયેલ છે

en: %s is not a Hyper-V server
gu: %s એ એક Hyper-V સર્વર નથી

en: %s isn't a GSX 2.0 host
gu: %s એ GSX 2.0 યજમાન નથી

en: %s length greater than maximum: %d > %d
gu: મહત્તમ કરતા %s લંબાઇ વધારે છે: %d > %d

en: %s not implemented on Win32
gu: Win32 પર %s નું અમલીકરણ થયેલ નથી

en: %s not parseable
gu: %s નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: %s not supported in this QEMU binary
gu: QEMU બાઇનરી માં %s આધારભૂત નથી

en: %s object has invalid dynamic type
gu: %s ઑબ્જેક્ટ પાસે અયોગ્ય ડાયનેમિક પ્રકાર છે

en: %s object is missing the required '%s' property
gu: %s ઑબ્જેક્ટનું જરૂરી '%s' ગુણધર્મ ગુમ થયેલ છે

en: %s uri uuid action
gu: %s uri uuid ક્રિયા

en: %s utility is missing
gu: %s ઉપયોગિતા ગુમ થયેલ છે

en: %s: %d: failed to allocate %d bytes
gu: %s: %d: %d બાઈટો ફાળવવામાં નિષ્ફળ

en: %s: %d: failed to allocate %lu bytes
gu: %s: %d: %lu બાઈટો ફાળવવામાં નિષ્ફળ

en: %s: Cannot request read and write flags together
gu: %s: વાંચવાના અને લખાણનાં ફ્લેગને સૂચિત કરી શકાતુ નથી

en: %s: cannot identify driver directory
gu: %s: ડ્રાઇવર ડિરેક્ટરીને ઓળખી શકાતુ નથી

en: %s: error: %s%c
gu: %s: ભૂલ: %s%c

en: %s: error: %s. Check /var/log/messages or run without --daemon for more info.
gu: %s: ભૂલ: %s. /var/log/messages ચકાસો અથવા વધારે જાણકારી માટે --daemon વગર ચલાવો.

en: %s: error: unable to determine if daemon is running: %s
gu: %s: ભૂલ: ડિમન ચાલી રહ્યુ છે કે નહિં તે નક્કી કરવાનું અસમર્થ: %s

en: %s: expected driver directory '%s' is missing
gu: %s: ઇચ્છિત ડ્રાઇવર ડિરેક્ટરી '%s' ગુમ થયેલ છે

en: %s: failed to open
gu: %s: ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: %s: failed to read temporary file: %s
gu: %s: કામચલાઉ ફાઇલને વાંચવામાં નિષ્ફળ: %s

en: %s: failed to seek or read
gu: %s: વાંચવા અથવા ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: %s: failed to write log file: %s
gu: %s: લોગ ફાઈલ લખવામાં નિષ્ફળ: %s

en: %s: initialization failed
gu: %s: શરૂ કરવું નિષ્ફળ

en: %s: internal error: unknown flag: %c
gu: %s: આંતરિક ભૂલ: અજ્ઞાત ફ્લેગ: %c

en: %s: invalid path
gu: %s: અયોગ્ય પાથ

en: %s: malformed fd %s
gu: %s: મેલફોર્મ થયેલ fd %s

en: %s: malformed file flags %s
gu: %s: મેલફોર્મ થયેલ ફાઇલ ફ્લેગ %s

en: %s: malformed file length %s
gu: %s: મેલફોર્મ થયેસ ફાઇલ લંબાઇ %s

en: %s: malformed file mode %s
gu: %s: મેલફોર્મ થયેલ ફાઇલ સ્થિતિ %s

en: %s: malformed file offset %s
gu: %s: મેલફોર્મ થયેલ ફાઇલ ઓફસેટ %s

en: %s: temporary filename contains shell meta or other unacceptable characters (is $TMPDIR wrong?)
gu: %s: કામચલાઉ ફાઇલનામએ શેલ મેટા અથવા બીજા અસ્વીકારેલ અક્ષરોને સમાવે છે ($TMPDIR ખોટુ છે?)

en: %s: too many command line arguments
gu: %s: ઘણી આદેશ વાક્ય દલીલો

en: %s: try --help for more details
gu: %s: વધારે વિગતો માટે --help પ્રયત્ન કરો

en: %s: unable to determine access mode of fd %d
gu: %s: fd %d ની પ્રવેશ સ્થિતિને નક્કી કરવાનું અસમર્થ

en: %s: unknown failure with %s
gu: %s: %s સાથે અજ્ઞાત નિષ્ફળતા

en: %s: unsupported hypervisor name %s
gu: %s: બિનઆધારભૂત હાઇપરવિઝર નામ %s

en: %s: warning: %s%c
gu: %s: ચેતવણી: %s%c

en: '%s' does not exist
gu: '%s' અસ્તિત્વમાં નથી

en: '%s' file does not fit in memory
gu: '%s' ફાઇલ મેમરીમાં બંધબેસતી નથી

en: '%s' value longer than %zu bytes
gu: '%s' કિંમત %zu બાઇટ કરતા લાંબી છે

en: 'info blockstats' not supported by this qemu
gu: 'info blockstats' આ qemu દ્દારા આધારભૂત નથી

en: 'multifunction=on' is not supported with this QEMU binary
gu: 'multifunction=on' એ આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: 'set_link' not supported by this qemu
gu: 'set_link' એ આ qemu દ્દારા આધારભૂત નથી

en: (bridge interface definition)
gu: (બ્રિજ ઇન્ટરફેસ વ્યાખ્યા)

en: (capabilities)
gu: (ક્ષમતાઓ)

en: (interface definition)
gu: (ઇન્ટરફેસ વ્યાખ્યા)

en: (none)
gu: (કંઈ નહિં)

en: (re)connect to hypervisor
gu: હાયપરવિઝરમાં (પુનઃ)જોડાવ

en: (unnamed)
gu: (નામ વગરનું)

en: --%s or --current is required
gu: --%s અથવા --current જરૂરી છે

en: --maximum and --active cannot both be specified
gu: --maximum અને --active બંનેને સ્પષ્ટ કરી શકાતો નથી

en: --maximum must be used with --config only
gu: --maximum ફક્ત --config સાથે વાપરવુ જ જોઇએ

en: /proc/net/dev: Interface not found
gu: /proc/net/dev: ઇન્ટરફેસ મળ્યુ નથી

en: <uuid> does not match secret file name '%s'
gu: <uuid>ગુપ્ત ફાઇલ નામ '%s' બંધબેસતુ નથી

en: <virtualport type='%s'> not supported for network '%s' which uses a bridge device
gu: <virtualport type='%s'> એ નેટવર્ક '%s' માટે આધારભૂત નથી કે જે બ્રિજ ઉપકરણને વાપરે છે

en: <virtualport type='%s'> not supported for network '%s' which uses a macvtap device
gu: <virtualport type='%s'> એ નેટવર્ક '%s' માટે આધારભૂત નથી કે જે macvtap ઉપકરણને વાપરે છે

en: <virtualport> element unsupported for <interface type='%s'>
gu: <virtualport> ઘટક <interface type='%s'> માટે બિનઆધારભૂત છે

en: <virtualport> element unsupported for type='%s' in interface's <actual> element
gu: ઇન્ટરફેસનાં <actual> ઘટકમાં  પ્રકાર='%s' માટે બિનઆધારભૂત <virtualport> ઘટક

en: <vlan> element specified for network %s, whose type doesn't support vlan configuration
gu: નેટવર્ક %s માટે સ્પષ્ટ થયેલ <vlan> ઘટક, કે જેનાં પ્રકારો vlan રૂપરેખાંકનને આધાર આપતુ નથી

en: ? - print this help
gu: ? - આ મદદ છાપો

en: A close callback is already registered
gu: બંધ કોલબેક પહેલેથી રજીસ્ટર થયેલ છે

en: A different callback was requested
gu: વિવિધ કોલબેક સૂચિત થયેલ હતુ

en: Aborts the currently running domain job
gu: હાલમાં ચાલતી ડોમેઇન જોબને કાઢી નાંખો

en: Access denied
gu: પ્રવેશ નામંજૂર

en: Activation of snoop request failed on interface '%s'
gu: સ્નુપ માંગણીનું સક્રિયકરણ ઇન્ટરફેસ '%s' પર નિષ્ફળ

en: Active %s devices on bus with %s, not doing bus reset
gu: %s સાથે બસ પર %s ઉપકરણો ને સક્રિય કરો, બસનું પુન:સુયોજન કરી રહ્યા નથી

en: Active console session exists for this domain
gu: સક્રિય કન્સોલ સત્ર આ ડોમેઇન માટે અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: Active:
gu: સક્રિય:

en: Address family for hostname not supported
gu: યજમાનનામ માટે સરનામાં કુટુંબ આધારભૂત નથી

en: Agent path %s too big for destination
gu: ઍજન્ટ પાથ %s એ અંતિમ મુકામ માટે ઘણું લાંબુ છે

en: All requests done
gu: બધી સૂચના પૂરી થઇ ગઇ

en: Allocation
gu: ફાળવણી

en: Allocation:
gu: ફાળવી રહ્યા છીએ:

en: Allows to show or modify description or title of a domain.
gu: ડોમેઇનનું શીર્ષક અથવા વર્ણનને બદલવા અથવા બદલવા માટે પરવાનગી આપે છે.

en: Already an OPENVZ VM active with the id '%s'
gu: id '%s' સાથે OPENVZ VM પહેલેથી જ સક્રિય છે

en: Already an OPENVZ VM defined with the id '%s'
gu: id '%s' સાથે OPENVZ VM પહેલેથી જ વ્યાખ્યાયિત છે

en: Already exists
gu: પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: An error occurred, but the cause is unknown
gu: ભૂલ ઉદ્ભવી, પરંતુ કારણ અજ્ઞાત છે

en: Ancestor model %s not found for CPU model %s
gu: પૂરાનું મોડેલ %s એ CPU મોડેલ %s માટે મળ્યુ નથી

en: AnyType is missing 'type' property
gu: AnyType નો 'type' ગુણધર્મ ગુમ થયેલ છે

en: Argument buffer too small
gu: દલીલ બફર ઘણું નાનું છે

en: Arguments must be non null
gu: દલીલો null હોવી જોઇએ નહિં

en: Attach device from an XML <file>.
gu: ઉપકરણને XML <file> માંથી જોડો.

en: Attach new disk device.
gu: નવું ડિસ્ક ઉપકરણ જોડો.

en: Attach new network interface.
gu: નવું નેટવર્ક ઈન્ટરફેસ જોડો.

en: Attached device %s has no type
gu: જોડાયેલ ઉપકરણ %s પાસે પ્રકાર નથી

en: Attempt to create %s without specifying mode
gu: સ્થિતિને સ્પષ્ટ કર્યા વગર %s ને બનાવવાનો પ્રયત્ન કરો

en: Attempt to start invalid job
gu: અમાન્ય જૉબને શરૂ કરવાનો પ્રયત્ન કરો

en: Attempted to NAT '%s'. NAT is only supported for IPv4.
gu: NAT '%s' નો પ્રયત્ન થયેલ છે. NAT ફક્ત IPv4 માટે આધારભૂત છે.

en: Attribute mode is only allowed for guest CPU
gu: ગુણધર્મ સ્થિતિની ફક્ત મહેમાન CPU માટે પરવાનગી મળેલ છે

en: Authentication Credentials not found
gu: સત્તાધિકરણ શ્રેય મળ્યો નથી

en: Authentication failed
gu: સત્તાધિકરણ નિષ્ફળ

en: Automatic disk lease mode enabled, but no host ID is set
gu: આપમેળે ડિસ્ક લીઝ સ્થિતિ સક્રિય થયેલ છે, પરંતુ યજમાન ID સુયોજિત નથી

en: Autostart
gu: આપોઆપ શરૂ કરો

en: Autostart:
gu: આપોઆપ શરૂ કરો:

en: Available
gu: ઉપલબ્ધ

en: Available:
gu: ઉપલ્બધ:

en: Bad address '%s' in definition of network '%s'
gu: ખરાબ સરનામું '%s' એ નેટવર્ક '%s' ની વ્યાખ્યામાં છે

en: Bad value '%s'
gu: ખરાબ કિંમત '%s'

en: Bad value for ai_flags
gu: ai_flags માટે ખરાબ કિંમત

en: Block Copy
gu: બ્લોક નકલ

en: Block Pull
gu: બ્લોક પુલ

en: Block Pull started
gu: બ્લોક પુલ શરૂ થઇ ગયુ

en: Block device '%s' is resized
gu: બ્લોક ઉપકરણ '%s' નું માપ બદલેલ છે

en: Bounded
gu: મર્યાદિત

en: Bridge %s too big for destination
gu: બ્રિજ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Bridge generation exceeded max id %d
gu: બ્રિજ ઉત્પાદન એ max id %d વધારેલ છે

en: Bridge interface %s started
gu: બ્રિજ ઇન્ટરફેસ %s શરૂ થઈ ગયું

en: Bridge name %s too long for destination
gu: બ્રિજ નામ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Bridge:
gu: બ્રિજ:

en: Buffer error when generating device name for device with sysname '%s'
gu: બફર ભૂલ જ્યારે sysname '%s' સાથે ઉપકરણ માટે ઉપકરણ નામને બનાવી રહ્યા હોય

en: Buffer to small for ipset name
gu: બફર ipset નામ માટે નાનું છે

en: Buffer too small for IPSETFLAGS type
gu: બફર IPSETFLAGS પ્રકાર માટે ઘણું નાનુ છે

en: Buffer too small for MAC address
gu: બફર MAC સરનામાં માટે ઘણુ નાનું છે

en: Buffer too small for uint16 type
gu: uint16 પ્રકાર માટે બફર ઘણુ નાનું છે

en: Buffer too small for uint32 type
gu: uint32 પ્રકાર માટે બફર ઘણુ નાનુ છે

en: Buffer too small for uint8 type
gu: uint8 પ્રકાર માટે બફર ઘણુ નાનું છે

en: Buffer too small to print variable '%s' into
gu: તેમાં ચલ '%s' ને છાપવા માટે બફર ઘણુ નાનું છે

en: Build a given pool.
gu: આપેલ pool ને બિલ્ડ કરો.

en: Bus %s too big for destination
gu: Bus %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Busy
gu: વ્યસ્ત

en: CEPH_ARGS was set without an rbd disk
gu: CEPH_ARGS એ rbd ડિસ્ક વગર સુયોજિત હતુ

en: CPU Affinity
gu: CPU આકર્ષણ

en: CPU Affinity:
gu: CPU આકર્ષણ:

en: CPU Model %s too long for destination
gu: CPU મોડલ %s અંતિમ મુકામ માટે ઘણુ લાંબુ છે

en: CPU described in %s is identical to host CPU
gu: %s માં વર્ણવેલ CPU એ યજમાન CPU નાં જેવુ જ છે

en: CPU described in %s is incompatible with host CPU
gu: %s માં વર્ણવેલ CPU એ યજમાન CPU સાથે સુસંગત નથી

en: CPU feature %s already defined
gu: CPU લક્ષણ %s પહેલેથી જ વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: CPU feature `%s' specified more than once
gu: એકવાર કરતા વધારે સ્પષ્ટ થયેલ CPU લક્ષણ `%s'

en: CPU frequency:
gu: CPU આવૃત્તિ:

en: CPU mode '%s' is not supported by QEMU binary
gu: CPU સ્થિતિ '%s' QEMU બાઇનરી દ્દારા આધારભૂત નથી

en: CPU mode '%s' is only supported with kvm
gu: CPU સ્થિતિ '%s' ફક્ત kvm સાથે આધારભૂત છે

en: CPU model %s is not supported by hypervisor
gu: હાઇપરવિઝર દ્દારા CPU મોડલ '%s' એ આધારભૂત નથી

en: CPU model %s too long for destination
gu: CPU મોડલ %s અંતિમ મુકામ માટે ઘણુ લાંબુ છે

en: CPU model '%s' is not support by hypervisor
gu: હાઇપરવિઝર દ્દારા CPU મોડલ '%s' એ આધારભૂત નથી

en: CPU model:
gu: CPU મોડલ:

en: CPU models don't match: '%s' != '%s'
gu: CPU મોડેલો બંધબેસતા નથી: '%s' != '%s'

en: CPU socket topology has changed
gu: CPU સોકેટ ટૉપોલોજી બદલાયેલ છે

en: CPU socket(s):
gu: CPU સોકેટ(ઓ):

en: CPU specification not supported by hypervisor
gu: CPU સ્પષ્ટીકરણ હાઇપરવિઝર દ્દારા આધારભૂત નથી

en: CPU time
gu: CPU સમય

en: CPU time:
gu: CPU સમય:

en: CPU tuning is not available on this host
gu: CPU ટ્યુનિંગ આ યજમાન પર ઉપલબ્ધ નથી

en: CPU vendor %s already defined
gu: CPU વિક્રેતા %s પહેલેથી જ વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: CPU vendor %s not found
gu: CPU વિક્રેતા %s મળ્યુ નથી

en: CPU vendor specified without CPU model
gu: CPU મોડલ વગર સ્પષ્ટ થયેલ CPU વિક્રેતા

en: CPU vendors do not match
gu: CPU વિક્રેતા બંધબેસતુ નથી

en: CPUs are incompatible
gu: CPUs અસુસંગત છે

en: CPUs have incompatible architectures: '%s' != '%s'
gu: CPUs પાસે અસુસંગત આર્કીટેક્ચરો છે: '%s' != '%s'

en: Call to %s for unexpected type '%s'
gu: અનિચ્છનીય પ્રકાર '%s' માટે %s ને કોલ કરો

en: Calling %s from '%s' failed
gu: '%s' માંથી %s ને કોલ કરવાનું નિષ્ફળ

en: Can only modify disk quota
gu: ફક્ત ડિસ્ક ક્વોટાને બદલી શકાય છે

en: Can only open VNC or SPICE graphics backends, not %s
gu: ફક્ત VNC અથવા SPICE ગ્રાફિક્સ બેકઍન્ડને ખોલી શકાય છે, %s નથી

en: Can't add USB hub: USB is disabled for this domain
gu: USB હબને ઉમેરી શકાતુ નથી: USB આ ડોમેઇન માટે નિષ્ક્રિય થયેલ છે

en: Can't add USB input device. USB bus is disabled
gu: USB ઇનપુટ ઉપકરણને ઉમેરી શકાતુ નથી. USB બસને નિષ્ક્રિય કરેલ છે

en: Can't add another USB controller: USB is disabled for this domain
gu: બીજા USB નિયંત્રકને ઉમેરી શકાતુ નથી: USB આ ડોમેઇન માટે નિષ્ક્રિય થયેલ છે

en: Can't add host USB device: USB is disabled in this host
gu: યજમાન USB ઉપકરણને ઉમેરી શકાતુ નથી: USB આ યજમાનમાં નિષ્ક્રિય થયેલ છે

en: Can't add redirected USB device: USB is disabled for this domain
gu: દિશામાન USB ઉપકરણને સમાવી શકાતુ નથી: USB એ આ ડોમેઇન માટે નિષ્ક્રિય થયેલ છે

en: Can't allocate domobj
gu: domobj ફાળવી શકાતુ નથી

en: Can't allocate memory
gu: મેમરીને ફાળવી શકાતી નથી

en: Can't connect to $uri. Skipping.
gu: $uri માં જોડી શકાતુ નથી. છોડી રહ્યા છે.

en: Can't create VM '%s' without hard disks
gu: હાર્ડ ડિસ્ક વગર VM '%s' ને બનાવી શકાતુ નથી

en: Can't create file with volume description
gu: વોલ્યુમ વર્ણન સાથે ફાઇલ બનાવી શકાતી નથી

en: Can't create initial configuration
gu: પ્રારંભનુ રૂપરેખાંકન બનાવી શકાતુ નથી

en: Can't determine config path
gu: રૂપરેખાંકન પાથને નક્કી કરી શકાતુ નથી

en: Can't determine page size
gu: પાનાં માપને નક્કી કરી શકાતુ નથી

en: Can't determine pid file path.
gu: pid ફાઇલ પાથને નક્કી કરી શકાતુ નથી.

en: Can't determine socket paths
gu: સોકેટ પાથને નક્કી કરી શકાતુ નથી

en: Can't determine user directory
gu: વપરાશકર્તા ડિરેક્ટરીને નક્કી કરી શકાતુ નથી

en: Can't find device %s
gu: ઉપકરણ '%s' ને શોધી શકાતુ નથી

en: Can't find prlctl command in the PATH env
gu: PATH env માં prlctl આદેશને શોધી શકાતુ નથી

en: Can't find storage pool with name '%s'
gu: નામ '%s' સાથે સંગ્રહ પુલને શોધી શકાતુ નથી

en: Can't find storage volume definition for path '%s'
gu: પાથ '%s' માટે સંગ્રહ વોલ્યુમ વ્યાખ્યાને શોધી શકાતુ નથી

en: Can't find volume with path '%s'
gu: પાથ '%s' સાથે વોલ્યુમને શોધી શકાતુ નથી

en: Can't get node info
gu: નોડ જાણકારીને મેળવી શકાતુ નથી

en: Can't initialize logging
gu: લૉગીંગની શરૂઆત કરી શકાતી નથી

en: Can't load config file: %s
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલને લાવી શકાતુ નથી: %s

en: Can't load config file: %s: %s
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલને લાવી શકાતુ નથી: %s: %s

en: Can't modify device type '%s'
gu: ઉપકરણ પ્રકાર '%s' ને બદલી શકાતુ નથી

en: Can't parse XML desc
gu: XML વર્ણનનું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Can't parse barrier from
gu: તેમાંથી બેરિઅર પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Can't parse limit from
gu: તેમાંથી મર્યાદાનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Can't parse prlctl output
gu: prlctl આઉટપુટનું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Can't remove file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને દૂર કરી શકાતી નથી

en: Cancelable task is blocked by an unanswered question but cancellation failed
gu: રદ કરી શકાય તેવું કાર્ય જવાબ ન આપેલ પ્રશ્ર્ન દ્દારા બ્લોક થયેલ છે પરંતુ રદ કરવાનું નિષ્ફળ

en: Cannot add uninitialized CURL handle to a multi handle
gu: ઘણા સંચાલનમાં પ્રારંભ ન થયેલ CURL સંચાલનને ઉમેરી શક્યા નહિં

en: Cannot check QEMU binary %s
gu: QEMU બાઇનરી %s ને ચકાસી શકાતુ નથી

en: Cannot check socket connection status
gu: સોકેટ જોડાણ પરિસ્થિતિને ચકાસી શકાતુ નથી

en: Cannot complete within timeout period
gu: સમયસમાપ્તિ સમયગાળા દરમ્યાન સમાપ્ત કરી શકાતુ નથી

en: Cannot connect to agent socket
gu: ઍજન્ટ સોકેટ સાથે જોડાઇ શકાતુ નથી

en: Cannot convert socket address to string: %s
gu: શબ્દમાળામાં સોકેટ સરનામાંને રૂપાંતર કરી શકાતુ નથી: %s

en: Cannot create /dev/pts
gu: /dev/pts ને બનાવી શકાતુ નથી

en: Cannot create autostart directory %s
gu: આપોઆપ શરૂ થતી ડિરેક્ટરી %s બનાવી શકાતી નથી

en: Cannot create log directory '%s'
gu: લોગ ડિરેક્ટરી '%s' ને બનાવી શકાતી નથી

en: Cannot create macvlan devices on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર macvlan ઉપકરણોને બનાવી શકાતુ નથી

en: Cannot deactivate network autostart
gu: નેટવર્ક autostart ને નિષ્ક્રિય કરી શકાતુ નથી

en: Cannot deactivate storage pool autostart
gu: સંગ્રહ પુલ autostart ને નિષ્ક્રિય કરી શકાતુ નથી

en: Cannot directly attach CDROM %s
gu: CDROM %s ને સીધુ જ જોડી શકાતુ નથી

en: Cannot directly attach floppy %s
gu: ફ્લોપી %s ને સીધુ જ જોડી શકાતુ નથી

en: Cannot duplicate FD %d
gu: FD %d ની નકલ કી શકાતી નથી

en: Cannot enable general autostart option without affecting other domains
gu: બીજા ડોમેઇનને અસર કર્યા વગર સામાન્ય autostart વિકલ્પને સક્રિયા કરી શકાતુ નથી

en: Cannot extract running %s hypervisor version
gu: ચાલી રહેલ %s હાયપરવિઝર આવૃત્તિનો અર્ક કાઢી શકતા નથી

en: Cannot find %s - Possibly the package isn't installed
gu: %s ને શોધી શકાતુ નથી - શક્ય રીતે પેકેજ સ્થાપિત થયેલ નથી

en: Cannot find '%s' in path
gu: પાથમાં '%s' ને શોધી શકાતુ નથી

en: Cannot find QEMU binary %s
gu: QEMU બાઇનરી %s શોધી શકાતી નથી

en: Cannot find UML kernel %s
gu: UML કર્નલ %s ને શોધી શકાતુ નથી

en: Cannot find program %d version %d
gu: કાર્યક્રમ %d આવૃત્તિ %d ને શોધી શકાતુ નથી

en: Cannot find suitable CPU model for given data
gu: આપેલ માહિતી માટે સુસંગત CPU મોડેલ શોધી શકાતુ નથી

en: Cannot find suitable emulator for %s
gu: %s માટે સુસંગત ઍમ્યુલેટરને શોધી શકાતુ નથી

en: Cannot get interface MAC on '%s'
gu: '%s' પર ઇન્ટરફેસ MAC ને મેળવી શકાતુ નથી

en: Cannot get interface MTU on '%s'
gu: '%s' પર ઇન્ટરફેસ MTU ને મેળવી શકાતુ નથી

en: Cannot get interface flags on '%s'
gu: '%s' પર ઇન્ટરફેસ ફ્લેગને મેળવી શકાતુ નથી

en: Cannot modify live config if domain is inactive
gu: જીવેત રૂપરેખાંકનને બદલી શકાતુ નથી જો ડોમેઇન નિષ્ક્રિય હોય તો

en: Cannot mount filesystem type %s
gu: ફાઇલસિસ્ટમ પ્રકાર %s ને માઉન્ટ કરી શકાતુ નથી

en: Cannot open /dev/urandom
gu: /dev/urandom ખોલી શકાતુ નથી

en: Cannot open network interface control socket
gu: નેટવર્ક ઇન્ટરફેસ નિયંત્રણ સોકેટને ખોલી શકાતુ નથી

en: Cannot parse <address> 'bus' attribute
gu: <address> 'bus' ગુણધર્મ નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse <address> 'controller' attribute
gu: <address> 'controller' ગુણધર્મ નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse <address> 'domain' attribute
gu: <address> 'domain' ગુણધર્મ નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse <address> 'function' attribute
gu: <address> 'function' ગુણધર્મ નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse <address> 'port' attribute
gu: <address> 'port' ગુણધર્મનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથ

en: Cannot parse <address> 'reg' attribute
gu: <address> 'reg' ગુણધર્મનું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse <address> 'slot' attribute
gu: <address> 'slot' ગુણધર્મ નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse <address> 'target' attribute
gu: <address> 'target' ગુણધર્મનું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse <address> 'unit' attribute
gu: <address> 'unit' ગુણધર્મ નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse <master> 'startport' attribute
gu: <master> 'startport' ગુણધર્મનું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse <source> 'port' attribute with socket interface
gu: સોકેટ ઇન્ટરફેસ સાથે <source> 'પોર્ટ' ગુણધર્મ નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse MAC address '%s' in network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s'માં MAC સરનામું '%s'પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse MAC address from '%s'
gu: '%s' માંથી MAC સરનામાંનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse USB Class code %s
gu: USB ક્લાસ કોડ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse USB product ID %s
gu: USB પ્રોડક્ટ ID %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse USB vendor ID %s
gu: USB વિક્રેતા ID %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse USB version %s
gu: USB આવૃત્તિ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse category in %s
gu: %s માં વર્ગનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse controller index %s
gu: નિયંત્રક અનુક્રમણિકા %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse number from '%s'
gu: '%s' માંથી નંબરનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse sensitivity level in %s
gu: %s માં સંવેદનશીલ સ્તરનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot parse socket address '%s': %s
gu: સોકેટ સરનામાં '%s' નુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી: %s

en: Cannot parse vlan tag from '%s'
gu: '%s' માંથી vlan ટૅગ નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot read %s '%s'
gu: %s '%s' ને વાંચી શકાતુ નથી

en: Cannot read cputime for domain
gu: ડોમેઇન માટે cputime ને વાંચી શકાતુ નથી

en: Cannot read from /dev/urandom
gu: /dev/urandom માંથી વાંચી શકાતુ નથી

en: Cannot read memory usage for domain
gu: ડોમેઇન માટે મેમરી વપરાશ ને વાંચી શકાતુ નથી

en: Cannot recover cgroup %s from %s
gu: %s માંથી cgroup %s ને પુન:પ્રાપ્ત કરી શકાતુ નથી

en: Cannot recv data
gu: માહિતીને મેળવી શકાતુ નથી

en: Cannot recv data: %s
gu: માહિતીને મેળવી શકાતુ નથી: %s

en: Cannot rename interface '%s' to '%s' on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર '%s' માં ઇન્ટરફેસ '%s' નું નામ બદલી શકાતુ નથી

en: Cannot set a base label with AppArmour
gu: AppArmour સાથે મૂળ લેબલને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: Cannot set autostart for transient domain
gu: અસ્થાયી ડોમેઇન માટે આપમેળે શરૂ કરવાનું સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: Cannot set close-on-exec %d
gu: close-on-exec %d ને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: Cannot set close-on-exec flag for socket
gu: સોકેટ માટે close-on-exec ફ્લેગ સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: Cannot set interface MAC on '%s'
gu: '%s' પર ઇન્ટરફેસ MAC ને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: Cannot set interface MTU on '%s'
gu: '%s' પર ઇન્ટરફેસ MTU ને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: Cannot set interface flags on '%s'
gu: '%s' પર ઇન્ટરફેસ ફ્લેગને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: Cannot set max memory lower than current memory
gu: હાલની મેમરી કરતા નીચી મહત્તમ મેમરીને સુયોજિત કરી શકાતી નથી

en: Cannot set memory higher than max memory
gu: મહત્તમ મેમરી કરતી ઊંચી મેમરીને સુયોજિત કરી શકાતી નથી

en: Cannot specify a label if relabelling is turned off. model=%s
gu: લેબલને સ્પષ્ટ કરી શકાતુ નથી જો પુન:લેબલ કરવાનું બંધ હોય તો. મોડલ=%s

en: Cannot undefine HostVirtualSwitch that has a '%s' port
gu: HostVirtualSwitch ને અવ્યાખ્યાયિત કરી શકાતુ નથી કે જેની પાસે '%s' પોર્ટ છે

en: Cannot undefine transient domain
gu: અસ્થાયી ડોમેઇનને અવ્યાખ્યાયિત કરી શકાતુ નથી

en: Cannot unshare mount namespace
gu: માઉન્ટ નેમસ્પેસ ને વહેંચી શકાતુ નથી

en: Cannot unshare uninitialized CURL handle
gu: પ્રારંભ ન થયેલ CURL સંચાલનને વહેંચી શક્યા નહિં

en: Cannot use name address '%s' in network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s' માં  નામ સરનામું '%s' નુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: Cannot use predefined UUID
gu: પહેલેથી વ્યાખ્યાયિત થયેલ UUID વાપરી શકાતુ નથી

en: Cannot use virtio serial for parallel/serial devices
gu: સમાંતર/શ્રેણી ઉપકરણો માટે virtio શ્રેણીને વાપરી શકાતુ નથી

en: Cannot write data
gu: માહિતીને લખી શકાતી નથી

en: Cap %s too big for destination
gu: Cap %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Capabilities not available
gu: ક્ષમતા ઉપલબ્ધ નથી

en: Capabilities not found
gu: ક્ષમતાઓ મળી નથી

en: Capacity
gu: ક્ષમતા

en: Capacity cannot be empty.
gu: ક્ષમતા ખાલી કરી શકાતી નથી.

en: Capacity:
gu: ક્ષમતા:

en: Category range c%d-c%d too small
gu: વર્ગ સીમા c%d-c%d ઘણી નાની છે

en: Ceph usage specified, but name is missing
gu: Ceph વપરાશ સ્પષ્ટ થયેલ છે, પરંતુ નામ ગેરહાજર છે

en: Certificate %s owner does not match the hostname %s
gu: પ્રમાણપત્ર %s માલિક યજમાન નામ %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Certificate %s purpose does not allow use for with a TLS client
gu: પ્રમાણપત્ર %s હેતુ TLS ક્લાયન્ટ સાથે પરવાનગી મળેલ નથી

en: Certificate %s usage does not permit certificate signing
gu: પ્રમાણપત્ર %s વપરાશ હસ્તાક્ષર થયેલ પ્રમાણપત્રને આધાર આપતુ નથી

en: Certificate %s usage does not permit digital signature
gu: પ્રમાણપત્ર %s વપરાશ ડિઝિટલ હસ્તાક્ષરની પરવાનગી મળેલ નથી

en: Certificate failed validation: %s
gu: પ્રમાણપત્રની ચકાસણી નિષ્ફળ: %s

en: Cgroup %s is not mounted under %s
gu: Cgroup %s એ %s હેઠળ માઉન્ટ થયેલ નથી

en: Chain name contains invalid characters
gu: ચેઇન નામ અયોગ્ય અક્ષરોને સમાવે છે

en: Change media of CD or floppy drive
gu: CD અથવા ફ્લોપી ડ્રાઇવની મીડિયાને બદલો

en: Change media of CD or floppy drive.
gu: CD અથવા ફ્લોપી ડ્રાઇવની મીડિયાને બદલો.

en: Change the current directory.
gu: હાલની ડિરેક્ટરીને બદલો.

en: Change the current memory allocation in the guest domain.
gu: મહેમાન ડોમેઈનમાં વર્તમાન મેમરી ફાળવણી બદલો.

en: Change the maximum memory allocation limit in the guest domain.
gu: મહેમાન ડોમેઈનમાં મેમરી ફાળવણી મર્યાદા બદલો.

en: Change the number of virtual CPUs in the guest domain.
gu: મહેમાન ડોમેઇનમાં વર્ચ્યુઅલ CPUs ની સંખ્યા બદલો.

en: Children:
gu: બાળક:

en: Client socket identity not available
gu: ક્લાયન્ટ સોકેટ ઓળખાણ ઉપલબ્ધ નથી

en: Client's username is not on the list of allowed clients
gu: ક્લાયન્ટનુ વપરાશકર્તાનામ એ પરવાનગી મળેલ ક્લાયન્ટોની યાદી પર નથી

en: Clone an existing volume.
gu: હાલનાં વોલ્યુમને ક્લોન કરો.

en: Command %s too long for destination
gu: આદેશ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું લાંબુ છે

en: Command '%s' is not found
gu: આદેશ '%s' મળ્યુ નથી

en: Compiled against library: libvirt %d.%d.%d
gu: લાઈબ્રેરી વિરુદ્ધ કમ્પાઈલ થયેલ: libvirt %d.%d.%d

en: Compiled with support for:
gu: તેની માટે આધાર સાથે કમ્પાઇલ થયેલ છે:

en: Completed with no error
gu: ભૂલ વગર સમાપ્ત થયુ

en: Compute baseline CPU for a set of given CPUs.
gu: આપેલ CPUs ને સુયોજિત કરવા માટે બેઝલાઇન CPU ની ગણતરી કરો.

en: Concrete job for %s invocation is in error state
gu: %s ઇન્વોકેશન માટે વાસ્તવિક જૉબ ભૂલ સ્થિતિમાં છે

en: Concrete job for %s invocation is in unknown state
gu: %s ઇન્વોકેશન માટે વાસ્તવિક જૉબ અજ્ઞાત સ્થિતિમાં છે

en: Config entry '%s' must be a string
gu: રૂપરેખાંકન નોંધણી '%s' શબ્દમાળા હોવી જ જોઇએ

en: Configure a domain to be automatically started at boot.
gu: ડોમેઈનને બુટ સમયે આપોઆપ શરૂ થાય તે માટે રૂપરેખાંકિત કરો.

en: Configure a network to be automatically started at boot.
gu: બુટ સમયે નેટવર્કને આપોઆપ શરૂ કરવા માટે રૂપરેખાંકિત કરો.

en: Configure a pool to be automatically started at boot.
gu: Pool ને બુટ સમયે આપોઆપ શરૂ થાય તે માટે રૂપરેખાંકિત કરો.

en: Connect the virtual serial console for the guest
gu: વર્ચ્યુઅલ સીરીયલ કન્સોલને મહેમાન માટે જોડો

en: Connect to local hypervisor. This is built-in command after shell start up.
gu: સ્થાનિક હાયપરવિઝરમાં જોડાવ. આ શેલ શરૂઆત પછી આંતરિક આદેશ છે.

en: Connected to domain %s
gu: ડોમેઇન %s ને જોડાયેલ છે

en: Container ID is not specified
gu: પાત્ર ID એ સ્પષ્ટ થયેલ નથી

en: Container is not defined
gu: પાત્ર એ વ્યાખ્યાયિત થયેલ નથી

en: Controllers must use the 'ccid' address type
gu: નિયંત્રકોને 'ccid' સરનામાં પ્રકારને વાપરવુ જ જોઇએ

en: Controllers must use the 'pci' address type
gu: નિયંત્રકો એ 'pci' સરનામાં પ્રકારને વાપરવુ જ જોઇએ

en: Convert domain XML config to a native guest configuration format.
gu: મૂળ મહેમાન રૂપરેખાંકન બંધારણમાં ડોમેઇન XML રૂપરેખાંકનને રૂપાંતર કરો.

en: Convert domain XML to native config
gu: મૂળ રૂપરેખાંકનમાં ડોમેઇન XMLને રૂપાંતર કરો

en: Convert native config to domain XML
gu: ડોમેઇન XML માં મૂળ રૂપરેખાંકન ને રૂપાંતર કરો

en: Convert native guest configuration format to domain XML format.
gu: ડોમેઇન XML બંધારણમાં મૂળ રૂપરેખાંકન બંધારણને રૂપાંતર કરો કરો.

en: Copy aborted
gu: નકલ કાઢી નાંખેલ છે

en: Copying definition of '%d' type is not implemented yet.
gu: '%d' પ્રકારની વ્યાખ્યાને નકલ કરવાનું હજુ અમલીકરણ થયેલ નથી.

en: Core dump a domain.
gu: ડોમેઈનનું મૂળ ડમ્પ કરો.

en: Core(s) per socket:
gu: સોકેટ પ્રતિ મૂળ(ઓ):

en: Could not add UUID for container %d
gu: પાત્ર %d માટે UUID ને ઉમેરી શક્યા નહિં

en: Could not add controllers
gu: નિયંત્રકોને ઉમેરી શક્યા નહિં

en: Could not allocate memory for output of '%s'
gu: '%s' નાં આઉટપુટ માટે મેમરીને ફાળવી શકાતી નથી

en: Could not assign address to disk '%s'
gu: ડિસ્ક '%s' માં સરનામાંને સોંપી શક્યા નહિં

en: Could not build CURL header list
gu: CURL હેડર યાદીને બનાવી શક્યા નહિં

en: Could not change memory parameters: %s
gu: મેમરી પરિમાણોને બદલી શક્યા નહિં: %s

en: Could not change scheduler parameters: %s
gu: નિયામક પરિમાણોને બદલી શક્યા નહિં : %s

en: Could not close %s
gu: %s ને બંધ કરી શક્યા નહિં

en: Could not configure network
gu: નેટવર્કને રૂપરેખાંકન કરી શકાયુ નહિં

en: Could not convert domain name to VEID
gu: VEID માં ડોમેઇન નામને રૂપાંતર કરી શકાયુ નહિં

en: Could not convert from %s to UTF-8 encoding
gu: ઇંટિજર માં '%s' ને રૂપાંતરિત કરી શક્યા નહિં

en: Could not copy an XML node
gu: XML નોડની નકલ કરી શક્યા નહિં

en: Could not copy default config
gu: મૂળભૂત રૂપરેખાંકનની નકલ કરી શકાઇ નહિં

en: Could not copy volume: %s
gu: વોલ્યુમની નકલ કરી શક્યા નહિં: %s

en: Could not create filter
gu: ફિલ્ટરને બનાવી શક્યા નહિં

en: Could not create openwsman client
gu: openwsman ક્લાયન્ટને બનાવી શક્યા નહિં

en: Could not create snapshot: %s
gu: સ્નેપશોટને બનાવી શક્યા નહિં: %s

en: Could not create thread. QEMU initialization might be incomplete
gu: થ્રેડને બનાવી શક્યા નહિં. QEMU આરંભ અપૂરતો હોઇ શકે છે

en: Could not create volume: %s
gu: વોલ્યુમને બનાવી શક્યા નહિં: %s

en: Could not define domain: %s
gu: ડોમેઇનને વ્યાખ્યાયિત કરી શક્યા નહિં: %s

en: Could not delete snapshot '%s': %s
gu: સ્નેપશોટ '%s' ને કાઢી શક્યા નહિં: %s

en: Could not delete volume: %s
gu: વોલ્યુમને કાઢી શક્યા નહિં: %s

en: Could not destroy domain: %s
gu: ડોમેઇનનો નાસ કરી શક્યા નહિં: %s

en: Could not determine home directory
gu: ઘર ડિરેક્ટરીને નક્કી કરી શક્યા નહિં

en: Could not disable SIGPIPE
gu: SIGPIPE ને નિષ્ક્રિય કરી શક્યા નહિં

en: Could not extract VirtualBox version
gu: VirtualBox આવૃત્તિને બહાર કાઢી શક્યા નહિં

en: Could not extract vzctl version
gu: vzctl આવૃત્તિને કાઢી શક્યા નહિં

en: Could not find %s with name '%s'
gu: નામ '%s' સાથે %s શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find 'active' element
gu: 'સક્રિય' ઘટકને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find <name>
gu: <name> શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find <uuid>
gu: <uuid> ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find HostPortGroup for key '%s'
gu: કી '%s' માટે HostPortGroup ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find HostPortGroup with key '%s'
gu: કી '%s' સાથે HostPortGroup ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find HostVirtualSwitch with UUID '%s'
gu: UUID '%s' સાથે HostVirtualSwitch ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find HostVirtualSwitch with name '%s'
gu: નામ '%s' સાથે HostVirtualSwitch શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find PhysicalNic with key '%s'
gu: કી '%s' સાથે PhysicalNic ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find PhysicalNic with name '%s'
gu: નામ '%s' સાથે PhysicalNic ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find compute resource specified in '%s'
gu: '%s' માં સ્પષ્ટ થયેલ સ્ત્રોતની ગણતરી કરી શક્યા નહિં

en: Could not find datacenter specified in '%s'
gu: '%s' માં સ્પષ્ટ થયેલ datacenter ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find datastore with name '%s'
gu: નામ '%s' સાથે datastore ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find domain snapshot with internal name '%s'
gu: ઇન્ટરનેટ નામ '%s' સાથે ડોમેઇન સ્નેપશોટને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find domain with UUID '%s'
gu: UUID '%s' સાથે ડોમેઇનને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find domain with name '%s'
gu: નામ '%s' સાથે ડોમેઇનને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find filter '%s'
gu: ફિલ્ટર '%s' ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find host system specified in '%s'
gu: '%s' માં સ્પષ્ટ થયેલ યજમાન સિસ્ટમને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find matching device
gu: બંધબેસતા ઉપકરણને શોધી શકાયુ નહિં

en: Could not find netlink response with expected parameters
gu: ઇચ્છિત પરિમાણો સાથે નેટલીંક જવાબને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find parent device for '%s'
gu: '%s' માટે મુખ્ય ઉપકરણને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find physical NIC with MAC address '%s'
gu: MAC સરનામાં '%s' સાથે ભૌતિક NIC ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find physical NIC with name '%s'
gu: નામ '%s' સાથે ભૌતિક NIC ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find placement for controller %s at %s
gu: %s પર નિયંત્રક %s માટે સ્થાનને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find snapshot with name '%s'
gu: નામ '%s' સાથે સ્નેપશોટને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find typefile '%s'
gu: પ્રકારફાઇલ '%s' ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find value for variable '%s'
gu: ચલ '%s' માટે કિંમતને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not find variable '%s' in iterator
gu: પુનરાવર્તકમાં ચલ '%s' ને શોધી શક્યા નહિં

en: Could not format channel target type
gu: ચેનલ લક્ષ્ય પ્રકારનું બંધારણ કરી શક્યા નહિં

en: Could not free deserialized data
gu: શ્રેણીબદ્ધ ન હોય તેવી માહિતીને મુક્ત કરી શક્યા નહિં

en: Could not generate eth name for container
gu: પાત્ર માટે eth નામ ને ઉત્પન્ન કરી શકાયુ નહિં

en: Could not generate veth name
gu: veth નામ ને ઉત્પન્ન કરી શકાયુ નહિં

en: Could not get UUID of virtual machine
gu: વર્ચ્યુઅલ મશીનનાં UUID ને મેળવી શક્યા નહિં

en: Could not get Virtual functions on %s
gu: %s પર વર્ચ્યુઅલ વિધેયોને મેળવી શક્યા નહિં

en: Could not get access to ACL tech driver '%s'
gu: ફાઇલ પ્રકાર '%s' ને વાંચી શક્યા નહિં

en: Could not get current time
gu: હાલનાં સમયને મેળવી શક્યા નહિં

en: Could not get iterator index for (internal) iterator ID %u
gu: (આંતરિક )પુનરાવર્તક ID %u માટે પુનરાવર્તક અનુક્રમણિકાને મેળવી શક્યા નહિં

en: Could not get iterator index for iterator ID %u
gu: પુનરાવર્તક ID %u માટે પુનરાવર્તક અનુક્રમણિકાને મેળવી શક્યા નહિં

en: Could not get list of Defined Domains, rc=%08x
gu: વ્યાખ્યાયિત થયેલ ડોમેઇનોની યાદીને મેળવી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: Could not get list of Domains, rc=%08x
gu: ડોમેઇનની યાદીને મેળવી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: Could not get list of domains, rc=%08x
gu: ડોમેઇનની યાદીને મેળવી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: Could not get list of machines, rc=%08x
gu: મશીનોની યાદીને મેળવી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: Could not get members of bridge '%s'
gu: બ્રિજ '%s' નાં સભ્યોને મેળવી શક્યા નહિં

en: Could not get name of virtual machine
gu: વર્ચ્યુઅલ મશીનનુ નામ મેળવી શક્યા નહિં

en: Could not get nth (%u) value of variable '%s'
gu: નવમી (%u) કિંમત ચલ '%s' મેળવી શક્યુ નહિં

en: Could not get number of Defined Domains, rc=%08x
gu: વ્યાખ્યાયિત થયેલ ડોમેઇનની સંખ્યા મેળવી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: Could not get number of Domains, rc=%08x
gu: ડોમેઇનની સંખ્યાને મેળવી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: Could not get snapshot name
gu: સ્નેપશોટ નામને મેળવી શક્યા નહિં

en: Could not get syspath for parent of '%s'
gu: '%s' નાં મુખ્ય માટે syspath ને મેળવી શક્યા નહિં

en: Could not handle file name '%s'
gu: ફાઇલ નામ '%s' ને સંચાલિત કરી શક્યા નહિં

en: Could not initialize CURL
gu: CURL નું પ્રારંભ કરી શક્યા નહિં

en: Could not initialize CURL (multi)
gu: CURL (multi) નું પ્રારંભ કરી શક્યા નહિં

en: Could not initialize CURL mutex
gu: CURL mutex નું પ્રારંભ કરી શક્યા નહિં

en: Could not initialize a CURL (share) mutex
gu: CURL (share) mutex ને પ્રારંભ કરી શક્યા નહિં

en: Could not initialize openwsman transport
gu: openwsman પરિવહનનો પ્રારંભ કરી શક્યા નહિં

en: Could not initialize options
gu: વિકલ્પોનો પ્રારંભ કરી શક્યા નહિં

en: Could not initialize session mutex
gu: સત્ર mutex નું પ્રારંભ કરી શક્યા નહિં

en: Could not lookup %s
gu: %s ને જોઇ શક્યા નહિં

en: Could not lookup %s for %s invocation
gu: %s ઇન્વોકેશન માટે %s ને જોઇ શક્યા નહિં

en: Could not lookup %s for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે %s ને જોઇ શક્યા નહિં

en: Could not lookup '%s' from '%s'
gu: '%s' માંથી '%s' ને જોઇ શક્યા નહિં

en: Could not lookup '%s' list from '%s'
gu: '%s' માંથી '%s' યાદીને જોઇ શક્યા નહિં

en: Could not lookup SOAP body
gu: SOAP બોડીને જોઇ શક્યા નહિં

en: Could not lookup controller model for '%s'
gu: '%s' માટે નિયંત્રક મોડલને જોઇ શક્યા નહિં

en: Could not lookup datastore host mount
gu: ડેટાસ્ટોર યજમાન માઉન્ટને જોઇ શક્યા નહિં

en: Could not lookup pull response items
gu: પુલ જવાબ વસ્તુઓને જોઇ શક્યા નહિં

en: Could not lookup root snapshot list
gu: રુટ સ્નેપશોટ યાદીને જોઇ શક્યા નહિં

en: Could not migrate domain, migration task finished with an error: %s
gu: ડોમેઇનનું સ્થળાંતપ કરી શક્યા નહિં, સ્થળાંતર કાર્ય ભૂલ સાથે સમાપ્ત થયેલ છે: %s

en: Could not migrate domain, validation reported a problem
gu: ડોમેઇનને સ્થળાંતર કરી શક્યા નહિં, ચકાસણીએ સમસ્યાનો અહેવાલ કર્યો

en: Could not migrate domain, validation reported a problem: %s
gu: ડોમેઇનને સ્થળાંતર કરી શક્યા નહિં, ચકાસણીએ સમસ્યાનો અહેવાલ કર્યો: %s

en: Could not open '%s' to trigger host scan
gu: યજમાન સ્કેનને ટ્રીગર કરવા માટે '%s' ને ખોલી શકાયુ નહિં

en: Could not open /proc/net/dev
gu: /proc/net/dev ને ખોલી શકાયુ નહિં

en: Could not open directory %s
gu: ડિરેક્ટરી %s ને ખોલી શક્યા નહિં

en: Could not parse IID from '%s', rc = 0x%08x
gu: '%s' માંથી IID નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં, rc = 0x%08x

en: Could not parse MTU value '%s'
gu: MTU કિંમત '%s' ને પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Could not parse UUID from '%s'
gu: '%s' માંથી UUID નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Could not parse UUID from string '%s'
gu: શબ્દમાળા '%s' માંથી UUID નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Could not parse VPS ID %s
gu: VPS ID %s નું પદચ્છેદન કરી શકાયુ નહિં

en: Could not parse chain priority '%s'
gu: ચેઇન પ્રાધાન્ય '%s' નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Could not parse positive integer from '%s'
gu: '%s' માંથી હકારાત્મક પૂર્ણાંકનુ પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Could not parse return code from '%s'
gu: '%s' માંથી રિટર્ન કોડનુ પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Could not parse usb file %s
gu: usb ફાઇલ %s નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Could not parse valid disk index from '%s'
gu: '%s' માંથી માન્ય ડિસ્ક અનુક્રમણિકાનું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Could not parse version number from '%s'
gu: '%s' માંથી આવૃત્તિ નંબરનું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Could not put argument to %s
gu: %s માં દલીલ મૂકી શકાઇ નહિં

en: Could not put variable '%s' into hashmap
gu: hashmap માં ચલ '%s' ને મૂકી શક્યા નહિં

en: Could not query registry value '%s\%s'
gu: રજીસ્ટરી કિંમત '%s\%s' નુ ક્વેરી કરી શક્યા નહિં

en: Could not re-enable SIGPIPE
gu: SIGPIPE ને ફરી સક્રિય કરી શક્યા નહિં

en: Could not read '%s' from config for container %d
gu: રૂપરેખાંકન માંથી '%s'પાત્ર %d માટે વાંચી શક્યા નહિં

en: Could not read 'IP_ADDRESS' from config for container %d
gu: પાત્ર %d માટે રૂપરેખાંકન માંથી 'IP_ADDRESS' વાંચી શકાયુ નહિં

en: Could not read 'NETIF' from config for container %d
gu: પાત્ર %d માટે રૂપરેખાંકન માંથી 'NETIF' ને વાંચી શકાયુ નહિં

en: Could not read 'OSTEMPLATE' from config for container %d
gu: પાત્ર %d માટે રૂપરેખાંકન માંથી 'OSTEMPLATE' ને વાંચી શકાયુ નહિં

en: Could not read 'VE_PRIVATE' from config for container %d
gu: પાત્ર %d માટે રૂપરેખાંકન માંથી 'VE_PRIVATE' ને વાંચી શક્યા નહિં

en: Could not read config for container %d
gu: પાત્ર %d માટે રૂપરેખાંકન વાંચી શકાઇ નહિં

en: Could not read container config
gu: પાત્ર રૂપરેખાંકનને વાંચી શકાયુ નહિં

en: Could not read typefile '%s'
gu: ફાઇલ પ્રકાર '%s' ને વાંચી શક્યા નહિં

en: Could not resume domain: %s
gu: ડોમેઇનને પાછુ લાવી શક્યા નહિં: %s

en: Could not retrieve domain XML description
gu: ડોમેઇન XML વર્ણન પ્રાપ્ત કરી શક્યા નહિં

en: Could not retrieve memory usage of resource pool
gu: સ્ત્રોત પુલનો મેમરી વપરાશ પ્રાપ્ત કરી શક્યા નહિં

en: Could not retrieve pool information
gu: પુલ જાણકારીને પ્રાપ્ત કરી શક્યા નહિં

en: Could not retrieve resource pool
gu: સ્ત્રોત પુલને પાછુ લાવી શક્યા નહિં

en: Could not retrieve the AutoStartDefaults object
gu: AutoStartDefaults ઑબ્જેક્ટને પ્રાપ્ત કરી શક્યા નહિં

en: Could not revert to snapshot '%s': %s
gu: સ્નેપશોટ '%s' ને પાછુ લાવી શક્યા નહિં: %s

en: Could not search in datastore '%s': %s
gu: ડેટાસ્ટોર '%s' માં શોધ કરી શક્યા નહિં: %s

en: Could not serach in datastore '%s': %s
gu: ડેટાસ્ટોર '%s' માં શોધ કરી શક્યા નહિં: %s

en: Could not set UUID
gu: UUID ને સુયોજિત કરી શકાયુ નહિં

en: Could not set disk quota
gu: ડિસ્ક ક્વોટાને સુયોજિત કરી શક્યા નહિં

en: Could not set max-memory to %lu kilobytes: %s
gu: %lu કિલોબાઇટમાં મહત્તમ મેમરીને સુયોજિત કરી શક્યા નહિં: %s

en: Could not set memory size
gu: મેમરી માપને સુયોજિત કરી શક્યા નહિં

en: Could not set memory to %lu kilobytes: %s
gu: %lu કિલોબાઇટમાં મેમરીને સુયોજિત કરી શક્યા નહિં: %s

en: Could not set number of virtual CPUs to %d: %s
gu: %d માં વર્ચ્યુઅલ CPUs ની સંખ્યાને સુયોજિત કરી શક્યા નહિં: %s

en: Could not set number of virtual cpu
gu: વર્ચ્યુઅલ cpu ની સંખ્યાને સુયોજિત કરી શકાયુ નહિં

en: Could not set the source dir for the filesystem
gu: ફાઇલસિસ્ટમ માટે સ્ત્રોત ડિરેક્ટરી સુયોજિત કરી શકાઇ નહિં

en: Could not start domain: %s
gu: ડોમેઇનને શરૂ કરી શક્યા નહિં: %s

en: Could not suspend domain: %s
gu: ડોમેઇનને અટકાવી શક્યા નહિં: %s

en: Could not verify disk address
gu: ડિસ્ક સરનામાંને ચકાસી શક્યા નહિં

en: Could not wipe volume: %s
gu: વોલ્યુમને ભૂસી શક્યા નહિં: %s

en: Couldn't create lock file for pty '%s' in path '%s'
gu: પાથ '%s'  માં pty '%s' માટે તાળુ ફાઇલને બનાવી શક્યા નહિ

en: Couldn't fetch Domain Information
gu: ડોમેઈન જાણકારીને લાવી શક્યા નહિં

en: Couldn't fetch Node Information
gu: નોડ જાણકારી લાવી શક્યા નહિં

en: Couldn't find network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s' ને શોધી શક્યા નહિં

en: Couldn't get VM information from XML
gu: XML માંથી VM જાણકારીને મેળવી શક્યા નહિં

en: Couldn't get VM record
gu: VM રેકોર્ડ મેળવી શક્યા નહિં

en: Couldn't get host metrics
gu: યજમાન મેટ્રીક્સને મેળવી શક્યા નહિં

en: Couldn't get host metrics - memory information
gu: યજમાન મેટ્રીક્સને મેળવી શક્યા નહિં - મેમરી જાણકારી

en: Couldn't get the Domain Pointer
gu: ડોમેઇન પોઇંટરને મેળવી શક્યા નહિં

en: Couldn't get version info
gu: આવૃત્તિ જાણકારી મેળવી શક્યા નહિં

en: Couldn't parse domain XML
gu: ડોમેઇન XML નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Couldn't parse version info
gu: આવૃત્તિ જાણકારીનું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: Couldn't read volume target path '%s'
gu: વોલ્યુમ લક્ષ્ય પાથ '%s' વાંચી શકાયુ નહિં

en: Couldn't set link state on interface: %s
gu: ઇન્ટરફેસ પર કડી સ્થિતિને સુયોજિત કરી શક્યા નહિં: %s

en: Couldn't write to lock file for pty '%s' in path '%s'
gu: પાથ '%s' માં pty '%s' માટે ફાઇલને તાળુ મારવા લખી શક્યા નહિં

en: Create a device on the node.  Note that this command creates devices on the physical host that can then be assigned to a virtual machine.
gu: નોડ પર ઉપકરણ ને બનાવો.  નોંધો કે જે આદેશ ભૌતિક યજમાન પર ઉપકરણો ને બનાવે છે કે જે પછી વર્ચ્યુઅલ મશીન માં સોંપેલ છે.

en: Create a domain.
gu: ડોમેઈન બનાવો.

en: Create a network.
gu: નેટવર્ક બનાવો.

en: Create a pool.
gu: pool બનાવો.

en: Create a snapshot (disk and RAM) from XML
gu: XML માંથી સ્નેપશોટ (ડિસ્ક અને RAM) ને બનાવો

en: Create a snapshot (disk and RAM) from arguments
gu: દલીલોમાંથી સ્નેપશોટ (ડિસ્ક અને RAM) ને બનાવો

en: Create a snapshot from XML
gu: XML માંથી સ્નેપશોટ બનાવો

en: Create a snapshot from a set of args
gu: દલીલોનાં સુયોજનમાંથી સ્નેપશોટને બનાવો

en: Create a vol from an existing volume.
gu: હાલનાં વોલ્યુમ માંથા વોલ્યુમને બનાવો.

en: Create a vol.
gu: vol બનાવો.

en: Created bridge %s with attached device %s
gu: બનાવેલ બ્રિજ %s એ ઉપકરણન %s સાથે જોડાયેલ છે

en: Creating non-file volumes is not supported
gu: ફાઇલ વગરનાં વોલ્યુમને બનાવવાનું આધારભૂત નથી

en: Creation Time
gu: રચના સમય

en: Creation of %s volumes is not supported
gu: %s વોલ્યુમોને બનાવવાનું આધારભૂત નથી

en: Credit scheduler cap parameter (%d) is out of range (0-65534)
gu: શ્રેય નિયામક કેપ્શન પરિમાણ (%d) મર્યાદા (0-65534) ની બહાર છે

en: Credit scheduler weight parameter (%d) is out of range (1-65535)
gu: શ્રેય નિયામક મૂલ્ય પરિમાણ (%d) મર્યાદા (1-65535) ની બહાર છે

en: Current:
gu: હાલનું:

en: DBus not available, disabling HAL driver: %s
gu: DBus ઉપલબ્ધ નથી, HAL ડ્રાઇવરને નિષ્ક્રિય કરી રહ્યા છે: %s

en: DBus support not compiled into this binary
gu: DBus આધાર આ લાઇબ્રેરી સાથે કમ્પાઇલ થયેલ નથી

en: Data processed:
gu: પ્રક્રિયા થયેલ માહિતી:

en: Data remaining:
gu: બાકી રહેલ માહિતી:

en: Data total:
gu: કુલ માહિતી:

en: Datastore has unexpected type '%s'
gu: Datastore પાસે અનિચ્છનીય પ્રકાર '%s' છે

en: Datastore path '%s' doesn't have expected format '[<datastore>] <path>'
gu: Datastore પાથ '%s' પાસે ઇચ્છિત બંધારણ '[<datastore>] <path>' નથી

en: Datastore path '%s' doesn't reference a file
gu: Datastore પાથ '%s' ફાઇલને સંદર્ભ કરતુ નથી

en: DatastoreInfo has unexpected type
gu: DatastoreInfo પાસે અનિચ્છનીય પ્રકાર છે

en: Define a domain.
gu: ડોમેઈન વ્યાખ્યાયિત કરો.

en: Define a network.
gu: નેટવર્ક વ્યાખ્યાયિત કરો.

en: Define a new network filter or update an existing one.
gu: નવું નેટવર્ક ફિલ્ટરને વ્યાખ્યાયિત કરો અથવા હાલનાં એકને સુધારો.

en: Define a physical host interface.
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસને વ્યાખ્યાયિત કરો.

en: Define a pool.
gu: pool વ્યાખ્યાયિત કરો.

en: Define or modify a secret.
gu: ખાનગીપણાને બદલો અથવા વ્યાખ્યાયિત કરો.

en: Delete a domain snapshot
gu: ડોમેઇન સ્નેપશોટને કાઢી નાંખો

en: Delete a given pool.
gu: આપેલ pool ને કાઢી નાંખો.

en: Delete a given vol.
gu: આપેલ vol ને કાઢી નાંખો.

en: Dest file %s too big for destination
gu: લક્ષ્ય ફાઇલ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Destination buffer for ifname ('%s') not large enough
gu: ifname ('%s') માટે લક્ષ્ય બફર પૂરતુ મોટુ નથી

en: Destination buffer for linkdev ('%s') not large enough
gu: linkdev ('%s') માટે લક્ષ્ય બફર પૂરતુ મોટુ નથી

en: Destination libvirt does not support peer-to-peer migration protocol
gu: લક્ષ્ય libvirt એ peer-to-peer સ્થળાંતર પ્રોટોકોલને આધાર આપતુ નથી

en: Destroy a device on the node.  Note that this command destroys devices on the physical host
gu: નોડ પર ઉપકરણનો નાશ કરો. નોંધો કે જે આ આદેશ ભૌતિક યજમાન પર ઉપકરણોને નાશ કરે છે

en: Destroyed node device '%s'
gu: નાશ થયેલ નોડ ઉપકરણ '%s'

en: Detach device from an XML <file>
gu: XML <file> માંથી ઉપકરણ છોડો

en: Detach disk device.
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ છોડો.

en: Detach network interface.
gu: નેટવર્ક ઈન્ટરફેસ છોડો.

en: Device
gu: ઉપકરણ

en: Device %s detached
gu: ઉપકરણ %s અલગ કરાયેલ છે

en: Device %s has been assigned to guest %d
gu: ઉપકરણ %s ને મહેમાન %d માં સોંપી દેવામાં આવ્યુ છે

en: Device %s in use
gu: વપરાશમાં ઉપકરણ %s

en: Device %s is already in use
gu: ઉપકરણ %s પહેલેથી જ વપરાશમાં છે

en: Device %s is behind a switch lacking ACS and cannot be assigned
gu: ઉપકરણ %s ACS ઓછુ હોય તેવી સ્વીચની પાછળ છે અને સોંપી શકાતુ નથી

en: Device %s is not a bridge
gu: ઉપકરણ '%s' એ બ્રિજ નથી

en: Device %s not found: could not access %s
gu: ઉપકરણ %s મળ્યુ નથી: %s ને વાપરી શક્યા નહિં

en: Device %s re-attached
gu: ઉપકરણ %s ફરીથી જોડાયેલ

en: Device %s reset
gu: ઉપકરણ %s પુન:સુયોજિત

en: Device %s un-attached from bridge %s
gu: બ્રિજ %s માંથી બિનજોડાયેલ ઉપકરણ %s

en: Device attached successfully
gu: ઉપકરણ સફળતાપૂર્વક જોડાયેલ છે

en: Device configuration is not compatible: Domain has no USB bus support
gu: ઉપકરણ રૂપરેખાંકન સુસંગત નથી: ડોમેઇન પાસે USB બસ આધાર નથી

en: Device detached successfully
gu: ઉપકરણ સફળતાપૂર્વર અલગ થઇ ગઇ

en: Device is not a fibre channel HBA
gu: ઉપકરણ એ ફાઇબર ચેનલ HBA નથી

en: Device type '%s' is not an integer
gu: ઉપકરણ પ્રકાર '%s' એ ઇન્ટીજર નથી

en: Device updated successfully
gu: ઉપકરણ સફળતાપૂર્વક સુધારેલ છે

en: Device: %s
gu: ઉપકરણ: %s

en: Did not find USB device %x:%x
gu: USB ઉપકરણ %x ને શોધી શકાયુ નહિં:%x

en: Did not find USB device %x:%x bus:%u device:%u
gu: USB ઉપકરણ %x મળ્યુ નહિં:%x બસ:%u ઉપકરણ:%u

en: Did not find USB device bus:%u device:%u
gu: USB ઉપકરણ બસ મળી નથી:%u ઉપકરણ:%u

en: Different inbound and outbound bandwidth is unsupported
gu: વિવિધ ઇનબાઉન્ડ અને આઉટબાઉન્ડ બેન્ડવીથ બિનઆધારભૂત છે

en: Direct mode types require interface names
gu: સીધા સ્થિતિ પ્રકારોને ઇન્ટરફેસ નામોની જરૂર છે

en: Disabled
gu: નિષ્ક્રિય

en: Disk address %d:%d:%d doesn't match target device '%s'
gu: ડિસ્ક સરનામું %d:%d:%d લક્ષ્ય ઉપકરણ '%s' સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Disk attached successfully
gu: ડિસ્ક એ સફળતાપૂર્વક જોડાઇ ગયુ

en: Disk detached successfully
gu: ડિસ્ક સફળતાપૂર્વક અલગ થઇ ગયુ

en: Disk device '%s' does not support snapshotting
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ '%s' સ્નેપશોટીંગને આધાર આપતુ નથી

en: Disk index %d is negative
gu: ડિસ્ક અનુક્રમણિકા %d એ નકારાત્મક છે

en: Disk label already present
gu: ડિસ્ક લેબલ પહેલેથી હાજર છે

en: Display the system version information.
gu: સિસ્ટમ જાણકારી અંહિ દર્શાવો.

en: Domain %s XML configuration edited.
gu: ડોમેઇન %s XML રૂપરેખાંકન ફેરફાર થયેલ છે.

en: Domain %s XML configuration not changed.
gu: ડોમેઇન %s XML રૂપરેખાંકન બદલાયેલ નથી.

en: Domain %s attached to pid %u
gu: ડોમેઈન %s એ pid %u માં જોડાયેલ છે

en: Domain %s could not be suspended
gu: ડોમેઇન %s ને અટકાવી શક્યા નહિં

en: Domain %s created from %s
gu: ડોમેઈન %s એ %s માંથી બન્યું છે

en: Domain %s defined from %s
gu: ડોમેઈન %s એ %s માંથી વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: Domain %s destroyed
gu: ડોમેઈન %s નાશ કરાયેલ છે

en: Domain %s didn't show up
gu: ડોમેઈન %s એ બતાવતુ ન હતુ

en: Domain %s has been undefined
gu: ડોમેઈ %s અવ્યાખ્યાયિત થઈ ગયેલ છે

en: Domain %s is being rebooted
gu: ડોમેઈન %s એ રીબુટ થઈ ગયેલ છે

en: Domain %s is being shutdown
gu: ડોમેઈન %s એ બંધ થઈ ગયેલ છે

en: Domain %s isn't running.
gu: ડોમેઈન %s હજુ પણ ચાલી રહ્યું નથી.

en: Domain %s marked as autostarted
gu: ડોમેઈન %s ને આપોઆપ શરૂથયેલ ચિહ્નિત કરવામાં આવેલ

en: Domain %s resumed
gu: ડોમેઈન %s છોડાયેલ છે

en: Domain %s started
gu: ડોમેઈન %s શરૂ થઈ ગયું

en: Domain %s successfully suspended
gu: ડોમેઇન %s સફળતાપૂર્વક અટકાવેલ છે

en: Domain %s suspended
gu: ડોમેઈન %s અટકાવેલ છે

en: Domain %s too big for destination
gu: ડોમેઈન %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Domain %s unmarked as autostarted
gu: ડોમેઈન %s ને આપોઆપ શરૂથયેલ તરીકે અચિહ્નિત કરવામાં આવેલ

en: Domain %s was reset
gu: ડોમેઇન %s ને પુન:સુયોજિત કર્યુ હતુ

en: Domain '%s' is already running
gu: ડોમેઈન '%s' પહેલાથી જ ચાલી રહ્યું છે

en: Domain '%s' sysinfo are not available
gu: ડોમેઇન '%s' sysinfo ઉપલબ્ધ નથી

en: Domain Pointer is invalid
gu: ડોમેઇન પોઇંટર અયોગ્ય છે

en: Domain Pointer not valid
gu: ડોમેઇન પોઇંટર માન્ય નથી

en: Domain XML must contain at least one <disk> element.
gu: ડોમેઇન એ ઓછામાં ઓછો એક <disk> ઘટરને સમાવવુ જ જોઇએ.

en: Domain already exists, editing existing domains is not supported yet
gu: ડોમેઇન પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે. હાલનાં ડોમેઇનમાં ફેરફાર કરવાનું હજુ આધારભૂત નથી

en: Domain description not changed.
gu: ડોમેઇન વર્ણન બદલેલ છે.

en: Domain description updated successfully
gu: ડોમેઇન વર્ણન સફળતાપૂર્વક સુધારાયું

en: Domain for '%s' is not defined after creation
gu: '%s' માટે ડોમેઇન એ નિર્માણ પછી વ્યાખ્યાયિત થયેલ નથી

en: Domain has no current snapshot
gu: ડોમેઇન પાસે હાલનું સ્નેપશોટ નથી

en: Domain has no managed save image
gu: ડોમેઇન પાસે સંચલિત થયેલ સંગ્રહ ઇમેજ નથી

en: Domain is already active
gu: ડોમેઈન પહેલાથી જ સક્રિય છે

en: Domain is already active or is in state transition
gu: ડોમેન પહેલેથી જ સક્રિય છે અથવા સંક્રમણ સ્થિતિમાં છે

en: Domain is already running
gu: ડોમેઈન પહેલાથી જ ચાલી રહ્યું છે

en: Domain is not active
gu: ડોમેઇન સક્રિય નથી

en: Domain is not active or is in state transition
gu: ડોમેઇન સક્રિય નથી અથવા અસ્થાયી સ્થિતિમાં છે

en: Domain is not paused
gu: ડોમેઇન એ અટકેલ નથી

en: Domain is not powered off
gu: ડોમેઇન બંધ થયેલ નથી

en: Domain is not powered on
gu: ડોમેઇન ચાલુ નથી

en: Domain is not running
gu: ડોમેઈન ચાલી રહ્યું નથી

en: Domain is not suspended
gu: ડોમેઇન અટકાવેલ નથી

en: Domain is not suspended or powered off
gu: ડોમઇન અટકેલ અથવા બંધ થયેલ નથી

en: Domain name contains invalid escape sequence
gu: મોડલ નામ અયોગ્ય અક્ષરોને સમાવે છે

en: Domain name is not unique
gu: ડોમેઈન નામ અનન્ય નથી

en: Domain not found
gu: ડોમેઈન મળ્યું નહિં

en: Domain not found: %s
gu: ડોમેઈન મળ્યું નહિં: %s

en: Domain restored from %s
gu: %s માંથી ડોમેઈન પુનઃસંગ્રહાયું

en: Domain snapshot %s created
gu: ડોમેઈન સ્નેપશોટ %s બનાવેલ છે

en: Domain snapshot %s created from '%s'
gu: ડોમેઇન સ્નેપશોટ %s એ '%s' માંથી બનાવેલ છે

en: Domain snapshot %s deleted
gu: ડોમેઈન સ્નેપશોટ %s કાઢી નાંખેલ છે

en: Domain snapshot not found
gu: ડોમેઈન સ્નેપશોટ મળ્યુ નથી

en: Domain snapshot not found: %s
gu: ડોમેઈન સ્નેપશોટ મળ્યુ નથી: %s

en: Domain title can't contain newlines
gu: ડોમેઇન શીર્ષક નવાં વાક્યોને સમાવી શકતુ નથી

en: Domain:
gu: ડોમેઇન:

en: DomainID can't fit in 32 bits
gu: DomainID 32 બીટમાં બંધબેસતુ નથી

en: Done.
gu: પૂર્ણ થયું.

en: Download a volume to a file
gu: ફાઇલમાં વોલ્યુમને ડાઉનલોડ કરો

en: Download length it too large
gu: તેની ડાઉનલોડ લંબાઇ ઘણી લાંબી છે

en: Driver does not have a default console type set
gu: ડ્રાઇવર પાસે મૂળભૂત કન્સોલ પ્રકાર સુયોજન નથી

en: Driver name %s too big for destination
gu: ડ્રાઇવર નામ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Driver state initialization failed
gu: ડ્રાઇવર સ્થિતિ આરંભમાં નિષ્ફળતા

en: Dump
gu: ડમ્પ

en: Dump XML for a domain snapshot
gu: ડોમેઇન સ્નેપશોટ માટે ડમ્પ XML

en: Dump failed
gu: ડમ્પ નિષ્ફળ

en: Duration not supported. Use 0 for now
gu: સમયગાળો આધારભૂત નથી. અત્યારે 0 વાપરો

en: EOF notify callback must be supplied
gu: EOF સૂચિત કોલબેકને પૂરુ પાડેલ હોવુ જ જોઇએ

en: EXEC migration is not supported with this QEMU binary
gu: EXEC સ્થળાંતર આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: Edit the XML configuration for a domain.
gu: ડોમેઇન માટે XML રૂપરેખાંકનમાં ફેરફાર કરો.

en: Edit the XML configuration for a network filter.
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર માટે XML રૂપરેખાંકનમાં ફેરફાર કરો.

en: Edit the XML configuration for a network.
gu: નેટવર્ક માટે XML રૂપરેખાંકનમાં ફેરફાર કરો.

en: Edit the XML configuration for a physical host interface.
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસ માટે XML રૂપરેખાંનમાં ફેરફાર કરો.

en: Edit the XML configuration for a storage pool.
gu: સંગ્રહ પુલ માટે XML રૂપરેખાંકનમાં ફેરફાર કરો.

en: Edit the domain XML associated with a saved state file
gu: સંગ્રહ થયેલ પરિસ્થિતિ ફાઇલ સાથે સંકળાયેલ ડોમેઇન XML માં ફેરફાર કરો

en: Edit the domain snapshot XML for a named snapshot
gu: નામવાળા સ્નેપશોટ માટે ડોમેઇન સ્નેપશોટ XML માં ફેરફાર કરો

en: Eject the media
gu: મીડિયાને બહાર કાઢો

en: Empty qemu environment name specified
gu: ખાલી qemu પર્યાવરણ નામ સ્પષ્ટ થયેલ નથી

en: Empty response during %s
gu: %s દરમ્યાન ખાલી જવાબ

en: Enabled
gu: સક્રિય

en: End of file from monitor
gu: મોનિટરમાંથી ફાઇલનો અંત

en: End of file while reading data
gu: ફાઇલનો અંત જ્યારે માહિતીને વાંચી રહ્યા હોય

en: End of file while reading data: %s
gu: ફાઇલનો અંત જ્યારે માહિતીને વાંચી રહ્યા હોય: %s

en: End of file while writing data
gu: ફાઇલનો અંત જ્યારે માહિતીને લખી રહ્યા હોય

en: Ensure data previously on a volume is not accessible to future reads
gu: વોલ્યુમ પર પહેલાની માહિતી એ ભવિષ્યમાં વાંચવા માટે વાપરી શકાતી નથી તેની ખાતરી કરો

en: Enter %s's password for %s
gu: %s માટે %s નાં પાસવર્ડને દાખલ કરો

en: Enter username for %s
gu: %s માટે વપરાશકર્તાનામ ને દાખલ કરો

en: Enter username for %s [%s]
gu: %s [%s] માટે વપરાશકર્તાનામ ને દાખલ કરો

en: Error adding file to config cache
gu: કેશને રૂપરેખાંકન કરવા માટે ફાઇલને ઉમેરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: Error adding file to config list
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલમાં ફાઇલ ઉમેરવા દરમ્યાન ભૂલ

en: Error checking for disk label
gu: ડિસ્ક લેબલ માટે ચકાસતી વખતે ભૂલ

en: Error creating initial configuration
gu: પ્રારંભનુ રૂપરેખાંકન બનાવી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: Error from child process creating '%s'
gu: બાળ પક્રિયા '%s' બનાવી રહ્યુ હોય ત્યારે ભૂલ

en: Error getting physical function's '%s' virtual_functions
gu: ભૌતિક વિધેયનું '%s' virtual_functions મેળવી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: Error looking up domain
gu: ડોમેઈનને જોવામાં ભૂલ

en: Error opening file %s
gu: ફાઇલ %s ખોલી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: Error parsing 'path'. Invalid characters.
gu: 'path'.અયોગ્ય અક્ષરોને પદચ્છેદન કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ.

en: Error parsing volume XML.
gu: વોલ્યુમ XML નું પદચ્છેદન કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: Error reading secret: %s
gu: ગુપ્તતા વાંચી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ: %s

en: Error while building firewall
gu: ભૂલ જ્યારે ફાયરવોલને બનાવી રહ્યા હોય

en: Error while building firewall: %s
gu: ભૂલ જ્યારે ફાયરવોલને બનાવી રહ્યા હોય: %s

en: Error while getting %s address info
gu: જ્યારે %s સરનામાં જાણકારીને મેળવી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: Error while opening SSH session.
gu: જ્યારે SSH સત્રને ખોલી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ.

en: Error while processing monitor IO
gu: જ્યારે મેનિટર IO ની પ્રક્રિયા કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: Error while reading the domain name
gu: ભૂલ જ્યારે ડોમેઇન નામને વાંચી રહ્યા હોય

en: Escape character is %s
gu: Escape અક્ષર %s છે

en: Exceeded max iface limit %d
gu: વધારેલ મહત્તમ iface મર્યાદા %d

en: Executing new processes is not supported on Win32 platform
gu: નવી પ્રક્રિયાઓને ચલાવવાનું Win32 પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી

en: Existing device %s has no type
gu: હાલનાં ઉપકરણ %s પાસે પ્રકાર નથી

en: Existing device %s is already a bridge
gu: હાલનું ઉપકરણ %s પહેલેથી બ્રિજ છે

en: Existing filesystem of type '%s' found on device '%s'
gu: ઉપકરણ '%s' પર મળેલ '%s' પ્રકારની ફાઇલસિસ્ટમ અસ્તિત્વમાં છે

en: Expected a list for 'uri_aliases' config parameter
gu: 'uri_aliases' રૂપરેખાંકન પરિમાણ માટે ઇચ્છિત યાદી

en: Expected a string for 'uri_aliases' config parameter list entry
gu: 'uri_aliases' રૂપરેખાંકન પરિમાણ યાદી નોંધણી માટે ઇચ્છિત શબ્દમાળા

en: Expected a string for 'uri_default' config parameter
gu: 'uri_default' રૂપરેખાંકન પરિમાણ માટે ઇચ્છિત શબ્દમાળા

en: Expected exactly one console, but got %zu
gu: ફક્ત એક કન્સોલની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે, પરંતુ %zu મળ્યુ

en: Expecting ESX major/minor version '3.5', '4.x' or '5.x' but found '%s'
gu: ESX મુખ્ય/ગૌણ આવૃત્તિ '3.5', '4.x' અથવા '5.x' ની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે પરંતુ '%s' મળ્યુ

en: Expecting GSX major/minor version '2.0' but found '%s'
gu: GSX મુખ્ય/ગૌણ આવૃત્તિ '2.0' ની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે પરંતુ '%s' મળ્યુ

en: Expecting VI API major/minor version '2.5', '4.x' or '5.x' but found '%s'
gu: VI API મુખ્ય/ગૌણ આવૃત્તિ '2.5', '4.x' અથવા '5.x' ની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે પરંતુ '%s' મળ્યુ

en: Expecting VI API type 'HostAgent' or 'VirtualCenter' but found '%s'
gu: VI API પ્રકાર 'HostAgent' અથવા 'VirtualCenter' ની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે પરંતુ '%s' મળ્યુ

en: Expecting VPX major/minor version '2.5', '4.x' or '5.x' but found '%s'
gu: VPX મુખ્ય/ગૌણ આવૃત્તિ '2.5', '4.x' અથવા '5.x' ની ઇચ્છા રાખી રહયા છે પરંતુ '%s' મળ્યુ

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'fd'
gu: 'fd' સાથે શરૂ કરવા માટે નોંધણી 'devices/disk/target' નું ડોમેઇન XML ગુણધર્મ 'dev' ની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'hd'
gu: 'hd' સાથે શરૂ કરવા માટે નોંધણી 'devices/disk/target' નું ડોમેઇન XML ગુણધર્મ 'dev' ની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે

en: Expecting product 'gsx' or 'esx' or 'embeddedEsx' or 'vpx' but found '%s'
gu: પ્રોડક્ટ 'gsx' અથવા 'esx' અથવા 'embeddedEsx' અથવા 'vpx' ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે પરંતુ '%s' મળ્યુ

en: Expecting type '%s' but found '%s'
gu: પ્રકાર '%s' ની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે પરંતુ '%s' મળ્યુ

en: Expecting type to begin with 'ArrayOf' but found '%s'
gu: 'ArrayOf' સાથે શરૂ કરવા પ્રકારની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે પરંતુ '%s' મળ્યુ

en: Expiry of passwords is not supported
gu: પાસવર્ડની નિવૃત્તિ આધારભૂત નથી

en: FD migration is not supported with this QEMU binary
gu: FD સ્થળાંતર આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: Failed
gu: નિષ્ફળ

en: Failed module registration %s
gu: મોડ્યુલનુ રજીસ્ટ્રેશન %s નિષ્ફળ

en: Failed opening %s
gu: %s ને ખોલવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed set TLS x509 credentials: %s
gu: TLS x509 શ્રેયને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to acquire lock
gu: તાળુ મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to acquire lock: error %d
gu: તાળુ મેળવવામાં નિષ્ફળતા: ભૂલ %d

en: Failed to acquire pid file '%s'
gu: pid ફાઇલ '%s' ને પ્રાપ્ત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to add IP address %s to IP address cache for interface %s
gu: ઇન્ટરફેસ %s માટે IP સરનામાં કેશમાં IP સરનામું %s ને ઉમેરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to add PCI device ID '%s' to %s
gu: %s ને PCI ઉપકરણ ID '%s' ને ઉમેરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to add netlink event handle watch
gu: નેટલીંક ઘટના સંચાલન વોચને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to add signal handle watch
gu: સંકેત પાઇપ માંથી વાંચવા માટે નિષ્ફળ: %s

en: Failed to add slot for PCI device '%s' to %s
gu: %s ને PCI ઉપકરણ '%s' માટે સ્લોટ ઉમેરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to add timer with timeout %lld
gu: સમય સમાપ્તિ %lld સાથે ટાઇમરને ઉમેરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to add watch for fd %d events %d
gu: fd %d ઘટનાઓ %d માટે વૉચ ઉમેરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to allocate XML buffer
gu: XML બફરની ફાળવણી કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to allocate memory
gu: મેમરીની ફાળવણી કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to allocate memory for path
gu: પાથ માચે મેમરી ને ફાળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to allocate memory for snapshot directory for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે સ્નેપશોટ ડિરેક્ટરી માટે મેમરીને ફાળવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to allocate pciDeviceList: %s
gu: pciDeviceList ને ફાળવવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to allocate tty
gu: tty ને ફાળવણી કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to allocate xen session
gu: xen સત્રની ફાળવણી કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to apply capabilities: %d
gu: ક્ષમતાઓ લાગુ કરવામાં નિષ્ફળ: %d

en: Failed to attach device from %s
gu: ઉપકરણને %s માંથી જોડવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to attach disk
gu: ડિસ્ક જોડાવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to attach interface
gu: ઇન્ટરફેસને જોડવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to attach to pid %u
gu: pid %u ને જોડવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to autostart VM '%s': %s
gu: VM '%s' ને આપોઆપ શરૂ કરવાનું નિષ્ફળ : %s

en: Failed to autostart storage pool '%s': %s
gu: VM '%s' ને આપોઆપ શરૂ કરવાનું નિષ્ફળ : %s

en: Failed to bind /dev/pts/ptmx on to /dev/ptmx
gu: /dev/ptmx માં /dev/pts/ptmx બાંધવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to bind PCI device '%s' to %s
gu: '%s' માટે PCI ઉપકરણ '%s' ને બાંધવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to bind mount directory %s to %s
gu: %s માં માઉન્ટ ડિરેક્ટરી %s ને બાંધવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to bind new root %s into tmpfs
gu: tmpfs માં નવાં રુટ %s ને બાંધવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to bind socket to '%s'
gu: '%s' માં સોકેટને બાંધવાનુ નિષ્ફળ

en: Failed to build path for %s hook
gu: %s હુક માટે પાથને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to build pidfile path.
gu: pidfile પાથ બિલ્ડ કરવામાં નિષ્ફળ.

en: Failed to build pool %s
gu: pool %s બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to change ownership of '%s' to %d:%d
gu: %2$d માં '%1$s' ની માલિકીને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ:%3$d

en: Failed to change size of volume '%s' by %s
gu: %s દ્દારા વોલ્યુમ '%s' નું માપ બદલવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to change size of volume '%s' to %s
gu: %s માં '%s'નું માપ બદલવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to check for domain managed save image
gu: ડોમેઇન સંચાલિત થયેલ સંગ્રહ ઇમેજને ચકાસવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to check for managed save image
gu: સંચાલિત થયેલ સંગ્રહ ઇમેજ માટે ચકાસવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to chroot into %s
gu: %s માં chroot કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to clean up %s
gu: %s ને સાફ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to clear security context for agent for %s
gu: %s માટે ઍજન્ટ માટે સુરક્ષા સંદર્ભને સાફ કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to clear security context for monitor for %s
gu: %s માટે મોનિટર માટે સુરક્ષા સંદર્ભને સાફ કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to clone vol from %s
gu: %s માંથી vol ક્લોન કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to close bind target %s
gu: બાઇન્ડ લક્ષ્ય %s ને બંધ કરવામાં અસમર્થ

en: Failed to collect auth credentials
gu: સત્તા ઓળખાણપત્રને એકઠુ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to collect command
gu: આદેશને સંગ્રહ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to collect new description/title
gu: નવાં વર્ણન/શીર્ષકને સંગ્રહવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to compare host CPU with %s
gu: %s સાથે યજમાન CPU ને સરખાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to compile regex %s
gu: regex %s ને કમ્પાઇલ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to complete action %s on media
gu: મિડીયા પર ક્રિયા %s ને સમાપ્ત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to complete tree listing
gu: ટ્રી યાદીકરણને સમાપ્ત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to connect socket to '%s'
gu: '%s' માં સોકેટને જોડવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to connect to %s
gu: %s ને જોડવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to connect to remote libvirt URI %s
gu: દૂરસ્થ libvirt URI %s ને જોડાવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to connect to ssh agent
gu: ssh ઍજન્ટને જોડવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to connect to the hypervisor
gu: હાયપરવિઝર સાથે જોડાવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to convert '%s' to int
gu: int માં '%s' ને રૂપાંતર કરવાનુ નિષ્ફળ

en: Failed to convert '%s' to unsigned int
gu: હસ્તાક્ષર થયેલ int માં '%s' ને રૂપાંતર કરવાનુ નિષ્ફળ

en: Failed to convert '%s' to unsigned long long
gu: લાંબી હસ્તાક્ષરમાં '%s' ને રૂપાંતર કરવાનુ નિષ્ફળ

en: Failed to core dump domain %s to %s
gu: ડોમેઈન %s ના મૂળને %s માં ડમ્પ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to count node devices
gu: નોડ ઉપકરણોની ગણતરી કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create %s
gu: %s ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to create '%s': %s
gu: '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to create SASL client context: %d (%s)
gu: SASL ક્લાઇન્ટ સંદર્ભ બનાવવામાં નિષ્ફળ: %d (%s)

en: Failed to create XML
gu: XML બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create bind target %s
gu: બાઇન્ડ લક્ષ્ય %s ને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to create bridge node in xml document
gu: xml દસ્તાવેજમાં બ્રિજ નોડને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to create cache dir '%s': %s
gu: કેશ dir '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to create device for '%s'
gu: '%s' માટે ઉપકરણને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to create display URI
gu: દર્શાવ URI ને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to create domain from %s
gu: %s માંથી ડોમેઈન બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create domain save file '%s'
gu: ડોમેઇન સંગ્રહ ફાઇલ '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create dump dir '%s': %s
gu: ડમ્પ ડિરેક્ટરી '%s' ને બનાવવાનું નિષ્ફળ: %s

en: Failed to create file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to create file '%s': couldn't determine fs type
gu: ફાઇલ '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળતા: fs પ્રકારને નક્કી કરી શક્યા નહિં

en: Failed to create filesystem probe for device %s
gu: ઉપકરણ %s માટે ફાઇલસિસ્ટમ પ્રોબને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to create inactive domain %s
gu: નિષ્ક્રિય ડોમેઇન %s ને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to create interface node under bridge node in xml document
gu: xml દસ્તાવેજમાં બ્રિજ નોડ હેઠળ ઇન્ટરફેસ નોડને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to create lib dir '%s': %s
gu: lib dir '%s' બનાવવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to create log dir '%s': %s
gu: ડિરેક્ટરી '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to create mDNS client: %s
gu: mDNS ક્લાયન્ટને બનાવવામાં નિષ્ફળ : %s

en: Failed to create monitor directory %s: %s
gu: મોનિટર ડિરેક્ટરી %s ને બનાવવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to create network from %s
gu: %s માંથી નેટવર્ક બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create node device from %s
gu: %s માંથી નોડ ઉપકઽણ ને બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create pipe
gu: પાઇપ બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create polkit action %s
gu: polkit ક્રિયા %s ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to create polkit context %s
gu: polkit સંદર્ભ %s ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to create pool %s
gu: pool %s બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create pool from %s
gu: %s માંથી pool બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create reboot thread, killing domain
gu: રીબુટ થ્રેડને બનાવવાનું નિષ્ફળ, ડોમેઇનને મારી રહ્યા છે

en: Failed to create save dir '%s': %s
gu: સંગ્રહ ડિરેક્ટરી '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to create socket
gu: સોકેટને બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create state dir '%s': %s
gu: સ્થિતિ dir '%s' બનાવવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to create symlink '%s to '%s'
gu: '%s' ને symlink '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create symlink '%s' to '%s'
gu: '%s' ને symlink '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create thread to suspend the host
gu: યજમાનને લટકાવવા થ્રેડને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to create vol %s
gu: vol %s બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to create vol from %s
gu: %s માંથી vol બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to define domain from %s
gu: %s માંથી ડોમેઈન વ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to define interface from %s
gu: %s માંથી ઇન્ટરફેસ ને વ્યાખ્યાયિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to define network filter from %s
gu: %s માંથી નેટવર્ક ફિલ્ટરને વ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to define network from %s
gu: %s માંથી નેટવર્ક વ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to define new bridge interface %s
gu: નવુ બ્રિજ ઇન્ટરફેસ %s ને વ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to define new interface %s
gu: નવાં ઇન્ટરફેસ %s ને વ્યાખ્યાયિત કરતી વખતે નિષ્ફળ

en: Failed to define pool %s
gu: pool %s વ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to define pool from %s
gu: %s માંથી pool વ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to delete autostart link '%s': %s
gu: VM '%s' ને આપોઆપ શરૂ કરવાનું નિષ્ફળ : %s

en: Failed to delete pool %s
gu: pool %s નો નાશ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to delete secret %s
gu: ગુપ્ત %s ને કાઢી નાંખવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to delete snapshot %s
gu: સ્નેપશોટ %s ને કાઢતી વખતે નિષ્ફળતા

en: Failed to delete symlink '%s'
gu: symlink '%s' ને કાઢી નાંખવા માટે નિષ્ફળ

en: Failed to delete vol %s
gu: vol %s ને કાઢી નાંખવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to destroy bridge interface %s
gu: બ્રિજ ઇન્ટરફેસ %s નો નાશ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to destroy domain %s
gu: ડોમેઈન %s નો નાશ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to destroy domain '%d'
gu: ડોમેઈન '%d' નો નાશ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to destroy interface %s
gu: ઇન્ટરફેસ %s નો નાશ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to destroy network %s
gu: નેટવર્ક %s નો નાશ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to destroy node device '%s'
gu: નોડ ઉપકરણ '%s' ને નાશ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to destroy pool %s
gu: pool %s નો નાશ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to detach device %s
gu: ઉપકરણ %s ને અલગ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to detach device from %s
gu: %s માંથી ઉપકરણ છોડવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to detach disk
gu: ડિસ્કને અલગ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to detach interface
gu: ઇન્ટરફેસને અલગ કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to detect mapping for %s
gu: %s માટે મેપીંગને શોધવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to detect mounts for %s
gu: %s માટે માઉન્ટ શોધવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to determine if %u:%u:%u:%u is a Direct-Access LUN
gu: નક્કી કરવામાં નિષ્ફળ જો %u:%u:%u:%u એ Direct-Access LUN છે

en: Failed to dump core of domain '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે ડોમેઇન '%d' નાં કોર ડમ્પ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to execute agent command
gu: ઍજન્ટ આદેશને ચલાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to extract <cpu> element
gu: <cpu> ઘટકને કાઢવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to extract CPU element snippet from domain XML.
gu: ડોમેઇન XML માંથી CPU ઘટક સ્નીપેટને કાઢવામાં નિષ્ફળતા.

en: Failed to extract interface information or no interfaces found
gu: ઇન્ટરફેસ જાણકારીને લાવવામાં નિષ્ફળતા અથવા ઇન્ટરફેસ મળ્યુ નથી

en: Failed to find LUs on host %u
gu: યજમાન %u પર LUs ને શોધવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to find a node driver
gu: નોડ ડ્રાઇવરને શોધવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to find a node driver: %s
gu: નોડ ડ્રાઇવરને શોધવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to find a secret storage driver
gu: ખાનગી સંગ્રહ ડ્રાઇવરને શોધવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to find a secret storage driver: %s
gu: ખાનગી સંગ્રહ ડ્રાઇવર ને શોધવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to find a storage driver
gu: સંગ્રહ ડ્રાઇવરને શોધવામાં નિષ્ફળે

en: Failed to find a storage driver: %s
gu: સંગ્રહ ડ્રાઇવરને શોધવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to find any %s pool sources
gu: કોઇપણ %s પુલ સ્ત્રોતોને શોધવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to find group record for gid '%u'
gu: gid '%u' માટે જૂથ રેકોર્ડને શોધવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to find parent device for %s
gu: %s માટે મુખ્ય ઉપકરણ ને શોધવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to find path for %s binary
gu: %s બાઇનરી માટે પાથને શોધવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to find the interface
gu: ઇન્ટરફેસ શોધવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to find the interface: %s
gu: ઇન્ટરફેસ શોધવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to find the network
gu: નેટવર્ક શોધવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to find the network: %s
gu: નેટવર્ક શોધવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to find user record for uid '%u'
gu: uid '%u' માટે વપરાશકર્તા રેકોર્ડ શોધવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to fork as daemon: %s
gu: ડોમેઇન તરીકે વિભાજીત કરવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to format new xml document for bridge %s
gu: બ્રિજ %s માટે નવું xml દસ્તાવેજનું બંધારણ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to format nodeset
gu: nodeset નું બંધારણ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to generate UUID
gu: UUID ઉત્પન્ન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to get %s %d
gu: %s %d મેળવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to get %s for %s: %d
gu: %s માટે %s ને મેળવવાનું નિષ્ફળ: %d

en: Failed to get %s minor number
gu: %s ગૌણ સંખ્યાને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to get PCI Config Address String
gu: PCI રૂપરેખા સરનામુ શબ્દમાળાને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to get PCI SYSFS file
gu: PCI SYSFS ફાઇલને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to get SR IOV function from device link '%s'
gu: ઉપકરણ કડી '%s' માંથી SR IOV વિધેયને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to get UUID of created secret
gu: બનાવેલ ખાનગીનાં UUID ને વવાનું નિષ્ફળમેળ

en: Failed to get VNC port. Is this domain using VNC?
gu: VNC પોર્ટને મેળવવામાં નિષ્ફળતા. શું ડોમેઇન VNC વાપરી રહ્યુ છે

en: Failed to get a scheduler name
gu: નિયોજક નામ મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to get block stats %s %s
gu: બ્લોક પરિસ્થિતિ %s %s મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to get client socket identity
gu: ક્લાયન્ટ સોકેટ ઓળખાણને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to get disk information
gu: ડિસ્ક જાણકારી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to get domain description xml
gu: ડોમેઇન વર્ણન xml ને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to get domain state
gu: ડોમેઈન પરિસ્થિતિને મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to get domain's UUID
gu: ડોમેઈનની UUID મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to get host number for iSCSI session with path '%s'
gu: પાથ '%s' સાથે iSCSI સત્રનાં યજમાન નંબર મેળવવામાં અસમર્થ

en: Failed to get interface information
gu: ઈન્ટરફેસ જાણકારી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to get interface stats %s %s
gu: ઈન્ટરફેસ પરિસ્થિતિ %s %s મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to get memory statistics for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે મેમરી પરિસ્થિતિઓને મેળવવાનુ નિષ્ફળ

en: Failed to get node physical info from libxenlight
gu: libxenlight માંથી નોડ ભૌતિક જાણકારીને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to get security label
gu: સુરક્ષા લેબલ મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to get snapshot count
gu: સ્નેપશોટ ગણતરીને મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to get udev device for syspath '%s' or '%s'
gu: syspath '%s' અથવા '%s' માટે udev ઉપકરણને મેળવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to get version info from libxenlight
gu: libxenlight માંથી આવૃત્તિ જાણકારીને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to initialize TLS session: %s
gu: TLS સત્રને શરૂ કરવામાં અસમર્થ: %s

en: Failed to initialize libpciaccess: %s
gu: libpciaccess પ્રારંભ કરવાનુ નિષ્ફળ: %s

en: Failed to initialize libssh2 agent handle
gu: ઘટના સિસ્ટમની શરૂઆત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to initialize libssh2 known hosts table
gu: libssh2 જાણીતા યજમાન કોષ્ટકનું પ્રારંભ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to initialize libssh2 session
gu: libssh2 સત્રને પ્રારંભ કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to initialize libvirt
gu: libvirt નું પ્રારંભ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to initialize mutex
gu: mute નું પ્રારંભ કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to initialize mutex for driverState
gu: driverState માટે mutex પ્રારંભ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to initialize security drivers
gu: સુરક્ષા ડ્રાઇવરને શરૂ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to initialize storage pool '%s': %s
gu: સંગ્રહ પુલ '%s' ને પ્રારંભ કરવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to initialized mutex
gu: ઘટના સિસ્ટમની શરૂઆત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to inquire lock
gu: તાળાની પૂછપરછ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to inquire lock: error %d
gu: તાળાની પૂછપરછ કરવામાં નિષ્ફળતા: ભૂલ %d

en: Failed to kill container PIDs
gu: પાત્ર PIDs ને મારવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to kill process %lld: %s
gu: પ્રક્રિયા %lld ને મારી નાંખતી વખતે નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to list active domains
gu: સક્રિય ડોમેઈનોની યાદી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to list active interfaces
gu: સક્રિય ઇન્ટરફેસોની યાદી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to list active networks
gu: સક્રિય નેટવર્કોની યાદી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to list active pools
gu: સક્રિય pool ની યાદી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to list domains
gu: ડોમેઇનની યાદી કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to list inactive domains
gu: અસક્રિય ડોમેઈનોની યાદી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to list inactive interfaces
gu: અસક્રિય ઇન્ટરફેસોની યાદી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to list inactive networks
gu: અસક્રિય નેટવર્કોની યાદી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to list inactive pools
gu: અસક્રિય pool ની યાદી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to list network filters
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટરની યાદી કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to list node devices
gu: નોડ ઉપકરણોની યાદી કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to list secrets
gu: ગુપ્તતાઓની યાદી કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to list ssh agent identities
gu: ssh ઍજન્ટ ઓળખાણોની યાદી કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to list storage volumes
gu: સંગ્રહ વોલ્યુમોની યાદી કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to list vcpus for domain '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે ડોમેઇન '%d' માટે vcpus ની યાદી કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to load lock manager %s
gu: તાળુ સંચાલક %s ને લાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to load plugin %s: %s
gu: પ્લગઇન %s ને લાવવાનું નિષ્ફળ: %s

en: Failed to load pool configs
gu: પુલ configs લાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to lookup policy kit caller: %s
gu: પોલિસી કીટ કોલર જોવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to make / slave
gu: make / slave ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to make auth credentials
gu: સત્ત ઓળખાણપત્રોને બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to make device %s
gu: ઉપકરણ %s ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to make device /dev/ptmx
gu: ઉપકરણ /dev/ptmx ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to make directory %s readonly
gu: ફક્તવાંચી શક્યા તેવી ડિરેક્ટરી %s ને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Failed to make domain persistent after migration
gu: સ્થળાંતર પછી સ્થાયી ડોમેઇન બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to make domain persistent after migration: %s
gu: સ્થળાંતર પછી સ્થાયી ડોમેઇનને બનાવવાનું નિષ્ફળ: %s

en: Failed to make filesystem of type '%s' on device '%s'
gu: ઉપકરણ '%s' પર પ્રકાર '%s' ની ફાઇલસિસ્ટમને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to make new root %s readonly
gu: ફક્ત વાંચી શકાય તેવા નવાં રુટ %s ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to make path %s
gu: પાથ %s ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to make root private
gu: ખાનગી રુટને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to make root readonly
gu: ફક્ત વાંચી શકાય તેવી રુટને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to mark domain %s as autostarted
gu: ડોમેઈન %s ને આપોઆપ શરૂથયેલ તરીકે ચિહ્નિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to mkdir %s
gu: mkdir %s કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to mount %s on %s type %s
gu: %s પ્રકાર %s પર %s ને માઉન્ટ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to mount %s on %s type %s (%s)
gu: %s પ્રકાર %s (%s) પર %s ને માઉન્ટ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to mount /dev/pts in container
gu: પાત્રમાં /dev/pts ને માઉન્ટ કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to mount cgroup on '%s'
gu: '%s' પર cgroup ને માઉન્ટ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to mount device %s to %s
gu: %s માં ઉપકરણ %s ને માઉન્ટ કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to mount device %s to %s as %s
gu: %s તરીકે %s માં ઉપકરણ %s ને માઉન્ટ કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to mount device %s to %s, unable to detect filesystem
gu: %s માં ઉપકરણ %s ને માઉન્ટ કરવાનું નિષ્ફળ, ફાઇલસિસ્ટમને શોધવાનું અસમર્થ

en: Failed to mount devpts on %s
gu: %s પર devpts ને માઉન્ટ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to mount directory %s as tmpfs
gu: tmpfs તરીકે ડિરેક્ટરી %s ને માઉન્ટ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to mount empty tmpfs at %s
gu: %s પર ખાલી tmpfs ને માઉન્ટ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to move '%s' element in xml document
gu: xml દસ્તાવેજમાં %s' ઘટકને ખસેડવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to open %s
gu: %s ને ખોલવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to open '%s'
gu: '%s' ને ખોલવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to open WWN path '%s' for reading
gu: વાંચવા માટે WWN પાથ '%s' ખોલવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to open config space file '%s'
gu: રૂપરેખાંકન જગ્યા ફાઇલ '%s' ને ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to open dir '%s'
gu: dir '%s' ખોલવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to open file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ખોલવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to open pid file '%s'
gu: pid ફાઇલ '%s' ને ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to open snapshot directory %s for domain %s: %s
gu: ડોમેઇન %s માટે સ્નેપશોટ ડિરેક્ટરી %s ને ખોલવાનું અસમર્થ: %s

en: Failed to open socket to sanlock daemon
gu: sanlock ડિમનનાં સોકેટને ખોલવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to open socket to sanlock daemon: error %d
gu: sanlock ડિમનનાં સોકેટને ખોલવામાં નિષ્ફળતા: ભૂલ %d

en: Failed to open storage volume with path '%s'
gu: પાથ '%s' સાથે સંગ્રહ વોલ્યુમને ખોલવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to open stream for file descriptor when reading output from '%s': '%s'
gu: ફાઇલ વર્ણનકર્તા માટે સ્ટ્રીમને ખોલવામાં નિષ્ફળ જ્યારે '%s' માંથી આઉટપુટને વાંચી રહ્યા હોય: '%s'

en: Failed to open tty %s
gu: tty %s ને ખોલવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to opendir path '%s'
gu: પાથ '%s' ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to opendir sysfs path '%s'
gu: dir sysfs પાથ '%s' ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to parse PCI config address '%s'
gu: PCI રૂપરેખા સરનામાં '%s' નું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to parse block name %s
gu: બ્લોક નામ %s પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to parse configuration of %s
gu:  %s નાં રૂપરેખાંકનનુ પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to parse device definition xml
gu: ઉપકરણ વ્યાખ્યા xml નું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to parse dir name '%s'
gu: ડિરેક્ટરી નામ '%s' ને પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to parse domain definition xml
gu: ડોમેઈન વ્યાખ્યા xml પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to parse domain description xml
gu: ડોમેઇન વર્ણન xml નું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to parse mode '%s'
gu: સ્થિતિ '%s' ને પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to parse nodeset
gu: nodeset ને પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to parse port number
gu: પોર્ટ નંબરને પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to parse positive integer from '%s'
gu: '%s' માંથી હકારાત્મક પૂર્ણાંકનુ પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to parse snapshot XML from file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' માંથી સ્નેપશોટ XML નું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to parse value of URI component %s
gu: URI ઘટક %s ની કિંમતનું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to parse vzlist output
gu: vz યાદી આઉટપુટ પદચ્છેદન કરવા માટે નિષ્ફળ

en: Failed to pin vcpu '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે vcpu '%d' ને લગાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to pivot root
gu: રુટ પર ફરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to process SCSI device with sysfs path '%s'
gu: sysfs પાથ '%s' સાથે SCSI ઉપકરણને પ્રક્રિયા કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to query NUMA free memory
gu: NUMA મુક્ત મેમરી ની તપાસ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to query NUMA free memory for node: %d
gu: નોડ માટે NUMA મુક્ત મેમરીનું ક્વેરી કરવાનું નિષ્ફળ: %d

en: Failed to re-attach PCI device: %s
gu: PCI ઉપકરણને ફરી જોડવામાં નિષ્ફળ: %s

en: Failed to re-attach device %s
gu: ઉપકરણને %s ને ફરી જોડવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to read %s/%s (%d)
gu: %s/%s (%d) વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to read '%s'
gu: '%s' ને વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to read /proc/mounts
gu: /proc/mounts ને વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to read AppArmor profiles list '%s'
gu: AppArmor રૂપરેખાઓ યાદી '%s' ને વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to read PCI config space for %s
gu: %s માટે PCI રૂપરેખાંકન જગ્યાને વાંચવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to read WWNN for host%d
gu: યજમાન %d માટે WWNN વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to read WWPN for host%d
gu: યજમાન %d માટે WWPN ને વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to read any block statistics for domain %d
gu: ડોમેઇન %d માટે કોઇપણ બ્લોક પરિસ્થિતિઓને વાંચવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to read fabric WWN for host%d
gu: યજમાન %d માટે WWN ને વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to read file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to read file '%s' to compare
gu: સરખામણી કરવા માટે ફાઇલ '%s' ને વાંચવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to read from %s
gu: %s માંથી વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to read from signal pipe
gu: સંકેત પાઇપમાંથી વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to read pid file %s/%s.pid
gu: pid ફાઇલ %s/%s.pid ને વાંચવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to read product/vendor ID for %s
gu: %s માટે product/vendor ID ને વાંચવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to read snapshot file %s: %s
gu: સ્નેપશોટ ફાઇલ %s ને વાંચવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to read the container continue message
gu: સંદેશને ચાલુ રાખવા પાત્રને વાંચવાનું અસમર્થ

en: Failed to readdir for %s (%d)
gu: %s (%d) માટે ડિરેક્ટરીને વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to reboot domain %s
gu: ડોમેઈન %s રીબુટ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to reboot domain '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે ડોમેઇન '%d' રિબુટ કરવાનુ નિષ્ફળ

en: Failed to reconnect to the hypervisor
gu: હાયપરવિઝર સાથે પુન:જોડાવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to recv file descriptor
gu: ફાઇલ વર્ણનકર્તાને મેળવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to redefine sexpr
gu: sexpr પુન:વ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to refresh pool %s
gu: pool %s તાજુ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to register shutdown timeout
gu: બંધ કરવાની સમય સમાપ્તિને રજીસ્ટર કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to register xml namespace '%s'
gu: xml namespace '%s' રજીસ્ટર કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to release lock
gu: તાળાને ખોલવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to release lock: error %d
gu: તાળુ ખોલવામાં નિષ્ફળતા: ભૂલ %d

en: Failed to remove PCI ID '%s' from %s
gu: %s માંથી PCI ID '%s' ને દૂર કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to remove capabilities: %d
gu: ક્ષમતાઓને દૂર કરવામાં નિષ્ફળ: %d

en: Failed to remove domain managed save image
gu: ડોમેઇન સંચાલિત થયેલ સંગ્રહ ઇમેજને દૂર કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to remove managed save image for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે સંચાલિત થયેલ સંગ્રહ ઇમેજને દૂર કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to remove slot for PCI device '%s' from %s
gu: PCI ઉપકરણ '%s' માટે %s માંથી સ્લોટને દૂર કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to remove storage volume '%s'(%s)
gu: સંગ્રહ વોલ્યુમ '%s'(%s) ને દૂર કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to reset PCI device: %s
gu: PCI ઉપકરણને પુન:સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ: %s

en: Failed to reset device %s
gu: ઉપકરણ %s ને પુન:સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to reset domain %s
gu: ડોમેઇન %s ને પુન:સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to resize block device '%s'
gu: બ્લોક ઉપકરણ '%s' નું માપ બદલવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to restore PCI config space for %s
gu: %s માટે PCI રૂપરેખાનાં સ્થાનને પુન:સંગ્રહ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to restore domain from %s
gu: %s માંથી ડોમેઈન પુનઃસંગ્રહવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to restrict process
gu: પ્રક્રિયાને મર્યાદિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to restrict process: error %d
gu: પ્રક્રિયાને મર્યાદિત કરવાનું નિષ્ફળ: ભૂલ %d

en: Failed to resume domain %s
gu: ડોમેઇન %s છોડવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to resume domain '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે ડોમેઇન '%d' ને પુન:પ્રાપ્ત કરવાનુ નિષ્ફળ

en: Failed to resume guest %s after failure
gu: નિષ્ફળતા પછી મહેમાન %s ને પાછુ લાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to retrieve domain XML
gu: ડોમેઇન XML ને પુન:પ્રાપ્ત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to retrieve ssh host key: %s
gu: ssh યજમાન કીને પ્રાપ્ત કરવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to run clone container
gu: ક્લોન પાત્ર ને ચલાવવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to run command '%s' to create new iscsi interface
gu: નવા iscsi ઇન્ટરફેસને બનાવવા માટે આદેશ '%s' ને ચલાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to run command '%s' to update iscsi interface with IQN '%s'
gu: IQN '%s' સાથે iscsi ઇન્ટરફેસને સુધારવા માટે આદેશ '%s' ને ચલાવવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to save domain %s state
gu: ડોમેઇન %s સ્થિતિને સંગ્રહવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to save domain %s to %s
gu: ડોમેઈન %s ને %s માં સંગ્રહવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to save domain '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે ડોમેઇન '%d' ને સંગ્રહ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to scan configuration directory
gu: રૂપરેખાંકન ડિરેક્ટરીને સ્કેન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to seek to position %ju in volume with path '%s'
gu: વોલ્યુમમાં સ્થાન %ju ને શોધવામાં પાથ '%s' સાથે નિષ્ફળ

en: Failed to send file descriptor %d
gu: ફાઇલ વર્ણનકર્તા %d ને મોકલવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to set %s %d
gu: %s %d સુયોજિત કરવાનુ નિષ્ફળ

en: Failed to set %s for %s: %d
gu: %s માટે %s ને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા: %d

en: Failed to set %s for %s: value too large
gu: %s માટે %s ને સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ: કિંમત ઘણી લાંબી છે

en: Failed to set %s/%s (%d)
gu: %s/%s (%d) સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to set TLS session priority %s
gu: TLS સત્ર અગ્રતા %s ને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Failed to set attributes from %s
gu: %s માંથી ગુણધર્મોને સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to set bridge interface type to 'bridge' in xml document
gu: xml દસ્તાવેજમાં 'bridge' માટે બ્રિજ ઇન્ટરફેસ પ્રકારને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to set close-on-exec flag '%s'
gu: close-on-exec ફ્લેગ '%s' ને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to set interface name to '%s' in xml document
gu: xml દસ્તાવેજમાં '%s' માટે ઇન્ટરફેસ નામને સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to set interface type to '%s' in xml document
gu: xml દસ્તાવેજમાં '%s' માટે ઇન્ટરફેસ પ્રકારને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to set maximum memory for domain '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે ડોમેઇન '%d' માટે મહત્તમ મેમરીને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: Failed to set memory for domain
gu: ડોમેઇન મેમરીને દાને સુયોજિતમાંવનિષ્ફળસમર્થ

en: Failed to set memory for domain '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે ડોમેઇન '%d' માટે મેમરીને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: Failed to set new domain description
gu: નવું ડોમેઇન વર્ણન સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to set new slave interface name to '%s' in xml document
gu: xml દસ્તાવેજમાં '%s' માટે નવું સ્લેવ ઇન્ટરફેસને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to set new slave interface type to '%s' in xml document
gu: xml દસ્તાવેજમાં '%s' માટે નવાં સ્લેવ ઇન્ટરફેસ પ્રકારને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to set non-blocking file descriptor flag
gu: બિન-બ્લોકીંગ ફાઇલ વર્ણનાકાર ફ્લેગને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to set secret value
gu: ખાનગી કિંમતને સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to set security context for agent for %s
gu: %s માટે ઍજન્ટ માટે સુરક્ષા સંદર્ભને સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to set security context for monitor for %s
gu: %s માટે મોનિટર માટે સુરક્ષા સંદર્ભને સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to set stp attribute in xml document
gu: xml દસ્તાવેજમાં stp ગુણધર્મને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to set vcpus for domain '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે ડોમેઇન '%d' માટે vcpus ને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to shutdown domain %s
gu: ડોમેઈન %s બંધ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to shutdown domain '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે ડોમેઇન '%d' ને બંધ કરવાનુ નિષ્ફળ

en: Failed to start SASL negotiation: %d (%s)
gu: SASL વાતચીત ને શરૂ કરવા માટે નિષ્ફળ: %d (%s)

en: Failed to start bridge interface %s
gu: બ્રિજ ઇન્ટરફેસ %s શરૂ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to start decompression binary %s
gu: વિસંકુચન બાઇનરી %s શરૂ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to start domain %s
gu: ડોમેઈન %s શરૂ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to start interface %s
gu: ઇન્ટરફેસ %s શરૂ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to start job on VM '%s': %s
gu: VM '%s' પર જૉબને શરૂ કરવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to start network %s
gu: નેટવર્ક %s શરૂ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to start pool %s
gu: pool %s શરૂ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to start the nwfilter driver
gu: nwfilter ડ્રાઇવરને શરૂ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to start the nwfilter driver: %s
gu: nwfilter ડ્રાઇવરને શરૂ કરવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: Failed to stat storage volume with path '%s'
gu: પાથ '%s' સાથે સંગ્રહ વોલ્યુમની સ્થિતિ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to suspend domain %s
gu: ડોમેઈન %s અટકાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to suspend domain '%d' with libxenlight
gu: libxenlight સાથે ડોમેઇન '%d' ને અટકાવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to switch root mount into slave mode
gu: સ્લેવ સ્થિતિમાં રુટ માઉન્ટને ખસેડવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to symlink %s to %s
gu: %s માં %s symlink કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to symlink %s to /dev/console
gu: /dev/console માં %s નું સીમલીંક કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to symlink device %s to %s
gu: '%s' માટે PCI ઉપકરણ '%s' ને બાંધવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to take snapshot: %s
gu: સ્નેપશોટ લેવવાનું નિષ્ફળ: %s

en: Failed to trigger a re-probe for PCI device '%s'
gu: PCI ઉપકરણ '%s' માટે ફરી પ્રોબને ટ્રીગર કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to truncate file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to truncate volume with path '%s' to %ju bytes
gu: '%s' સાથે %ju બાઇટ માટે વોલ્યુમને કાઢવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to truncate volume with path '%s' to 0 bytes
gu: '%s' સાથે 0 બાઇટ માટે વોલ્યુમને કાઢવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to unbind PCI device '%s'
gu: PCI ઉપકરણ '%s' ને ન બાંધવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to unbind PCI device '%s' from %s
gu: '%s' માટે PCI ઉપકરણ '%s' ને બાંધવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to undefine bridge interface %s
gu: બ્રિજ ઇન્ટરફેસ %s ને અવ્યાખ્યાયિત કરતી વખતે નિષ્ફળ

en: Failed to undefine domain %s
gu: ડોમેઈન %s અવ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to undefine interface %s
gu: ઇન્ટરફેસ %s ને અવ્યાખ્યાયિત કરવા માટે નિષ્ફળ

en: Failed to undefine network %s
gu: નેટવર્ક %s અવ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to undefine network filter %s
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર %s અવ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to undefine pool %s
gu: pool %s અવ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to unmark domain %s as autostarted
gu: ડોમેઈન %s ને આપોઆપ શરૂથયેલ તરીકે અચિહ્નિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to unmount '%s' and could not detach subtree '%s'
gu: '%s' ને અનમાઉન્ટ કરવાનું નિષ્ફળ અને સબટ્રી '%s' ને જોડી શક્યા નહિં

en: Failed to unmount '%s' and could not unmount old root '%s'
gu: '%s' નું અનમાઉન્ટ કરવામાં નિષ્ફળતા અને જૂનુ રુટ '%s' નું અનમાઉન્ટ કરી શક્યા નહિં

en: Failed to update %s
gu: %s ને સુધારવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to update device from %s
gu: ઉપકરણને %s માંથી સુધારવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to update interface link state
gu: ઇન્ટરફેસ કડી સ્થિતિને સુધારવાનું નિષ્ફળ

en: Failed to update volume for '%s'
gu: '%s' માટે વોલ્યુમને સુધારો કરવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to verify peer's certificate
gu: સર્વર પ્રમાણપત્રને ચકાસવાનું અસમર્થ: %s

en: Failed to virDomainGetCPUStats()
gu: virDomainGetCPUStats() માં નિષ્ફળતા

en: Failed to wipe vol %s
gu: vol %s કાઢી નાંખવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to write %zu bytes to storage volume with path '%s'
gu: સંગ્રહ વોલ્યુમમાં %zu બાઇટને પાથ '%s' સાથે લખવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to write save file header
gu: સંગ્રહ ફાઇલ શીર્ષકને લખવામાં નિષ્ફળ

en: Failed to write to pid file '%s'
gu: pid ફાઇલ '%s' લખવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to write vmx file '%s'
gu: vmx ફાઇલ '%s' લખવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed to write xml description
gu: xml વર્ણનને લખવામાં નિષ્ફળતા

en: Failed! Volume not removed.
gu: નિષ્ફળ! વોલ્યુમ દૂર થયેલ નથી.

en: Failed.
gu: નિષ્ફળ.

en: Failure action %s is not supported by sanlock
gu: નિષ્ફળ ક્રિયા %s એ sanlock દ્દારા આધારભૂત નથી

en: Failure establishing SSH session.
gu: SSH સત્રને સ્થાપિત કરવામાં નિષ્ફળતા.

en: Failure to mask address
gu: માસ્ક સરનામામાં નિષ્ફળતા

en: Failure while applying current filter on VM %s
gu: નિષ્ફળ જ્યારે VM %s પર વર્તમાન ફિલ્ટરને લાગુ કરી રહ્યા હોય

en: Failure while reading %s log output
gu: જ્યારે %s લોગ આઉટપુટ વાંચવા દરમિયાન નિષ્ફળતા

en: Failure while reading guest log output
gu: જ્યારે મહેમાન લૉગ આઉટપુટને વાંચી રહ્યા હોય ત્યારે નિષ્ફળતા

en: Feature %s required by CPU model %s not found
gu: CPU મોડલ %s દ્દારા જરૂરી લક્ષણ %s એ મળ્યુ નથી

en: Field kernel cpu time too long for destination
gu: લક્ષ્ય માટે ક્ષેત્ર કર્નલ cpu સમય ઘણો લાગે છે

en: Field kernel memory too long for destination
gu: ક્ષેત્ર કર્નલ મેમરી લક્ષ્ય માટે ઘણુ લાંબુ છે

en: Field name '%s' too long
gu: ફાઇલ નામ '%s' ઘણી લાંબી છે

en: File '%s' has unknown type
gu: ફાઇલ '%s' પાસે અજ્ઞાત પ્રકાર છે

en: File name '%s' doesn't have expected format '/vmfs/volumes/<datastore>/<path>'
gu: ફાઇલનામ '%s' પાસે ઇચ્છિત બંધારણ નથી '/vmfs/volumes/<datastore>/<path>'

en: File processed:
gu: પ્રક્રિયા થયેલ ફાઇલ:

en: File remaining:
gu: બાકી રહેલ ફાઇલ:

en: File total:
gu: કુલ ફાઇલ:

en: Filesystem driver type not supported
gu: ફાઇલસિસ્ટમ ડ્રાઇવર પ્રકાર આધારભૂત નથી

en: Filter '%s' is in use.
gu: ફિલ્ટર '%s' વપરાશમાં છે.

en: Floppy '%s' has unsupported type '%s', expecting '%s' or '%s'
gu: ફ્લોપી '%s' પાસે બિનઆધારભૂત પ્રકાર '%s' છે, '%s' અથવા '%s' ની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે

en: Floppy disk index (parsed from '%s') is too large
gu: ફ્લોપી ડિસ્ક અનુક્રમણિકા ('%s' માંથી પદચ્છેદન થયેલ છે) ઘણુ લાંબુ છે

en: Forcefully stop a given network.
gu: આપેલ નેટવર્કને દબાણપૂર્વક બંધ કરો.

en: Formatting IP address for host '%s' failed: %s
gu: યજમાન '%s' માટે IP સરનામાંને બંધારિત કરવાનુ નિષ્ફળ: %s

en: Found unexpected controller model '%s' for disk '%s'
gu: ડિસ્ક '%s' માટે અનિચ્છનીય નિયંત્રક મોડલ '%s' મળ્યુ

en: Function %s too big for destination
gu: વિધેય %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: GET operation failed
gu: GET પ્રક્રિયા નિષ્ફળ

en: GET operation failed: %s
gu: GET પ્રક્રિયા નિષ્ફળ: %s

en: GNUTLS call error
gu: GNUTLS call ભૂલ

en: Get block device size info for a domain.
gu: ડોમેઈન માટે બ્લોક ઉપકરણ માપ જાણકારી મેળવો.

en: Get link state of a domain's virtual interface.
gu: ડોમેઇનનો વર્ચ્યુઅલ ઇન્ટરફેસની કડી સ્થિતિને મેળવો.

en: Get memory statistics for a running domain.
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઇન માટે મેમરી પરિસ્થિતિઓને મેળવો.

en: Get network interface stats for a running domain.
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઈન માટે નેટવર્ક ઈન્ટરફેસ પરિસ્થિતિ મેળવો.

en: Get or set blkio parameters
gu: blkio પરિમાણોને સુયોજિત કરો અથવા મેળવો

en: Get or set memory parameters
gu: મેમરી પરિમાણોને સુયોજિત કરો અથવા મેળવો

en: Get or set numa parameters
gu: numa પરિમાણોને સુયોજિત અથવા મેળવો

en: Get or set the current snapshot
gu: હાલનાં સ્નેપશોટને મેળવો અથવા સુયોજિત કરો

en: Get persistent config failed
gu: સ્થાયી રૂપરેખા મેળવવાનું નિષ્ફળ

en: Get persistent interface state
gu: સ્થાયી ઇન્ટરફેસ સ્થિતિને મેળવો

en: Get the maximum migration bandwidth
gu: મહત્તમ સ્થળાંતર બેન્ડવીથને મેળવો

en: Get the maximum migration bandwidth (in MiB/s) for a domain.
gu: ડોમેઇન માટે મહત્તમ સ્થળાંતર બેન્ડવીથ (MiB/s માં) મેળવો.

en: Get the name of the parent of a snapshot
gu: સ્નેપશોટનાં મુખ્યના નામને મેળવો

en: Get the summary of block devices for a domain.
gu: ડોમેઈન માટે બ્લોક ઉપકરણોનો સારાંશ મેળવો.

en: Get the summary of virtual interfaces for a domain.
gu: ડોમેઇન માટે વર્ચ્યુઅલ ઇન્ટરફેસોનાં સારાંશને મેળવો.

en: Get/set parameters of a domain's virtual interface.
gu: ડોમેઇનનાં વર્ચ્યુઅલ ઇન્ટરફેસનાં પરિમાણોને મેળવો/સુયોજિત કરો.

en: Got invalid memory size %d
gu: અયોગ્ય મેમરી માપ %d મળ્યુ

en: Graphics password only supported for VNC
gu: ગ્રાફિક પાસવર્ડ ફક્ત VNC માટે આધારભૂત છે

en: Grouped commands:
gu: જૂથ થયેલ આદેશો:

en: Guest agent is not responding
gu: મહેમાન ઍજન્ટ જવાબ આપી રહ્યુ નથી

en: Guest agent is not responding: %s
gu: મહેમાન ઍજન્ટ જવાબ આપી રહ્યુ નથી: %s

en: Guest agent not available for now
gu: અત્યારે મહેમાન ઍજન્ટ ઉપલબ્ધ નથી

en: HTTP response code %d for call to '%s'
gu: કોલ માટે HTTP જવાબ કોડ %d '%s' માં

en: HTTP response code %d for call to '%s'. Fault is unknown, XPath evaluation failed
gu: HTTP જવાબ કોડ %d એ '%s' માં કોલ કરવા માટે . દોષ અજ્ઞાત છે, XPath ઇવોલ્યુશન નિષ્ફળ

en: HTTP response code %d for call to '%s'. Fault: %s - %s
gu: HTTP જવાબ કોડ %d એ '%s' માં કોલ માટે. દોષ: %s - %s

en: Handshake is already complete
gu: હૅન્ડશેક પહેલેથી સમાપ્ત છે

en: Hook for %s, failed to find operation #%d
gu: %s માટે હુક, ક્રિયા #%d ને શોધવામાં નિષ્ફળતા

en: Hook script execution failed
gu: હૂક સ્ક્રિપ્ટ અમલીકરણ નિષ્ફળ

en: Hook script execution failed: %s
gu: હૂક સ્ક્રિપ્ટ અમલીકરણ નિષ્ફળ: %s

en: Host CPU does not provide required features
gu: યજમાન CPU જરૂરી લક્ષણોને પૂરુ પાડતુ નથી

en: Host CPU is a superset of CPU described in %s
gu: યજમાન CPU એ %s માં વર્ણવેલ CPU નું મુખ્ય છે

en: Host SMBIOS information is not available
gu: યજમાનt SMBIOS જાણકારી ઉપલબ્ધ નથી

en: Host cannot support NUMA node %d
gu: યજમાન એ NUMA નોડ %d ને આધાર આપી શકતુ નથી

en: Host kernel is not aware of NUMA.
gu: યજમાન કર્નલ NUMA ને પરિચિત નથી.

en: Host sysinfo extraction not supported on this platform
gu: યજમાન sysinfo નિષ્કર્ષણ આ પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી

en: HostCpuIdInfo register '%s' has an unexpected format
gu: HostCpuIdInfo રજીસ્ટર '%s' પાસે અનિચ્છનીય બંધારણ છે

en: HostCpuIdInfo register '%s' has an unexpected length
gu: HostCpuIdInfo રજીસ્ટર '%s' પાસે અનિચ્છનીયં લંબાઇ છે

en: HostPortGroup with name '%s' exists already
gu: HostPortGroup એ નામ '%s' સાથે પહેલેથી જ અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: HostVirtualSwitch already exists, editing existing ones is not supported yet
gu: HostVirtualSwitch પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે, હાલનાં એકને ફેરફાર કરવાનું હજુ આધારભૂત નથી

en: Hostname is needed for host key verification
gu: યજમાન કી ચકાસણી માટે યજમાનનામ જરૂરી છે

en: Hostname of '%s' is unset
gu: '%s' નું યજમાનનામ સુયોજિત નથી

en: I/O error
gu: I/O ભૂલ

en: I/O helper exited abnormally
gu: અસાધારણ રીતે I/O મદદકર્તા બહાર નીકળી ગયો

en: ID of a screen to take screenshot of
gu: નો સ્ક્રીનશોટ લેવા માટે સ્ક્રીનનું ID

en: IDE disk index (parsed from '%s') is too large
gu: IDE ડિસ્ક અનુક્રમણિકા ('%s' માંથી પદચ્છેદન થયેલ છે) ઘણુ લાંબુ છે

en: IFLA_PORT_SELF is missing
gu: IFLA_PORT_SELF ગેરહાજર છે

en: IFLA_VF_PORTS is missing
gu: IFLA_VF_PORTS ગેરહાજર છે

en: IP %s too big for destination
gu: IP %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: IP address lookup for host '%s' failed: %s
gu: યજમાન '%s' માટે IP સરનામાંને જોવાનુ નિષ્ફળ: %s

en: IP address not supported for ethernet interface
gu: IP સરનામું ઇથરનેટ ઇન્ટરફેસ માટે આધારભૂત નથી

en: ISession object is null
gu: ISession ઑબ્જેક્ટ null છે

en: IVirtualBox object is null
gu: IVirtualBox ઑબ્જેક્ટ null છે

en: Ignoring guests on $uri URI
gu: $uri URI પર મહેમાનોને અવગણી રહ્યા છે

en: In use
gu: વપરાશમાં છે

en: Incorrect USB version format %s
gu: અયોગ્ય USB આવૃત્તિ બંધારણ %s

en: Incorrect data type
gu: અયોગ્ય માહિતી પ્રકાર

en: Incorrect xpath '%s'
gu: અયોગ્ય xpath '%s'

en: Insert the media
gu: મીડિયા દાખલ કરો

en: Instantiation of rules failed on interface '%s'
gu: ઇન્ટરફેસ '%s' પર સ્થાપનનનાં નિયમો નિષ્ફળ

en: Insufficient specification for PCI address
gu: PCI સરનામાં માટે અપૂરતુ સ્પષ્ટીકરણ

en: Interface
gu: ઈન્ટરફેસ

en: Interface %s XML configuration edited.
gu: ઇન્ટરફેસ %s XML રૂપરેખાંકન ફેરફાર થયેલ છે.

en: Interface %s XML configuration not changed.
gu: ઇન્ટરફેસ %s XML રૂપરેખાંકન બદલાયેલ નથી.

en: Interface %s defined from %s
gu: %s માંથી વ્યાખ્યાયિત થયેલ ઇન્ટરફેસ %s

en: Interface %s destroyed
gu: ઇન્ટરફેસ %s નાશ કરાયેલ છે

en: Interface %s started
gu: ઇન્ટરફેસ %s શરૂ થઈ ગયું

en: Interface %s undefined
gu: ઈન્ટરફેસ %s એ અવ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: Interface (%s: %s) not found.
gu: ઇન્ટરફેસ (%s: %s) મળ્યુ નથી.

en: Interface attached successfully
gu: ઇન્ટરફેસ એ સફળતાપૂર્વક જોડાઇ ગયુ

en: Interface detached successfully
gu: ઇન્ટરફેસ સફળતાપૂર્વક અલગ થઇ ગયુ

en: Interface not found
gu: ઇન્ટરફેસ શોધાયુ નથી

en: Interface not found: %s
gu: ઇન્ટરફેસ શોધાયુ નથી: %s

en: Interrupted by a signal
gu: સંકેત દ્દારા અવરોધાયેલ છે

en: Invalid 'memory' attribute in NUMA cell
gu: NUMA સેલમાં અયોગ્ય 'memory' ગુણધર્મ

en: Invalid CPU feature name
gu: અયોગ્ય CPU લક્ષણ નામ

en: Invalid CPU feature policy
gu: અયોગ્ય CPU લક્ષણ પોલિસી

en: Invalid CPU topology
gu: અયોગ્ય CPU ટોપૉલોજી

en: Invalid CPU vendor string '%s'
gu: અયોગ્ય CPU વિક્રેતા શબ્દમાળા '%s'

en: Invalid NULL callback provided
gu: અમાન્ય NULL કોલબેક પૂરુ પાડેલ છે

en: Invalid PID %d for container
gu: પાત્ર માટે અયોગ્ય PID %d

en: Invalid USB Class code %s
gu: અયોગ્ય USB ક્લાસ કોડ %s

en: Invalid address for a USB device
gu: USB ઉપકરણ માટે અયોગ્ય સરનામું

en: Invalid address.
gu: અયોગ્ય સરનામું.

en: Invalid allow value, either 'yes' or 'no'
gu: અયોગ્ય પરવાનગી આપેલ કિંમત, ક્યાંતો 'હાં' અથવા 'નાં'

en: Invalid argument
gu: અમાન્ય દલીલ

en: Invalid argument (occurrence)
gu: અયોગ્ય દલીલ (ઘટના)

en: Invalid authentication method: '%s'
gu: અયોગ્ય સત્તાધિકરણ પદ્દતિ: '%s'

en: Invalid back reference
gu: અયોગ્ય બેક સંદર્ભ

en: Invalid base64 data
gu: અયોગ્ય base64 માહિતી

en: Invalid bridge mac address '%s' in network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s' માં અમાન્ય બ્રિજ mac સરનામું '%s'

en: Invalid bus type '%s' for disk
gu: ડિસ્ક માટે અયોગ્ય બસ પ્રકાર '%s'

en: Invalid bus type '%s' for floppy disk
gu: ફ્લોપી ડિસ્ક માટે અયોગ્ય બસ પ્રકાર '%s'

en: Invalid call
gu: અયોગ્ય કોલ

en: Invalid call, no mutex
gu: અયોગ્ય કોલ, mutex નથી

en: Invalid call, no session
gu: અયોગ્ય કોલ, સત્ર નથી

en: Invalid certificate
gu: અયોગ્ય પ્રમાણપત્ર

en: Invalid character class name
gu: અયોગ્ય અક્ષર ક્લાસ નામ

en: Invalid collation character
gu: અમાન્ય સરખામણી અક્ષર

en: Invalid compressed save format %d
gu: અયોગ્ય સંકુચિત સંગ્રહ બંધારણ %d

en: Invalid content of \{\}
gu: \{\} નો અયોગ્ય સમાવિષ્ટ

en: Invalid context
gu: અયોગ્ય સંદર્ભ

en: Invalid cpuNum in %s
gu: %s માં અયોગ્ય cpuNum

en: Invalid cpuid[%d] in %s feature
gu: અયોગ્ય cpuid[%d] એ %s લક્ષણ માં

en: Invalid devname
gu: અયોગ્ય ઉપકરણનામ

en: Invalid dhcp range '%s' to '%s' in network '%s'
gu: નેટવર્ક  '%s' માં '%s' માટે અયોગ્ય dhcp સીમા '%s'

en: Invalid domain supplied
gu: લાગુ થયેલ અયોગ્ય ડોમેઇન

en: Invalid dump image format specified in configuration file, using raw
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલમાં સ્પષ્ટ થયેલ અયોગ્ય ડમ્પ ઇમેજ બંધારણ, કાચુને વાપરી રહ્યા છે

en: Invalid duration
gu: અમાન્ય સમયગાળો

en: Invalid fallback attribute
gu: અયોગ્ય ફૉલબેક ગુણધર્મ

en: Invalid file descriptor while waiting for monitor
gu: અમાન્ય ફાઇલ વર્ણનકર્તા જ્યારે મોનિટર માટે રાહ જોઇ રહ્યા છે

en: Invalid floppy device name: %s
gu: અયોગ્ય ફ્લોપી ઉપકરણ નામ: %s

en: Invalid harddisk device name: %s
gu: અયોગ્ય હાર્ડડિસ્ક ઉપકરણ નામ: %s

en: Invalid hook name for #%d
gu: #%d માટે અયોગ્ય હુક નામ

en: Invalid host key verification method: '%s'
gu: અયોગ્ય યજમાન કી ચકાસણી પદ્દતિ: '%s'

en: Invalid ip address prefix value
gu: અયોગ્ય ip સરનામાંની ઉપસર્ગ કિંમત

en: Invalid lookup from '%s'
gu: '%s' માંથી અયોગ્ય જોવાનું

en: Invalid lookup of '%s' from '%s'
gu: '%s' માંથી '%s' નું અયોગ્ય જોવાનુ

en: Invalid match attribute for CPU specification
gu: CPU સ્પષ્ટીકરણ માટે અયોગ્ય બંધબેસતો ગુણધર્મ

en: Invalid mode attribute '%s'
gu: અમાન્ય સ્થિતિ ગુણધર્મ '%s'

en: Invalid mode for memory NUMA tuning.
gu: મેમરી NUMA ટ્યૂનીંગ માટે અયોગ્ય સ્થિતિ.

en: Invalid mode: %s
gu: અયોગ્ય સ્થિતિ: %s

en: Invalid multicast bridge mac address '%s' in network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s' માં અયોગ્ય મલ્ટીકાસ્ટ બ્રિજ mac સરનામું '%s'

en: Invalid network filter
gu: અયોગ્ય નેટવર્ક ફિલ્ટર

en: Invalid network filter: %s
gu: અયોગ્ય નેટવર્ક ફિલ્ટર: %s

en: Invalid number of virtual CPUs
gu: વર્ચ્યુઅલ CPUs ની અયોગ્ય સંખ્યા

en: Invalid occurrence value
gu: અયોગ્ય ઘટના કિંમત

en: Invalid parameter
gu: અયોગ્ય પરિમાણ

en: Invalid parameter count
gu: અયોગ્ય પરિમાણ ગણતરી

en: Invalid parameter to virXPathBoolean()
gu: virXPathBoolean() માં અયોગ્ય પરિમાણ

en: Invalid parameter to virXPathLong()
gu: virXPathLong() માં અયોગ્ય પરિમાણ

en: Invalid parameter to virXPathLongLong()
gu: virXPathLong() માં અયોગ્ય પરિમાણ

en: Invalid parameter to virXPathNode()
gu: virXPathNode() માં અયોગ્ય પરિમાણ

en: Invalid parameter to virXPathNodeSet()
gu: virXPathNodeSet() માં અયોગ્ય પરિમાણ

en: Invalid parameter to virXPathNumber()
gu: virXPathNumber() માં અયોગ્ય પરિમાણ

en: Invalid parameter to virXPathString()
gu: virXPathString() માં અયોગ્ય પરિમાણ

en: Invalid parameter to virXPathULong()
gu: virXPathULong() માં અયોગ્ય પરિમાણ

en: Invalid partition type
gu: અયોગ્ય પાર્ટીશન પ્રકાર

en: Invalid path, '%s' is not a known interface
gu: અયોગ્ય પાથ, '%s' એ જાણીતો ઇન્ટરફેસ નથી

en: Invalid port number: %s
gu: અયોગ્ય પોર્ટ નંબર: %s

en: Invalid ports: %s
gu: અયોગ્ય પોર્ટ: %s

en: Invalid prefix or netmask for '%s'
gu: અયોગ્ય ઉપસર્ગ અથવા '%s' માટે નેટમાસ્ક

en: Invalid range end
gu: અયોગ્ય સીમા અંત

en: Invalid regular expression
gu: અયોગ્ય રેગ્યુલર એક્સપ્રેશન

en: Invalid relative path '%s'
gu: અયોગ્ય સંબંધિત પાથ '%s'

en: Invalid save image format specified in configuration file
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલમાં સ્પષ્ટ થયેલ અયોગ્ય સંગ્રહ ઇમેજ બંધારણ

en: Invalid secret
gu: અયોગ્ય ખાનગી

en: Invalid secret: %s
gu: અયોગ્ય ખાનગી: %s

en: Invalid security label %s
gu: અયોગ્ય સુરક્ષા લેબલ %s

en: Invalid security label '%s'
gu: અયોગ્ય સુરક્ષા લેબલ '%s'

en: Invalid snapshot
gu: અયોગ્ય સ્નેપશોટ

en: Invalid snapshot: %s
gu: અયોગ્ય સ્નેપશોટ: %s

en: Invalid state '%s' in domain snapshot XML
gu: ડોમેઇન સ્નેપશોટ XML માં અયોગ્ય સ્થિતિ '%s'

en: Invalid state for this operation
gu: આ ક્રિયા માટે અયોગ્ય પરિસ્થિતિ

en: Invalid state transition
gu: અમાન્ય સ્થિતિ સંક્રમણ

en: Invalid suspend target
gu: અયોગ્ય લટકેલ લક્ષ્ય

en: Invalid syntax for --set, expecting name=value
gu: --set માટે અયોગ્ય સિન્ટેક્ષ, name=value ની આશા રાખી રહ્યા છે

en: Invalid target
gu: અમાન્ય લક્ષ્ય

en: Invalid target argument
gu: અયોગ્ય લક્ષ્ય દલીલ

en: Invalid type
gu: અયોગ્ય પ્રકાર

en: Invalid value '%s' for VMX entry '%s'
gu: VMX નોંધણી '%s' માટે અયોગ્ય કિંમત '%s'

en: Invalid value for timeout
gu: સમય સમાપ્તિ માટે અમાન્ય કિંમત

en: Invalid value of %d for I/O weight
gu: I/O વજન માટે %d ની અયોગ્ય કિંમત

en: Invalid value of cellNum
gu: cellNum ની અયોગ્ય કિંમત

en: Invalid value of cpuNum
gu: cpuNum ની અયોગ્ય કિંમત

en: Invalid vectors: %s
gu: અયોગ્ય વેક્ટર: %s

en: Invalid vendor element in CPU model %s
gu: CPU મોડેલ %s માં અયોગ્ય વિક્રેતા ઘટક

en: Invalid virNetSSHSessionPtr
gu: અયોગ્ય virNetSSHSessionPtr

en: Invalid vport operation (%d)
gu: અયોગ્ય vport ક્રિયા (%d)

en: Invocation of %s returned an error: %s (%d)
gu: %s પાછી મળેલ ભૂલનું ઇન્વોકેશન: %s (%d)

en: Iterator ID exceeds maximum ID of %u
gu: પુનરાવર્તક ID એ %u નાં મહત્તમ ID ને વધારે છે

en: JSON monitor is required
gu: JSON મોનિટરની જરૂરિયાત છે

en: Job submission failed on interface '%s'
gu: ઇન્ટરફેસ '%s' પર જોબ રજૂઆત નિષ્ફળ

en: Job type:
gu: જોબ પ્રકાર:

en: Key must be empty, Power Hypervisor will create one for you.
gu: કી ખાલી હોવી જ જોઇએ, પાવર હાઇપરવિઝર તમારી માટે એક બનાવશે.

en: Lease %s in lockspace %s already exists
gu: lockspace %s માં લીઝ %s એ પહેલેથી અસ્તિત્વમાં છે

en: Lease %s in lockspace %s does not exist
gu: lockspace %s માં લીઝ %s અસ્તિત્વમાં નથી

en: Library '%s' doesn't exist
gu: લાઇબ્રેરી '%s' અસ્તિત્વમાં નથી

en: List snapshots for a domain
gu: ડોમેઇન માટે સ્નેપશોટની યાદી કરો

en: Lost connection to destination host
gu: લક્ષ્ય યજમાનનું ખોવાયેલ જોડાણ

en: MAC Address
gu: MAC સરનામું

en: MAC address
gu: MAC સરનામું

en: MAC address %s too big for destination
gu: MAC સરનામું %s લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: MAC address %s too long for destination
gu: MAC સરનામું %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું લાંબુ છે

en: MCS level for existing domain label %s already reserved
gu: હાલનું ડોમેઇન લેબલ %s માટે MCS સ્તર પહેલેથી આરક્ષિત થયેલ છે

en: Malformatted array index
gu: મેલફોર્મ થયેલ એરે અનુક્રમણિકા

en: Malformatted iterator id
gu: મેલફોર્મ થયેલ પુનરાવર્તક id

en: Malformatted variable
gu: મેલફોર્મ થયેલ ચલ

en: Malformed ctrl-alt-del setting '%s'
gu: મેલફોર્મ થયેલ ctrl-alt-del સુયોજન '%s'

en: Malformed lease target offset %s
gu: મેલફોર્મ થયેલ લીઝ લક્ષ્ય ઓફસેટ %s

en: Malformed return value
gu: મેલફોર્મ થયેલ રિટર્ન કિંમત

en: Malformed size %s
gu: મેલફોર્મ થયેલ માપ %s

en: Manage active block operations
gu: સક્રિય બ્લોક ક્રિયાને સંચાલિત કરો

en: Managed save:
gu: સંચાલિત થયેલ સંગ્રહ:

en: ManagedObjectReference is missing 'type' property
gu: ManagedObjectReference નો 'type' ગુણધર્મ ગુમ થયેલ છે

en: Max memory:
gu: મહત્તમ મેમરી:

en: Maximum CPUs greater than topology limit
gu: ટૉપોલોજી મર્યાદા કરતા વધારે મહત્તમ CPUs

en: Memory allocation failure
gu: મેમરી સોંપણી નિષ્ફળ

en: Memory balloon device type '%s' is not supported by this version of qemu
gu: મેમરી બલુન ઉપકરણ પ્રકાર આ '%s' આ qemu ની આવૃત્તિ દ્દારા આધારભૂત નથી

en: Memory cgroup is not available on this host
gu: મેમરી cgroup આ યજમાન પર ઉપલબ્ધ નથી

en: Memory exhausted
gu: થાકેલી મેમરી

en: Memory parameter is not supported by parallels driver
gu: મેમરી પરિમાણ સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા આધારભૂત નથી

en: Memory processed:
gu: પ્રક્રિયા થયેલ મેમરી:

en: Memory remaining:
gu: બાકી રહેલ મેમરી:

en: Memory size:
gu: મેમરી માપ:

en: Memory total:
gu: કુલ મેમરી:

en: Metadata:
gu: મેટાડેટા:

en: MethodFault is missing 'type' property
gu: MethodFault નો 'type' ગુણધર્મ ગુમ થયેલ છે

en: Migrate domain to another host.  Add --live for live migration.
gu: ડોમેઈનને અન્ય યજમાનમાં ફેરવો.  --live ને જીવંત રૂપાંતરણ માટે ઉમેરો.

en: Migration
gu: સ્થળાંતરણ

en: Migration URI has to specify resource pool and host system
gu: સ્ત્રોત પુલ અને યજમાન સિસ્ટમને સ્થળાંતર URI એ સ્પષ્ટ કરવુ જ જોઇએ

en: Migration graphics data already present
gu: સ્થળાંતર ગ્રાફિક માહિતી પહેલેથી હાજર છે

en: Migration lockstate data already present
gu: સ્થળાંતર lockstate માહિતી પહેલેથી હાજર છે

en: Migration not possible without a vCenter
gu: સ્થળાંતર vCenter વગર શક્ય નથી

en: Migration with lock driver %s requires cookie support
gu: લૉક ડ્રાઇવર %s સાથે સ્થળાંતરને કુકી આધારની જરૂર છે

en: Missing %s lock state for migration cookie
gu: સ્થળાંતર કુકીમાં ગુમ થયેલ %s તાળુ સ્થિતિ

en: Missing '%s' field in lock manager driver
gu: લૉક સંચાલક ડ્રાઇવરમાં ગુમ થયેલ '%s' ક્ષેત્ર

en: Missing '%s' property
gu: ગેરહાજર '%s' ગુણધર્મ

en: Missing '%s' property while looking for ManagedEntityStatus
gu: ગુમ થયેલ '%s' ગુણધર્મ જ્યારે ManagedEntityStatus માટે જોઇ રહ્યા છે

en: Missing 'cores' attribute in CPU topology
gu: CPU ટોપૉલોજી માં ગેરહાજર 'cores' ગુણધર્મ

en: Missing 'cpus' attribute in NUMA cell
gu: NUMA સેલમાં ગુમ થયેલ 'cpus' ગુણધર્મ

en: Missing 'end' attribute in dhcp range for network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s' માટે dhcp સીમામાં ગુમ થયેલ 'અંતિમ' ગુણધર્મ

en: Missing 'key' element for lease
gu: લીઝ માટે ગુમ થયેલ 'કી' ઘટક

en: Missing 'memory' attribute in NUMA cell
gu: NUMA સેલમાં 'memory' ગુણધર્મ ગેરહાજર

en: Missing 'name' property in %s lookup
gu: %s લુકઅપમાં ગેરહાજર 'name' ગુણધર્મ

en: Missing 'runtime.powerState' property
gu: ગેરહાજર 'runtime.powerState' ગુણધર્મ

en: Missing 'sockets' attribute in CPU topology
gu: CPU ટોપૉલોજીમાં ગેરહાજર 'sockets' ગુણધર્મ

en: Missing 'start' attribute in dhcp range for network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s' માટે dhcp સીમામાં ગુમ થયેલ 'શરૂઆત' ગુણધર્મ

en: Missing 'target' element for lease
gu: લીઝ માટે ગુમ થયેલ 'લક્ષ્ય' ઘટક

en: Missing 'threads' attribute in CPU topology
gu: CPU ટોપૉલોજીમાં ગેરહાજર 'threads' ગુણધર્મ

en: Missing <source> element in hostdev device
gu: hostdev ઉપકરણમાં ગુમ થયેલ <source> ઘટક

en: Missing CPU architecture
gu: ગેરહાજર CPU આર્કીટેક્ચર

en: Missing CPU feature name
gu: ગુમ થયેલ CPU લક્ષણ નામ

en: Missing CPU model name
gu: ગેરહાજર CPU મોડલ નામ

en: Missing CPU vendor name
gu: ગુમ થયેલ CPU વિક્રેતા નામ

en: Missing SCSI controller for index %d
gu: અનુક્રમણિકા %d માટે ગુમ થયેલ SCSI નિયંત્રક

en: Missing address
gu: ગુમ થયેલ સરનામું

en: Missing ancestor's name in CPU model %s
gu: CPU મોડેલ %s માં ગેરહાજર પૂર્વજનું નામ

en: Missing backend %d
gu: ગુમ થયેલ બેકએન્ડ %d

en: Missing bridge device name in command
gu: આદેશમાં ગુમ થયેલ બ્રિજ ઉપકરણ નામ

en: Missing essential config entry '%s'
gu: ગુમ થયેલ જરૂરી રૂપરેખા નોંધણી '%s'

en: Missing feature name for CPU model %s
gu: CPU મોડલ %s માટે ગેરહાજર લક્ષણ નામ

en: Missing lock driver name in migration cookie
gu: સ્થળાંતર માહિતીમાં ગુમ થયેલ તાળુ ડ્રાઇવર નામ

en: Missing lock manager implementation
gu: ગુમ થયેલ તાળુ સંચાલક અમલીકરણ

en: Missing module registration symbol %s
gu: ગેરહાજર મોડ્યુલ રજીસ્ટ્રેશન સંકેત %s

en: Missing monitor reply object
gu: ગુમ થયેલ મોનિટર જવાબ ઑબ્જેક્ટ

en: Missing or empty 'hostName' property
gu: ગુમ થયેલ અથવા ખાલી 'hostName' ગુણધર્મ

en: Missing or invalid auth pointer
gu: ગેરહાજર અથવા અયોગ્ય સત્તાધિકરણ નિર્દેશક

en: Missing plugin initialization symbol 'virLockDriverImpl'
gu: ગુમ થયેલ પ્લગઇન પ્રારંભિક સંકેત 'virLockDriverImpl'

en: Missing server name in phyp:// URI
gu: phyp:// URI માં ગુમ થયેલ સર્વર નામ

en: Missing source host attribute for char device
gu: અક્ષર ઉપકરણ માટે ગુમ થયેલ સ્રોત યજમાન ગુણધર્મ

en: Missing source path attribute for char device
gu: અક્ષર ઉપકરણ માટે ગેરહાજર સ્ત્રોત પાથ ગુણધર્મ

en: Missing source service attribute for char device
gu: અક્ષર ઉપકરણ માટે ગુમ થયેલ સ્રોત સેવા ગુણધર્મ

en: Missing space when parsing output of '%s'
gu: ગુમ થયેલ જગ્યા જ્યારે '%s' નાં આઉટપુટનું પદચ્છેદન કરી રહ્યા હોય

en: Missing the definition of this model
gu: આ મોડલની વ્યાખ્યા ગુમ થયેલ છે

en: Missing vendor string for CPU vendor %s
gu: CPU વિક્રેતા %s માટે ગુમ થયેલ વિક્રેતા શબ્દમાળા

en: Model
gu: મોડેલ

en: Model %s too big for destination
gu: મોડલ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Model name contains invalid characters
gu: મોડલ નામ અયોગ્ય અક્ષરોને સમાવે છે

en: Monitor does not support sending of file descriptors
gu: મોનિટર ફાઇલ વર્ણનકર્તાને મોકલવામાં આધાર આપતુ નથી

en: Monitor path %s too big for destination
gu: મોનિટર પાથ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Multi-head video devices are unsupported
gu: મલ્ટી-હેડ વિડિયો ઉપકરણો આધારભૂત નથી

en: Multiple USB devices for %x:%x, use <address> to specify one
gu: %x:%x માટે ઘણાં USB ઉપકરણો, એકને સ્પષ્ટ કરવા માટે <address> વાપરો

en: Multiple interfaces attached to bridge
gu: ઘણાં ઇન્ટરફેસ બ્રિજમાં જોડાયેલ છે

en: Multiple legacy USB controllers are not supported
gu: ઘણી લૅગસિ USB નિયંત્રકો આધારભૂત નથી

en: NBD accepts only one host
gu: NBD ફક્ત એક યજમાનને સ્વીકારે છે

en: NULL or empty path
gu: NULL અથવા ખાલી પાથ

en: NULL string parameter '%s'
gu: NULL શબ્દમાળા પરિમાણ '%s'

en: NUMA cell number
gu: NUMA સેલ નંબર

en: NUMA cell(s):
gu: NUMA ખાનાં(ઓ):

en: NUMA free memory
gu: NUMA મુક્ત મેમરી

en: NUMA memory information not available on this platform
gu: NUMA મેમરી જાણકારી એ આ પ્લેટફોર્મ પર ઉપલ્બદ નથી

en: NUMA node selections to set
gu: સુયોજિત કરવા માટે NUMA નોડ પસંદગીઓ

en: NUMA not supported on this host
gu: NUMA આ યજમાન પર આધાભૂત નથી

en: NUMA policy is not available on this platform
gu: NUMA પોલિસી આ પ્લેટફોર્મ પર ઉપલબ્ધ નથી

en: NUMA topology defined without NUMA cells
gu: NUMA સેલ વગર NUMA ટૉપોલોજી વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: Name
gu: નામ

en: Name of chain is longer than %u characters
gu: ચેઇનનું નાં %u અક્ષરો કરતા લાંબુ છે

en: Name or service not known
gu: નામ અથવા સેવા જાણીતી નથી

en: Name:
gu: નામ:

en: Named device aliases are not supported
gu: નામ થયેલ ઉપકરણ ઉપનામો આધારભૂત નથી

en: Network %s XML configuration edited.
gu: નેટવર્ક %s XML રૂપરેખાંકન ફેરફાર થયેલ છે.

en: Network %s XML configuration not changed.
gu: નેટવર્ક %s XML રૂપરેખાંકન બદલાયેલ નથી.

en: Network %s created from %s
gu: નેટવર્ક %s એ %s માંથી બન્યું

en: Network %s defined from %s
gu: નેટવર્ક %s એ %s માંથી વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: Network %s destroyed
gu: નેટવર્ક %s નાશ કરાયેલ છે

en: Network %s has been undefined
gu: નેટવર્ક %s અવ્યાખ્યાયિત થઈ ગયેલ છે

en: Network %s marked as autostarted
gu: નેટવર્ક %s એ આપોઆપ શરૂથયેલ તરીકે ચિહ્નિત થયેલ છે

en: Network %s started
gu: નેટવર્ક %s શરૂ થઈ ગયું

en: Network %s unmarked as autostarted
gu: નેટવર્ક %s એ આપોઆપ શરૂથયેલ તરીકે અચિહ્નિત થયેલ છે

en: Network '%s' is already running
gu: નેટવર્ક '%s' પહેલાથી જ ચાલી રહ્યું છે

en: Network '%s' is not active.
gu: નેટવર્ક '%s' એ સક્રિય નથી.

en: Network '%s' is still running
gu: નેટવર્ક '%s' હજુ પણ ચાલી રહ્યું છે

en: Network '%s' not found
gu: નેટવર્ક '%s' શોધાયુ નહિં

en: Network config filename '%s' does not match network name '%s'
gu: નેટવર્ક રૂપરેખાંકન ફાઇલનામ '%s' એ નેટવર્ક નામ '%s' સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Network device %s already exists
gu: નેટવર્ક ઉપકરણ %s પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: Network filter %s XML configuration edited.
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર %s XML રૂપરેખાંકન ફેરફાર થયેલ છે.

en: Network filter %s XML configuration not changed.
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર %s XML રૂપરેખાંકન બદલાયેલ નથી.

en: Network filter %s defined from %s
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર %s એ %s માંથી વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: Network filter %s undefined
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર %s અવ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: Network filter not found
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર મળ્યુ નથી

en: Network filter not found: %s
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર મળ્યુ નથી: %s

en: Network ifname %s too long for destination
gu: નેટવર્ક ifname %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Network interface name '%s' is too long
gu: નેટવર્ક ઇન્ટરફેસ નામ '%s' ઘણુ લાંબુ છે

en: Network interfaces must use 'pci' address type
gu: નેટવર્ક ઇન્ટરફેસો એ 'pci' સરનામાં પ્રકારને વાપરવુ જ જોઇએ

en: Network is already in use by interface %s
gu: નેટવર્ક ઇન્ટરફેસ %s દ્દારા પહેલેથી વપરાશમાં છે

en: Network not found
gu: નેટવર્ક મળ્યું નહિં

en: Network not found: %s
gu: નેટવર્ક મળ્યું નહિં: %s

en: Network type %d is not supported
gu: નેટવર્ક પ્રકાર %d આધારભૂત નથી

en: No <source> 'address' attribute specified with socket interface
gu: સોકેટ ઇન્ટરફેસ સાથે સ્પષ્ટ થયેલ <source> 'સરનામુ' ગુણધર્મ નથી

en: No <source> 'bridge' attribute specified with <interface type='bridge'/>
gu: <interface type='bridge'/> સાથે સ્પષ્ટ થયેલ <source> 'bridge' ગુણધર્મ નથી

en: No <source> 'dev' attribute specified with <interface type='direct'/>
gu: <interface type='direct'/> સાથે સ્પષ્ટ થયેલ <source> 'dev' ગુણધર્મ નથી

en: No <source> 'name' attribute specified with <interface type='internal'/>
gu: <interface type='internal'/> સાથે સ્પષ્ટ થયેલ <source> 'name' ગુણધર્મ નથી

en: No <source> 'network' attribute specified with <interface type='network'/>
gu: <interface type='network'/> સાથે સ્પષ્ટ થયેલ <source> 'નેટવર્ક' ગુણધર્મ નથી

en: No <source> 'port' attribute specified with socket interface
gu: સોકેટ ઇન્ટરફેસ સાથે સ્પષ્ટ થયેલ <source> 'પોર્ટ' ગુણધર્મ નથી

en: No CPUs given
gu: CPUs આપેલ નથી

en: No FD available at slot %zu
gu: સ્લોટ %zu પર FD ઉપલબ્ધ નથી

en: No IP address for host '%s' found: %s
gu: યજમાન '%s' માટે IP સરનામું મળ્યુ નથી: %s

en: No JSON parser implementation is available
gu: JSON પાર્સર અમલીકરણ ઉપલબ્ધ છે

en: No Vf's present on SRIOV PF %s
gu: SRIOV PF %s પર Vf's હાજર નથી

en: No active operation on device: %s
gu: ઉપકરણ પર સક્રિય ક્રિયા નથી: %s

en: No address associated with hostname
gu: યજમાનનામ સાથે સંકળાયેલ સરનામુ નથી

en: No authentication callback available
gu: સત્તાધિકરણ કોલબેક ઉપલબ્ધ નથી

en: No authentication callback provided.
gu: સત્તાધિકરણ કોલબેક પૂરુ પાડેલ નથી.

en: No authentication methods and credentials provided
gu: સત્તાધિકરણ પદ્દતિઓ અને શ્રેય પૂરો પાડેલ નથી

en: No authentication methods supplied
gu: લાગુ થયેલ સત્તાધિકરણ પદ્દતિઓ નથી

en: No bridge name specified
gu: બ્રિજ નામ સ્પષ્ટ થયેલ નથી

en: No bridge node in xml document
gu: xml દસ્તાવેજમાં બ્રિજ નોડ નથી

en: No category range available
gu: વર્ગ સીમા ઉપલબ્ધ નથી

en: No channel command provided
gu: ચેનલ આદેશ પૂરો પાડેલ નથી

en: No connection for URI %s
gu: URI %s માટે જોડાણ નથી

en: No data supplied for <initarg> element
gu: <initarg> ઘટક માટે પૂરી પાડેલ માહિતી નથી

en: No description for domain: %s
gu: ડોમેઇન માટે વર્ણન નથી: %s

en: No device found for specified path
gu: સ્પષ્ટ થયેલ પાથ માટે ઉપકરણ મળ્યુ નથી

en: No device with bus '%s' and target '%s'
gu: બસ '%s' અને લક્ષ્ય '%s' સાથે ઉપકરણ નથી

en: No disk source specified for inserting
gu: સમાવવા માટે ડિસ્ક સ્ત્રોત સ્પષ્ટ થયેલ નથી

en: No domain with ID %d
gu: id %d સાથે ડોમેઈન નથી

en: No domain with UUID %s
gu: UUID %s સાથે ડોમેઇન નથી

en: No domain with matching id %d
gu: બંધબેસતી id %d સાથે ડોમેઇન નથી

en: No domain with matching name '%s'
gu: બંધબેસતા નામ '%s' સાથે ડોમેઇન નથી

en: No domain with matching uuid '%s'
gu: બંધબેસતી uuid '%s' સાથે ડોમેઇન નથી

en: No domain with name %s
gu: નામ '%s' ડોમેઇન નથી

en: No domain with name '%s'
gu: નામ '%s' ડોમેઇન નથી

en: No error message from child failure
gu: બાળ નિષ્ફળતા માંથી ભૂલ સંદેશો નથી

en: No error message provided
gu: કોઈ ભૂલ સંદેશો પૂરો પાડવામાં આવેલ નથી

en: No errors found
gu: ભૂલો મળી નથી

en: No event expected with procedure %x
gu: પ્રક્રિયા %x સાથે અનિચ્છનીય ઘટના નથી

en: No found disk whose source path or target is %s
gu: ડિસ્ક મળી નથી કે જેનો સ્ત્રોત પાથ અથવા લક્ષ્ય %s છે

en: No found interface whose type is %s
gu: કોઈ ઈન્ટરફેસ મળ્યું નહિં કે જેનો પ્રકાર %s હોય

en: No graphics backend with index %d
gu: અનુક્રમણિકા %d સાથે ગ્રાફિક્સ બેકએન્ડ નથી

en: No guest options available for arch '%s'
gu: આર્કિટેક્ચર '%s' માટે મહેમાન વિકલ્પો ઉપલબ્ધ નથી

en: No host CPU specified in '%s'
gu: '%s' માં સ્પષ્ટ થયેલ યજમાન CPU નથી

en: No info for device '%s'
gu: ઉપકરણ '%s' માટે જાણકારી નથી

en: No interface attached to bridge
gu: બ્રિજમાં ઇન્ટરફેસ જોડાયેલ નથી

en: No match
gu: બંધબેસતુ નથી

en: No monitor connection for pid %u
gu: pid %u માટે મોનિટર જોડાણ નથી

en: No more available PCI addresses
gu: વધારે ઉપલબ્ધ PCI સરનામાંઓ નથી

en: No os type '%s' available for arch '%s'
gu: આર્કિટેક્ચર '%s' માટે os પ્રકાર '%s' ઉપલબ્ધ નથી

en: No previous regular expression
gu: પહેલાંનુ રેગ્યુલર એક્સપ્રેશન નથી

en: No qemu command-line argument specified
gu: qemu આદેશ-વાક્ય દલીલ સ્પષ્ટ થયેલ છે

en: No qemu environment name specified
gu: qemu પર્યાવરણ નામ સ્પષ્ટ થયેલ છે

en: No socket addresses found for '%s'
gu: '%s' માટે સોકેટ સરનામું મળ્યુ નથી

en: No source device specified when formatting pool '%s'
gu: સ્ત્રોત ઉપકરણ સ્પષ્ટ થયેલ નથી જ્યારે પુલ '%s' ને બંધારિત કરી રહ્યા હોય

en: No source is specified for inserting media
gu: મીડિયાને દાખલ કરવા માટે સ્ત્રોત સ્પષ્ટ થયેલ નથી

en: No source is specified for updating media
gu: મીડિયાને સુધારવા માટે સ્ત્રોત સ્પષ્ટ થયેલ છે

en: No storage volume with key or path '%s'
gu: કી અથવા પાથ '%s' સાથે વોલ્યુમનો સંગ્રહ થતો નથી

en: No such domain %s
gu: આવા ડોમેઇન %s નથી

en: No support for %s in command 'attach-disk'
gu: આદેશ 'attach-disk' માં %s માટે આધાર નથી

en: No support for %s in command 'attach-interface'
gu: આદેશ 'attach-interface' માં %s માટે આધાર નથી

en: No support for multiple video devices
gu: ઘણાં વિડિયો ઉપકરણો માટે આધાર નથી

en: No total stats available
gu: કુલ સ્થિતિઓ ઉપલબ્ધ નથી

en: No type specified for device address
gu: ઉપકરણ સરનામાં માટે સ્પષ્ટ થયેલ પ્રકાર નથી

en: No vport operation path found for host%d
gu: યજમાન %d માટે vport ક્રિયા પાથ મળ્યુ નથી

en: No yet handled value '%s' for VMX entry '%s'
gu: VMX નોંધણી '%s' માટે હજુ સંચાલિત થયેલ કિંમત '%s'નથી

en: Node device %s created from %s
gu: %s માંથી બનાવેલ નોડ ઉપકરણ %s

en: Node device not found
gu: નોડ ઉપકરણ શોધાયુ નથી

en: Node device not found: %s
gu: નોડ ઉપકરણ શોધાયુ નથી: %s

en: Non-empty feature list specified without CPU model
gu: CPU મોડલ વગર સ્પષ્ટ થયેલ ખાલી ન હોય તેવી ગુણધર્મ યાદી

en: Non-recoverable failure in name resolution
gu: નામ ઉકેલવામાં પાછી હલ કરી શકાય નહી તેવી નિષ્ફળતા

en: None
gu: કંઇ નહિં

en: None of the requested authentication methods are supported by the server
gu: hypervisor દ્વારા આ વિધેય આધારભૂત નથી

en: Not detaching active device %s
gu: સક્રિય ઉપકરણ %s નું જોડાણ તોડી રહ્યા નથી

en: Not enough free space in pool for volume '%s'
gu: વોલ્યુમ '%s' માટે પુલ માં પૂરતી મુક્ત જગ્યા નથી

en: Not enough space left on storage pool
gu: સંગ્રહ પુલ પર પૂરતી જગ્યા બાકી નથી

en: Not reattaching active device %s
gu: સક્રિય ઉપકરણ %s ને પુન:જોડી રહ્યા નથી

en: Not resetting active device %s
gu: સક્રિય ઉપકરણ %s નું પુન:સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: Not supported
gu: આધારભૂત નથી

en: OS Type:
gu: OS પ્રકાર:

en: O_DIRECT unsupported on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર બિનઆધારભૂત O_DIRECT

en: ObjectContent does not reference a virtual machine
gu: ObjectContent એ વર્ચ્યુઅલ મશીનને સંદર્ભ કરતુ નથી

en: Only '%s' filesystem type is supported
gu: ફક્ત '%s' ફાઇલસિસ્ટમ પ્રકાર આધારભૂત છે

en: Only 'credit' scheduler is supported
gu: ફક્ત 'શ્રેય' નિયંત્રક આધારભૂત છે

en: Only 1 %s bus is supported
gu: ફક્ત 1 %s આધારભૂત છે

en: Only 1 %s controller is supported
gu: ફક્ત 1 %s નિયંત્રકો આધારભૂત છે

en: Only IPv4 or IPv6 addresses can be used with iptables
gu: ફક્ત IPv4 અથવા IPv6 સરનામાં iptables સાથે વાપરી શકાય છે

en: Only PCI device addresses with bus=0 are supported
gu: bus=0 સાથે ફક્ત PCI ઉપકરણ સરનામાંઓ આધારભૂત છે

en: Only PCI device addresses with domain=0 are supported
gu: domain=0 સાથે ફ્ત PCI ઉપકરણ સરનામાંઓ આધારભૂત છે

en: Only PCI device addresses with function=0 are supported
gu: function=0 સાથે ફક્ત PCI ઉપકરણ સરનામાંઓ આધારભૂત છે

en: Only PCI device addresses with function=0 are supported with this QEMU binary
gu: ફક્ત વિધેય=0 સાથે PCI ઉપકરણ સરનામાં આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત છે

en: Only PCI domain 0 and bus 0 are available
gu: ફક્ત PCI ડોમેઇન 0 અને બસ 0 ઉપલબ્ધ છે

en: Only PTY console types are supported
gu: ફક્ત PTY કન્સોલ પ્રકારો આધારભૂત નથી

en: Only VGA video device is supported by parallels driver
gu: ફક્ત VGA વિડિયો ઉપકરણ સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા આધારભૂત છે

en: Only ide and scsi disk support wwn
gu: ફક્ત ide અને scsi ડિસ્ક એ wwn ને આધાર આપે છે

en: Only local directories are supported
gu: ફક્ત સ્થાનિક ડિરેક્ટરીઓ આધારભૂત છે

en: Only one child <inbound> element allowed
gu: ફક્ત એક બાળ <inbound> ઘટક પરવાનગી મળેલ નથી

en: Only one child <outbound> element allowed
gu: ફક્ત એક બાળ <outbound> ઘટક પરવાનગી મળેલ નથી

en: Only one monitor is supported by parallels driver
gu: ફક્ત એક મોનિટર સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા આધારભૂત છે

en: Only one video device is supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા ફક્ત એક વિડિયો ઉપકરણ આધારભૂત છે

en: Only the first console can be a serial port
gu: ફક્ત પ્રથમ કન્સોલ શ્રેણી પોર્ટ હોઇ શકે છે

en: Only vpxmigr:// migration URIs are supported
gu: ફક્ત vpxmigr:// સ્થળાંતર URIs આધારભૂત નથી

en: Only x509 certificates are supported
gu: ફક્ત x509 પ્રમાણપત્રો આધારભૂત છે

en: OpenRemoteSession/LaunchVMProcess failed, domain can't be started
gu: OpenRemoteSession/LaunchVMProcess નિષ્ફળ, ડોમેઇનને શરૂ કરી શકાતો નથી

en: OpenVZ control file /proc/vz does not exist
gu: OpenVZ નિયંત્રણ ફાઇલ /proc/vz અસ્તિત્વ ધરાવતી નથી

en: OpenVZ control file /proc/vz is not accessible
gu: OpenVZ નિયંત્રણ ફાઇલ /proc/vz નો પ્રવેશ કરી શકાતો નથી

en: Operation is not supported for device: %s
gu: ક્રિયા ઉપકરણ માટે આધારભૂત નથી: %s

en: Operation not supported
gu: ક્રિયા આધારભૂત નથી

en: Operation not supported: %s
gu: ક્રિયા આધારભૂત નથી: %s

en: Other tasks are pending for this domain
gu: બીજા કાર્યો આ ડોમેઇન માટે સ્થગિત છે

en: Our own certificate %s failed validation against %s: %s
gu: અમારુ પોતાનું પ્રમાણપત્ર %s એ %s વિરુદ્દ ચકાસણી નિષ્ફળ: %s

en: Out of memory
gu: મેમરીની બહાર

en: Out of memory initializing secrets
gu: મેમરીની બહાર ગુપ્તતાઓનો પ્રારંભ કરી રહ્યા છે

en: Out of space while reading %s log output: %s
gu: જ્યારે %s લોગ આઉટપુટ વાંચવા દરમિયાન જગ્યા ની બહાર: %s

en: Output a secret value
gu: ખાનગી કિંમતનું આઉટપુટ લો

en: Output a secret value to stdout.
gu: stdout ની ખાનગી કિંમતનું આઉટપુટ.

en: Output attributes of a secret as an XML dump to stdout.
gu: stdout ને XML ડમ્પ તરીકે ગુપ્તતા નાં ગુણધર્મોનું આઉટપુટ લો.

en: Output the IP address and port number for the VNC display.
gu: VNC ડિસ્પ્લે માટે IP સરનામું અને પોર્ટ નંબર આઉટપુટ આપો.

en: Output the IP address and port number for the graphical display.
gu: ગ્રાફિકલ દર્શાવ માટે IP સરનામું અને પોર્ટ નંબરનુ આઉટપુટ આપો.

en: Output the device for the TTY console.
gu: TTY કન્સોલ માટે ઉપકરણ આઉટપુટ.

en: Output the domain information as an XML dump to stdout.
gu: ડોમેઈન જાણકારીને XML ડમ્પ તરીકે stdout પર આઉટપુટ આપો.

en: Output the network filter information as an XML dump to stdout.
gu: stdout પર XML ડમ્પ તરીકે નેટવર્ક ફિલ્ટર જાણકારીનું આઉટપુટ આપો.

en: Output the network information as an XML dump to stdout.
gu: નેટવર્ક જાણકારીને XML ડમ્પ તરીકે stdout પર આઉટપુટ કરો.

en: Output the node device details as an XML dump to stdout.
gu: stdout ને XML ડમ્પ તરીકે નોડ ઉપકરણ માહિતીનું આઉટપુટ લો.

en: Output the physical host interface information as an XML dump to stdout.
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસ જાણકારીને XML ડમ્પ તરીકે stdout પર આઉટપુટ આપો.

en: Output the pool information as an XML dump to stdout.
gu: pool જાણકારીને XML ડમ્પ તરીકે stdout પર આઉટપુટ આપો.

en: Output the vol information as an XML dump to stdout.
gu: vol જાણકારીને XML ડમ્પ તરીકે stdout પર આઉટપુટ આપો.

en: PCI address Formatting failed
gu: PCI સરનામાંનુ બંધારણ નિષ્ફળ

en: PCI device %s is already in use
gu: PCI ઉપકરણ %s એ પહેલેથી વપરાશમાં છે

en: PCI device %s is in use by domain %s
gu: PCI ઉપકરણ %s એ ડોમેઇન %s દ્દારા વપરાશમાં છે

en: PCI device %s is not assignable
gu: PCI ઉપકરણ %s ને સોંપી શકાતુ નથી

en: PCI device %s is still in use
gu: PCI ઉપકરણ %s હજુ વપરાશમાં છે

en: PCI device %s is still in use by domain %s
gu: PCI ઉપકરણ %sએ ડોમેઇન %s દ્દારા હજુ વપરાશમાં છે

en: PCI device assignment is not supported by this version of qemu
gu: PCI ઉપકરણ સોંપણી qemu ની આ આવૃત્તિ દ્દારા આધારભૂત નથી

en: PCI host devices must use 'pci' address type
gu: PCI યજમાન ઉપકરણો એ 'pci' સરનામાં પ્રકારને વાપરવુ જ જોઇએ

en: PIIX3 USB controller must have PCI address 0:0:1.2
gu: PIIX3 USB નિયંત્રક પાસે PCI સરનામું 0:0:1.2 હોવુ જ જોઇએ

en: POST operation failed
gu: POST પ્રક્રિયા નિષ્ફળ

en: POST operation failed: %s
gu: POST પ્રક્રિયા નિષ્ફળ: %s

en: Parameter %s too big for destination
gu: પરિમાણ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Parameter string not correctly encoded
gu: પરિમાણ શબ્દમાળા યોગ્ય રીતે એનકોડ થયેલ નથી

en: Parent
gu: મુખ્ય

en: Parent device %s is not capable of vport operations
gu: મુખ્ય ઉપકરણ %s એ vport ક્રિયાઓ માટે સક્ષમ નથી

en: Parent:
gu: મુખ્ય:

en: Passphrase for key '%s'
gu: કી '%s' માટે પાસફ્રેઝ

en: Password request failed
gu: પાસવર્ડ માંગણી નિષ્ફળ

en: Path
gu: પાથ

en: Path %s too long for unix socket
gu: પાથ %s એ unix સોકેટ માટે ઘણું લાંબુ છે

en: Path '%s' does not specify a compute resource
gu: પાથ '%s' કમ્પ્યુટ સ્ત્રોતને સ્પષ્ટ કરતુ નથી

en: Path '%s' does not specify a datacenter
gu: પાથ '%s' datacenter ને સ્પષ્ટ કરતુ નથી

en: Path '%s' does not specify a host system
gu: પાથ '%s' યજમાન સિસ્ટમને સ્પષ્ટ કરતુ નથી

en: Path must not be empty
gu: પાથ ખાલી હોવો જોઇએ નહિં

en: Persistent:
gu: સ્થાયી:

en: Physical CPU %d doesn't exist.
gu: ભૌતક CPU %d અસ્તિત્વમાં નથી.

en: Physical:
gu: ભૌતિક:

en: Pin domain VCPUs to host physical CPUs.
gu: ડોમેઈન VCPUs ને યજમાન ભૌતિક CPUs માં પીન કરો.

en: Please specify valid connection URI
gu: મહેરબાની કરીને યોગ્ય જોડાણ URI સ્પષ્ટ કરો

en: Plugin %s not accessible
gu: પ્લગઇન %s ને વાપરી શકાય તેવુ  નથી

en: Policy kit denied action %s from pid %lld, uid %d, result: %s
gu: ક્રિયા %s ને pid %lld, uid %d માંથી પોલિસી કીટ નામંજૂર કરે છે, પરિણામ: %s

en: Policy kit denied action %s from pid %lld, uid %d: %s
gu: ક્રિયા %s pid %lld, uid %d માંથી પોલિસી કીટ નામંજૂર કરે છે: %s

en: Policy kit failed to check authorization %d %s
gu: પોલિસી કીટ સત્તાધિકરણ %d %s ચકાસવા માટે નિષ્ફળ

en: Pool %s XML configuration edited.
gu: પુલ %s XML રૂપરેખાંકન ફેરફાર થયેલ છે.

en: Pool %s XML configuration not changed.
gu: પુલ %s XML રૂપરેખાંકન બદલાયેલ નથી.

en: Pool %s built
gu: pool %s બિલ્ડ થયેલ છે

en: Pool %s created
gu: Pool %s બનાવેલ છે

en: Pool %s created from %s
gu: %s માંથી બનાવેલ Pool %s

en: Pool %s defined
gu: Pool %s વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: Pool %s defined from %s
gu: %s માંથી વ્યાખ્યાયિત થયેલ Pool %s

en: Pool %s deleted
gu: Pool %s નાશ કરાયેલ છે

en: Pool %s destroyed
gu: pool %s નાશ કરાયેલ છે

en: Pool %s has been undefined
gu: pool %s અવ્યાખ્યાયિત થઈ ગયેલ છે

en: Pool %s marked as autostarted
gu: Pool %s ને આપોઆપ શરૂથયેલ ચિહ્નિત કરવામાં આવેલ

en: Pool %s refreshed
gu: Pool %s તાજુ થયેલ છે

en: Pool %s started
gu: pool %s શરૂ થઈ ગયું

en: Pool %s unmarked as autostarted
gu: Pool %s ને આપોઆપ શરૂથયેલ તરીકે અચિહ્નિત કરવામાં આવેલ

en: Port profile Associate failed for %s
gu: %s માટે પોર્ટ રૂપરેખાં એસોસિયેટ નિષ્ફળ

en: PrepareTunnel called but no TUNNELLED flag set
gu: PrepareTunnel કહેવાયેલ છે પરંતુ TUNNELLED ફ્લેગ સુયોજિત નથી

en: Primary IDE controller must have PCI address 0:0:1.1
gu: પ્રાથમિક IDE નિયંત્રક પાસે PCI સરનામું 0:0:1.1 હોવુ જ જોઇએ

en: Primary video card must have PCI address 0:0:2.0
gu: પ્રાથમિક વિડિયો કાર્ડ પાસે PCI સરનામું 0:0:2.0 હોવુ જ જોઇએ

en: Print the current directory.
gu: હાલની ડિરેક્ટરી ને છાપો.

en: Prints global help, command specific help, or help for a
        group of related commands
gu: વૈશ્ર્વિક મદદ છાપે છે, આદેશને લગતી મદદ, અથવા સંબંધિત આદેશોનાં જૂથ માટે મદદ

en: Prints global help, command specific help, or help for a group of related commands
gu: વૈશ્ર્વિક મદદ છાપે છે, આદેશને લગતી મદદ, અથવા સંબંધિત આદેશોનાં જૂથ માટે મદદ

en: Process %d %p %p [[[[%s]]][[[%s]]]
gu: પ્રક્રિયા %d %p %p [[[[%s]]][[[%s]]]

en: Process %zu %p %p [[[%s]]][[[%s]]]
gu: પ્રક્રિયા %zu %p %p [[[%s]]][[[%s]]]

en: Process CPU affinity is not supported on this platform
gu: પ્રક્રિયા CPU સંબંધ એ આ પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી

en: Process exited while reading %s log output: %s
gu: જ્યારે %s લોગ આઉટપુટ ને વાંચતા હોય ત્યારે પ્રક્રિયા બહાર નીકળેલ છે: %s

en: Processing request in progress
gu: પ્રગતિમાં પ્રોસેસીંગ સૂચના

en: Pull aborted
gu: પુલ કાઢી નાંખેલ છે

en: Pull complete
gu: પુલ સમાપ્ત

en: QEMU Guest Agent Command
gu: QEMU મહેમાન ઍજન્ટ આદેશ

en: QEMU Monitor Command
gu: QEMU મોનિટર આદેશ

en: QEMU driver does not support <metadata> element
gu: QEMU ડ્રાઇવર એ <metadata> ઘટકને આધાર આપતુ નથી

en: QEMU guest agent is not available due to an error
gu: ભૂલને કારણે QEMU મહેમાન ઍજન્ટ ઉપલબ્ધ નથી

en: QEMU guest agent is not configured
gu: QEMU મહેમાન ઍજન્ટ રૂપરેખાંકિત થયેલ નથી

en: QEmu driver does not support modifying <metadata> element
gu: QEmu ડ્રાઇવર <metadata> ઘટકને બદલવામાં આધાર આપતુ નથી

en: Qemu monitor was closed
gu: Qemu મોનિટર બંધ થયેલ હતુ

en: Query parameter 'auto_answer' has unexpected value '%s' (should be 0 or 1)
gu: ક્વેરી પરિમાણ 'auto_answer' પાસે અનિચ્છનીય કિંમત '%s' છે (0 અથવા 1 હોવુ જોઇએ)

en: Query parameter 'no_verify' has unexpected value '%s' (should be 0 or 1)
gu: ક્વેરી પરિમાણ 'no_verify' પાસે અનિચ્છનીય કિંમત '%s' છે (0 અથવા 1 હોવુ જોઇએ)

en: Query parameter 'proxy' contains unexpected type '%s' (should be (http|socks(|4|4a|5))
gu: ક્વેરી પરિમાણ 'પ્રોક્સી' અનિચ્છનીય પ્રકાર '%s' ને સમાવે છે ((http|socks(|4|4a|5) હોવુ જોઇએ)

en: Query parameter 'proxy' doesn't contain a hostname
gu: ક્વેરી પરિમાણ 'પ્રોક્સી' યજમાનનાને સમાવતુ નથી

en: Query parameter 'proxy' has unexpected port value '%s' (should be [1..65535])
gu: ક્વેરી પરિમાણ 'પ્રોક્સી' પાસે અનિચ્છનીય પોર્ટ કિંમત '%s' છે ([1..65535] હોવુ જોઇએ)

en: Query parameter 'transport' has unexpected value '%s' (should be http|https)
gu: ક્વેરી પરિમાણ 'transport' પાસે અનિચ્છનીય કિંમત '%s' છે (http|https હોવુ જોઇએ)

en: QueryVirtualDiskUuid not available, cannot lookup storage volume by UUID
gu: QueryVirtualDiskUuid ઉપલબ્ધ નથી, UUID દ્દારા સંગ્રહ વોલ્યુમને જોઇ શકાતુ નથી

en: RPC error
gu: RPC ભૂલ

en: Range exceeds available cells
gu: સીમા ઉપલ્બધ સેલો કરતા વધારે છે

en: Reattach node device to its device driver once released by the domain.
gu: ડોમેઇનમાં સોંપતા પહેલાં તેનાં ઉપકરણ ડ્રાઇવરનાં નોડ ઉપકરણને પુન:જોડો.

en: Reboot is not supported with this QEMU binary
gu: રિબુટ એ આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: Reboot is not supported without the JSON monitor
gu: રિબુટ JSON મોનિટર સાથે આધારભૂત નથી

en: Receiving file descriptors is not supported on this socket
gu: ફાઇલ વર્ણનકર્તાઓને મેળવવાનું આ સોકેટ પર આધારભૂત નથી

en: Reconnected to the hypervisor
gu: હાયપરવિઝરમાં પુનઃજોડાવ

en: Redirection bus %s is not supported by QEMU
gu: દિશામાન બસ %s QEMU દ્દારા આધારભૂત નથી

en: Refresh a given pool.
gu: આપેલ pool ને તાજુ કરો.

en: Regular expression too big
gu: રેગ્યુલર એક્સપ્રેશન ઘણુ લાંબુ છે

en: Removable media not supported for %s device
gu: '%s' માટે દૂર કરી શકાય તેવી મીડિયા આધારભૂત નથી

en: Remove managed save of a domain
gu: ડોમેઇનની સંચાલિત થયેલ સંગ્રહને દૂર કરો

en: Removed managedsave image for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે દૂર થયેલ managedsave ઇમેજ

en: Renaming domains on migration not supported
gu: સ્થળાંતર વખતે ડોમેઇનનું નામ બદલવુ આધારભૂત નથી

en: Replace the domain XML associated with a saved state file
gu: સંગ્રહ થયેલ સ્થિતિ ફાઇલ સાથે સંકળાયેલ ડોમેઇન XML ને બદલો

en: Request canceled
gu: માંગણી રદ થયેલ છે

en: Request not canceled
gu: માંગણી રદ થયેલ નથી

en: Requested metadata element is not present
gu: સૂચિત મેટાડેટા ઘટક હાજર નથી

en: Requested number of virtual CPUs is greater than max allowable number of virtual CPUs for the domain: %d > %d
gu: સૂચિત vcpus ડોમેઇન માટે પરવાનગીય vcpus મહત્તમ કરતા વધારે છે: %d > %d

en: Requested number of virtual CPUs must at least be 1
gu: વર્ચ્યુઅલ CPUs ની સૂચિત સંખ્યા ઓછામાં ઓછી 1 હોવી જ જોઇએ

en: Requested operation is not valid
gu: સૂચિત થયેલ પ્રક્રિયા યોગ્ય નથી

en: Requested operation is not valid: %s
gu: સૂચિત થયેલ ક્રિયા યોગ્ય નથી: %s

en: Reset node device before or after assigning to a domain.
gu: ડોમેઇનમાં સોંપવા પછી અથવા નોડ ઉપકરણને ફરી સુયોજિત કરવા પહેલા.

en: Resize block device of domain.
gu: ડોમેઇનનાં બ્લોક ઉપકરણનું નામ બદલો

en: Resizes a storage volume.
gu: સંગ્રહ વોલ્યુમનુ માપ બદલે છે.

en: Restore a domain.
gu: ડોમેઈન પુનઃસંગ્રહો.

en: Restoring of leases failed on interface '%s'
gu: ઇન્ટરફેસ '%s' પર લીઝને પુન:સંગ્રહવાનું નિષ્ફળ

en: Resume a previously suspended domain.
gu: પહેલાથી અટકાવેલ ડોમેઈનને છોડો.

en: Resume operation failed
gu: ફરી શરૂ થતી ક્રિયા નિષ્ફળ

en: Resuming after dump failed
gu: ડમ્પ પછી પુન:શરૂ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Resuming guest $name:
gu: મહેમાન $name ને પુન:પ્રાપ્ત કરી રહ્યા છે:

en: Resuming guests on $uri URI...
gu: $uri URI પર મહેમાનોને પુન:પ્રાપ્ત કરી રહ્યા છે...

en: Returns XML <sources> document.
gu: XML <sources> દસ્તાવેજને પાછુ મેળવે છે.

en: Returns a list of secrets
gu: ગુપ્તતાઓની યાદી પાછી આપે છે

en: Returns basic information about a snapshot.
gu: સ્નેપશોટ વિશે મૂળ જાણકારીને પાછુ આપે છે.

en: Returns basic information about the domain virtual CPUs.
gu: ડોમેઈન વર્ચ્યુઅલ CPUs વિશે મૂળભૂત જાણકારી આપે છે.

en: Returns basic information about the domain.
gu: ડોમેઈન વિશે મૂળભૂત જાણકારી આપે છે.

en: Returns basic information about the network
gu: નેટવર્ક વિશે મૂળભૂત જાણકારી પાછી આપે છે

en: Returns basic information about the node.
gu: નોડ વિશે મૂળભૂત જાણકારી આપે છે.

en: Returns basic information about the storage pool.
gu: સંગ્રહ pool વિશે મૂળભૂત જાણકારી આપે છે.

en: Returns basic information about the storage vol.
gu: સંગ્રહ vol વિશે મૂળભૂત જાણકારી પાછી મળે છે.

en: Returns capabilities of hypervisor/driver.
gu: હાયપરવાઈઝર/ડ્રાઈવરની ક્ષમતાઓ આપે છે.

en: Returns information about jobs running on a domain.
gu: ડોમેઇન પર ચાલી રહેલ જોબો વિશે જાણકારી ને પાછી મેળવે છે.

en: Returns list of domains.
gu: ડોમેઈનોની યાદી આપે છે.

en: Returns list of network filters.
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટરોની યાદી પાછી આપે છે.

en: Returns list of networks.
gu: નેટવર્કોની યાદી આપે છે.

en: Returns list of physical host interfaces.
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસોની યાદી પાછી મળે છે.

en: Returns list of pools.
gu: poolની યાદી આપે છે.

en: Returns list of vols by pool.
gu: pool દ્દારા vol ની યાદી આપે છે.

en: Returns state about a domain.
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઈન વિશે પરિસ્થિતિ આપે છે.

en: Returns state of a control interface to the domain.
gu: ડોમેઇનમાં ઇન્ટરફેસ નિયંત્રણની સ્થિતિને પાછી લાવે છે.

en: Revert a domain to a snapshot
gu: સ્નેપશોટમાં ડોમેઇનને પાછુ લાવો

en: Revert domain to snapshot
gu: સ્નેપશોટમાં ડોમેઇનને પાછુ લાવો

en: Root element is not 'node'
gu: રુટ ઘટક એ 'node' નથી

en: Run a reboot command in the target domain.
gu: લક્ષ્ય ડોમેઈનમાં રીબુટ આદેશ ચલાવો.

en: Run shutdown in the target domain.
gu: લક્ષ્ય ડોમેઈનમાં બંધ કરો ચલાવો.

en: Running against daemon: %d.%d.%d
gu: ડિમન વિરુદ્દ ચાલી રહ્યુ છે: %d.%d.%d

en: Running guests on $uri URI:
gu: $uri URI પર મહેમાનો ચાલી રહ્યા છે:

en: Running hypervisor: %s %d.%d.%d
gu: હાયપરવિઝર ચલાવી રહ્યા છીએ: %s %d.%d.%d

en: S3 state is disabled for this domain
gu: S3 સ્થિતિ આ ડોમેઇન માટે નિષ્ક્રિય થયેલ છે

en: S4 state is disabled for this domain
gu: S4 સ્થિતિ આ ડોમેઇન માટે નિષ્ક્રિય થયેલ છે

en: SASL data length %zu too long, max %zu
gu: SASL માહિતી લંબાઇ %zu ઘણી લાંબી છે, મહત્તમ %zu

en: SASL mechanism %s not supported by server
gu: સર્વર દ્દારા SASL કાર્યપદ્દતિ %s આધારભૂત નથી

en: SASL negotiation data too long: %zu bytes
gu: SASL વાતચીત માહિતી ધણી લાંબી છે: %zu બાઇટો

en: SATA is not supported with this QEMU binary
gu: QEMU બાઇનરી સાથે SATA આધારભૂત નથી

en: SCSI controller %d was missing its PCI address
gu: SCSI નિયંત્રક %d એ ગુમ થયેલ તેનું PCI સરનામું હતુ

en: SCSI controller only supports 1 bus
gu: SCSI નિયંત્રક એ ફક્ત 1 બસને આધાર આપે છે

en: SCSI disk index (parsed from '%s') is too large
gu: SCSI ડિસ્ક અનુક્રમણિકા ('%s' માંથી પદચ્છેદન થયેલ છે) ઘણુ લાંબુ છે

en: SCSI host found, but its udev name '%s' does not begin with 'host'
gu: SCSI યજમાન મળ્યુ, પરંતુ તેનુ udev નામ '%s' 'host' સાથે શરૂ થતુ નથી

en: SSH host key for '%s' (%s) was not accepted
gu: '%s' (%s) માટે SSH યજમાન કી સ્વીકારેલ ન હતી

en: SSH session handshake failed: %s
gu: SSH સત્ર હૅન્ડશેક નિષ્ફળ: %s

en: SSH transport error
gu: SSH ટ્રાન્સપોર્ટ ભૂલ

en: SSH transport error: %s
gu: SSH પરિવહન ભૂલ: %s

en: STDIO migration is not supported with this QEMU binary
gu: STDIO સ્થળાંતર એ આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: Sanlock plugin is not initialized
gu: Sanlock પ્લગઇનનો પ્રારંભ થયેલ નથી

en: Save
gu: સંગ્રહો

en: Save the RAM state of a running domain.
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઇનની RAM સ્થિતિને સંગ્રહો.

en: Saved image %s XML configuration not changed.
gu: સંગ્રહ થેલ ઇમેજ %s XML રૂપરેખાંકનને બદલાતુ નથી.

en: Scheduler
gu: નિયામક

en: Secret %s created
gu: ખાનગી %s બનાવેલ છે

en: Secret %s deleted
gu: ગુપ્ત %s કાઢી નંખાયેલ છે

en: Secret not found
gu: ગુપ્તતા શોધાઇ નથી

en: Secret not found: %s
gu: ગુપ્તતા શોધાયુ નથી: %s

en: Secret value set
gu: ખાનગી કિંમત સુયોજિત

en: Security DOI:
gu: સુરક્ષા DOI:

en: Security driver %s not enabled
gu: સુરક્ષા ડ્રાઇવર %s સક્રિય થયેલ નથી

en: Security driver %s not found
gu: સુરક્ષા ડ્રાઇવર %s મળ્યુ નથી

en: Security label:
gu: સુરક્ષા લેબલ:

en: Security model not found
gu: સુરક્ષા મોડલ શોધાયુ નથી

en: Security model not found: %s
gu: સુરક્ષા મોડલ શોધાયુ નથી: %s

en: Security model:
gu: સુરક્ષા મોડલ:

en: See web site at %s
gu: %s પર વેબસાઇટ જુઓ

en: Send keycodes to the guest
gu: મહેમાનમાં કીકોડને મોકલો

en: Sending file descriptors is not supported on this socket
gu: ફાઇલ વર્ણનકર્તાને મોકલવાનું આ સોકેટ પર આધારભૂત નથી

en: Server name not in URI
gu: સર્વર નામ URI માં નથી

en: Servname not supported for ai_socktype
gu: Servname એ ai_socktype માટે આધારભૂત નથી

en: Set a secret value.
gu: ખાનગી કિંમતને સુયોજિત કરો.

en: Set maximum tolerable downtime of a domain which is being live-migrated to another host.
gu: ડોમેઇનનનાં મહત્તમ સહન કરી શકાય તેવા ડાઉનટાઇમને સુયોજિત કરો કે જે બીજા યજમાનમાં જીવંત-સ્થળાંતર થાય છે.

en: Set the maximum migration bandwidth
gu: મહત્તમ સ્થળાંતર બેન્ડવીથને સુયોજિત કરો

en: Setting disk %s is allowed only for cdrom or floppy
gu: ડિસ્ક %s સુયોજિત કરવાનું cdrom અથવા ફ્લોપી માટે ફક્ત પરવાનગી મળેલ છે

en: Setting of link state is not supported by this qemu
gu: કડી સ્થિતિને સુયોજિત કરવાનું આ qemu દ્દારા આધારભૂત નથી

en: Setting startupPolicy is only allowed for USB devices
gu: startupPolicy નું સુયોજન ફક્ત USB ઉપકરણો માટે પરવાનગી મળેલ છે

en: Setting wwn for scsi disk is not supported by this QEMU
gu: scsi ડિસ્ક માટે wwn સુયોજન આ QEMU દ્દારા આધારભૂત નથી

en: Setting wwn is not supported for lun device
gu: wwn ને સુયોજિત કરવાનું lun ઉપકરણ માટે આધારભૂત નથી

en: Sheepdog does not support encrypted volumes
gu: Sheepdog એ એનક્રિપ્ટ થયેલ વોલ્યુમોને આધાર આપતુ નથી

en: Show block device errors
gu: બ્લોક ઉપકરણ ભૂલોને બતાવો

en: Show errors on block devices
gu: બ્લોક ઉપકરણો પર ભૂલોને બતાવો

en: Show maximum number of virtual CPUs for guests on this connection.
gu: આ જોડાણ પર મહેમાનો માટે વર્ચ્યુઅલ CPUs ની મહત્તમ સંખ્યાને બતાવો.

en: Show statistics from this CPU
gu: આ CPU માંથી પરિસ્થિતિઓને બતાવો

en: Show total statistics only
gu: ફક્ત કુલ પરિસ્થિતિઓને બતાવો

en: Show/Set scheduler parameters.
gu: નિયામક પરિમાણો બતાવો/સુયોજિત કરો.

en: Shutting down guests on $uri URI...
gu: $uri URI પર મહેમાનોને બંધ કરી રહ્યા છે

en: Slot %s too big for destination
gu: સ્લોટ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Snapshot %s XML configuration not changed.
gu: સ્નેપશોટ %s XML રૂપરેખાંકન બદલાયેલ નથી.

en: Snapshot %s cloned to %s.
gu: સ્નેપશોટ %s એ %s માં ક્લોન થયેલ છે.

en: Snapshot %s edited.
gu: સ્નેપશોટ %s ફેરફાર થયેલ છે.

en: Snapshot '%s' already exists
gu: સ્નેપશોટ '%s' પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: Snapshot Dump XML
gu: સ્નેપશોટ ડમ્પ XML

en: Snapshot List
gu: સ્નેપશોટ યાદી

en: Snapshots have inconsistent relations for domain %s
gu: સ્નેપશોટ પાસે ડોમેઇન %s માટે અસુસંગત સંબંધ નથી

en: Some rules could not be created for interface %s%s%s
gu: અમુક નિયમો ઇન્ટરફેસ %s%s%s માટે બનાવી શક્યા નહિં

en: Some rules could not be created.
gu: અમુક નિયમોને બનાવી શક્યા નહિં.

en: Sound model %s too big for destination
gu: સાઉન્ડ મોડલ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Source
gu: સ્ત્રોત

en: Source device does not exist when formatting pool '%s'
gu: સ્ત્રોત ઉપકરણ અસ્તિત્વ ધરાવતુ નથી જ્યારે પુલ '%s' નુ બંધારણ કરી રહ્યા છે

en: Source file %s too big for destination
gu: સ્ત્રોત ફાઇલ %s લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Source host lock driver %s different from target %s
gu: સ્ત્રોત યજમાન તાળુ ડ્રાઇવર %s એ લક્ષ્ય %s માંથી અલગ છે

en: Source qemu is too old to support tunnelled migration
gu: ટનલ થયેલ સ્થળાંતરને આધાર આપવા માટે સ્ત્રોત qemu એ ઘણું જૂનું છે

en: Start a block copy operation.
gu: બ્લોક નકલ પ્રક્રિયા શરૂ કરો.

en: Start a network.
gu: નેટવર્ક શરૂ કરો.

en: Start a pool.
gu: pool શરૂ કરો.

en: State
gu: પરિસ્થિતિ

en: State file %s edited.
gu: સ્થિતિ ફાઇલ %s ફેરફાર થયેલ છે.

en: State file %s updated.
gu: સ્થિતિ ફાઇલ %s સુધારેલ છે.

en: State:
gu: પરિસ્થિતિ:

en: Status is unknown
gu: પરિસ્થિતિ અજ્ઞાત છે

en: Storage pool already built
gu: સંગ્રહ પુલ પહેલેથી બની ગયુ

en: Storage pool already built: %s
gu: સંગ્રહ પુલ પહેલેથી બની ગયુ: %s

en: Storage pool config filename '%s' does not match pool name '%s'
gu: સંગ્રહ pool રૂપરેખાંકન ફાઇલનામ '%s' એ pool નામ '%s' સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Storage pool not found
gu: સંગ્રહ pool મળ્યું નહિં

en: Storage pool not found: %s
gu: સંગ્રહ pool મળ્યું નહિં: %s

en: Storage pool probe failed
gu: સંગ્રહ પુલ પ્રોબ નિષ્ફળ

en: Storage pool probe failed: %s
gu: સંગ્રહ પુલ પ્રોબ નિષ્ફળ: %s

en: Storage volume deletion is supported only on stopped domains
gu: સંગ્રહ વોલ્યુમ નિરાકરણ બંધ થયેલ ડોમેઇન પર ફક્ત આધારભૂત છે

en: Storage volume not found
gu: સંગ્રહ વોલ્યુમ મળ્યું નહિં

en: Storage volume not found: %s
gu: સગ્રહ વોલ્યુમ મળ્યું નહિં: %s

en: StoragePool name already exists.
gu: StoragePool નામ પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે.

en: String length too small to store md5 checksum
gu: શબ્દમાળા લંબાઇ એ md5 checksum ને સંગ્રહવા માટે ઘણુ નાનું છે

en: Success
gu: સફળતા

en: Successfully copied
gu: સફળતાપૂર્વક નકલ થયેલ છે

en: Suspend a running domain.
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઈન અટકાવો.

en: Suspend duration is too short
gu: લટકેલ સમયગાળો ઘણો નાનો છે

en: Suspend operation already in progress
gu: લટકેલી ક્રિયા પહેલેથી પ્રગતિમાં છે

en: Suspend operation failed
gu: લટકેલી ક્રિયા નિષ્ફળ

en: Suspending $name:
gu: $name ને લટકાવી રહ્યા છે:

en: Suspending guests on $uri URI...
gu: $uri URI પર મહેમાનોને લટકાવી રહ્યા છે...

en: System error
gu: સિસ્ટમ ભૂલ

en: System is in use
gu: સિસ્ટમ વપરાશમાં છે

en: System is not available
gu: સિસ્ટમ ઉપલ્બધ નથી

en: System lacks NETNS support
gu: સિસ્ટમને NETNS આધાર ઓછો છે

en: TCP client networking type not supported
gu: TCP ક્લાઇન્ટ નેટવર્કીંગ પ્રકાર આધારભૂત નથી

en: TCP migration is not supported with this QEMU binary
gu: TCP પરિવહન એ આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: TCP server networking type not supported
gu: TCP સર્વર નેટવર્કીંગ પ્રકાર આધારભૂત નથી

en: TLS handshake failed %s
gu: TLS હેન્ડશેક નિષ્ફળ %s

en: Target
gu: લક્ષ્ય

en: Target '%s' is already mounted
gu: લક્ષ્ય '%s' પહેલાથી જ માઉન્ટ થયેલ છે

en: Target CPU arch %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય CPU આર્કિટેક્ચર %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU cores %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય CPU કોર %d સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU does not match source
gu: લક્ષ્ય CPU સ્ત્રોતને બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU feature %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય CPU લક્ષણ %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU feature count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય CPU લક્ષણ ગણતરી %zu સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU feature policy %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય CPU લક્ષણ પોલિસી %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU mode %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય CPU સ્થિતિ %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU model %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય CPU મોડલ %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU sockets %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય CPU સોકેટ %d સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU threads %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય CPU થ્રેડ %d સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU type %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય CPU પ્રકાર %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target CPU vendor %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય CPU વેન્ડર %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target TSC frequency %lu does not match source %lu
gu: લક્ષ્ય TSC આવૃત્તિ %lu એ સ્ત્રોત %lu સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target TSC mode %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય TSC સ્થિતિ %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target USB Class code does not match source
gu: લક્ષ્ય USB વર્ગ કોડ એ સ્ત્રોત સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target USB product ID does not match source
gu: લક્ષ્ય USB પ્રોડક્ટ ID સ્ત્રોત સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target USB vendor ID does not match source
gu: લક્ષ્ય સ્ત્રોત વિક્રેતા ID સ્ત્રોત સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target USB version does not match source
gu: લક્ષ્યt USB આવૃત્તિ સ્ત્રોત સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target already exists
gu: લક્ષ્ય પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: Target balloon model %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય બલુન મોડલ %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target channel addr %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ચેનલ સરનામું  %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target channel name %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ચેનલ નામ %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target channel type %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ચેનલ પ્રકાર %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target console type %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય કન્સોલ પ્રકાર %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target controller index %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય નિયંત્રક અનુક્રમણિકા %d એ સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target controller model %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય નિયંત્રક મોડલ %d સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target controller ports %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય નિયંત્રક પોર્ટ %d સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target controller type %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય નિયંત્રક પ્રકાર %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target controller vectors %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય નિયંત્રક વેક્ટર %d સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target device PCI address %04x:%02x:%02x.%02x does not match source %04x:%02x:%02x.%02x
gu: લક્ષ્ય ઉપકરણ PCI સરનામું %04x:%02x:%02x.%02x એ સ્ત્રોત %04x:%02x:%02x સાથે બંધબેસતુ નથી.%02x

en: Target device address type %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ઉપકરણ સરનામાં પ્રકાર %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target device ccid address %d:%d does not match source %d:%d
gu: લક્ષ્ય ઉપકરણ ccid સરનામું %d:%d એ સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી:%d

en: Target device drive address %d:%d:%d does not match source %d:%d:%d
gu: લક્ષ્ય ઉપકરણ ડ્રાઇવ સરનામું %d:%d:%d એ સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી:%d:%d

en: Target disk %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ડિસ્ક %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target disk access mode does not match source
gu: લક્ષ્ય ડિસ્ક વપરાશ સ્થિતિ સ્ત્રોત સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target disk bus %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ડિસ્ક બસ %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target disk device %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ડિસ્ક ઉપકરણ %s  સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target disk serial %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ડિસ્ક શ્રેણી %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain OS type %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન OS પ્રકાર %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain SMBIOS mode %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન SMBIOS સ્થિતિ %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain architecture %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન આર્કિટેક્ચર %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain channel count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન ચેનલ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain console count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન કન્સોલ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain current memory %lld does not match source %lld
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન વર્તમાન મેમરી %lld એ સ્ત્રોત %lld સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain disk controller count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન ડિસ્ક નિયંત્રક ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain disk count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન ડિસ્ક ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain features %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન લક્ષણો %d એ સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતા નથી

en: Target domain filesystem count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન ફાઇલસિસ્ટમ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain host device count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન યજમાન ઉપકરણ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain hub device count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન હબ ઉપકરણ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain input device count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન ઇનપુટ ઉપકરણ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain max memory %lld does not match source %lld
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન મહત્તમ મેમરી %lld  એ સ્ત્રોત %lld  સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain memory balloon count %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન મેમરી બલુન ગણતરી %d એ સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain net card count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન નેટ કાર્ડ ગણતારી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain parallel port count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન સમાંતર પોર્ટ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain serial port count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન શ્રેણી પોર્ટ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain smartcard count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન સ્માર્ટકાર્ડ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target domain sound card count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન સાઉન્ડ કાર્ડ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain timers do not match source
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન ટાઇમર એ સ્ત્રોત સાથે બંધબેસતા નથી

en: Target domain uuid %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ડોમઇન uuid %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain video card count %zu does not match source %zu
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન વિડિયો કાર્ડ ગણતરી %zu એ સ્ત્રોત %zu સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain virt type %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન virt પ્રકાર %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain vpu count %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન ગણતરી %d એ સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain vpu max %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન મહત્તમ %d એ સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target domain watchdog count %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન watchdog ગણતરી %d એ સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતી નથી

en: Target filesystem access mode does not match source
gu: લક્ષ્ય ફાઇલસિસ્ટમ પ્રવેશ સ્થિતિ સ્ત્રોત સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target filesystem guest target %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ફાઇલસિસ્ટમ મહેમાન લક્ષ્ય %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target host device mode %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય યજમાન ઉપકરણ સ્થિતિ %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target host device subsystem %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય યજમાન ઉપકરણ ઉપસિસ્ટમ %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target hub device type %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય હબ ઉપકરણ પ્રકાર %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target input device bus %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ઇનપુટ ઉપકરણ બસ %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target input device type %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ઇનપુટ ઉપકરણ પ્રકાર %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target network card model %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય નેટવર્ક કાર્ડ મોડલ %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target serial port %d does not match source %d
gu: લક્ષ્ય શ્રેણી પોર્ટ %d એ સ્ત્રોત %d સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target sound card model %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય સાઉન્ડ કાર્ડ મોડલ %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target sysinfo %s %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય sysinfo %s %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target sysinfo %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય sysinfo %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target sysinfo does not match source
gu: લક્ષ્ય sysinfo એ સ્ત્રોતને બંધબેસતુ નથી

en: Target timer %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય ટાઇમર %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target video card 2d accel %u does not match source %u
gu: લક્ષ્ય વિડિયો કાર્ડ 2d accel %u એ સ્ત્રોત %u સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target video card 3d accel %u does not match source %u
gu: લક્ષ્ય વિડિયો કાર્ડ 3d accel %u એ સ્ત્રોત %u સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target video card heads %u does not match source %u
gu: લક્ષ્ય વિડિયો કાર્ડ હેડ %u એ સ્ત્રોત %u સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target video card model %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય વિડિયો કાર્ડ મોડેલ %s એ સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target video card vram %u does not match source %u
gu: લક્ષ્ય વિડિયો કાર્ડ vram %u એ સ્ત્રોત %u સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Target watchdog model %s does not match source %s
gu: લક્ષ્ય watchdog મોડલ %s સ્ત્રોત %s સાથે બંધબેસતુ નથી

en: Temporary failure in name resolution
gu: નામ ઉકેલવામાં કામચલાઉ નિષ્ફળતા

en: Testing of ebtables command failed: %s
gu: ebtables આદેશની ચકાસણી નિષ્ફળ: %s

en: Testing of ip6tables command failed: %s
gu: ip6tables આદેશની ચકાસણી નિષ્ફળ: %s

en: Testing of iptables command failed: %s
gu: iptables આદેશની ચકાસણી નિષ્ફળ: %s

en: The 'cpuacct', 'devices' & 'memory' cgroups controllers must be mounted
gu: 'cpuacct', 'devices' અને 'memory' cgroups નિયંત્રકો માઉન્ટ થયેલ હોવા જ જોઇએ

en: The CA certificate %s has expired
gu: CA પ્રમાણપત્ર %s નિવૃત્ત થયેલ છે

en: The CA certificate %s is not yet active
gu: CA પ્રમાણપત્ર %s હજુ સક્રિય નથી

en: The XML configuration was changed by another user.
gu: XML રૂપરેખાંકન એ બીજા વપરાશકર્તા દ્દારા બદલાયેલ હતુ.

en: The certificate has been revoked.
gu: પ્રમાણપત્રને બોલાવી દેવામાં આવ્યુ છે.

en: The certificate has no peers
gu: પ્રમાણપત્ર પાસે પીઅર નથી

en: The certificate hasn't got a known issuer.
gu: પ્રમાણપાત્ર પાસે અજ્ઞાત અદાકરનાર મળ્યુ નથી.

en: The certificate is not trusted.
gu: પ્રમાણપત્ર હજુ વિશ્ર્વાસપાત્ર નથી.

en: The certificate uses an insecure algorithm
gu: પ્રમાણપત્ર એ અસુરક્ષિત અલ્ગોરિધમ વાપરે છે

en: The client certificate %s has expired
gu: ક્લાયન્ટ પ્રમાણપત્ર %s નિવૃત્ત થયેલ છે

en: The client certificate %s is not yet active
gu: ક્લાયન્ટ પ્રમાણપત્ર %s હજુ સક્રિય નથી

en: The disk device '%s' already has media
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ '%s' પાસે પહેલેથી મીડિયા છે

en: The disk device '%s' doesn't have media
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ '%s' પાસે મિડીયા નથી

en: The domain is not running
gu: ડોમેઈન ચાલી રહ્યું નથી

en: The server certificate %s has expired
gu: સર્વર પ્રમાણપત્ર %s નિવૃત્ત થયેલ છે

en: The server certificate %s is not yet active
gu: સર્વર પ્રમાણપત્ર %s હજુ સક્રિય નથી

en: The server redirects from '%s'
gu: '%s' માંથી સર્વર દિશામાન થાય છે

en: This QEMU does not support QXL graphics adapters
gu: આ QEMU એ QXL ગ્રાફિક્સ ઍડપ્ટરોને આધાર આપતુ નથી

en: This QEMU doesn't support lsi scsi controller
gu: આ QEMU એ lsi scsi નિયંત્રકને આધાર આપતુ નથી

en: This QEMU doesn't support target greater than 7
gu: આ QEMU એ 7 કરતા વધારે લક્ષ્યને આધાર આપતુ નથી

en: This QEMU doesn't support virtio scsi controller
gu: આ QEMU એ virtio scsi નિયંત્રકને આધાર આપતુ નથી

en: This function is not supported on WIN32 platform
gu: આ વિધેય WIN32 પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી

en: This host is managed by a vCenter with IP address %s, but a mismachting vCenter '%s' (%s) has been specified
gu: આ યજમાન એ IP સરનામાં %s સાથે vCenter દ્દારા સંચાલિત થયેલ છે, પરંતુ vCenter '%s' (%s) નાં અસંતુલનને સ્પષ્ટ કરી દેવામાં આવ્યુ છે

en: This host is not managed by a vCenter
gu: આ યજમાન vCenter દ્દારા સંચાલિત થયેલ નથી

en: This storage backend does not supported zeroed removal of volumes
gu: સંગ્રહ pool એ એનક્રિપ્ટ થયેલ વોલ્યુમ બનાવવા માટે આધાર આપતુ નથી

en: This type of device cannot be hot unplugged
gu: ઉપકરણનો આ પ્રકાર ને હોટપ્લગ કરી શકાતુ નથી

en: This type of disk cannot be hot unplugged
gu: ડિસ્કનાનાં આ પ્રકાર ને હોટપ્લગ કરી શકાતુ નથી

en: Thread(s) per core:
gu: મૂળ પ્રતિ થ્રેડ(ઓ):

en: Time elapsed:
gu: વીતી ગયેલ સમય:

en: Time remaining:
gu: બાકી રહેલ સમય:

en: Timed out during operation
gu: ક્રિયા દરમ્યાન સમય સમાપ્ત થઇ ગયો

en: Timed out during operation: %s
gu: ક્રિયા દરમ્યાન સમય સમાપ્ત થઇ ગયો: %s

en: Timed out while reading %s log output: %s
gu: %s લોગ આઉટપુટ ને વાંચવા દરમિયાન સમયની સમાપ્તિ: %s

en: Timeout
gu: સમયસમાપ્તિ

en: Timeout expired while shutting down domains
gu: સમયસમાપ્તિ નિવૃત્ત જ્યારે ડોમેઇનને બંધ કરી રહ્યા હોય

en: Timeout parameter not supported
gu: સમયસમાપ્તિ પરિમાણ આધારભૂત નથી

en: Title
gu: શીર્ષક

en: Too long bridge device name
gu: ઘણુ લાંબુ બ્રિજ ઉપકરણ નામ

en: Too long network device name
gu: ઘણુ લાંબુ નેટવર્ક ઉપકરણ નામ

en: Too many active clients (%zu), dropping connection from %s
gu: ઘણા બધા સક્રિય ક્લાઇન્ટો (%zu) છે, %s માંથી જોડાણને છોડી રહ્યા છે

en: Too many bytes to read from stream
gu: સ્ટ્રીમમાંથી વાંચવા ઘણી બાઇટ

en: Too many bytes to write to stream
gu: સ્ટ્રીમમાં લખવા માટે ઘણા બાઇટ

en: Too many domain elements in migration cookie: %d
gu: સ્થળાંતર કુકીમાં ઘણા ડોમેઇન ઘટકો: %d

en: Too many drivers, cannot register %s
gu: ઘણાં ડ્રાઇવરો, %s ને રજીસ્ટર કરી શકાતુ નથી

en: Too many filesystems detected for %s
gu: %s માટે શોધાયેલ ઘણી ફાઇલસિસ્ટમો

en: Too many resources %d for object
gu: ઑબ્જેક્ટ માટે ઘણાં સ્ત્રોતો %d

en: Total
gu: કુલ

en: Total:
gu: શીર્ષક:

en: Transition started
gu: કોઈ પરિસ્થિતિ નથી

en: Transport error during %s: %s (%d)
gu: %s દરમ્યાન પરિહન ભૂલ: %s (%d)

en: Tried to write socket in error state
gu: સોકેટ %d લખવામાં નિષ્ફળ

en: Try again? [y,n,f,?]:
gu: ફરી પ્રયત્ન કરો? [y,n,f,?]:

en: Trying to free MultiCURL object that is still in use
gu: MultiCURL ઑબ્જેક્ટને મુક્ત કરવા માટે પ્રયત્ન કરી રહ્યા છે કે જે હજુ વપરાશમાં છે

en: Trying to free SharedCURL object that is still in use
gu: SharedCURL ઑબ્જેક્ટને મુક્ત કરવા માટે પ્રયત્ન કરી રહ્યા છે કે જે હજુ વપરાશમાં છે

en: Trying to lock unknown SharedCURL lock %d
gu:  અજ્ઞાત SharedCURL તાળુ %d ને તાળુ કરવા માટે પ્રયત્ન કરી રહ્યા છે

en: Trying to unlock unknown SharedCURL lock %d
gu: અજ્ઞાત SharedCURL તાળુ %d ને તાળુ ખોલવા માટે પ્રયત્ન કરી રહ્યા છે

en: Tunnelled migration requested but invalid RPC method called
gu: ટનલ થયેલ સ્થળાંતર સૂચેલ છે પરંતુ અયોગ્ય RPC પદ્દતિ કહેવાયેલ છે

en: Tunnelling sockets not supported on this platform
gu: ટનલિંગ સોકેટો આ પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી

en: Type
gu: પ્રકાર

en: Type %s too big for destination
gu: લક્ષ્ય માટે પ્રકાર %s ઘણું મોટુ છે

en: Type:
gu: પ્રકાર:

en: Type:  'help' for help with commands
           'quit' to quit
gu: લખો:  આદેશો સાથે મદદ માટે 'help'
           બહાર નીકળવા માટે 'quit'

en: UNIX domain sockets are not supported on this platform
gu: UNIX ડોમેઇન સોકેટ આ પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી

en: UNIX migration is not supported with this QEMU binary
gu: UNIX સ્થળાંતર આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: UNIX sockets are not supported on this platform
gu: UNIX સોકેટ આ પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી

en: URI ended with incorrect ':port'
gu: અયોગ્ય ':port' સાથે અંત થયેલ URI

en: URI is missing the server part
gu: URI ને સર્વર ભાગને ગુમ કરે છે

en: USB controller hotplug unsupported in this QEMU binary
gu: USB નિયંત્રક હોટપ્લગ આ QEMU બાઇનરીમાં આધારભૂત નથી

en: USB device %s is already in use
gu: USB ઉપકરણ %s પહેલેથી વપરાશમાં છે

en: USB device %s is in use by domain %s
gu: USB ઉપકરણ %s એ ડોમેઇન %s દ્દારા વપરાશમાં છે

en: USB host device is missing bus/device information
gu: USB યજમાન ઉપકરણ એ ગુમ થયેલ બસ/ઉપકરણ જાણકારી છે

en: USB redirection is not supported by this version of QEMU
gu: USB દિશામાન QEMU ની આ આવૃત્તિ દ્દારા આધારભૂત નથી

en: UUID in config file malformed
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલમાં UUID મેલફોર્મ થયેલ છે

en: UUID mismatch between <uuid> and <sysinfo>
gu: <uuid> અને <sysinfo> વચ્ચે UUID બંધબેસતુ નથી

en: Unable to accept client
gu: ક્લાયન્ટને સ્વીકારવાનું અસમર્થ

en: Unable to access config file %s
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલ %s વાપરવાનું અસમર્થ

en: Unable to access file descriptor %d
gu: ફાઇલ વર્ણનકર્તા %d ને વાપરવાનું અસમર્થ

en: Unable to access stream for '%s'
gu: '%s' માટે સ્ટ્રીમને વાપરવાનું અસમર્થ

en: Unable to add LPAR to the table
gu: કોષ્ટકમાં LPAR ને ઉમેરવાનું અસમર્થ

en: Unable to add bridge %s port %s
gu: બ્રિજ %s પોર્ટ %s ઉમેરવાનું અસમર્થ

en: Unable to add epoll fd
gu: epoll fd ને ઉમેરવાનું અસમર્થ

en: Unable to add handle %d to event loop
gu: ઘટના લુપમાં સંચાલન %d ને ઉમેરવાનું અસમર્થ

en: Unable to add lockspace %s
gu: lockspace %s ને ઉમેરવાનું અસમર્થ

en: Unable to add lockspace %s: error %d
gu: lockspace %s ને ઉમેરવાનું અસમર્થ: ભૂલ %d

en: Unable to add port %s to OVS bridge %s
gu: OVS બ્રિજ %s માં પોર્ટ %s ને ઉમેરવાનું અસમર્થ

en: Unable to add task %d to cgroup for domain %s
gu: ડોમેઇન %2$s માટે c group માં કાર્ય %1$d ને ઉમેરવામાં અસમર્થ

en: Unable to allocate lease %s
gu: લીઝ %s ને ફાળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to allocate lockspace %s
gu: lockspace %s ફાળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to allocate x509 credentials: %s
gu: x509 શ્રેયને ફાળવવાનું અસમર્થ: %s

en: Unable to allow PTY devices for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે PTY ઉપકરણોને પરવાનગી આપવાનું અસમર્થ

en: Unable to allow access for disk path %s
gu: ડિસ્ક પાથ %s માટે પ્રવેશની પરવાનગી આપવાનું અસમર્થ

en: Unable to allow device %c:%d:%d for domain %s
gu: ઉપકરણ %c:%d:%d ને ડોમેઇન %s માટે પરવાનગી આપવામાં અસમર્થ

en: Unable to allow device %s
gu: ઉપકરણ %s ને પરવાનગી આપવામાં અસમર્થતા

en: Unable to allow device %s for %s
gu: %s માટે ઉપકરણ %s ને પરવાનગી આપવાનું અસમર્થ

en: Unable to allow device %s for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે ઉપકરણ %s ને પરવાનગી આપવાનું અસમર્થ

en: Unable to append command 'id' string
gu: આદેશ 'id' શબ્દમાળાને જોડવાનું અસમર્થ

en: Unable to associate TAP device
gu: TAP ઉપકરણને સાંકળવાનુ અસમર્થ

en: Unable to associate device %s with blkid library
gu: blkid લાઇબ્રેરી સાથે ઉપકરણ %s ને સાંકળવાનુ અસમર્થ

en: Unable to associate file %s with loop device
gu: લુપ ઉપકરણ સાથે ફાઇલ %s ને સાંકળવાનુ અસમર્થ

en: Unable to attach %s to loop device
gu: લુપ ઉપકરણમાં %s સાથે જોડાવાનું અસમર્થ

en: Unable to attach network devices without vlan
gu: vlan વગર નેટવર્ક ઉપકરણોને જોડાવામાં અસમર્થ

en: Unable to become session leader
gu: સત્ર લીડર બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to bind to port
gu: પોર્ટને બાંધવાનુ અસમર્થ

en: Unable to change MaxMemorySize
gu: મહત્તમમેમરીમાપ બદલવામાં અસમર્થ

en: Unable to change blkio parameters
gu: blkio પરિમાણોને બદલવાનું અસમર્થ

en: Unable to change block I/O throttle
gu: બ્લોક I/O થ્રોટલને બદલવાનું અસમર્થ

en: Unable to change memory parameters
gu: મેમરી પરિમાણોને બદલવાનું અસમર્થ

en: Unable to change numa parameters
gu: numa પરિમાણોને બદલવાનું અસમર્થ

en: Unable to change target guest XML during migration
gu: સ્થળાંતર દરમ્યાન લક્ષ્ય મહેમાન XML ને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to change to %s
gu: %s ને બદલવાનું અસમર્થ

en: Unable to change to root dir
gu: રુટ dir ને બદલવાનું અસમર્થ

en: Unable to check interface %s
gu: ઇન્ટરફસે %s ને ચકાસવાનું અસમર્થ

en: Unable to check interface config on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર ઇન્ટરફેસ રૂપરેખાને ચકાસવાનું અસમર્થ

en: Unable to check interface flags for %s
gu: %s માટે ઇન્ટરફેસ ફ્લેગને ચકાસવાનું અસમર્થ

en: Unable to check status of pid file '%s'
gu: pid ફાઇલ '%s' ની પરિસ્થિતિને ચકાસવાનું અસમર્થ

en: Unable to check virtual function status on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર વર્ચ્યુઅલ વિધેય પરિસ્થિતિને ચકાસવાનું અસમર્થ

en: Unable to cleanup domain %d
gu: ડોમેઇન %d ને સાફ કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to clone to check reboot support
gu: રિબુટ આધારને ચકાસવા ક્લોન કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to close %s
gu: %s ને બંધ કરવાનુ નિષ્ફળ

en: Unable to close loop device
gu: લુપ ઉપકરણને બંધ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: Unable to compute md5 checksum
gu: md5 checksum ગણતરી કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to copy socket file handle
gu: સોકેટ ફાઇલ સંચાલનની નકલ કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to create JSON formatter
gu: JSON ફોર્મેટરને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create JSON parser
gu: JSON પાર્સરને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create LPAR. Reason: '%s'
gu: LPAR ને બનાવવાનું અસમર્થ. કારણ: '%s'

en: Unable to create Storage Pool: %s
gu: સંગ્રહ પુલને બનાવવામાં અસમર્થ: %s

en: Unable to create TAP devices on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર TAP ઉપકરણોને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create Volume: %s
gu: વોલ્યુમને બનાવવાનું અસમર્થ: %s

en: Unable to create blkid library handle
gu: blkid લાઇબ્રેરી સંચાલનને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create bridge %s
gu: બ્રિજ %s ને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create cgroup for %s
gu: %s માટે cgroup ને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create cgroup for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે cgroup ને બનાવવામાં અસમર્થ

en: Unable to create directory %s
gu: ડિરેક્ટરી %s ને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create emulator cgroup for %s
gu: %s માટે ઍમ્યુલેટર cgroup ને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create epoll fd
gu: epoll fd ને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create lockspace %s
gu: lockspace %s બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create lockspace %s: parent directory does not exist or is not a directory
gu: lockspace %s ને બનાવવાનું અસમર્થ: મુખ્ય ડિરેક્ટરી અસ્તિત્વ ધરાવતી નથી અથવા ડિરેક્ટરી નથી

en: Unable to create macvlan device %s
gu: macvlan ઉપકરણ %s ને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create migration thread
gu: સ્થળાંતર થ્રેડને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create new virtual adapter
gu: નવાં વર્ચ્યુઅલ ઍડપ્ટરને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create pipe
gu: પાઇપ બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create signal pipe
gu: સંકેત પાઇપને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to create socket
gu: સોકેટને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Unable to create tap device %s
gu: ટૅપ ઉપકરણને %s ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: Unable to create vcpu cgroup for %s(vcpu: %d)
gu: %s(vcpu: %d) માટે vcpu cgroup બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to decode message header
gu: સંદેશા હેડરને ડિકોડ કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to decode message length
gu: સંદેશા લંબાઇને ડિકોડ કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to decode message payload
gu: સંદેશાને પેલોડને ડિકોડ કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to decode number of FDs
gu: FDs ની સંખ્યાને ડિકોડ કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to delete TAP devices on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર TAP ઉપકરણોને કાઢી નાંખવામાં અસમર્થ

en: Unable to delete bridge %s
gu: બ્રિજ %s કાઢી નાંખવામાં નિષ્ફળ

en: Unable to delete port %s from OVS
gu: OVS માંથી પોર્ટ %s ને કાઢવાનું અસમર્થ

en: Unable to deny access for disk path %s
gu: ડિસ્ક પાથ %s માટે પ્રવેશ નામંજૂર કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to deny all devices for %s
gu: %s માટે બધા ઉપકરણોને નામંજૂરી આપવાનું અસમર્થ

en: Unable to deny devices for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે ઉપકરણોને નામંજૂરી આપવામાં અસમર્થ

en: Unable to destroy Storage Pool: %s
gu: સંગ્રહ પુલ નો નાશ કરવાનું અસમર્થ: %s

en: Unable to detect filesystem for %s
gu: %s માટે ફાઇલસિસ્ટમને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to determine config directory
gu: રૂપરેખાંકન ડિરેક્ટરીને નક્કી કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to determine device index for hostdev device
gu: hostdev ઉપકરણ માટે ઉપકરણ અનુક્રમણિકાને નક્કી કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to determine device index for network device
gu: નેટવર્ક ઉપકરણ માટે ઉપકરણ અનુક્રમણિકા ને નક્કી કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to determine device index for redirected device
gu: પુન:નિર્દિષ્ટ ઉપકરણ માટે ઉપકરણ અનુક્રમણિકાને નક્કી કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to determine domain's CPU.
gu: ડોમેઇનનાં CPU ને નક્કી કરવાનું અસમર્થ.

en: Unable to determine domain's max memory.
gu: ડોમેઇનની મહત્તમ મેમરીને નક્કી કરવાનું અસમર્થ.

en: Unable to determine domain's memory.
gu: ડોમેઇનની મેમરીને નક્કી કરવાનું અસમર્થ.

en: Unable to determine domain's name.
gu: ડોમેઇનનું નામ નક્કી કરવાનું અસમર્થ.

en: Unable to determine home directory
gu: ઘર ડિરેક્ટરીને નક્કી કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to determine model for scsi controller
gu: scsi નિયંત્રક માટે મોડલને નક્કી કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to determine number of domains.
gu: ડોમેઇનનાં નંબરને નક્કી કરવાનુ અસમર્થ.

en: Unable to determine storage pool's name.
gu: સંગ્રહ પુલનાં નામને નક્કી કરવાનુ અસમર્થ.

en: Unable to determine storage pool's uuid.
gu: સંગ્રહ પુલનુ uuid ને નક્કી કરવાનુ અસમર્થ.

en: Unable to determine storage pools's size.
gu: સંગ્રહ પુલના માપને નક્કી કરવાનુ અસમર્થ.

en: Unable to determine storage pools's source adapter.
gu: સંગ્રહ પુલનાં સ્ત્રોત ઍડપ્ટરને નક્કી કરવાનુ અસમર્થ.

en: Unable to determine storage sp's name.
gu: સંગ્રહ  sp નું નામ નક્કી કરવાનુ અસમર્થ.

en: Unable to determine storage sp's uuid.
gu: સંગ્રહ sp નું uuid ને નક્કી કરવાનુ અસમર્થ.

en: Unable to determine storage sps's size.
gu: સંગ્રહ sp ના માપને નક્કી કરવાનુ અસમર્થ.

en: Unable to determine storage sps's source adapter.
gu: સંગ્રહ sp નાં સ્ત્રોત ઍડપ્ટરને નક્કી કરવાનુ અસમર્થ.

en: Unable to disable nagle algorithm
gu: nagle અલ્ગોરિધમને નિષ્ક્રિય કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to dump link info on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર કડી જાણકારીને ડમ્પ કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to duplicate FD %d
gu: FD %d ની નકલ કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to enable non-blocking flag
gu: બિન-બ્લોકિંગ સોકેટને બનાવવામાં અસમર્થ

en: Unable to enable port reuse
gu: %s માટે cgroup ને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to encode message header
gu: સંદેશા હેડરને એનકોડ કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to encode message length
gu: સંદેશા લંબાઇને એનકોડ કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to encode message payload
gu: સંદેશા પેલોડનુ એનકોડ કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to encode number of FDs
gu: FDs ની સંખ્યાને એનકોડ કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to extract disk path from %s
gu: %s માંથી ડિસ્ક પાથને કાઢવાનું અસમર્થ

en: Unable to find 'cpuacct' cgroups controller mount
gu: 'cpuacct' cgroups નિયંત્રક માઉન્ટ શોધવામાં અસમર્થ

en: Unable to find 'devices' cgroups controller mount
gu: 'devices' cgroups નિયંત્રક માઉન્ટને શોધવામાં અસમર્થ

en: Unable to find 'memory' cgroups controller mount
gu: 'memory' cgroups નિયંત્રક માઉન્ટને શોધવામાં નિષ્ફળતા

en: Unable to find a free loop device in /dev
gu: /dev માં મુક્ત લુપ ઉપકરણને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to find an unused VNC port
gu: વપરાતા ન હોય તેવા VNC પોર્ટ ને શોધવામાં અસમર્થ

en: Unable to find an unused port for SPICE
gu: SPICE માટે વપરાતા ન હોય તેવા પોર્ટ ને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to find an unused port for SPICE TLS
gu: SPICE TLS માટે વપરાયેલ ન હોય તેવા પોર્ટને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to find an unused port for VNC
gu: VNC માટે વપરાયેલ ન હોય તેવા પોર્ટને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to find cgroup for %s
gu: %s માટે cgroup ને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to find emulator cgroup for %s
gu: %s માટે ઍમ્યુલેટર cgroup ને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to find filesystem type for %s
gu: %s માટે ફાઇલસિસ્ટમ પ્રકારને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to find vcpu cgroup for %s(vcpu: %d)
gu: %s(vcpu: %d) માટે vcpu cgroup ને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to find vcpu cgroup for %s(vcpu: 0)
gu: %s(vcpu: 0) માટે vcpu cgroup ને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to format SELinux context
gu: SELinux સંદર્ભનું બંધારણ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Unable to format guestfwd port
gu: guestfwd પોર્ટને બંધારણ કરવામાં નિષ્ફળ

en: Unable to format time
gu: સમયને બંધારિત કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to generate diffie-hellman parameters: %s
gu: diffie-hellman પરિમાણોને ઉત્પન્ન કરવાનું અસમર્થ: %s

en: Unable to generate random uuid.
gu: ગમેતેમ uuid ને ઉત્પન્ન કરવાનું અસમર્થ.

en: Unable to get DBus system bus connection: %s
gu: DBus સિસ્ટમ બસ જોડાણને મેળવવાનું અસમર્થ: %s

en: Unable to get Host CPU set
gu: યજમાન CPU સુયોજનને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get IPv4 address for interface %s
gu: ઇન્ટરફેસ %s માટે IPv4 સરનામાંને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get IPv4 address on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર IPv4 સરનામાંને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get LVM key for %s
gu: %s માટે LVM કીને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get SCSI key for %s
gu: %s માટે SCSI કીને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get STP delay on %s on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર %s પર STP વિલંબને મેળવવાનુ અસમર્થ

en: Unable to get STP on %s on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર %s પર STP ને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get VIOS name
gu: VIOS નામને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get VIOS profile name.
gu: VIOS રૂપરેખા નામને મેળવવામાં અસમર્થ

en: Unable to get VLAN for interface %s
gu: ઇન્ટરફેસ %s માટે VLAN ને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get VLAN on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર VLAN ને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get blkio parameters
gu: blkio પરિમાણોને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get bridge %s %s
gu: બ્રિજ %s %s ને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get cgroup for %s
gu: %s માટે cgroup મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get cgroup for driver
gu: ડ્રાઇવર માટે cgroup ને મેળવવામાં અસમર્થ

en: Unable to get cpu bandwidth period
gu: cpu બેન્ડવીથ સમયગાળો મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get current process SELinux context
gu: વર્તમાન પ્રક્રિયા SELinux સંદર્ભને મેળવવાનુ અસમર્થ

en: Unable to get current time
gu: વર્તમાન સમય નક્કી કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to get domain status
gu: ડોમેઈન પરિસ્થિતિને મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: Unable to get free slot number
gu: મુક્ત સ્લોટ નંબરને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get host metric Information
gu: યજમાન મેટ્રીક જાણકારીને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get index for interface %s
gu: ઈન્ટરફેસ %s માટે અનુક્રમણિકાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get interface index for %s
gu: %s માટે ઇન્ટરફેસ અનુક્રમણિકાને મેળવવાનું નિષ્ફળ

en: Unable to get interface index on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર ઇન્ટરફેસ અનુક્રમણિકાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get interface parameters
gu: ઇન્ટરફેસ પરિમાણોને મેળવવામાં અસમર્થ

en: Unable to get local socket name
gu: સ્થાનિક સોકેટ નામને મેળવવામાં અસમર્થ

en: Unable to get loop status on %s
gu: %s પર લુપ પરિસ્થિતિને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get memory parameters
gu: મેમરી પરિમાણોને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get memory stats
gu: મેમરી પરિસ્થિતિને મેળવવામાં અસમર્થ

en: Unable to get node cpu stats
gu: નોડ cpu સ્થિતિને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get numa parameters
gu: numa પરિમાણોને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get number of blkio parameters
gu: blkio પરિમાણોની સંખ્યાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get number of cpu stats
gu: cpu સ્થિતિની સંખ્યાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get number of interface parameters
gu: ઇન્ટરફેસ પરિમાણોની સંખ્યાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get number of memory parameters
gu: મેમરી પરિમાણોની સંખ્યાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get number of memory stats
gu: મેમરી સ્થિતિની સંખ્યાને મેળવવામાં અસમર્થ

en: Unable to get physical function status on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર ભૌતિક વિધેય પરિસ્થિતિને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get remote socket name
gu: દૂરસ્થ સોકેટ નામને મેળવવામાં અસમર્થ

en: Unable to get virtual function index on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર વર્ચ્યુઅલ વિધેય અનુક્રમણિકાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get virtual function info on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર વર્ચ્યુઅલ વિધેય જાણકારીને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to get virtual functions on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર વર્ચ્યુઅલ વિધેયને મેળવવાનું અસમર્થ

en: Unable to import client certificate %s
gu: ક્લાયન્ટ પ્રમાણપત્ર %s ને આયાત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to import server certificate %s
gu: સર્વર પ્રમાણપત્ર %s ને આયાત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to initialize audit layer
gu: ઑડિટ લેયરનું પ્રારંભ કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to initialize certificate
gu: પ્રમાણપત્ર શરૂ કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to initialize diffie-hellman parameters: %s
gu: પ્રમાણપત્ર શરૂ કરવામાં અસમર્થ: %s

en: Unable to initialize lease %s
gu: લીઝ %s ને પ્રારંભ કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to initialize lease %s: error %d
gu: લીઝ %s ને પ્રારંભ કરવાનુ અસમર્થ: ભૂલ %d

en: Unable to initialize lockspace %s
gu: lockspace %s ને પ્રારંભ કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to initialize lockspace %s: error %d
gu: lockspace %s ને પ્રારંભ કરવાનુ અસમર્થ: ભૂલ %d

en: Unable to initialize mutex
gu: mutex ની શરૂઆત કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to issue hypervisor ioctl %d
gu: હાયપરવિઝર ioctl %d અદા કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to issue hypervisor ioctl %lu
gu: હાયપરવિઝર ioctl %lu અદા કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to listen on socket
gu: સોકેટ પર સાંભળવાનુ અસમર્થ

en: Unable to load certificate
gu: પ્રમાણપત્રને લાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to lock %zu bytes of memory
gu: મેમરીનાં %zu બાઇટોને તાળુ મારવામાં અસમર્થ

en: Unable to make TAP device non-persistent
gu: અસ્થાયી TAP ઉપકરણને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to make pipe
gu: પાઇપને બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to mark loop device as autoclear
gu: autoclear તરીકે લુપ ઉપકરણને ચિહ્નિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to migrate %s to %s
gu: %s માં %s સ્થળાંતર કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to notify child process
gu: બાળ પ્રક્રિયાને સૂચિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to notify parent process
gu: મુખ્ય પ્રક્રિયાને સૂચિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to obtain host UUID
gu: યજમાન UUID ને પ્રાપ્ત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to open %s
gu: %s ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: Unable to open %s (%d)
gu: %s (%d) ખોલવાનું અસમર્થ

en: Unable to open '%s'
gu: '%s' ખોલવામાં અસમર્થ

en: Unable to open /dev/net/tun, is tun module loaded?
gu: /dev/net/tun ખોલવાનું અસમર્થ, શું tun મોડ્યુલ લાવેલ છે?

en: Unable to open /proc/mounts
gu: /proc/mounts ખોલવાનું અસમર્થ

en: Unable to open /proc/self/cgroup
gu: /proc/self/cgroup ખોલવાનું અસમર્થ

en: Unable to open UNIX socket
gu: UNIX સોકેટને ખોલવાનુ અસમર્થ

en: Unable to open control socket
gu: નિયંત્રણ સોકેટને ખોલવાનું અસમર્થ

en: Unable to open filesystem %s
gu: ફાઇલસિસ્ટમ %s ને ખોલવાનું અસમર્થ

en: Unable to open monitor path %s
gu: મોનિટર પાથ %s ખોલવામાં અસમર્થ

en: Unable to open stream for '%s'
gu: '%s' માટે સ્ટ્રીમને ખોલવાનું અસમર્થ

en: Unable to override peer2peer migration URI
gu: peer-2-peer સ્થળાંતર

en: Unable to parse URI %s
gu: URI %s નું પદચ્છેદન કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to parse base SELinux context '%s'
gu: મૂળ SELinux સંદર્ભ '%s' નુ પદચ્છેદન કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to parse current SELinux context '%s'
gu: વર્તમાન SELinux સંદર્ભ '%s' નું પદચ્છેદન કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to parse devaddr parameter '%s'
gu: પરિમાણ '%s' ને પદચ્છેદન કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to parse given mac address
gu: આપેલ mac સરનામાંનુ પદચ્છેદન કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to parse integer
gu: પૂર્ણાંકનુ પદચ્છેદન કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to parse integer parameter
gu: પૂર્ણાંક પરિમાણનું પદચ્છેદન કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to parse lock state %s
gu: તાળુ મારેલ સ્થિતિ %s નું પદચ્છેદન કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to parse lock state %s: error %d
gu: તાળુ મારેલી સ્થિતિ %s નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં: ભૂલ %d

en: Unable to parse mode.
gu: સ્થિતિને પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા.

en: Unable to parse nodeset.
gu: નોડસેટને પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા.

en: Unable to parse quota
gu: ક્વોટાને પદચ્છેદન કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to parse string parameter
gu: શબ્દમાળા પરિમાણનું પદચ્છેદન કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to poll on file handles
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલ સંભાળવાનું સંગ્રહ કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to preserve mac for %s
gu: %s માટે mac ને સાચવવાનું અસમર્થ

en: Unable to preserve mac/vlan tag for pf = %s, vf = %d
gu: pf = %s, vf = %d માટે mac/vlan ટૅગને સાચવવાનું અસમર્થ

en: Unable to process file with flags %d
gu: ફ્લેગ %d સાથે ફાઇલની પ્રક્રિયા કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to put monitor into non-blocking mode
gu: બિન-બ્લોકિંગ સ્થિતિ માં મોનિટરને મૂકવા માટે અસમર્થ

en: Unable to query certificate %s key purpose %s
gu: પ્રમાણપત્ર %s કી હેતુ %s ને ક્વેરી કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to query certificate %s key usage %s
gu: પ્રમાણપત્ર %s કી વપરાશ %s ને ક્વેરી કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to query sector size %s
gu: ડોમેઇન %s માટે ઉપકરણોને નામંજૂરી આપવામાં અસમર્થ

en: Unable to query sector size %s: error %d
gu: PCI ઉપકરણ %s ને પુન:સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ: ભૂલ %d

en: Unable to re-encode message length
gu: સત્ર લીડર બનાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to read %s
gu: %s વાંચવાનું નિષ્ફળ

en: Unable to read /dev
gu: /dev ને વાંચવાનુ અસમર્થ

en: Unable to read TLS confirmation
gu: TLS ખાતરીને વાંચવામાં અસમર્થ

en: Unable to read container pty
gu: પાત્ર pty ને વાંચવાનુ અસમર્થ

en: Unable to read directory %s
gu: ડિરેક્ટરી %s ને વાંચવાનુ અસમર્થ

en: Unable to read from monitor
gu: મોનિટરમાંથી વાંચવાનુ અસમર્થ

en: Unable to register async IO callback
gu: async IO કોલબેકને રજીસ્ટર કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to remove %s (%d)
gu: %s (%d) દૂર કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to remove bridge %s port %s
gu: બ્રિજ %s પોર્ટ %s દૂર કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to remove epoll fd
gu: epoll fd ને દૂર કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to remove metadata of %d snapshots
gu: %d સ્નેપશોટનાં મેટાડેટાને દૂર કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to rename '%s' to '%s'
gu: '%s' માં '%s' નું નામ બદલવાનુ અસમર્થ

en: Unable to replace net config on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર નેટ રૂપરેખાને બદલવાનું અસમર્થ

en: Unable to request personality for %s on %s
gu: %s પર %s માટે વ્યક્તિત્વની માંગણી કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to reset PCI device %s: %s
gu: PCI ઉપકરણ %s ને પુન:સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ: %s

en: Unable to resolve %s for pid %u
gu: %s ને ઉકેલવાનું pid %u માટે અસમર્થ

en: Unable to resolve address '%s' service '%s': %s
gu: સરનામાં '%s' સેવા '%s' ને ઉકેલવાનું અસમર્થ: %s

en: Unable to resolve link %s
gu: કડી %s ને ઉકેલવાનું અસમર્થ

en: Unable to restore net config on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર નેટ રૂપરેખાને પુન:સંગ્રહ કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to run one time DBus initializer
gu: ક્લોન પાત્ર ને ચલાવવાનું નિષ્ફળ

en: Unable to save '%s'
gu: '%s' ને સંગ્રહવાનુ અસમર્થ

en: Unable to save lease %s
gu: લીઝ %s ને સંગ્રહવાનુ અસમર્થ

en: Unable to save lockspace %s
gu: lockspace %s ને સંગ્રહવાનુ અસમર્થ

en: Unable to seek %s to %llu
gu: %s માં %llu ને શોધવાનું અસમર્થ

en: Unable to send container continue message
gu: સંદેશને ચાલુ રાખવા પાત્રને મોકલવાનું અસમર્થ

en: Unable to send error to parent
gu: મુખ્યમાં ભૂલને મોકલવાનું અસમર્થ

en: Unable to set Blkio weight for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે Blkio વજનને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set NUMA policy %s
gu: NUMA પોલિસી %s ને સુયોજિત કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to set SELinux context MCS '%s'
gu: SELinux સંદર્ભ MCS '%s' ને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set SELinux context role '%s'
gu: SELinux સંદર્ભ ભૂમિકા '%s' ને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set SELinux context user '%s'
gu: SELinux સંદર્ભ વપરાશકર્તા '%s' ને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set STP delay on %s on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર %s પર STP  વિલંબને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set STP on %s on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર %s પર STP ને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set VM logfile close-on-exec flag
gu: VM લોગફાઇલ close-on-exec flag ને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: Unable to set bridge %s %s
gu: બ્રિજ %s %s ને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set cloexec flag
gu: cloexec ફ્લેગ સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set close-on-exec flag
gu: close-on-exec ફ્લેગને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set console file descriptor non-blocking
gu: કન્સોલ ફાઇલ વર્ણનકર્તા નોન-બ્લોકીંગને સુયોજિત કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to set cpu bandwidth period
gu: cpu બેન્ડવીથ સમયગાળો સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set cpu bandwidth quota
gu: cpu બેન્ડવીથ ક્વોટાને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set cpuset.cpus
gu: cpuset.cpus ને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set cpuset.mems for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે cpuset.mems સુયોજિત કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to set interface parameters
gu: ઇન્ટરફેસ પરિમાણોને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to set io cpu period for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે io cpu સમયગાળાને સુયોજિત કરવાનુ અસમર્થ

en: Unable to set io cpu quota for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે io cpu ક્વોટાને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set io cpu shares for domain %s
gu: ડોમેઇન %s મા io cpu શૅરને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set io device weight for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે io ઉપકરણ વજનને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set io device weight for path %s
gu: પાથ %s માટે io ઉપકરણ વજનને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set io weight for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે io વજન સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set memory hard limit for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે મહત્તમ મર્યાદિત મેમરીને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set memory limit for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે મેમરીની મર્યાદાને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set memory soft limit for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે ન્યૂનત્તમ મેમરી મર્યાદાને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set monitor close-on-exec flag
gu: મોનિટર close-on-exec ફ્લેગને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ

en: Unable to set network bandwidth on direct interfaces
gu: સીધા ઇન્ટરફેસ પર નેટવર્ક બેન્ડવીથ સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set port profile on direct interfaces
gu: સીધુ ઇન્ટરફેસ પર પોર્ટ રૂપરેખાને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set swap hard limit for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે મહત્તમ સ્વેપ મર્યાદાને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set tap device %s to persistent
gu: સ્થાયી કરવા માટે ટૅપ ઉપકરણ %s ને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to set x509 CA certificate: %s: %s
gu: x509 CA પ્રમાણપત્રને સુયોજિતક કરવાનું અસમર્થ: %s: %s

en: Unable to set x509 certificate revocation list: %s: %s
gu: x509 પ્રમાણપત્ર રિવોકેશન યાદીને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ: %s: %s

en: Unable to set x509 key and certificate: %s, %s: %s
gu: x509 કી અને પ્રમાણપત્રને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ: %s, %s: %s

en: Unable to setup wakeup pipe
gu: વેકઅપ પાઇપને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: Unable to symlink directory %s to %s
gu: %s માટે ઉપકરણ %s ને પરવાનગી આપવાનું અસમર્થ

en: Unable to truncate %s
gu: %s ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: Unable to unescape command
gu: unescape આદેશને ચલાવવાનું અસમર્થ

en: Unable to unlock %zu bytes of memory
gu: %zu બાઇટ મેમરીનું તાળુ ખોલવામાં અસમર્થ

en: Unable to use MAC address starting with reserved value 0xFE - '%02X:%02X:%02X:%02X:%02X:%02X' -
gu: આરક્ષિત થયેલ કિંમત 0xFE  સાથે શરૂ થતા MAC સરનામાંને વાપરવાનું અસમર્થ- '%02X:%02X:%02X:%02X:%02X:%02X' -

en: Unable to verify TLS peer: %s
gu: TLS પીઅરને ચકાસવાનું અસમર્થ: %s

en: Unable to verify client certificate %s against CA certificate %s
gu: CA પ્રમાણપત્ર %s ને વિરુદ્દ ક્લાયન્ટ પ્રમાણપત્ર %s ને ચકાસવાનું અસમર્થ

en: Unable to verify server certificate %s against CA certificate %s
gu: CA પ્રમાણપત્ર %s વિરુદ્દ સર્વર પ્રમાણપત્ર %s ને ચકાસવાનું અસમર્થ

en: Unable to wait for child process
gu: બાળ પ્રક્રિયા માટે રાહ જોવાનું અસમર્થ

en: Unable to wait on epoll
gu: epoll પર રાહ જોવામાં અસમર્થ

en: Unable to wait on monitor condition
gu: મોનિટર શરત પર રાહ જોવાનું અસમર્થ

en: Unable to wait on parent process
gu: મુખ્ય પ્રક્રિયા પર રાહ જોવાનું અસમર્થ

en: Unable to watch epoll FD
gu: epoll FD નું ધ્યાન રાખવાનુ અસમર્થ

en: Unable to watch host console PTY
gu: યજમાન કન્સોલ PTY નું ધ્યાન રાખવાનુ અસમર્થ

en: Unable to write %s
gu: %s ને લખવાનું અસમર્થ

en: Unable to write information to local file.
gu: સ્થાનિક ફાઇલમાં જાણકારીને લખવાનું અસમર્થ.

en: Unable to write pid file '%s/%s.pid'
gu: pid ફાઇલ '%s/%s.pid' ને લખવાનું અસમર્થ

en: Unable to write to container pty
gu: પાત્ર pty માં લખવાનું અસમર્થ

en: Unable to write to domain logfile %s
gu: ડોમેઇન લૉગફાઇલ %s માં લખવાનું અસમર્થ

en: Unable to write to monitor
gu: મોનિટરમાં લખવાનુ અસમર્થ

en: Unbounded
gu: મર્યાદિત નથી

en: Unconfined guests are not allowed on this host
gu: બંધિયાર ન હોય તેવા મહેમાનોની આ યજમાન પર પરવાનગી મળેલ નથી

en: Undefine a given network filter.
gu: આપેલ નેટવર્ક ફિલ્ટર અવ્યાખ્યાયિત કરો

en: Undefine a secret.
gu: ગુપ્તતા અવ્યાખ્યાયિત કરો.

en: Undefine the configuration for an inactive network.
gu: અસક્રિય નેટવર્ક માટે રૂપરેખાંકન અવ્યાખ્યાયિત કરો.

en: Undefine the configuration for an inactive pool.
gu: અસક્રિય pool માટે રૂપરેખાંકન અવ્યાખ્યાયિત કરો.

en: Underlying qemu does not support %s disk removal
gu: xen bus %s ઇનપુટ ઉપકરણ ને આધાર આપતુ નથી

en: Unexpected CPU fallback value: %d
gu: અનિચ્છનીય CPU ફોલબેક કિંમત: %d

en: Unexpected CPU feature policy %d
gu: અનિચ્છનીય CPU લક્ષણ પોલિસી %d

en: Unexpected CPU match policy %d
gu: અનિચ્છનીય CPU બંધબેસતી પોલિસી %d

en: Unexpected CPU mode %d
gu: અનિચ્છનીય CPU સ્થિતિ %d

en: Unexpected CPU mode: %d
gu: અનિચ્છનીય CPU સ્થિતિ: %d

en: Unexpected HTTP error code %d
gu: અનિચ્છની HTTP ભૂલ કોડ %d

en: Unexpected HTTP response during %s: %d
gu: %s દરમ્યાન અનિચ્છનીય HTTP જવાબ: %d

en: Unexpected JSON reply '%s'
gu: અનિચ્છનીય JSON જવાબ '%s'

en: Unexpected LXC URI path '%s', try lxc:///
gu: અનિચ્છનીય LXC URI પાથ '%s', lxc:/// નો પ્રયત્ન કરો

en: Unexpected QEMU monitor still active during domain deletion
gu: બિનઅનિચ્છનીય QEMU મોનિટર એ ડોમેઇન નિરાકરણ દરમ્યાન હજુ સક્રિય છે

en: Unexpected confirm code '%c' from parent
gu: મુખ્યમાંથી અનિચ્છનીય ખાતરી કોડ '%c'

en: Unexpected dconnuri parameter with non-peer2peer migration
gu: non-peer2peer સ્થળાંતર સાથે અનિચ્છનીય dconnuri પરિમાણ

en: Unexpected error
gu: અનિચ્છનીય ભૂલ

en: Unexpected filesystem type %s
gu: અનિચ્છનીય ફાઇલસિસ્ટમ પ્રકાર %s

en: Unexpected line > %d characters when parsing output of '%s'
gu: અનિચ્છનીય લીટી > %d અક્ષરો જ્યારે '%s' નાં આઉટપુટનું પદચ્છેદન કરી રહ્યા હોય

en: Unexpected lock parameters for disk resource
gu: ડિસ્ક સ્ત્રોત માટે અનિચ્છનીય તાળુ પરિમાણ

en: Unexpected message proc %d != %d
gu: અનિચ્છનીય સંદેશો proc %d != %d

en: Unexpected message serial %d != %d
gu: અનિચ્છનીય સંદેશો શ્રેણી %d != %d

en: Unexpected message status %d
gu: અનિચ્છનીય સંદેશો પરિસ્થિતિ %d

en: Unexpected message status %u
gu: અનિચ્છનીય સંદેશા પરિસ્થિતિ %u

en: Unexpected message type %d
gu: અનિચ્છનીય સંદેશા પ્રકાર %d

en: Unexpected message type %u
gu: અનિચ્છનીય સંદેશા પ્રકાર %u

en: Unexpected product version
gu: અનિચ્છનીય પ્રોડક્ટ આવૃત્તિ

en: Unexpected signal received: %d
gu: મળેલ અનિચ્છનીય સંકેત: %d

en: Unhandled datatype %x
gu: અસંચાલિત માહિતીપ્રકાર %x

en: Unhandled event %d for monitor fd %d
gu: મોનિટર fd %d માટે અસંચાલિત થયેલ ઘટના %d

en: Unix path %s too long for destination
gu: Unix પાથ %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું લાંબુ છે

en: Unknown
gu: અજ્ઞાત

en: Unknown CPU feature %s
gu: અજ્ઞાત CPU લક્ષણ %s

en: Unknown CPU model %s
gu: અજ્ઞાત CPU મોડલડ %s

en: Unknown CPU vendor %s
gu: અજ્ઞાત CPU વિક્રેતા %s

en: Unknown JSON reply '%s'
gu: અજ્ઞાત JSON જવાબ '%s'

en: Unknown async job type %s
gu: અજ્ઞાત async જૉબ પ્રકાર %s

en: Unknown cgroup controller '%s'
gu: અમાન્ય cgroup નિયંત્રક '%s'

en: Unknown controller type '%s'
gu: અજ્ઞાત નિયંત્રક પ્રકાર '%s'

en: Unknown controller type: %s
gu: અજ્ઞાત નિયંત્રક પ્રકાર: %s

en: Unknown device address type
gu: અજ્ઞાત ઉપકરણ સરનામાં પ્રકાર

en: Unknown device type %d
gu: અજ્ઞાત ઉપકરણ પ્રકાર %d

en: Unknown driver name '%s'
gu: અજ્ઞાત ડ્રાઇવર નામ '%s'

en: Unknown error
gu: અજ્ઞાત ભૂલ

en: Unknown error value
gu: અજ્ઞાત ભૂલ કિંમત

en: Unknown failure during hook execution
gu: હુક એક્સિક્યૂશન દરમ્યાન અજ્ઞાત નિષ્ફળતા

en: Unknown file create tool type '%d'.
gu: અજ્ઞાત ફાઇલ સાધન પ્રકારને '%d' ને બનાવે છે.

en: Unknown forward type %d in network '%s'
gu: અજ્ઞાત ફોર્વડ પ્રકાર %d નેટવર્ક '%s' માં

en: Unknown interface <driver name='%s'> has been specified
gu: અજ્ઞાત ઇન્ટરફેસ <driver name='%s'> ને સ્પષ્ટ કરી દેવામાં આવ્યુ છે

en: Unknown interface <driver txmode='%s'> has been specified
gu: અજ્ઞાત ઇન્ટરફેસ <driver txmode='%s'> ને સ્પષ્ટ કરી દેવામાં આવ્યુ છે

en: Unknown job
gu: અજ્ઞાત જૉબ

en: Unknown job phase %s
gu: અજ્ઞાત જૉબ તબક્કો %s

en: Unknown job type %s
gu: અજ્ઞાત જૉબ પ્રકાર %s

en: Unknown migration cookie feature %s
gu: અજ્ઞાત સ્થળાંતર કુકી લક્ષણ %s

en: Unknown mode '%s' in interface <actual> element
gu: ઇન્ટરફેસ <actual> ઘટકમાં અજ્ઞાત સ્થિતિ '%s'

en: Unknown mode has been specified
gu: અજ્ઞાત સ્થિતિને સ્પષ્ટ કરવામાં આવી છે

en: Unknown model type '%s'
gu: અજ્ઞાત મોડલ પ્રકાર '%s'

en: Unknown poll response.
gu: અજ્ઞાત પોલ જવાબ.

en: Unknown protocol '%s'
gu: અજ્ઞાત પ્રોટોકોલ '%s'

en: Unknown qemu capabilities flag %s
gu: અજ્ઞાત qemu ક્ષમતા ફ્લેગ %s

en: Unknown release: %s
gu: અજ્ઞાત પ્રકાશન: %s

en: Unknown return code
gu: અજ્ઞાત રિટર્ન કોડ

en: Unknown scheduler
gu: અજ્ઞાત નિયોજક

en: Unknown scheduler %d
gu: અજ્ઞાત નિયોજક %d

en: Unknown source mode '%s'
gu: અજ્ઞાત સ્ત્રોત સ્થિતિ '%s'

en: Unknown source type: '%s'
gu: અજ્ઞાત સ્ત્રોત પ્રકાર: '%s'

en: Unknown startup policy '%s'
gu: અજ્ઞાત શરૂઆતની પોલિસી '%s'

en: Unknown suspend target: %u
gu: અજ્ઞાત અટકેલ લક્ષ્ય: %u

en: Unknown taint flag %s
gu: અજ્ઞાત ટેઇન્ટ ફ્લેગ %s

en: Unknown value '%s' for %s
gu: %s માટે અજ્ઞાત કિંમત '%s'

en: Unknown value '%s' for %s 'type' property
gu: %s 'type' ગુણધર્મ માટે અજ્ઞાત કિંમત '%s'

en: Unknown value '%s' for <address> 'multifunction' attribute
gu: <address> 'multifunction' ગુણધર્મ માટે અજ્ઞાત કિંમત '%s'

en: Unknown value '%s' for AnyType 'type' property
gu: કોઇપણ 'પ્રકાર' ગુણધર્મ  માટે અજ્ઞાત કિંમત '%s'

en: Unknown value '%s' for xsd:boolean
gu: xsd:boolean માટે અજ્ઞાત કિંમત '%s'

en: Unknown vendor %s referenced by CPU model %s
gu: CPU મોડલ %s દ્દારા સંદર્ભ થયેલ અજ્ઞાત વિક્રેતા %s

en: Unmatched \{
gu: બંધબેસતા નથી \{

en: Unrecognized family '%s' in definition of network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s' ની વ્યાખ્યામાં બિનઓળખાયેલ કુટુંબ '%s'

en: Unsafe migration
gu: અસલામત સ્થળાંતર

en: Unsafe migration: %s
gu: અસલામત સ્થળાંતર: %s

en: Unsupported CPU placement mode '%s'
gu: બિનઆધારભૂત CPU પ્લેસમેન્ટ સ્થિતિ '%s'

en: Unsupported NUMA memory tuning mode '%s'
gu: બિનઆધારિત NUMA મેમરી ટ્યૂનિંગ સ્થિતિ '%s'

en: Unsupported OS type: %s
gu: બિનઆધારભૂત OS પ્રકાર: %s

en: Unsupported SMBIOS mode '%s'
gu: બિનઆધારભૂત SMBIOS સ્થિતિ '%s'

en: Unsupported algorithm '%s'
gu: બિનઆધારભૂત અલ્ગોરિધમ '%s'

en: Unsupported bus type '%s'
gu: બિનઆધારભૂત બસ પ્રકાર '%s'

en: Unsupported bus type '%s' for cdrom
gu: cdrom માટે બિનઆધારભૂત બસ પ્રકાર '%s'

en: Unsupported bus type '%s' for device type '%s'
gu: ઉપકરણ પ્રકાર '%s' માટે બિનઆધારભૂત બસ પ્રકાર '%s'

en: Unsupported bus type '%s' for harddisk
gu: હાર્ડડિસ્ક માટે બિનઆધારભૂત બસ પ્રકાર '%s'

en: Unsupported character device TCP protocol '%s'
gu: બિનઆધારભૂત અક્ષર ઉપકરણ  TCP પ્રોટોકોલ '%s'

en: Unsupported character device type '%s'
gu: બિનઆધારભૂત અક્ષર ઉપકરણ પ્રકાર '%s'

en: Unsupported config format '%s'
gu: બિનઆધારભૂત રૂપરેખા બંધારણ '%s'

en: Unsupported controller model: %s
gu: બિનઆધારભૂત નિયંત્રક મોડલ: %s

en: Unsupported device type '%s'
gu: બિનઆધારભૂત ઉપકરણ પ્રકાર '%s'

en: Unsupported disk address type '%s'
gu: બિનઆધારભૂત ડિસ્ક સરનામાં પ્રકાર '%s'

en: Unsupported disk device type '%s'
gu: બિનઆધારભૂત ડિસ્ક ઉપકરણ પ્રકાર '%s'

en: Unsupported disk name mapping for bus '%s'
gu: બસ '%s' માટે બિનઆધારિત ડિસ્ક નામ માપ કરી રહ્યા છે

en: Unsupported forward mode '%s'
gu: બિનઆધારભૂત ફોર્વડ સ્થિતિ '%s'

en: Unsupported graphics type '%s'
gu: બિનઆધારભૂત ગ્રાફિક્સ પ્રકાર '%s'

en: Unsupported memory placement mode '%s'
gu: બિનઆધારભૂત મેમરી પ્લેસમેન્ટ સ્થિતિ '%s'

en: Unsupported migration cookie feature %s
gu: બિનઆધારભૂત સ્થળાંતર કુકી લક્ષણ %s

en: Unsupported net type '%s'
gu: બિનઆધારભૂત નેટ પ્રકાર '%s'

en: Unsupported network type %s
gu: બિનઆધારભૂત નેટવર્ક પ્રકાર %s

en: Unsupported object type %d
gu: બિનઆધારભૂત ઑબ્જેક્ટ પ્રકાર %d

en: Unsupported spicevmc target name '%s'
gu: બિનઆધારભૂત spicevmc લક્ષ્ય નામ '%s'

en: Unsupported video device type '%s'
gu: બિનઆધારભૂત વિડિયો ઉપકરણ પ્રકાર '%s'

en: Unsupported virt type
gu: બિનઆધારભૂત virt પ્રકાર

en: Unused
gu: વપરાયેલ નથી

en: Update device from an XML <file>.
gu: XML <file> માંથી ઉપકરણ સુધારો.

en: Update the media
gu: મીડિયાને સુધારો

en: Upload a file into a volume
gu: વોલ્યુમમાં ફાઇલ અપલોડ કરો

en: Usage
gu: વપરાશ

en: Usage: $program_name {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|gueststatus|shutdown}
gu: વપરાશ: $program_name {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|gueststatus|shutdown}

en: Usage: %s FILENAME OFLAGS MODE OFFSET LENGTH DELETE
       or: %s FILENAME LENGTH FD
gu: વપરાશ: %s FILENAME OFLAGS MODE OFFSET LENGTH DELETE
       અથવા: %s FILENAME LENGTH FD

en: Used memory:
gu: વપરાયેલ મેમરી:

en: Username and password must be provided for password authentication
gu: વપરાશકર્તા અને પાસવર્ડ એ પાસવર્ડ સત્તાધિકરણ માટે પૂરો પાડેલ હોવો જ જોઇએ

en: Username must be provided for ssh agent authentication
gu: વપરાશકર્તાનામ ssh ઍજન્ટ સત્તાધિકરણ માટે પૂરુ પાડેલ હોવુ જ જોઇએ

en: Username request failed
gu: વપરાશકર્તાનામ માંગણી નિષ્ફળ

en: Using API: %s %d.%d.%d
gu: API વાપરી રહ્યા છીએ: %s %d.%d.%d

en: Using library: libvirt %d.%d.%d
gu: લાઇબ્રેરીને વાપરી રહ્યા છે: libvirt %d.%d.%d

en: VCPUs should be >= 1
gu: VCPUs એ >= 1 હોવુ જોઇએ

en: VFB %s too big for destination
gu: VFB %s લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: VIRSH_DEBUG not set with a valid numeric value
gu: VIRSH_DEBUG એ યોગ્ય આંકડાકીય કિંમત સાથે સુયોજિત નથી

en: VM is already active
gu: VM પહેલાથી જ સક્રિય છે

en: VMX entry '%s' contains unsupported scheme '%s'
gu: VMX નોંધણી '%s' બિનઆધારભૂત યોજના '%s' ને સમાવે છે

en: VMX entry 'sched.cpu.affinity' contains a %d, this value is too large
gu: VMX નોંધણી 'sched.cpu.affinity' એ %d ને સમાવે છે, આ કિંમત ઘણુ લાંબુ છે

en: Value '%s' is not representable as %s
gu: કિંમત '%s' એ %s તરીકે રજૂ કરી શકાય તેમ નથી

en: Value '%s' is out of %s range
gu: કિંમત '%s' એ %s સીમાની બહાર છે

en: Variable value contains invalid character
gu: ચલ કિંમત અયોગ્ય અક્ષરને સમાવે છે

en: Vifname %s too big for destination
gu: Vifname %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Virtual port profile association not supported on this platform
gu: વર્ચ્યુઅલ પોર્ટ રૂપરેખા સંગઠન આ પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી

en: Vol %s cloned from %s
gu: %s માંથી ક્લોન થયેલ Vol %s

en: Vol %s created
gu: Vol %s બનાવેલ છે

en: Vol %s created from %s
gu: %s માંથી બનાવેલ Vol %s

en: Vol %s created from input vol %s
gu: ઇનપુટ %s માંથી બનાવેલ વોલ્યુમ %s

en: Vol %s deleted
gu: Vol %s કાઢી નંખાયેલ છે

en: Vol %s wiped
gu: કાઢી નાંખેલ Vol %s

en: Volume
gu: વોલ્યુમ

en: Volume '%s' was not found in domain's definition.
gu: વોલ્યુમ '%s' એ ડોમેઇનની વ્યાખ્યામાં મળ્યુ ન હતુ.

en: Volume '%s'(%s) removed.
gu: વોલ્યુમ '%s'(%s) દૂર થયેલ છે.

en: Volume name '%s' doesn't have expected format '<directory>/<file>'
gu: વોલ્યુમ નામ '%s' પાસે ઇચ્છિત બંધારણ '<directory>/<file>' નથી

en: Volume path '%s' did not start with parent pool source device name.
gu: વોલ્યુમ પાથ '%s' એ પિતૃ પુલ સ્ત્રોત ઉપકરણ પાથ સાથે શરૂ કરાતુ નથી.

en: Vport operation complete
gu: Vport ક્રિયા સમાપ્ત

en: Waiting for guest %s to shut down\n
gu: બંધ કરવા માટે મહેમાન %s માટે રાહ જોઇ રહ્યા છે\n

en: Weight %s too big for destination
gu: વજન %s એ લક્ષ્ય માટે ઘણું મોટુ છે

en: Welcome to %s, the virtualization interactive terminal.
gu: %s માં તમારું સ્વાગત છે, વર્ચ્યુઅલાઈઝેશન પૂછપરછ ટર્મિનલ.

en: Wiping volume '%s'(%s) ...
gu: વોલ્યુમ '%s'(%s) ને ભૂંસી રહ્યા છે...

en: Write of '%s' to '%s' during vport create/delete failed
gu: vport બનાવવાનું/કાઢી નાંખવામાં નિષ્ફળતા દરમ્યાન '%s' માં '%s'ને લખો

en: Write to '%s' to trigger host scan failed
gu: યજમાન સ્કેનને ટ્રીગર કરવા માટે '%s' માં લખવાનું નિષ્ફળ

en: Write to config file failed
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલમાં લખવાનુ નિષ્ફળ

en: Wrong MAC address
gu: ખોટુ MAC સરનામું

en: Wrong XML element type %d
gu: ખોટો XML ઘટક પ્રકાર %d

en: Wrong length MAC address
gu: ખોટી લંબાઇ MAC સરનામું

en: XML description is invalid or not well formed
gu: XML વર્ણન અયોગ્ય છે અથવા સારી રીતે ફોર્મ થયેલ છે

en: XML does not contain expected 'cpu' element
gu: XML એ ઇચ્છિત 'cpu' ઘટકને સમાવતુ નથી

en: XML does not contain expected 'sysinfo' element
gu: XML એ ઇચ્છિત 'sysinfo' ઘટકને સમાવતુ નથી

en: XML error: %s
gu: XML ભૂલ: %s

en: XML file
gu: XML ફાઈલ

en: XML node doesn't contain text, expecting an %s value
gu: XML નોડ લખાણને સમાવતુ નથી, %s કિંમતની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે

en: XML node doesn't contain text, expecting an xsd:dateTime value
gu: XML નોડ લખાણને સમાવતુ નથી, xsd:dateTime કિંમતની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે

en: XPath evaluation of response for call to '%s' failed
gu: '%s' માં કોલ માટે જવાબનું XPath ઇવેલ્યુશન નિષ્ફળ

en: Xend only supports modifying both live and persistent config
gu: Xend ફક્ત બંને જીવંતત અને સ્થાયી રૂપરેખાંકને બદલવા માટે આધાર આપે છે

en: Xend version does not support modifying persistent config
gu: Xend આવૃત્તિ એ સ્થાયી રૂપરેખાંકનને બદલવા આધાર આપતુ નથી

en: Xm driver only supports adding disk or network devices
gu: Xm ડ્રાઇવર ફક્ત ડિસ્ક અથવા નેટવર્ક ઉપકરણોને ઉમેરવામાં આધાર આપે છે

en: Xm driver only supports modifying persistent config
gu: Xm આવૃત્તિ એ સ્થાયી રૂપરેખાંકનને બદલવા આધાર આપતુ નથી

en: a different backing store cannot be specified.
gu: વિવિધ બેકીંગ સંગ્રહને સ્પષ્ટ કરી શકાતુ નથી.

en: a redefined snapshot must have a name
gu: પુન:વ્યાખ્યાયિત થયેલ સ્નેપશોટ પાસે નામ હોવુ જ જોઇએ

en: a secret with UUID %s already defined for use with %s
gu: UUID %s સાથે ગુપ્તતા પહેલાથી જ %s સાથે વાપરવા માટે વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: a secret with UUID %s is already defined for use with %s
gu: UUID %s સાથે ગુપ્તતા પહેલાથી જ %s સાથે વાપરવા માટે વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: abort active domain job
gu: સક્રિય ડોમેઇન જોબને કાઢી નાંખો

en: abort the active job on the specified disk
gu: સ્પષ્ટ થયેલ ડિસ્ક પર સક્રિય જૉબને કાઢી નાંખો

en: active
gu: સક્રિય

en: adding %s device failed: %s
gu: %s ઉપકરણને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ: %s

en: adding %s disk controller failed: %s
gu: નિષ્ફળ થયેલ %s ડિસ્ક નિયંત્રકને ઉમેરી રહ્યા છે: %s

en: adding %s disk failed %s: %s
gu: નિષ્ફળ થયેલ %s ડિસ્ક %s ને ઉમેરી રહ્યા છે: %s

en: adding %s disk failed: %s
gu: નિષ્ફળ થયેલ %s ને ઉમેરી રહ્યા છે: %s

en: adding cb to list
gu: યાદીમાં cb ને ઉમેરી રહ્યા છે

en: adding usb device failed
gu: નિષ્ફળ થયેલ usb ઉપકરણને ઉમેરી રહ્યા છે

en: adding watch @introduceDomain
gu: watch @introduceDomain ઉમેરી રહ્યા છે

en: adding watch @releaseDomain
gu: watch @releaseDomain ઉમેરી રહ્યા છે

en: adding watch on %s
gu: %s પર watch ને ઉમેરી રહ્યા છે

en: additional privileges are required
gu: વધારાનાં અધિકારો જરૂરી છે

en: additionally display the type and device value
gu: વધારાનાં પ્રકાર અને ઉપકરણ કિંમતને દર્શાવો

en: address of disk device
gu: ડિસ્ક ઉપકરણનું સરનામું

en: address type='%s' not supported in hostdev interfaces
gu: સરનામાં પ્રકાર='%s' ઇન્ટરફેસમાં આધારભૂત નથી

en: affect running domain
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઈન પછી

en: ai_family not supported
gu: ai_family આધારભૂત નથી

en: ai_socktype not supported
gu: ai_socktype આધારભૂત નથી

en: allocated netlink buffer is too small
gu: ફાળવેલ નેટલીંક બફર ઘણુ નાનું છે

en: allow cloning to new name
gu: નવાં નામનું ક્લોન કરવાની પરવાનગી આપો

en: already active
gu: પહેલેથી જ સક્રિય છે

en: also print reason for the state
gu: સ્થિતિ માટે કારણને પણ છાપો

en: alter live configuration of running domain
gu: ચાલતા ડોમેઇનનું જીવંત રૂપરેખાંકનને બદલો

en: amount of data to download
gu: ડાઉનલોડ કરવા માટે માહિતી જથ્થો

en: amount of data to upload
gu: અપલોડ કરવા માટે માહિતીનો જથ્થો

en: apparmor_parser exited with error
gu: ભૂલ સાથે apparmor_parser બહાર નીકળ્યુ

en: applyDHCPOnlyRules failed - spoofing not protected!
gu: applyDHCPOnlyRules નિષ્ફળ - સ્પુફીંગ સુરક્ષિત નથી!

en: argument key '%s' is too short, missing type prefix
gu: દલીલ કી '%s' એ ઘણી ટૂંકી છે, ગુમ થયેલ ઉપસર્ગ પ્રકાર

en: argument key '%s' must not have null value
gu: દલીલ કી '%s' પાસે null કિંમત હોવી જોઇએ નહિં

en: argument must not be empty
gu: દલીલ ખાલી હોવુ જ જોઇએ નહિં

en: argument out of range: %d
gu: સીમા ની બહાર દલીલ: %d

en: argument unsupported
gu: દલીલ આધારભૂત નથી

en: argument unsupported: %s
gu: દલીલ બિનઆધારભૂત: %s

en: argument virt_type must not be NULL
gu: દલીલ virt_type એ NULL હોવુ જ જોઇએ નહિં

en: at line %d: %s%s
    %s
gu: વાક્ય %d પર: %s%s
    %s

en: attach device from an XML file
gu: ઉપકરણને XML ફાઈલમાં જોડો

en: attach disk device
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ જોડો

en: attach network interface
gu: નેટવર્ક ઈન્ટરફેસ જોડો

en: attach to console after creation
gu: બનાવવા પછી કન્સોલ સાથે જોડાવો

en: attempt to merge virtualports with mismatched instanceids ('%s' and '%s')
gu: બંધબેસતા ન હોય તેવા instanceids સાથે વર્ચ્યુઅલપોર્ટને ભેગા કરવાનો પ્રયત્ન કરો ('%s' અને '%s')

en: attempt to merge virtualports with mismatched interfaceids ('%s' and '%s')
gu: બંધબેસતા ન હોય તેવા interfaceids સાથે વર્ચ્યુઅલપોર્ટને ભેગા કરવાનો પ્રયત્ન કરો ('%s' and '%s')

en: attempt to merge virtualports with mismatched managerids (%d and %d)
gu: બંધબેસતા ન હોય તેવા managerids સાથે વર્ચ્યુઅલ પોર્ટને ભેગુ કરવાનો પ્રયત્ન કરો (%d અને %d)

en: attempt to merge virtualports with mismatched profileids ('%s' and '%s')
gu: બંધબેસતા ન હોય તેવા profileids સાથે વર્ચ્યુઅલપોર્ટને ભેગા કરવાનો પ્રયત્ન કરો ('%s' અને '%s')

en: attempt to merge virtualports with mismatched typeids (%d and %d)
gu: બંધબેસતા ન હોય તેવા typeids સાથે વર્ચ્યુઅલપોર્ટને ભેગા કરવાનો પ્રયત્ન કરો (%d અને %d)

en: attempt to merge virtualports with mismatched typeidversions (%d and %d)
gu: બંધબેસતા ન હોય તેવા typeidversions સાથે વર્ચ્યુઅલ પોર્ટને ભેગુ કરવાનો પ્રયત્ન કરો (%d અને %d)

en: attempt to merge virtualports with mismatched types (%s and %s)
gu: બંધબેસતા ન હોય તેવા પ્રકારો સાથે વર્ચ્યુઅલપોર્ટને ભેગા કરવાનો પ્રયત્ન કરો (%s અને %s)

en: authentication cancelled
gu: સત્તાધિકરણ રદ થયેલ છે

en: authentication cancelled by user
gu: વપરાશકર્તા દ્દારા સત્તાધિકરણ રદ થયેલ છે

en: authentication cancelled: %s
gu: સત્તાધિકરણ રદ થયેલ છે: %s

en: authentication failed
gu: સત્તાધિકરણ નિષ્ફળ

en: authentication failed: %s
gu: સત્તાધિકરણ નિષ્ફળ: %s

en: authentication required
gu: સત્તાધિકરણ જરૂરી

en: authentication with private key '%s' has failed: %s
gu: ખાનગી કી '%s' સાથે સત્તાધિકરણ નિષ્ફળ ગયુ: %s

en: autostart a domain
gu: ડોમેઈન આપોઆપ શરૂ કરો

en: autostart a network
gu: નેટવર્ક આપોઆપ શરૂ કરો

en: autostart a pool
gu: Pool આપોઆપ શરૂ કરો

en: avahi not available at build time
gu: avahi એ બિલ્ડ સમયે આધારભૂત નથી

en: avoid file system cache when loading
gu: ફાઇલ સિસ્ટમ કેશને અવગણો જ્યારે લાવી રહ્યા છે

en: avoid file system cache when restoring
gu: ફાઇલ સિસ્ટમ કેશને અવગણો જ્યારે પુન:સંગ્રહી રહ્યા હોય

en: avoid file system cache when saving
gu: ફાઇલ સિસ્ટમ કેશને અવગણો જ્યારે સંગ્રહી રહ્યા હોય

en: background job
gu: પાશ્ર્વભાગ જૉબ

en: bad command
gu: ખરાબ આદેશ

en: bad domain
gu: ખરાબ ડોમેઇન

en: bad name
gu: ખરાબ નામ

en: bad pathname
gu: ખરાબ પાથનામ

en: balloon memory must contain model name
gu: બલુન મેમરીએ મોડલ નામ સમાવવો જ જોઇએ

en: bandwidth limit in MiB/s
gu: MiB/s માં બેન્ડવીથ મર્યાદા

en: bandwidth must be a number
gu: બેન્ડવીથ નંબર જ હોવી જોઇએ

en: bandwidth must be less than %llu
gu: બેન્ડવીથ %llu કરતા નાનુ હોવુ જ જોઇએ

en: base64-encoded secret value
gu: base64-એનકોડ થયેલ ખાનગી કિંમત

en: blkio cgroup isn't mounted
gu: blkio cgroup માઉન્ટ થયેલ નથી

en: blkio parameters are not supported by parallels driver
gu: blkio પરિમાણો સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા આધારભૂત નથી

en: block
gu: બ્લોક

en: block I/O throttling not supported with this QEMU binary
gu: બ્લોક I/O થ્રોટલીંગ આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: block copy is not supported with this QEMU binary
gu: બ્લોક નકલ એ આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: block copy still active
gu: બ્લોક નકલ હજુ સક્રિય છે

en: block copy still active: %s
gu: બ્લોક નકલ હજુ સક્રિય છે: %s

en: block device
gu: બ્લોક ઉપકરણ

en: block info device entry was not in expected format
gu: બ્લોક જાણકારી ઉપકરણ નોંધણી એ ઇચ્છિત બંધારણમાં ન હતી

en: block info reply was missing device list
gu: બ્લોક જાણકારી જવાબ એ ગુમ થયેલ ઉપકરણ યાદી હતી

en: block jobs not supported with this QEMU binary
gu: બ્લોક જૉબ આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: block peek request too large for remote protocol, %zi > %d
gu: દૂરસ્થ પ્રોટોકોલ માટે બ્લોક પીક ઘણુ વિશાળ છે, %zi > %d

en: block peeking not implemented
gu: બ્લોક પીકીંગનુ અમલીકરણ થયેલ નથી

en: block statistics not supported on this platform
gu: બ્લોક પરિસ્થિઓ આ પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી

en: block_io_throttle device entry was not in expected format
gu: block_io_throttle ઉપકરણ નોંધણી એ ઇચ્છિત બંધારણમાં ન હતી

en: block_io_throttle inserted entry was not in expected format
gu: block_io_throttle સ્થિતિ નોંધણી એ ઇચ્છિત બંધારણમાં ન હતી

en: blockstats device entry was not in expected format
gu: blockstats ઉપકરણ નોંધણી એ ઇચ્છિત બંધારણમાં ન હતી

en: blockstats parent entry was not in expected format
gu: blockstats મુખ્ય નોંધણી એ ઇચ્છિત બંધારણમાં ન હતી

en: blockstats reply was missing device list
gu: blockstats જવાબ એ ગુમ થયેલ ઉપકરણ યાદી હતી

en: blockstats stats entry was not in expected format
gu: blockstats સ્થિતિ નોંધણી એ ઇચ્છિત બંધારણમાં ન હતી

en: bond arp monitoring has no target
gu: બોન્ડ arp મોનિટરીંગ પાસે લક્ષ્ય નથી

en: bond has no interfaces
gu: બોન્ડ પાસે ઇન્ટરફેસો નથી

en: bond interface arpmon interval missing or invalid
gu: બોન્ડ ઇન્ટરફેસ arpmon અંતરાલ ગુમ થયેલ અથવા અયોગ્ય

en: bond interface arpmon target missing
gu: બોન્ડ ઇન્ટરફેસ arpmon target ગુમ થયેલ

en: bond interface miimon downdelay invalid
gu: બોન્ડ ઇન્ટરફેસ miimon downdelay અયોગ્ય

en: bond interface miimon freq missing or invalid
gu: બોન્ડ ઇન્ટરફેસ miimon freq ગુમ થયેલ અથવા અયોગ્ય

en: bond interface miimon updelay invalid
gu: બોન્ડ ઇન્ટરફેસ miimon updelay અયોગ્ય

en: bond interface misses the bond element
gu: બોન્ડ ઇન્ટરફેસ બોન્ડ ઘટક ને ગુમ કરે છે

en: bool
gu: બુલ

en: boot order %d used for more than one device
gu: એક ઉપકરણ કરતા વધારે માટે વાપરેલ બુટ ક્રમ %d

en: booted
gu: બુટ થયેલ

en: booting from assigned PCI devices is not supported with this version of qemu
gu: સોંપેલ PCI ઉપકરણોને બુટ કરવાનું આ qemu ની આ આવૃત્તિ સાથે આધારભૂત નથી

en: bridge %s doesn't exist
gu: બ્રિજ %s અસ્તિત્વમાં નથી

en: bridge '%s' has an invalid netmask or IP address
gu: બ્રિજ '%s' પાસે અમાન્ય નેટમાસ્ક અથવા IP સરનામું છે

en: bridge '%s' has an invalid prefix
gu: બ્રિજ '%s' પાસે અયોગ્ય ઉપસર્ગ છે

en: bridge an existing network device
gu: હાલનાં નેટવર્ક ઉપકરણને બ્રિજ કરો

en: bridge interface misses the bridge element
gu: બ્રિજ ઇન્ટરફેસ બ્રિજ ઘટકને ગુમ કરે છે

en: bridge interface stp should be on or off got %s
gu: બ્રિજ ઇન્ટરફેસ stp ને ચાલુ અથવા બંધ કરવુ જોઇએ %s

en: bridge name '%s' already in use.
gu: બ્રિજ નામ '%s' પહેલેથી જ વપરાશમાં છે.

en: bridge name not allowed in %s mode (network '%s')
gu: બ્રિજ નામને %s સ્થિતિમાં પરવાનગી મળેલ નથી (નેટવર્ક '%s')

en: buffer for ifindex path is too small
gu: ifindex પાથ માટે બફર એ ઘણુ નાનું છે

en: buffer for root interface name is too small
gu: રુટ ઇન્ટરફેસ નામ માટે બફર ઘણુ નાનું છે

en: buffer too small for IP address
gu: બફર IP સરનામાં માટે ઘણુ નાનું છે

en: buffer too small for IPv6 address
gu: IPv6 સરનામાં માટે બફર ઘણુ નાનુ છે

en: build a pool
gu: pool ને બિલ્ડ કરો

en: building
gu: બિલ્ડીંગ

en: bus must be 0 for ide controller
gu: બસ એ નિયંત્રક ide માટે 0 હોવુ જ જોઇએ

en: bypass cache unsupported by this system
gu: આ સિસ્ટમ દ્દારા bypass કેશ આધારભૂત નથી

en: cache mode of disk device
gu: ડિસ્ક ઉપકરણની કેશ સ્થિતિ

en: caller ignores cookie or cookielen
gu: કોલર cookie અથવા cookielen ને અવગણે છે

en: caller ignores cookieout or cookieoutlen
gu: કોલર એ cookieout અથવા cookieoutlen અવગણે છે

en: caller ignores uri_out
gu: કોલર uri_out ને અવગણે છે

en: can only passthrough directories
gu: લોગ ડિરેક્ટરી %s બનાવી શકાતુ નથી

en: can't change numa mode for running domain
gu: ચાલતા ડોમેઇન માટે numa સ્થિતિને બદલી શકાતુ નથી

en: can't get vmdef
gu: vmdef મેળવી શકાતુ નથી

en: can't open session to the domain with id %d
gu: id %d સાથે ડોમેઇનનું સત્ર ખોલી શક્યા નહિં

en: can't retrieve config entry for domain to overwrite
gu: ફરીથી લખવા માટે ડોમેઇન માટે રૂપરેખાંકન પ્રવેશ મેળવી શકાતુ નથી

en: can't retrieve config file for domain
gu: ડોમેઇન માટે રૂપરેખાંકન ફાઇલ મેળવી શકાતુ નથી

en: can't retrieve config filename for domain to overwrite
gu: ફરીથી લખવા માટે ડોમેઇન માટે રૂપરેખાંકન ફાઇલનામ મેળવી શકાતુ નથી

en: can't shrink capacity below existing allocation
gu: હાલની ફાળવણી નીચે ક્ષમતાને સંકોચી શકાતી નથી

en: can't update '%s' section of network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s' નાં '%s' વિભાગને સુધારી શકાતુ નથી

en: can't update unrecognized section of network
gu: નેટવર્કનામ બિનઓળખાયેલ ભાગનો સુધારો કરી શકાતો નથી

en: canceled by client
gu: ક્લાયન્ટ દ્દારા રદ કરાયેલ હતુ

en: cannot access file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને વાપરી શકાતુ નથી

en: cannot acquire job mutex
gu: જોબ mutex ને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot acquire state change lock
gu: સ્થિતિ બદલવાનું તાળાને પ્રાત્પ કરી શકતા નથી

en: cannot add netlink membership
gu: નેટલીંક સભ્યને ઉમેરી શકાતુ નથી

en: cannot adjust maximum on running domain
gu: ચાલતા ડોમેઇન પર મહત્તમને ગોઠવી શકાતુ નથી

en: cannot allocate memory for LXC SELinux contexts '%s'
gu: LXC SELinux સંદર્ભ '%s' માટે મેમેરી ફાળવી શકાતી નથી

en: cannot allocate nlhandle for netlink
gu: નેટલીંક માટે nlhandle ને ફાળવી શકાતુ નથી

en: cannot allocate nlhandle for virNetlinkEvent server
gu: virNetlinkEvent સર્વર માટે nlhandle ફાળવી શકાતુ નથી

en: cannot apply process capabilities %d
gu: પ્રક્રિયા ક્ષમતાઓ %d લાગુ કરી શકાતી નથી

en: cannot attach device on inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઈન પર ઉપકરણ જોડાઇ શકાતુ નથી

en: cannot become session leader
gu: સત્ર લીડર બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot bind socket
gu: સોકેટને બાંધી શકાતુ નથી

en: cannot block signals
gu: સંકેતોને બ્લોક કરી શકાતા નથી

en: cannot change config of '%s' network type
gu: '%s' નેટવર્ક પ્રકારની રૂપરેખાને બદલી શકાતી નથી

en: cannot change keymap setting on spice graphics
gu: spice ગ્રાફિક પર કિમેપ સુયોજનને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot change keymap setting on vnc graphics
gu: vnc ગ્રાફિક્સ પર કિમેપ સુયોજન બદલી શકાતા નથી

en: cannot change listen address setting on vnc graphics
gu: vnc graphics

en: cannot change listen network setting on vnc graphics
gu: vnc ગ્રાફિક્સ પર નેટવર્ક સુયોજનને સાંભળી શકાતુ નથી

en: cannot change permission of '%s'
gu: '%s' ની પરવાનગીને બદલી શકાતી નથી

en: cannot change persistent config of a transient domain
gu: અસ્થિય ડોમેઇનની સ્થાયી રૂપરેખા બદલી શકાતી નથી

en: cannot change port settings on spice graphics
gu: સ્પાઇસ ગ્રાફિક્ પર પોર્ટ સુયોજનોને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot change port settings on vnc graphics
gu: vnc ગ્રાફિક પર પોર્ટ સુયોજનોને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot change private flag on existing secret
gu: હાલની ગુપ્તતા પર અંગત ફ્લેગને બદલી શકાતો નથી

en: cannot change to '%d' group
gu: '%d' જૂથને બદલી શકાતો નથી

en: cannot change to root directory
gu: રુટ ડિરેક્ટરી ને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot change to root directory: %s
gu: રુટ ડિરેક્ટરી ને બદલી શકાતુ નથી: %s

en: cannot change to uid to '%d'
gu: '%d' વપરાશકર્તાને બદલી શકાતો નથી

en: cannot change vcpu count of this domain
gu: આ ડોમેઇનનાં vcpu ગણતરીને બદલી શકાતી નથી

en: cannot check guest CPU data for %s architecture
gu: %s આર્કીટેક્ચર માટે મહેમાન CPU માહિતીને ચકાસી શકાતી નથી

en: cannot check link %s points to config %s
gu: %s ને રૂપરેખાંકિત કરવા માટે %s બિંદુઓ કડીને ચકાસી શકાતી નથી

en: cannot chown %s to (%u, %u)
gu: '%s' નું (%u, %u) માટે chown કરી શકાતુ નથી

en: cannot chown '%s' to (%u, %u)
gu: '%s' નું (%u, %u) માટે chown કરી શકાતુ નથી

en: cannot chown '%s' to group %u
gu: '%s' નું જૂથ %u માટે chown કરી શકાતુ નથી

en: cannot clean IFF_VNET_HDR flag on macvtap tap
gu: macvtap ટૅપ પર IFF_VNET_HDR ફ્લેગને સાફ કરી શકાતુ નથી

en: cannot clear device header of '%s'
gu: ઉપકરણ હેડર '%s' ને સાફ કરી શકાતો નથી

en: cannot clear process capabilities %d
gu: પ્રક્રિયા ક્ષમતા %d સાફ કરી શકાતી નથી

en: cannot close device '%s'
gu: ઉપકરણ '%s' બંધ કરી શકાતુ નથી

en: cannot close file
gu: ફાઇલને બંધ કરી શકાતુ નથી

en: cannot close file %s
gu: ફાઇલ %s બંધ કરી શકાતુ નથી

en: cannot close file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' બંધ કરી શકાતુ નથી

en: cannot close file: %s
gu: ફાઇલને બંધ કરી શકાતુ નથી: %s

en: cannot close stream on domain %s
gu: ડોમેઇન %s પર સ્ટ્રીમને બંધ કરી શકાતુ નથી

en: cannot close volume %s
gu: વોલ્યુમ %s ને બંધ કરી શકાતુ નથી

en: cannot compare CPUs of %s architecture
gu: %s આર્કિટેક્ચરનાં CPUs ને સરખાવી શકાતુ નથી

en: cannot compute baseline CPU of %s architecture
gu: %s આર્કીટેક્ચર ની બેઝલાઇન CPU ની ગણતરી કરી શકાતી નથી

en: cannot compute guest CPU data for %s architecture
gu: %s આર્કીટેક્ચર માટે મહેમાન CPU માહિતીની ગણતરી કરી શકાતી નથી

en: cannot connect to netlink socket with protocol %d
gu: પ્રોટોકોલ %d સાથે નેટલીંગ સોકેટ સાથે જોડાઇ શકાતુ નથી

en: cannot convert disk '%s' to bus/device index
gu: બસ/ઉપકરણ અનુક્રમણિકામાં ડિસ્ક '%s' ને રૂપાંતર કરી શકાતુ નથી

en: cannot copy from volume to a directory volume
gu: ડિરેક્ટરી વોલ્યુમમાં વોલ્યુમમાંથી નકલ કરી શકાતી નથી

en: cannot copy from volume with qcow-create
gu: qcow-create સાથએ વોલ્યુમ માંથી નકલ કરી શકાતી નથી

en: cannot count boot devices
gu: બુટ ઉપકરણોની ગણતરી કરી શકાતી નથી

en: cannot create %s
gu: %s ને બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot create '%s'
gu: '%s' ને બનાવી શકાતો નથી

en: cannot create autostart directory %s
gu: આપોઆપ શરૂ થતી ડિરેક્ટરી %s બનાવી શકાતી નથી

en: cannot create autostart directory '%s'
gu: આપોઆપ શરૂ થતી ડિરેક્ટરી '%s' બનાવી શકાતી નથી

en: cannot create capabilities for libxenlight
gu: libxenlight માટે ક્ષમતાને બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot create config directory %s
gu: રૂપરેખાંકન ડિરેક્ટરી %s ને બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot create config directory '%s'
gu: રૂપરેખાંકન ડિરેક્ટરી '%s' ને બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot create directory %s
gu: ડિરેક્ટરી %s ને બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot create file %s
gu: ફાઇલ %s ને બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot create file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot create log directory %s
gu: લોગ ડિરેક્ટરી %s બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot create path '%s'
gu: પાથ '%s' બનાવી શકાતો નથી

en: cannot create pipe
gu: પાઇપ બનાવી શકાતા નથી

en: cannot create pipe for tunnelled migration
gu: ટનલ થયેલ સ્થળાંતર માટે પાઇપને બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot create rule since %s tool is missing.
gu: નિયમને બનાવી શકાતુ નથી જ્યાં સુધી %s સાધન ગુમ થયેલ છે.

en: cannot create snapshot directory '%s'
gu: સ્નેપશોટ ડિરેક્ટરી '%s' ને બનાવી શકાતુ નથી

en: cannot create virtual FAT disks in read-write mode
gu: વાંચવાની-લખવાની પરિસ્થિતિમાં વર્ચ્યુઅલ FAT ડિસ્કો બનાવી શકાતી નથી

en: cannot decode CPU data for %s architecture
gu: %s આર્કીટેક્ચર માટે CPU માહિતીને ડિકોડ કરી શકાતી નથી

en: cannot delete domain snapshot for running domain
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઇન માટે ડોમેઇન સ્નેપશોટ કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot delete inactive domain with %d snapshots
gu: %d સ્નેપશોટ સાથે અસક્રિય ડોમેઇનને કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot delete snapshots of running domain
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઇનનાં સ્નેપશોટ કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot detach device on inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઈન પર ઉપકરણને અલગ કરી શકાતુ નથી

en: cannot determine actual number of cells
gu: સેલની ચોક્કસ સંખ્યાને નક્કી કરી શકાતી નથી

en: cannot determine default video type
gu: મૂળભૂત વિડીયો પ્રકારને નક્કી કરી શકાતુ નથી

en: cannot determine filesystem for '%s'
gu: '%s' માટે ફાઇલસિસ્ટમને નક્કી કરી શકાતુ નથી

en: cannot determine macvtap's tap device interface index
gu: macvtap નાં ટૅપ ઉપકરણ ઇન્ટરફેસ અનુક્રમણિકાને નક્કી કરી શકાતુ નથી

en: cannot disable %s
gu: %s ને નિષ્ક્રિય કરી શકાતુ નથી

en: cannot do live update a device on inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઈન પર ઉપકરણનો જીવંત સુધારો કરી શકાતો નથી

en: cannot do managed save for transient domain
gu: અસ્થાયી ડોમેઇન માટે સંચાલિત થયેલ સંગ્રહ કરી શકાતો નથી

en: cannot download from volume %s
gu: વોલ્યુમ %s માંથી ડાઉનલોડ કરી શકાતુ નથી

en: cannot encode CPU data for %s architecture
gu: %s આર્કીટેક્ચર માટે CPU માહિતીને એનકોડ કરી શકાતી નથી

en: cannot enforce change protection
gu: સુરક્ષાને બદલવા માટે દબાણ કરી શકાતુ નથી

en: cannot execute binary %s
gu: બાઇનરી %s ને ચલાવી શકાતુ નથી

en: cannot extend file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને વિસ્તારી શકાતુ નથી

en: cannot extract PCI device bus '%s'
gu: PCI ઉપકરણ બસ '%s' બહાર કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract PCI device function '%s'
gu: PCI ઉપકરણ વિધેય '%s' બહાર કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract PCI device slot '%s'
gu: PCI ઉપકરણ સ્લોટ '%s' બહાર કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract USB device address '%s'
gu: USB ઉપકરણ સરનામાં '%s' ને બહાર કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract USB device bus '%s'
gu: USB ઉપકરણ બસ '%s' બહાર કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract USB device product '%s'
gu: USB ઉપકરણ પ્રોડક્ટ '%s' બહાર કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract USB device vendor '%s'
gu: USB ઉપકરણ વેન્ડર '%s' બહાર કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract blkiotune nodes
gu: blkiotune નોડને બહાર કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract console devices
gu: કન્સોલ ઉપકરણોને બહાર કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract device leases
gu: ઉપકરણ લીઝને કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract emulatorpin nodes
gu: emulatorpin નોડને કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot extract numatune nodes
gu: numatune નોડને બહાર કાઢી શકાતુ નથી

en: cannot fill file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને ભરી શકાતી નથી

en: cannot filter mac addresses on bridge '%s'
gu: બ્રિજ '%s' પર mac સરનામાંઓને ગાળી શકતા નથી

en: cannot find CPU map for %s architecture
gu: %s આર્કીટેક્ચર માટે CPU નક્ષાને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find NIC definition for vlan %d
gu: vlan %d માટે NIC વ્યાખ્યાને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find PCI address for %s NIC
gu: %s NIC માટે PCI સરનામાંને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find PCI address for VirtIO disk %s
gu: VirtIO ડિસ્ક %s માટે PCI સરનામાંને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find PCI address for balloon %s
gu: બલુન %s માટે PCI સરનામું શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find PCI address for controller %s
gu: નિયંત્રક %s માટે PCI સરનામાંને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find PCI address for sound adapter %s
gu: સાઉન્ડ ઍડપ્ટર %s માટે PCI સરનામાંને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find PCI address for video adapter %s
gu: વિડિયો ઍડપ્ટર %s માટે PCI સરનામાંને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find PCI address for watchdog %s
gu: watchdog %s માટે PCI સરનામાંને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find any PCI stub module
gu: કોઇપણ PCI સ્ટબ મોડ્યુલને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find cgroup for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે cgroup ને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find character device %s
gu: અક્ષર ઉપકરણ %s શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find console device '%s'
gu: કન્સોલ ઉપકરણ '%s' ને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find default console device
gu: મૂળભૂત કન્સોલ ઉપકરણને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot find existing graphics device to modify
gu: બદલવા માટે હાલનાં ગ્રાફિક ઉપકરણને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find existing network device to modify
gu: બદલવા માટે હાલનો નેટવર્ક ઉપકરણ શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find info for device '%s'
gu: ઉપકરણ '%s' માટે જાણકારી શોધી શકાતી નથી

en: cannot find init path '%s' relative to container root
gu: પાત્ર રુટમાં સંબંધિત init પાથ '%s' ને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find newly created volume '%s'
gu: નવા બનાવેલ વોલ્યુમ '%s' ને શોધી શકાતો નથી

en: cannot find pid in vmware log file
gu: vmware લૉગ ફાઇલમાં pid ને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find port number in character device %s
gu: અક્ષર ઉપકરણ %s માં પોર્ટ નંબરને શોધી શકાતો નથી

en: cannot find secrets without a connection
gu: જોડાણ વગર ગુપ્તતાઓને શોધી શકાતા નથી

en: cannot find session
gu: સત્રને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find statistics for device '%s'
gu: ઉપકરણ '%s' માટે પરિસ્થિતિઓને શોધી શકાતુ નથી

en: cannot find throttling info for device '%s'
gu: ઉપકરણ '%s' માટે થ્રોટલીંગ જાણકારીને શોધી શકાતી નથી

en: cannot flush header of device'%s'
gu: ઉપકરણ '%s' નાં હેડરને ફ્લશ કરી શકાતુ નથી

en: cannot fork child process
gu: બાળ પ્રક્રિયાને વિભાજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot format ip addr for %s
gu: %s માટે ip સરનામાંનુ બંધારણ કરી શકાતુ નથી

en: cannot free CPU data for %s architecture
gu: %s આર્કીટેક્ચર માટે CPU માહિતીને મુક્ત કરી શકાતી નથી

en: cannot generate a random uuid for instanceid
gu: instanceid માટે અવ્યવસ્થિત uuid ઉત્પન્ન કરી શકાતુ નથી

en: cannot generate a random uuid for interfaceid
gu: interfaceid માટે અવ્યવસ્થિત uuid ને ઉત્પન્ન કરી શકાતુ નથી

en: cannot generate dac user and group id for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે dac વપરાશકર્તા અને જૂથ id ને ઉત્પન્ન કરી શકાતુ નથી

en: cannot generate external snapshot name for disk '%s' without source
gu: સ્ત્રોત વગર ડિસ્ક '%s' માટે બહારનાં સ્નેપશોટ નામને ઉત્પન્ન કરી શકાતુ નથી

en: cannot generate selinux context for %s
gu: %s માટે selinux સંદર્ભ ને ઉત્પન્ન કરી શકાતુ નથી

en: cannot get CPU affinity of process %d
gu: પ્રક્રિયા %d પર CPU સંબંધ મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get RSS for domain
gu: ડોમેઇન માટે RSS ને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get VCPUs info
gu: VCPUs જાણકારી ને મેળવી શકાતી નથી

en: cannot get current time
gu: વર્તમાન સમય મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get domain details
gu: ડોમેઈન વિગતોને મેળવી શકાતી નથી

en: cannot get feature flags on macvtap tap
gu: macvtap ટૅપ પર લક્ષણ ફ્લેગને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get file context of '%s'
gu: %s નાં સંદર્ભ ફાઇલને મેળવી શકાતી નથી

en: cannot get host CPU capabilities
gu: યજમાન CPU ક્ષમતાઓને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get host capabilities
gu: યજમાન ક્ષમતાને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get interface flags on macvtap tap
gu: macvtap ટૅપ પર ઇન્ટરફેસ ફ્લેગોને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get netlink socket fd
gu: નેટલીંક સોકેટ fd ને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get node CPU data for %s architecture
gu: %s આર્કીટેક્ચર માટે નોડ CPU માહિતીને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get peer socket identity
gu: પિઅર સોકેટ ઓળખાણ મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get security props %d (%s)
gu: સુરક્ષા આધાર %d (%s) સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot get the host uuid
gu: યજમાન uuid ને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get time of day
gu: દિવસનો સમય મેળવી શકાતો નથી

en: cannot get vCPU placement & pCPU time
gu: vCPU સ્થાન અને pCPU સમયને મેળવી શકાતુ નથી

en: cannot get version information from libxenlight
gu: libxenlight માંથી આવૃત્તિ જાણકારીને મેળવી શકાતી નથી

en: cannot getpwuid_r(%d)
gu: getpwuid_r(%d) કરી શકાતુ નથી

en: cannot halt after snapshot of transient domain
gu: અસ્થાયી ડોમેઇન માટે સ્નેપશોટ પછી ઊભા રહી શકાતુ નથી

en: cannot halt after transient domain snapshot
gu: અસ્થાયી ડોમેઇન સ્નેપશોટ પછી રાહ જોઇ શકાતી નથી

en: cannot hot unplug multifunction PCI device :%s
gu: macvtap ટૅપ ઉપકરણ %s ને ખોલી શકાતુ નથી

en: cannot hot unplug multifunction PCI device: %.4x:%.2x:%.2x.%.1x
gu: host pci ઉપકરણ %.4x:%.2x:%.2x.%.1x મળ્યુ નથી

en: cannot hot unplug multifunction PCI device: %s
gu: macvtap ટૅપ ઉપકરણ %s ને ખોલી શકાતુ નથી

en: cannot hotplug vcpus for an inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઇન પર vcpus hotplug કરી શકાતુ નથી

en: cannot initgroups("%s", %d)
gu: initgroups("%s", %d) કરી શકાતુ નથી

en: cannot initialize cert object: %s
gu: પ્રમાણપત્ર ઑબ્જેક્ટને પ્રારંભ કરી શકાતુ નથી: %s

en: cannot initialize condition variable
gu: શરત ચલની શરૂઆત કરી શકાતી નથી

en: cannot initialize inotify
gu: inotify ને શરૂ કરી શકાતુ નથી

en: cannot initialize monitor condition
gu: મોનિટર શરત ને પ્રારંભ કરી શકાતુ નથી

en: cannot initialize monitor mutex
gu: મોનિટર mutex ને પ્રારંભ કરી શકાતુ નથી

en: cannot initialize mutex
gu: mutex ની શરૂઆત કરી શકાતી નથી

en: cannot list SASL mechanisms %d (%s)
gu: SASL કાર્યપદ્દતિ %d (%s) ની યાદી કરી શકાતી નથી

en: cannot list vcpu pinning for an inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઇન પર vcpus પીનીંગની યાદી કરી શકાતી નથી

en: cannot list vcpus for an inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઇન પર vcpus યાદી કરી શકાતુ નથી

en: cannot load AppArmor profile '%s'
gu: AppArmor રૂપરેખા '%s' ને લાવી શકાતુ નથી

en: cannot load cert data from %s: %s
gu: %s માંથી પ્રમાણપત્ર માહિતીને લાવી શકાતુ નથી: %s

en: cannot migrate domain with %d snapshots
gu: %d સ્નેપશોટ સાથે ડોમેઇનનું સ્થળાંતર કરી શકાતુ નથી

en: cannot mix caller fds with blocking execution
gu: બ્લોકીંગ એક્સિક્યૂશન સાથે કોલર fds ને મિશ્રિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot mix string I/O with daemon
gu: ડિમન સાથે શબ્દમાળા I/O ને મિશ્રિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot modify device on transient domain
gu: અસ્થાયી ડોમેઇન પર ઉપકરણને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot modify network device alias
gu: નેટવર્ક ઉપકરણ ઉપસર્ગને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot modify network device guest PCI address
gu: નેટવર્ક ઉપકરણ મહેમાન PCI સરનામાંને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot modify network device script attribute
gu: નેટવર્ક ઉપકરણ સ્ક્રિપ્ટ ગુણધર્મને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot modify network device tap name
gu: નેટવર્ક ઉપકરણ ટૅપ નામને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot modify the persistent configuration of a domain
gu: ડોમેઇનનાં નિરંતર ચાલતા રૂપરેખાંકનને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot modify virtio network device driver attributes
gu: virtio નેટવર્ક ઉપકરણ ડ્રાઇવર ગુણધર્મોને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot open %s
gu: %s ખોલી શકાતી નથી

en: cannot open '%s'
gu: '%s' ને ખોલી શકાતો નથી

en: cannot open SELinux lxc contexts file '%s'
gu: SELinux lxc સંદર્ભ ફાઇલ '%s' ને ખોલી શકાતી નથી

en: cannot open device '%s'
gu: ઉપકરણ '%s' ને ખોલી શકાતી નથી

en: cannot open directory: %s
gu: ડિરેક્ટરી ખોલી શકાતી નથી: %s

en: cannot open file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ખોલી શકાતી નથી

en: cannot open file using fd
gu: fd ની મદદથી ફાઇલને ખોલી શકાતી નથી

en: cannot open macvtap file %s to determine interface index
gu: ઇન્ટરફેસ અનુક્રમણિકા ને નક્કી કરવા માટે macvtap ફાઇલ %s ને ખોલી શકાતી નથી

en: cannot open macvtap tap device %s
gu: macvtap ટૅપ ઉપકરણ %s ને ખોલી શકાતુ નથી

en: cannot open path '%s'
gu: પાથ '%s' ખોલી શકાતો નથી

en: cannot open socket
gu: સોકેટ ખોલી શકાતી નથી

en: cannot open volume '%s'
gu: વોલ્યુમ '%s' ને ખોલી શકાતુ નથી

en: cannot opendir %s
gu: ડિરેક્ટરી %s ને ખોલી શકાતી નથી

en: cannot parse %s version number in '%.*s'
gu:  %s આવૃત્તિ નંબર નું  '%.*s'માં પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse CPU map file: %s
gu: CPU મેપ ફાઇલનું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી: %s

en: cannot parse CPU map for %s architecture
gu: %s આર્કિટેક્ચર માટે CPU મેપ નું પદચ્છેજન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse CPU topology '%s'
gu: CPU ગણતરી '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse NIC definition '%s'
gu: NIC વ્યાખ્યા '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse NIC vlan in '%s'
gu: '%s' માં NIC vlan નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse PCI bus '%s'
gu: PCI બસ '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse PCI domain '%s'
gu: ડોમેઈન '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse PCI func '%s'
gu: PCI વિધેય '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse PCI slot '%s'
gu: PCI સ્લોટ '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse UUID '%s'
gu: UUID '%s' પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse VNC port '%s'
gu: VNC પોર્ટ '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse bus %s
gu: બસ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse cylinders value'%s'
gu: સિલિન્ડર કિંમત '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse device %s
gu: ઉપકરણ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse device end location
gu: ઉપકરણ અને સ્થાન પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse device start location
gu: ઉપકરણ શરૂ થતુ સ્થાન પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse disk migration data remaining statistic %s
gu: સ્થળાંતર માહિતી બાકી રહેલ પરિસ્થિતિ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse disk migration data total statistic %s
gu: સ્થળાંતર માહિતી કુલ પરિસ્થિતિ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse disk migration data transferred statistic %s
gu: સ્થળાંતર માહિતી પરિવહન થયેલ પરિસ્થિતિ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse drive bus '%s'
gu: ડ્રાઇવ બસ '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse drive index '%s'
gu: ડ્રાઇવ અનુક્રમણિકા '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse drive unit '%s'
gu: ડ્રાઇવ એકમ '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse heads value'%s'
gu: હેડ કિંમત '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse instanceid parameter as a uuid
gu: uuid તરીકે instanceid પરિમાણનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse interfaceid parameter as a uuid
gu: uuid તરીકે interfaceid પરિમાણનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse io mode '%s'
gu: io સ્થિતિ '%s' નુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse json %s: %s
gu: json %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી: %s

en: cannot parse memory level '%s'
gu: મેમરી સ્તર '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse migration data remaining statistic %s
gu: સ્થળાંતર માહિતી બાકી રહેલ પરિસ્થિતિ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse migration data total statistic %s
gu: સ્થળાંતર માહિતી કુલ પરિસ્થિતિ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse migration data transferred statistic %s
gu: સ્થળાંતર માહિતી પરિવહન થયેલ પરિસ્થિતિ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse nbd filename '%s'
gu: nbd ફાઇલનામ '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse partition number from target '%s'
gu: લક્ષ્ય '%s' માંથી પાર્ટીશન નંબરનું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse pid in vmware log file
gu: vmware લૉગ ફાઇલમાં pid નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse product %s
gu: પ્રોડક્ટ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse rdp port %s
gu: rdp પોર્ટ %s ને પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse reboot-timeout value
gu: રિબુટ-ટાઇમઆઉટ કિંમતનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse sectors value'%s'
gu: સેક્ટર કિંમત '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse sheepdog filename '%s'
gu: sheepdog ફાઇલનામ '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse sndbuf size in '%s'
gu: '%s' માં sndbuf માપનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse spice port %s
gu: સ્પાઇસ પોર્ટ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse spice tlsPort %s
gu: સ્પાઇસ tlsPort %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse translation value'%s'
gu: અનુવાદ કિંમત '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse usage '%s' for RAM filesystem
gu: RAM ફાઇલસિસ્ટમ માટે વપરાશ '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse value for %s
gu: %s માટે કિંમતનું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse value of managerid parameter
gu: managerid પરિમાણની કિંમતનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse value of typeid parameter
gu: typeid પરિમાણની કિંમતનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse value of typeidversion parameter
gu: typeidversion પરિમાણની કિંમતનુ પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse vbd filename, missing driver name
gu: vbd ફાઈલનામ પદચ્છેદન કરી શકતા નથી, ગુમ થયેલ ડ્રાઈવર નામ

en: cannot parse vbd filename, missing driver type
gu: vbd ફાઈલનામ પદચ્છેદન કરી શકતા નથી, ગુમ થયેલ ડ્રાઈવર પ્રકાર

en: cannot parse vendor id %s
gu: વિક્રેતા id %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse version %s
gu: આવૃત્તિ %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse video heads '%s'
gu: વિડિયો heads '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse video ram '%s'
gu: વિડિયો ram '%s' નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse vlan in '%s'
gu: '%s' માં vlan નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot parse vnc port %s
gu: vnc પોર્ટ %s ને પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: cannot pass pipe for tunnelled migration
gu: ટનલ થયેલ સ્થળાંતર માટે પાઇપને પસાર કરી શકાતુ નથી

en: cannot perform tunnelled migration without using peer2peer flag
gu: peer2peer ફ્લેગને વાપર્યા વગર ટનલ થયેલ સ્થળાંતર કરી શકાતુ નથી

en: cannot pin vcpus on an inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઇન પર vcpus પીન કરી શકાતુ નથી

en: cannot probe backing volume format: %s
gu: બેકીંગ વોલ્યુમ બંધારણને પ્રોબ કરી શકાતુ નથી: %s

en: cannot probe backing volume info: %s
gu: બેકીંગ વોલ્યુમ જાણકારીને પ્રોબ કરી શકાતુ નથી: %s

en: cannot query SASL ssf on connection %d (%s)
gu: જોડાણ %d (%s) પર SASL ssf તપાસ કરી શકાતી નથી

en: cannot query SASL username on connection %d (%s)
gu: જોડાણ %d (%s) પર SASL વપરાશકર્તાની તપાસ કરી શકાતી નથી

en: cannot read %s
gu: %s ને વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read %s statistic
gu: %s પરિસ્થિતિને વાંચી શકાતી નથી

en: cannot read %s value
gu: %s કિંમતને વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read '%s'
gu: '%s' ને વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read 'file' value from selinux lxc contexts file '%s'
gu: selinux lxc સંદર્ભ ફાઇલ '%s' માંથી 'ફાઇલ' કિંમતને વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read 'process' value from selinux lxc contexts file '%s'
gu: selinux lxc સંદર્ભ ફાઇલ '%s' માંથી 'પ્રક્રિયા' ને વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read SELinux virtual domain context file '%s'
gu: SELinux વર્ચ્યુઅલ ડોમેઇન સંદર્ભ ફાઇલ '%s ને વાંચી શકાતી નથી

en: cannot read SELinux virtual image context file %s
gu: SELinux વર્ચ્યુઅલ ઇમેજ સંદર્ભ ફાઇલ %s ને વાંચી શકાતી નથી

en: cannot read beginning of file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને શરૂઆતમાં શોધી શકાતી નથી

en: cannot read cputime for domain
gu: ડોમેઇન માટે cputime ને વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read cputime for domain %d
gu: ડોમેઇન %d માટે cputime વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read dir '%s'
gu: dir %s ને વાંચી શકાતી નથી

en: cannot read directory %s
gu: ડિરેક્ટરી %s વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read domain image
gu: ડોમેઇન ઇમેજ વાંચી શકાતી નથી

en: cannot read domain image '%s'
gu: ડોમેઇન ઇમેજ '%s' ને વાંચી શકાતી નથી

en: cannot read fd
gu: fd વાંચી શકાતી નથી

en: cannot read file %s
gu: %s ને વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read from %s
gu: %s માંથી વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read from stream
gu: સ્ટ્રીમમાંથી વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read header '%s'
gu: '%s' હેડરને વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot read mount list '%s'
gu: માઉન્ટ યાદી '%s' ને વાંચી શકાતી નથી

en: cannot read reply %s
gu: જવાબ %s ને વાંચી શકાતુ નથી

en: cannot receive data from volume %s
gu: વોલ્યુમ %s માંથી માહિતીને મેળવી શકાતી નથી

en: cannot register file watch on stream
gu: સ્ટ્રીમ પર રજીસ્ટર ફાઇલનું ધ્યાન રાખી શકાતુ નથી

en: cannot remove config %s
gu: રૂપરેખાંકન %s ને દૂર કરી શકાતુ નથી

en: cannot remove config file '%s'
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલ '%s' ને દૂર કરી શકાતુ નથી

en: cannot remove config for %s
gu: %s માટે રૂપરેખાંકનને દૂર કરી શકાતુ નથી

en: cannot remove corrupt file: %s
gu: ભંગાણ ફાઇલને દૂર કરી શકાતુ નથી: %s

en: cannot remove directory '%s'
gu: ડિરેક્ટરી '%s' ને દૂર કરી શકાતુ નથી

en: cannot remove managed save file %s
gu: સંચાલિત થયેલ સંગ્રહ ફાઇલ %s ને દૂર કરી શકાતુ નથી

en: cannot rename file '%s' as '%s'
gu: '%s' તરીકે ફાઇલ '%s' નું નામ બદલી શકાતુ નથી

en: cannot replace NETIF config
gu: NETIF રૂપરેખાંકનને બદલી શકાતુ નથી

en: cannot resize the maximum memory on an active domain
gu: સક્રિય ડોમેઇન પર મહત્તમ મેમરીનું માપ બદલી શકાતુ નથી

en: cannot resolve driver link %s
gu: ડ્રાઇવર કડી %s ને સુધારી શકાતી નથી

en: cannot resolve symlink %s
gu: symlink %s સુધારી શકાતુ નથી

en: cannot restore domain '%s' uuid %s from a file which belongs to domain '%s' uuid %s
gu: ફાઇલમાંથી ડોમેઇન '%s' uuid %s પુન:સંગ્રહ કરી શકાતુ નથી કે જે ડોમેઇન '%s' uuid %s સાથે સંકળાયેલ છે

en: cannot restore domain snapshot for running domain
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઇન માટે ડોમેઇન સ્નેપશોટને પુન:સંગ્રહી શકાતુ નથી

en: cannot revert snapshot of running domain
gu: ચાલતા ડોમેઇનનાં સ્નેપશોટને પાછુ લાવી શકાતુ નથી

en: cannot save file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' નો સંગ્રહ કરી શકાતો નથી

en: cannot save live config of inactive network '%s'
gu: નિષ્ક્રિય નેટવર્ક '%s' ની જીવંત રૂપરેખાને સંગ્રહી શકાતુ નથી

en: cannot seek in '%s'
gu: '%s' માં શોધી શકાતુ નથી

en: cannot seek to beginning of file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને શરૂઆતમાં શોધી શકાતી નથી

en: cannot seek to end of file '%s'
gu: '%s' ફાઇલની અંતમાં શોધી શકાતુ નથી

en: cannot seek to start of '%s'
gu: '%s' ફાઇલની અંતમાં શોધી શકાતુ નથી

en: cannot send command %s
gu: આદેશ %s ને મોકલી શકાતો નથી

en: cannot send data to volume %s
gu: વોલ્યુમ %s માં માહિતીને મોકલી શકાતી નથી

en: cannot send to netlink socket
gu: નેટલીંક સોકેટને મોકલી શકાતુ નથી

en: cannot send too long command %s (%d bytes)
gu: ઘણો લાંબો આદેશ%s (%d બાઇટો) મોકલી શકાતો નથી

en: cannot set CPU affinity on process %d
gu: પ્રક્રિયા %d પર CPU સંબંધ સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set IFF_VNET_HDR flag on macvtap tap
gu: macvtap ટૅપ પર macvtap ફ્લેગને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set autostart for transient domain
gu: અસ્થાયી ડોમેઇન માટે આપમેળે શરૂ કરવાનું સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set autostart for transient network
gu: અસ્થાયી નેટવર્ક માટે આપમેળે શરૂ કરવાનું સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set bandwidth limits on %s
gu: %s પર બેન્ડવીથ મર્યાદાને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set external SSF %d (%s)
gu: બહારનાં SSF %d (%s) સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set file mode '%s'
gu: ફાઇલ સ્થિતિ '%s' ને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set file owner '%s'
gu: ફાઇલ માલિક '%s' સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set max memory lower than current memory
gu: હાલની મેમરી કરતા નીચી મહત્તમ મેમરીને સુયોજિત કરી શકાતી નથી

en: cannot set max opened files to %d
gu: %d માં મહત્તમ ખોલેલ ફાઇલોને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set memory higher than max memory
gu: મહત્તમ મેમરી કરતી ઊંચી મેમરીને સુયોજિત કરી શકાતી નથી

en: cannot set memory of an active domain
gu: સક્રિય ડોમેઈનની મેમરી સુયોજિત કરી શકાતીનથી

en: cannot set memory on an inactive domain
gu: નિષ્ક્રિય ડોમેઇન પર મેમરીને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set mode of '%s' to %04o
gu: '%s' ની સ્થિતિને %04o માટે સુયોજિત કરી શકાતી નથી

en: cannot set netlink socket nonblocking
gu: નેટલીંક સોકેટ nonblocking ને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set security props %d (%s)
gu: સુરક્ષા આધાર %d (%s) સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set to start of '%s'
gu: '%s' ની શરૂઆત કરવાનું સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot set vcpus on an inactive domain
gu: નિષ્ક્રિય ડોમેઇન પર vcpus ને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot stat '%s'
gu: '%s' સ્થિતિ ને કરી શકાતી નથી

en: cannot stat file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' સ્થિતિ કરી શકાતી નથી

en: cannot stat: %s
gu: સુયોજિત કરી શકાતુ નથી: %s

en: cannot statvfs path '%s'
gu: statvfs પાથ '%s' કરી શકાતો નથી

en: cannot sync data to file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' માટે માહિતીનો સુમેળ કરી શકાતો નથી

en: cannot sync data to volume with path '%s'
gu: પાથ '%s' સાથે વોલ્યુમની માહિતીનો સુમેળ કરી શકાતો નથી

en: cannot sync file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' નો સુમેળ કરી શકાતો નથી

en: cannot unblock signals
gu: સંકેતોને અનબ્લોક કરી શકાતુ નથી

en: cannot undefine transient domain
gu: અસ્થાયી ડોમેઇનને અવ્યાખ્યાયિત કરી શકાતુ નથી

en: cannot unlink file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' કડી ન હોય તેવુ કરી શકાતુ નથી

en: cannot update AppArmor profile '%s'
gu: AppArmor રૂપરેખા '%s' ને સુધારી શકાતી નથી

en: cannot update guest CPU data for %s architecture
gu: %s આર્કીટેક્ચર માટે મહેમાન CPU માહિતીને સુધારી શકાતુ નથી

en: cannot upload to volume %s
gu: વોલ્યુમ %s માં અપલોડ કરી શકાતુ નથી

en: cannot write config file '%s'
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલ '%s' ને લખી શકાતી નથી

en: cannot write data to file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' માં માહિતીને લખી શકાતી નથી

en: cannot write to %s to disable IPv6 on bridge %s
gu: બ્રિજ %s પર IPv6 નિષ્ક્રિય  કરવા માટે %s માં લખી શકાતુ નથી

en: cannot write to stream
gu: સ્ટ્રીમ માટે લખી શકાતુ નથી

en: cap for XEN_CREDIT
gu: XEN_CREDIT માટે કેપ્શન

en: capabilities
gu: ક્ષમતાઓ

en: cd: command valid only in interactive mode
gu: cd: આદેશ ફક્ત અરસપરસ સ્થિતિમાં યોગ્ય છે

en: cellNum in %s only accepts %d as a negative value
gu: %s માં cellNum એ ફક્ત નકારાત્મક કિંમત તરીકે %d ને સ્વીકારે છે

en: cgroup CPU controller is not mounted
gu: cgroup CPU નિયંત્રક માઉન્ટ થયેલ નથી

en: cgroup CPUACCT controller is not mounted
gu: cgroup CPUACCT નિયંત્રક માઉન્ટ થયેલ નથી

en: cgroup cpuset controller is not mounted
gu: cgroup cpuset નિયંત્રક માઉન્ટ થયેલ નથી

en: cgroup memory controller is not mounted
gu: cgroup મેમરી નિયંત્રક માઉન્ટ થયેલ નથી

en: cgroup_controllers must be a list of strings
gu: cgroup_controllers એ શબ્દમાળાઓની યાદી હોવી જ જોઇએ

en: cgroup_device_acl must be a list of strings
gu: cgroup_device_acl એ શબ્દમાળાઓની યાદી હોવી જ જોઇએ

en: cgroups must be configured on the host
gu: cgroups એ યજમાન પર રૂપરેખાંકિત થયેલ હોવુ જ જોઇએ

en: change maximum memory limit
gu: મહત્તમ મેમરી મર્યાદા બદલો

en: change memory allocation
gu: મેમરી ફાળવણી બદલો

en: change number of virtual CPUs
gu: વર્ચ્યુઅલ CPUs ની સંખ્યા બદલો

en: change the current directory
gu: હાલની ડિરેક્ટરી ને બદલો

en: changing OS parameters is not supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા OS પરિમાણોને બદલવાનું આધારભૂત નથી

en: changing balloon parameters is not supported by parallels driver
gu: બલુન પરિમાણોને બદલવાનું સમાંતર ડ્રાઇવરો દ્દારા આધારભૂત નથી

en: changing clock parameters is not supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા તાળુ પરિમાણોને બદલવાનું આધારભૂત નથી

en: changing cpu mask is not supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા cpu માસ્કને બદલવાનું આધારભૂત નથી

en: changing devices parameters is not supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા ઉપકરણ પરિમાણોને બદલવાનું આધારભૂત નથી

en: changing display parameters is not supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા દર્શાવ પરિમાણોને બદલવાનું આધારભૂત નથી

en: changing emulator is not supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા ઍમ્યુલેટર બદલવાનું આધારભૂત નથી

en: changing features is not supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા લક્ષણો બદલવાનું આધારભૂત નથી

en: changing serial device parameters is not supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા શ્રેણી ઉપકરણ પરિમાણોને બદલવાનું આધારભૂત નથી

en: character device %s is not using a PTY
gu: અક્ષર ઉપકરણ %s એ PTY ને વાપરી રહ્યા નથી

en: character device information was missing array element
gu: અક્ષર ઉપકરણ જાણકારી એ ગુમ થયેલ એરે ઘટક હતી

en: character device information was missing filename
gu: અક્ષર ઉપકરણ જાણકારી એ ગુ થયેલ ફાઇલનામ હતુ

en: character device information was not an array
gu: અક્ષર ઉપકરણ જાણકારી એ એરે ન હતુ

en: character device name
gu: અક્ષર ઉપકરણ નામ

en: character device reply was missing return data
gu: અક્ષર ઉપકરણ જવાબ એ ગુમ થયેલ પાછી આવેલ માહિતી હતી

en: child failed to create directory '%s'
gu: '%s' ડિરેક્ટરી બનાવવામાં બાળ નિષ્ફળ

en: child process failed to create file '%s'
gu: બાળ પ્રક્રિયા ફાઇલ '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: child process failed to send fd to parent
gu: મૂખ્યમાં fd ને મોકલવામાં બાળ પ્રક્રિયા નિષ્ફળ

en: client socket is closed
gu: ક્લાયન્ટ સોકેટ બંધ થયેલ છે

en: client tried invalid PolicyKit init request
gu: ક્લાઇન્ટ અયોગ્ય પોલિસીકીટ init માંગણીનો પ્રયત્ન કરતુ હતુ

en: client tried invalid SASL init request
gu: ક્લાઇન્ટ અયોગ્ય SASL init માંગણીને પ્રયત્ન કરતુ હતુ

en: client tried invalid SASL start request
gu: ક્લાઇન્ટ અયોગ્ય SASL માંગણી શરૂ કરવાનુ પ્રયત્ન કર્યુ હતુ

en: client tried unsupported PolicyKit init request
gu: ક્લાઇન્ટ બિનઆધારિત પોલિસીકીટ init માંગણીને પ્રયત્ન કરતુ હતુ

en: clone a volume.
gu: વોલ્યુમનો ક્લોન કરો.

en: clone name
gu: ક્લોન નામ

en: close: %s: failed to write or close temporary file: %s
gu: બંધ કરો: %s: કામચલાઉ ફાઇલને બંધ કરવા અથવા લખવામાં નિષ્ફળ: %s

en: command
gu: આદેશ

en: command '%s' doesn't exist
gu: આદેશ '%s' અસ્તિત્વમાં નથી

en: command '%s' doesn't support option --%s
gu: આદેશ '%s' એ વિકલ્પ --%s ને આધાર આપતો નથી

en: command '%s' requires --%s option
gu: આદેશ '%s' ને --%s વિકલ્પની જરૂર છે

en: command '%s' requires <%s> option
gu: આદેશ '%s' ને <%s> વિકલ્પની જરૂર છે

en: command group '%s' doesn't exist
gu: આદેશ જૂથ '%s' અસ્તિત્વમાં નથીdoesn't exist

en: command is already running as pid %lld
gu: આદેશ પહેલેથી જ pid %lld તરીકે ચાલી રહ્યુ છે

en: command is not yet running
gu: આદેશ ચાલી રહ્યો નથી

en: command or command group '%s' doesn't exist
gu: આદેશ અથવા આદેશ જૂથ '%s' અસ્તિત્વમાં નથી

en: compare CPU with host CPU
gu: યજમાન CPU સાથે CPU ને સરખાવો

en: compare host CPU with a CPU described by an XML file
gu: XML ફાઇલ દ્દારા વર્ણવેલ CPU સાથએ યજમાન CPU ને સરખાવો

en: compute baseline CPU
gu: બેઝલાઇન CPU ની ગણતરી કરો

en: config
gu: રૂપરેખાંકન

en: config data file to import from
gu: તેમાંથી આયાત કરવા માટે રૂપરેખાંકન માહિતી ફાઇલ

en: config value %s not a string
gu: રૂપરેખાંકન કિંમત %s શબ્દમાળા નથી

en: config value %s was malformed
gu: રૂપરેખાંકન કિંમત %s મેલફોર્મ થયેલ છે

en: config value %s was missing
gu: રૂપરેખાંકન કિંમત %s ગુમ થયેલ હતી

en: config value %s was not a string
gu: રૂપરેખાંકન કિંમત %s એ શબ્દમાળા ન હતી

en: configuration file syntax error
gu: રૂપરેખાંકન ફાઈલ વાક્યરચના ભૂલ

en: configuration file syntax error: %s
gu: રૂપરેખાંકન ફાઈલ વાક્યરચના ભૂલ: %s

en: conn in %s must match stream connection
gu: %s માં જોડાણ સ્ટ્રીમ જોડાણ સાથે બંધબેસતુ હોવુ જ જોઇએ

en: conn, or private data is NULL
gu: conn, અથવા ખાનગી માહિતી NULL છે

en: connect to the guest console
gu: મહેમાન કન્સોલ સાથે જોડાવ

en: connection already open
gu: જોડાણ પહેલેથી ખુલ્લો છે

en: connection not open
gu: જોડાણને ખોલાતો નથી

en: connection vcpu maximum
gu: જોડાણ vcpu મહત્તમ

en: convert a domain id or UUID to domain name
gu: ડોમેઈન id અથવા UUID ને ડોમેઈન નામમાં ફેરવો

en: convert a domain name or UUID to domain id
gu: ડોમેઈન નામ અથવા UUID ને ડોમેઈન id માં ફેરવો

en: convert a domain name or id to domain UUID
gu: ડોમેઈન નામ અથવા id ને ડોમેઈન UUID માં ફેરવો

en: convert a network UUID to network name
gu: નેટવર્ક UUID ને નેટવર્ક નામમાં ફેરવો

en: convert a network name to network UUID
gu: નેટવર્ક નામને નેટવર્ક UUID માં ફેરવો

en: convert a pool UUID to pool name
gu: pool નામ ને pool UUID માં ફેરવો

en: convert a pool name to pool UUID
gu: pool નામને નેટવર્ક UUID માં ફેરવો

en: convert an interface MAC address to interface name
gu: ઇન્ટરફેસ નામ માં ઇન્ટરફેસ MAC સરનામાંને રૂપાંતર કરો

en: convert an interface name to interface MAC address
gu: ઇન્ટરફેસ MAC સરનામાં ઇન્ટરફેસ નામને રૂપાંતર કરો

en: copy-on-write image not supported with qcow-create
gu: copy-on-write ઇમેજ એ qcow-create સાથે આધારભૂત નથી

en: copy_on_read is not supported by this QEMU binary
gu: copy_on_read એ QEMU બાઇનરી દ્દારા આધારભૂત નથી

en: corrupted profileid string
gu: ભાંગેલ profileid શબ્દમાળા

en: could not allocate memory
gu: મેમરીને ફાળવી શક્યા નહિં

en: could not allocate memory for disk
gu: ડિસ્ક માટે મેમરી ફાળવી શક્યા નહિં

en: could not allocate memory for profile
gu: રૂપરેખા માટે મેમરીને ફાળવી શક્યા નહિં

en: could not allocate memory for profile files
gu: રૂપરેખા ફાઇલો માટે મેમરીને ફાળવી શક્યા નહિં

en: could not allocate memory for profile name
gu: રૂપરેખા નામ માટે મેમરીને ફાળવી શક્યા નહિં

en: could not allocate memory for string
gu: શબ્દમાળા માટે મેમરીને ફાળવી શક્યા નહિં

en: could not attach shared folder '%s', rc=%08x
gu: વહેંચેલ ફોલ્ડર '%s' સાથે જોડી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: could not attach the file to cdrom: %s, rc=%08x
gu: cdrom માં ફાઇલને જોડી શક્યા નહિં: %s, rc=%08x

en: could not attach the file to floppy drive, rc=%08x
gu: ફ્લોપી ડ્રાઇવમાં ફાઇલને જોડી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: could not build absolute core file path
gu: ચોક્કસ કોર ફાઇલ પાથને બનાવી શક્યા નહિં

en: could not build absolute input file path
gu: ચોક્કસ ઇનપુટ ફાઇલ પાથને બનાવી શક્યા નહિં

en: could not build absolute output file path
gu: વાસ્તવિક આઉટપુટ ફાઇલ પાથને બનાવી શક્યા નહિં

en: could not change ACPI status to: %s, rc=%08x
gu: માં ACPI પરિસ્થિતિને બદલી શક્યા નહિં: %s, rc=%08x

en: could not change APIC status to: %s, rc=%08x
gu: તેમાં APIC પરિસ્થિતિને બદલી શક્યા નહિં: %s, rc=%08x

en: could not change PAE status to: %s, rc=%08x
gu: તેમાં PAE ની પરિસ્થિતિને બદલી શક્યા નહિં: %s, rc=%08x

en: could not change media on %s: %s
gu: %s પર મીડિયાને બદલી શક્યા નહિં: %s

en: could not close handshake fd
gu: હૅન્ડશેક fd ને બંધ કરી શક્યા નહિં

en: could not close logfile
gu: લૉગફાઇલને બંધ કરી શક્યા નહિં

en: could not connect to Xen Store
gu: Xen સંગ્રહસ્થાન સાથે જોડાઈ શક્યા નહિં

en: could not connect to Xen Store %s
gu: Xen સંગ્રહસ્થાન %s સાથે જોડાઈ શક્યા નહિં

en: could not convert '%s' to an integer
gu: ઇંટિજર માં '%s' ને રૂપાંતરિત કરી શક્યા નહિં

en: could not create profile
gu: રૂપરેખાને બનાવી શક્યા નહિં

en: could not de-attach the mounted ISO, rc=%08x
gu: માઉન્ટ થયેલ ISO ને અલગ કરી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: could not define a domain, rc=%08x
gu: ડોમેઇનને વ્યાખ્યાયિત કરી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: could not delete snapshot
gu: સ્નેપશોટને કાઢી શક્યા નહિં

en: could not delete the domain, rc=%08x
gu: ડોમેઇનને કાઢી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: could not detach shared folder '%s', rc=%08x
gu: વહેંચેલ ફોલ્ડર '%s' ને અલગ કરી શક્યા નહિં, rc=%08x

en: could not determine max vcpus for the domain
gu: ડોમેઇન માટે મહત્તમ vcpus નક્કી કરી શકાતો નથી

en: could not eject media on %s: %s
gu: %s પર મીડિયાને બહાર નીકાળી શક્યુ નહિં: %s

en: could not find event callback for deletion
gu: કાઢી નાંખવા માટે ઘટના કોલબેકને શોધી શકાયુ નહિં

en: could not find event callback for removal
gu: દૂર કરવા માટે કોલબેક ઘટનાને શોધી શક્યા નહિં

en: could not find libvirtd
gu: libvirtd શોધી શકાયુ નથી

en: could not find name in XML
gu: XML માં નામને શોધી શક્યા નહિં

en: could not find realpath for disk
gu: ડિસ્ક માટે ચોક્કસ પાથને શોધી શક્યા નહિં

en: could not find replacement string
gu: કાઢી નાંખવા માટે ઘટના કોલબેકને શોધી શકાયુ નહિં

en: could not get MAC address of interface %s
gu: ઇન્ટરફેસ %s નાં MAC સરનામાંને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get VM definition
gu: VM વ્યાખ્યાને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get children snapshots
gu: બાળ સ્નેપશોટને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get creation time of snapshot %s
gu: સ્નેપશોટ %s નાં નિર્માણ સમયને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get current snapshot
gu: હાલનો સ્નેપશોટ મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get current snapshot name
gu: હાલનું સ્નેપશોટ નામ મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get current snapshot of domain %s
gu: ડોમેઇન %s નાં હાલનાં સ્નેપશોટને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get description of snapshot %s
gu: સ્નેપશોટ %s નાં વર્ણનને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get domain UUID
gu: ડોમેઇન UUID મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get domain state
gu: ડોમેઈન પરિસ્થિતિને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get information about NUMA topology
gu: NUMA ટૉપોલોજી વિશે જાણકારીને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get interface XML description: %s%s%s
gu: ઇન્ટરફેસ XML વર્ણનને મેળવી શક્યા નહિં: %s%s%s

en: could not get name of parent of snapshot %s
gu: સ્નેપશોટ %s નું મુખ્ય નામ મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get number of volumes in the pool: %s, rc=%08x
gu: પુલમાં વોલ્યુમોની સંખ્યાને મેળવી શક્યા નહિં: %s, rc=%08x

en: could not get online state of snapshot %s
gu: સ્નેપશોટ %s ની ઓનલાઇન સ્થિતિને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get parent of snapshot %s
gu: સ્નેપશોટ %s નાં મુખ્યને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get root snapshot for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે રુટ સ્નેપશોટને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get snapshot UUID
gu: સ્નેપશોટ UUID ને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get snapshot count for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે સ્નેપશોટ ગણતરી મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get snapshot count for listed domains
gu: યાદી થયેલ ડોમેઇન માટે સ્નેપશોટ ગણતરી મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get snapshot name
gu: સ્નેપશોટ નામને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not get the volume list in the pool: %s, rc=%08x
gu: પુલમાં વોલ્યુમ યાદીને મેળવી શક્યા નહિં: %s, rc=%08x

en: could not initialize domain event timer
gu: ડોમેઇન ઘટના ટાઇમરનું પ્રારંભ કરી શક્યા નહિં

en: could not open VirtualBox session with domain %s
gu: ડોમેઇન %s સાથે VirtualBox સત્રને ખોલી શક્યા નહિં

en: could not open input path '%s'
gu: ઇનપુટ પાથ '%s' ખોલી શકાતો નથી

en: could not parse CEPH_ARGS '%s'
gu: CEPH_ARGS '%s' નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: could not parse XML
gu: XML નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: could not parse arguments
gu: દલીલોનું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: could not parse element %s
gu: ઘટક %s નું પદચ્છેદન કરી શકાતુ નથી

en: could not parse weight %s
gu: વજન %s નું પદચ્છેદન કરી શક્યા નહિં

en: could not read CPU flags
gu: CPU ફ્લેગોને વાંચી શકાયા નહિં

en: could not read xml file
gu: xml ફાઇલને વાંચી શક્યા નહિં

en: could not receive data from domain %s
gu: ડોમેઇન %s માંથી માહિતીને મેળવી શક્યા નહિં

en: could not remove profile for '%s'
gu: %s માટે રૂપરેખાને દૂર કરી શકાતુ નથી

en: could not restore snapshot for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે સ્નેપશોટને પુન:સંગ્રહી શક્યા નહિં

en: could not set IFS
gu: IFS ને સુયોજિત કરી શક્યા નહિં

en: could not set PATH
gu: PATH ને સુયોજિત કરી શક્યા નહિં

en: could not set the number of cpus of the domain to: %u, rc=%08x
gu: તેમાં ડોમેઇનનાં cpus ની સંખ્યાને સુયોજિત કરી શક્યા નહિં: %u, rc=%08x

en: could not set the number of virtual CPUs to: %u, rc=%08x
gu: તેમાં વર્ચ્યુઅલ CPUs ની સંખ્યાને સુયોજિત કરી શક્યા નહિં: %u, rc=%08x

en: could not take a screenshot of %s
gu: %s નો સ્ક્રીનશોટ લઇ શક્યા નહિં

en: could not take snapshot of domain %s
gu: ડોમેઇન %s નો સ્નેપશોટ લઇ શક્યા નહિં

en: could not use Xen hypervisor entry
gu: Xen હાયપરવિઝર પ્રવેશ વાપરી શક્યા નહિં

en: could not use Xen hypervisor entry %s
gu: Xen હાયપરવિઝર પ્રવેશ %s વાપરી શક્યા નહિં

en: could not write pidfile %s for %d
gu: %2$d માટે pidfile %1$s ને લખી શક્યા નહિં

en: couldn't determine fs type of mount containing '%s'
gu: '%s' ને સમાવતા માઉન્ટનાં fs પ્રકારને નક્કી કરી શક્યા નહિં

en: couldn't find interface named '%s'
gu: નામવાળા '%s' ઇન્ટરફેસને શોધી શક્યા નહિં

en: couldn't find interface named '%s': %s%s%s
gu: નામવાળો '%s' ઇન્ટરફેસને શોધી શક્યા નહિં: %s%s%s

en: couldn't find interface with MAC address '%s'
gu: MAC સરનામું '%s' સાથે ઇન્ટરફેસને શોધી શક્યા નહિં

en: couldn't find interface with MAC address '%s': %s%s%s
gu: MAC સરનામું '%s' સાથે ઇન્ટરફેસને શોધી શક્યા નહિં: %s%s%s

en: couldn't get XML description of domain %s
gu: ડોમેઇન %s નું XML વર્ણન મેળવી શક્યા નહિં

en: couldn't retrieve authentication methods list: %s
gu: સત્તાધિકરણ પદ્દતિ યાદીને પ્રાપ્ત કરી શક્યા નહિં: %s

en: couldn't write radvd config file '%s'
gu: radvd રૂપરેખાંકન ફાઇલ '%s' ને લખી શકાતુ નથી

en: cpu affinity is not available
gu: cpu સંબંધ ઉપલ્બધ નથી

en: cpu affinity is not supported
gu: cpu સંબંધ આધારભૂત નથી

en: cpu information was empty
gu: cpu જાણકારી ખાલી હતુ

en: cpu information was missing cpu number
gu: cpu જાણકારી એ ગુમ થયેલ cpu નંબર હતુ

en: cpu information was not an array
gu: cpu જાણકારી એ એરે ન હતી

en: cpu reply was missing return data
gu: cpu જવાબ એ ગુમ થયેલ પાછી આવેલી માહિતી હતી

en: cpuacct parse error
gu: cpuacct પદચ્છેદન ભૂલ

en: cpulist: Invalid format.
gu: cpulist: અયોગ્ય બંધારણ.

en: cputune is not supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા cputune આધારભૂત નથી

en: crash the domain after core dump
gu: મૂળને ડમ્પ કર્યા પછી ડોમેઇનને ભાંગી નાખો

en: crashed
gu: ભાંગી પડેલ

en: create a device defined by an XML file on the node
gu: નોડ પર XML ફાઇલ દ્દારા વ્યાખ્યાયિત થયેલ ઉપકરણને બનાવો

en: create a domain from an XML file
gu: XML ફાઈલમાંથી ડોમેઈન બનાવો

en: create a network from an XML file
gu: XML ફાઈલમાંથી નેટવર્ક બનાવો

en: create a pool from a set of args
gu: દલીલોનાં સમૂહ માંથી pool ને બનાવો

en: create a pool from an XML file
gu: XML ફાઈલમાંથી pool બનાવો

en: create a vol from an XML file
gu: XML ફાઈલમાંથી vol બનાવો

en: create a vol, using another volume as input
gu: વોલ્યુમને બનાવો, ઇનપુટ તરીકે બીજા વોલ્યુમની મદદથી

en: create a volume from a set of args
gu: દલીલોનાં સમૂહ માંથી વોલ્યુમને ઉત્પન્ન કરો

en: creation of non-raw file images is not supported without qemu-img.
gu: non-raw ફાઇલ ઇમેજોને બનાવવાનું qemu-img વગર આધારભૂત નથી.

en: creation of non-raw images is not supported without qemu-img
gu: qemu-img વગર બિન-અધૂરી ઇમેજોની સંરચના આધારભૂત નથી

en: creation of pid file requires daemonized command
gu: pid ફાઇલનાં નિર્માણને daemonized આદેશની જરૂરિયાત છે

en: current
gu: વર્તમાન

en: current bridge device name
gu: હાલનું બ્રિજ ઉપકરણ નામ

en: current memory '%lluk' exceeds maximum '%lluk'
gu: હાલની મેમરી '%lluk' એ મહત્તમ '%lluk' ને વધારે છે

en: current vcpus must be an integer
gu: વર્તમાન vcpus પૂર્ણાંક હોવુ જ જોઇએ

en: daemonized command cannot set working directory %s
gu: daemonized આદેશ કામ કરી રહેલ ડિરેક્ટરી %s ને સુયોજિત કરી શકતુ નથી

en: daemonized command cannot use virCommandRunAsync
gu: daemonized આદેશ virCommandRunAsync ને વાપરી શકતુ નથી

en: data sinks cannot be used for non-blocking streams
gu: માહિતી સીંકો બિન-બ્લોકીંગ સ્ટ્રીમો માટે વાપરી શકાતુ નથી

en: data sources cannot be used for non-blocking streams
gu: માહિતી સ્ત્રોતો બિન-બ્લોકીંગ સ્ટ્રીમો માટે વાપરી શકાતુ નથી

en: default
gu: મૂળભૂત

en: define (but don't start) a domain from an XML file
gu: XML ફાઈલમાંથી ડોમેઈન વ્યાખ્યાયિત (પરંતુ શરૂ કરો નહિં) કરો

en: define (but don't start) a network from an XML file
gu: XML ફાઈલમાંથી નેટવર્ક વ્યાખ્યાયિત કરો (પરંતુ શરૂ કરો નહિં)

en: define (but don't start) a physical host interface from an XML file
gu: XML ફાઈલમાંથી ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસ વ્યાખ્યાયિત (પરંતુ શરૂ કરો નહિં) કરો

en: define (but don't start) a pool from an XML file
gu: XML ફાઈલમાંથી pool વ્યાખ્યાયિત (પરંતુ શરૂ કરો નહિં) કરો

en: define a pool from a set of args
gu: દલીલોનાં સમૂહ માંથી pool ને વ્યાખ્યાયિત કરો

en: define or modify a secret from an XML file
gu: XML ફાઇલ માંથી ખાનગીપણાને બદલો અથવા વ્યાખ્યાયિત કરો

en: define or update a network filter from an XML file
gu: XML ફાઈલમાંથી નેટવર્ક ફિલ્ટર વ્યાખ્યાયિત કરો અથવા સુધારો

en: definition for snapshot %s must use uuid %s
gu: સ્નેપશોટ %s માટે વ્યાખ્યાને uuid %s વાપરવુ જ જોઇએ

en: degraded
gu: બદનામ

en: delete a pool
gu: pool ને કાઢી નાંખો

en: delete a vol
gu: vol ને કાઢી નાંખો

en: delete current snapshot
gu: હાલનો સ્નેપશોટ કાઢો

en: deleting %s drive failed: %s
gu: %s ડ્રાઇવને કાઢી નાંખવાનુ નિષ્ફળ: %s

en: description of snapshot
gu: સ્નેપશોટનું વર્ણન

en: destroy (stop) a device on the node
gu: નોડ પર ઉપકરણનો નાશ (બંધ) કરો

en: destroy (stop) a domain
gu: ડોમેઈનનો નાશ (બંધ) કરો

en: destroy (stop) a network
gu: નેટવર્કનો નાશ (બંધ) કરો

en: destroy a physical host interface (disable it / "if-down")
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસનો નાશ કરો (તેને / "if-down" નિષ્ક્રિય કરો)

en: destroyed
gu: નાશ કરાયેલ

en: detach device from an XML file
gu: XML ફાઈલમાંથી ઉપકરણ છોડો

en: detach disk device
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ છોડો

en: detach network interface
gu: નેટવર્ક ઈન્ટરફેસ છોડો

en: detach node device from its device driver
gu: તેની ઉપકરણ ડ્રાઇવરમાંથી નોડ ઉપકરણને અલગ કરો

en: detaching %s device failed: %s
gu: નિષ્ફળ થયેલ %s ઉપકરણને અલગ કરી રહ્યા છે: %s

en: detailed domain vcpu information
gu: વિગત થયેલ ડોમેઇન vcpu જાણકારી

en: dev->id buffer overflow: %d %d
gu: dev->id બફર ઓવરફ્લો: %d %d

en: device %s is not a PCI device
gu: ઉપકરણ %s એ PCI ઉપકરણ નથી

en: device cannot be detached with this QEMU version
gu: આ QEMU આવૃત્તિ સાથે ઉપકરણ જોડાઇ શકતુ નથી

en: device cannot be detached without a PCI address
gu: PCI સરનામાં વગર ઉપકરણને અલગ કરી શકાતુ નથી

en: device cannot be detached without a device alias
gu: ઉપકરણ ઉપનામ વગર ઉપકરણને અલગ કરી શકાતુ નથી

en: device cannot be detached: device is busy
gu: ઉપકરણને અલગ કરી શકાતુ નથી: ઉપકરણ વ્યસ્ત છે

en: device is already in the domain configuration
gu: ઉપકરણ ડોમેઇન રૂપરેખાંકનમાં પહેલેથી જ છે

en: device key
gu: ઉપકરણ કી

en: device name rejected
gu: ઉપકરણ નામ નામંજૂર થયેલ છે

en: device not present in domain configuration
gu: ડોમેઇન રૂપરેખાંકનમાં ઉપકરણ હાજર નથી

en: device path '%s' doesn't exist
gu: ઉપકરણ પાથ '%s' અસ્તિત્વ ધરાવતુ નથી

en: device type '%s' cannot be attached
gu: ઉપકરણ પ્રકાર '%s' એ જોડી શકાતુ નથી

en: device type '%s' cannot be detached
gu: ઉપકરણ પ્રકાર '%s' અલગ કરી શકાતુ નથી

en: device type '%s' cannot be updated
gu: ઉપકરણ પ્રકાર '%s' ને સુધારી શકાતુ નથી

en: device type '%s' cannot hot unplugged
gu: ઉપકરણ પ્રકાર '%s' એ હોટપ્લગ કરી શકાતુ નથી

en: dhcp ranges cannot be modified, only added or deleted
gu: dhcp સીમાઓને બદલી શકાતુ નથી, ફક્ત ઉમેરાય અથવા કાઢી નંખાય છે

en: direct migration
gu: સીધુ સ્થળાંતર

en: direct migration is not supported by the connection driver
gu: જોડાણ ડ્રાઇવર દ્દારા સીધુ સ્થળાંતર આધારભૂત નથી

en: direct networking type not supported
gu: સીધુ નેટવર્કીંગ પ્રકાર આધારભૂત નથી

en: directory to switch to (default: home or else root)
gu: માં ખસેડવા માટે ડિરેક્ટરી (મૂળભૂત: ઘર અથવા રુટ)

en: disable
gu: નિષ્ક્રિય

en: disable autostarting
gu: આપોઆપ શરૂ કરવાનું નિષ્ક્રિય કરો

en: discover potential storage pool sources
gu: શક્તિશાળી સંગ્રહ પુલ સ્ત્રોતોને શોધો

en: disk %s does not currently have a source assigned
gu: ડિસ્ક %s પાસે હાલમાં સોંપેલ સ્ત્રોત નથી

en: disk %s does not have any encryption information
gu: ડિસ્ક %s પાસે કોઇપણ એનક્રિપ્શન જાણકારી નથી

en: disk %s not found
gu: ડિસ્ક %s શોધાયુ નથી

en: disk '%s' must use snapshot mode '%s'
gu: ડિસ્ક '%s' ને સ્નેપશોટ સ્થિતિ '%s' ને વાપરવી જ જોઇએ

en: disk '%s' specified twice
gu: ડિસ્ક '%s' બે વાર સ્પષ્ટ થયેલ છે

en: disk aio mode not supported with this QEMU binary
gu: ડિસ્ક aio સ્થિતિ આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: disk bus '%s' cannot be hot unplugged.
gu: ડિસ્ક બસ '%s' ને હોટપલ્ગ કરી શકાતુ નથી.

en: disk bus '%s' cannot be hotplugged.
gu: ડિસ્ક બસ '%s' ને હોટપલ્ગ કરી શકાતુ નથી.

en: disk bus '%s' cannot be updated.
gu: ડિસ્ક બસ '%s' ને સુધારી શકાતુ નથી.

en: disk cache mode 'directsync' is not supported by this QEMU
gu: ડિસ્ક કેશ સ્થિતિ 'directsync' એ આ QEMU સાથે આધારભૂત નથી

en: disk cache mode 'unsafe' is not supported by this QEMU
gu: ડિસ્ક કેશ સ્થિતિ 'unsafe' એ આ QEMU સાથે આધારભૂત નથી

en: disk controller %s:%d not found
gu: ડિસ્ક નિયંત્રક %s:%d મળ્યુ નથી

en: disk controller bus '%s' cannot be hotplugged.
gu: ડિસ્ક નિયંત્રક '%s' ને હોટપલ્ગ કરી શકાતુ નથી.

en: disk controller bus '%s' cannot be hotunplugged.
gu: ડિસ્ક નિયંત્રક બસ '%s' ને હોટઅનપ્લગ કરી શકાતી નથી.

en: disk device type '%s' cannot be detached
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ પ્રકાર '%s' એ જોડી શકાતુ નથી

en: disk device type '%s' cannot be hotplugged
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ પ્રકાર '%s' એ હોટપ્લગ કરી શકાતુ નથી

en: disk device='lun' is not supported by this QEMU
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ='lun' આ QEMU દ્દારા આધારભૂત નથી

en: disk device='lun' is not supported for bus='%s'
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ='lun' એ બસ='%s' માટે આધારભૂત નથી

en: disk device='lun' is not supported for type='%s'
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ='lun' એ પ્રકાર='%s' ને આધારભૂત નથી

en: disk device='lun' is not supported for usb bus
gu: ડિસ્ક ઉપકરણ='lun' એ usb બસ માટે આધારભૂત નથી

en: disk event_idx mode supported only for virtio bus
gu: ડિસ્ક event_idx સ્થિતિ ફક્ત virtio બસ માટે આધારભૂત છે

en: disk ioeventfd mode supported only for virtio bus
gu: ડિસ્ક ioeventfd સ્થિતિ ફક્ત virtio બસ માટે આધારભૂત છે

en: disk migration was active, but 'remaining' data was missing
gu: સ્થળાંતર સક્રિય હતુ, પરંતુ 'બાકી રહેતી' માહિતી ગેરહાજર હતી

en: disk migration was active, but 'total' data was missing
gu: સ્થળાંતર સક્રિય હતુ, પરંતુ  'કુલ' માહિતી ગેરહાજર હતી

en: disk migration was active, but 'transferred' data was missing
gu: સ્થળાંતર સક્રિય હતુ, પરંતુ 'સ્થળાંતર થયેલ' માહિતી ગેરહાજર હતી

en: disk snapshots not supported yet
gu: ડિસ્ક સ્નેપશોટ હજુ આધારભૂત નથી

en: disk source path is missing
gu: ડિસ્ક સ્ત્રોત પાથ ગુમ થયેલ છે

en: display available free memory for the NUMA cell.
gu: NUMA સેલ માટે ઉપલબ્ધ મુક્ત મેમરી દર્શાવો.

en: display extended details for pools
gu: પુલની વિસ્તરેલ વિગતો દર્શાવો

en: display extended details for volumes
gu: વોલ્યુમો માટે વિસ્તરેલ વિગતોને દર્શાવો

en: display the progress of dump
gu: ડમ્પની પ્રગતિને દર્શાવો

en: display the progress of migration
gu: સ્થળાંતરની પ્રગતિને દર્શાવો

en: display the progress of save
gu: સંગ્રહની પ્રગતિને દર્શાવો

en: do not enable STP for this bridge
gu: આ બ્રિજ માટે STP ને સક્રિય કરો નહિં

en: do not overwrite an existing pool of this type
gu: આ પ્રકારનાં હાલનાં પુલને ઉપર લખો નહિં

en: do not restart the domain on the destination host
gu: લક્ષ્ય યજમાન પર ડોમેઇનને પુન:શરી કરાતુ નથી

en: domain %s exists already
gu: ડોમેઈન %s પહેલાથી જ હાજર છે

en: domain %s has no snapshots with name %s
gu: ડોમેઇન %s પાસે નામ %s સાથે સ્નેપશોટ નથી

en: domain %s is already running
gu: ડોમેઈન %s પહેલેથી જ ચાલી રહ્યું છે

en: domain '%s' already exists with uuid %s
gu: uuid %s સાથે ડોમેઇન '%s' પહેલાથી જ અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: domain '%s' coredump: failed to open %s
gu: ડોમેઇન '%s' coredump: %s ને ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: domain '%s' coredump: failed to write header to %s
gu: ડોમેઇન '%s' coredump: %s માટે હેડર લખવાનું નિષ્ફળ

en: domain '%s' coredump: write failed: %s
gu: ડોમેઇન '%s' coredump: લખવામાં નિષ્ફળ: %s

en: domain '%s' has no current snapshot
gu: ડોમેઇન '%s' પાસે વર્તમાન સ્નેપશોટ નથી

en: domain '%s' is already defined with uuid %s
gu: uuid %s સાથે ડોમેઇન '%s' પહેલાથી જ વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: domain '%s' is not being migrated
gu: ડોમેઇન '%s' નું સ્થળાંતર કરાતુ નથી

en: domain '%s' is not processing incoming migration
gu: ડોમેઇન '%s' આવતા સ્થળાંતરની પ્રક્રિયા કરતુ નથી

en: domain '%s' not %s
gu: ડોમેઇન '%s' એ %s નથી

en: domain '%s' not paused
gu: ડોમેઇન '%s' એ અટકેલ છે

en: domain '%s' not running
gu: ડોમેઈન '%s' ચાલી રહ્યું નથી

en: domain block device size information
gu: ડોમેઇન બ્લોક ઉપકરણ માપ જાણકારી

en: domain control interface state
gu: ડોમેઇન નિયંત્રણ ઇન્ટરફેસ પરિસ્થિતિ

en: domain core dump job
gu: ડોમેઇન કોર ડમ્પ જૉબ

en: domain disappeared
gu: ડોમેઇન અદૃશ્ય

en: domain display connection URI
gu: ડોમેઇન દર્શાવ જોડાણ URI

en: domain event %d already registered
gu: ડોમેઇનમ ઘટક %d પહેલેથી જ રજીસ્ટર થયેલ છે

en: domain event %d not registered
gu: ડોમેઇન ઘટક %d રજીસ્ટર થયેલ નથી

en: domain has no snapshots
gu: ડોમેઇન પાસે સ્નેપશોટ નથી

en: domain id or name
gu: ડોમેઈન id અથવા નામ

en: domain id or uuid
gu: ડોમેઈન id અથવા uuid

en: domain information
gu: ડોમેઈન જાણકારી

en: domain information in XML
gu: XML માં ડોમેઈન જાણકારી

en: domain information incomplete, missing HVM loader
gu: ડોમેઈન જાણકારી અપૂર્ણ, ગુમ થયેલ HVM લોડર

en: domain information incomplete, missing cpu_cap
gu: ડોમેઈન જાણકારી અપૂર્ણ, ગુમ થયેલ cpu_cap

en: domain information incomplete, missing cpu_weight
gu: ડોમેઈન જાણકારી અપૂર્ણ, ગુમ થયેલ cpu_weight

en: domain information incomplete, missing domid
gu: ડોમેઈન જાણકારી અપૂર્ણ, ગુમ થયેલ domid

en: domain information incomplete, missing id
gu: ડોમેઈન જાણકારી અપૂર્ણ, ગુમ થયેલ id

en: domain information incomplete, missing kernel & bootloader
gu: ડોમેઈન જાણકારી અપૂર્ણ, કર્નલ અને બુટલોડર ગુમ થયેલ

en: domain information incomplete, missing name
gu: ડોમેઈન જાણકારી અપૂર્ણ, ગુમ થયેલ નામ

en: domain information incomplete, missing uuid
gu: ડોમેઈન જાણકારી અપૂર્ણ, ગુમ થયેલ uuid

en: domain information incomplete, vbd has no dev
gu: ડોમેઈન જાણકારી અપૂર્ણ, vbd ને કોઈ dev નથી

en: domain information incomplete, vbd has no src
gu: ડોમેઈન જાણકારી અપૂર્ણ, vbd ને કોઈ src નથી

en: domain information incorrect domid not numeric
gu: ડોમેઈન જાણકારી અયોગ્ય domid આંકડો નથી

en: domain is already active as '%s'
gu: '%s' તરીકે ડોમેઈન પહેલાથી જ સક્રિય છે

en: domain is already running
gu: ડોમેઈન પહેલાથી જ ચાલી રહ્યું છે

en: domain is marked for auto destroy
gu: ડોમેઇન આપોઆપ નાશ કરવા માટે ચિહ્નિત થયેલ છે

en: domain is no longer running
gu: ડોમેઈન લાંબો સમય ચાલી રહ્યુ નથી

en: domain is not being migrated
gu: ડોમેઇનને સ્થળાંતર કરાયુ નથી

en: domain is not in running state
gu: ડોમેઈન ચાલી રહેલ સ્થિતિમાં ડોમેઇન નથી

en: domain is not in shutoff state
gu: ડોમેઇન એ બંધ કરવાની સ્થિતીમાં નથી

en: domain is not in suspend state
gu: ડોમેઇન લટકેલ સ્થિતિમાં નથી

en: domain is not running
gu: ડોમેઈન ચાલી રહ્યું નથી

en: domain is pmsuspended
gu: ડોમેઇન pmsuspended છે

en: domain is transient
gu: ડોમેઈન અસ્થાયી છે

en: domain job information
gu: ડોમેઈન જોબ જાણકારી

en: domain name or uuid
gu: ડોમેઈન નામ અથવા uuid

en: domain name, id or uuid
gu: ડોમેઈન નામ, id અથવા uuid

en: domain name, id, or uuid
gu: ડોમેઈન નામ, id અથવા uuid

en: domain not active
gu: ડોમેઈન સક્રિય નથી

en: domain not running
gu: ડોમેઈન ચાલી રહ્યું નથી

en: domain or conn is NULL
gu: ડોમેઇન અથવા conn એ NULL છે

en: domain save job
gu: ડોમેઈન સંગ્રહ જૉબ

en: domain shut off or invalid
gu: ડોમેઇન બંધ અથવા અયોગ્ય

en: domain snapshot XML
gu: ડોમેઈન સ્નેપશોટ XML

en: domain state
gu: ડોમેઈન પરિસ્થિતિ

en: domain type
gu: ડોમેઈન પ્રકાર

en: domain vcpu counts
gu: ડોમેઈન vcpu ગણતરી

en: domainBlockPeek is not supported for dom0
gu: domainBlockPeek એ dom0 માટે આધારભૂત નથી

en: domainMigratePrepare did not set uri
gu: domainMigratePrepare એ uri ને સુયોજિત કરી શકાતુ નથી

en: domainMigratePrepare2 did not set uri
gu: domainMigratePrepare2 એ uri ને સુયોજિત કરતુ નથી

en: domainMigratePrepare3 did not set uri
gu: domainMigratePrepare3 એ uri ને સુયોજિત કરતુ નથી

en: don't start the bridge immediately
gu: તરત બ્રિજ શરૂ કરો નહિં

en: don't wait for --abort to complete
gu: સમાપ્ત કરવા માટે --abort માટે રાહ જુઓ નહિં

en: done
gu: પૂર્ણ થયું

en: drive hotplug is not supported
gu: ડ્રાઇવ hotplug આધારભૂત નથી

en: drive pivot requires JSON monitor
gu: ડ્રાઇવ પિવોટને JSON મોનિટરની જરૂર છે

en: driver of disk device
gu: ડિસ્ક ઉપકરણનું ડ્રાઈવર

en: driver serial '%s' contains unsafe characters
gu: ડ્રાઇવર શ્રેણી '%s' એ અસલામત અક્ષરો સમાવે છે

en: dump domain's memory only
gu: ફક્ત ડોમેઇનની મેમરી ડમ્પ કરો

en: dump the core of a domain to a file for analysis
gu: ડોમેઈનના મૂળનું ફાઈલમાં વિશ્લેષણ માટે ડમ્પ કરો

en: dump-guest-core is not available  with this QEMU binary
gu: dump-guest-core એ આ QEMU બાઇનરી સાથે ઉપલબ્ધ નથી

en: dump-guest-memory is not supported
gu: dump-guest-memory આધારભૂત નથી

en: dump-guest-memory is not supported in text mode
gu: dump-guest-memory એ લખાણ સ્થિતિમાં આધારભૂત નથી

en: dumping
gu: ડમ્પીંગ

en: dup2(stderr) failed
gu: dup2(stderr) નિષ્ફળ

en: dup2(stdin) failed
gu: dup2(stdin) નિષ્ફળ

en: dup2(stdout) failed
gu: dup2(stdout) નિષ્ફળ

en: duplicate device weight path '%s'
gu: નકલી ઉપકરણ વજન પાથ '%s'

en: duplicate vcpupin for same vcpu
gu: એજ vcpu માટે નકલી vcpupin

en: duration in seconds
gu: સેકંડમાં સમયગાળો

en: echo arguments
gu: echo દલીલો

en: edit XML configuration for a domain
gu: ડોમેઇન માટે XML રૂપરેખાંકનમાં ફેરફાર કરો

en: edit XML configuration for a network
gu: નેટવર્ક માટે XML રૂપરેખાંકનમાં ફેરફાર કરો

en: edit XML configuration for a network filter
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર માટે XML રૂપરેખાંકનમાં ફેરફાર કરો

en: edit XML configuration for a physical host interface
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસ માટે XML રૂપરેખાંકનમાં ફેરફાર કરો

en: edit XML configuration for a storage pool
gu: સંગ્રહ પુલ માટે XML રૂપરેખાંકનમાં ફેરફાર કરો

en: edit XML for a domain's saved state file
gu: ડોમેઇનની સંગ્રહ થયેલ સ્થિતિ ફાઇલ માટે XML માં ફેરફાર કરો

en: edit XML for a snapshot
gu: સ્નેપશોટ માટે XML માં ફેરફાર કરો

en: empty path
gu: ખાલી પાથ

en: emulator:
gu: એમ્યુલેટર:

en: emulatorpin: Missing cpulist.
gu: emulatorpin: ગુમ થયેલ cpulist.

en: enable
gu: સક્રિય

en: encrypted volumes not supported with qcow-create
gu: એનક્રિપ્ટ થયેલ વોલ્યુમો qcow-create સાથે આધારભૂત નથી

en: enumerate devices on this host
gu: આ યજમાન પર ઉપકરણોને ગણો

en: error
gu: ભૂલ

en: error accessing cgroup cpuacct for vcpu
gu: vcpu માટે cgroup cpuacct વાપરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error calling aa_change_profile()
gu: aa_change_profile() કોલ કરતી વખતે ભૂલ

en: error calling profile_status()
gu: profile_status() કોલ કરતી વખતે ભૂલ

en: error calling security_getenforce()
gu: security_getenforce() કોલ કરતી વખતે ભૂલ

en: error closing '%s'
gu: '%s' બંધ કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error copying UUID
gu: UUID ની નકલ કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error copying profile name
gu: રૂપરેખા નામને નકલ કરતી વખતે ભૂલ

en: error count:
gu: ભૂલ ગણતરી:

en: error destroying %s interface
gu: %s ઇન્ટરફેસને નાશ કરવામાં ભૂલ

en: error dumping %s (%d) interface
gu: %s (%d) ઇન્ટરફેસને ડમ્પ કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error during set %s of ifindex %d
gu: %s ને ifindex %d નાં સુયોજન કરવા દરમ્યાન ભૂલ

en: error during virtual port configuration of ifindex %d
gu: ifindex %d નાં વર્ચ્યુઅલ પોર્ટ રૂપરેખાંકન દરમ્યાન ભૂલ

en: error in select call
gu: કોલ પસંદ કરવામાં ભૂલ

en: error parsing IFLA_PORT_SELF part
gu: IFLA_PORT_SELF ભાગનુ પદચ્છેદન કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error parsing IFLA_VF_INFO
gu: IFLA_VF_INFO પદચ્છેદન કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error parsing IFLA_VF_PORT part
gu: IFLA_VF_PORT ભાગનું પદચ્છેદન કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error parsing pid of lldpad
gu: lldpad નું pid નું પદચ્છેદન કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error receiving signal from container
gu: પાત્રમાંથી સંકેતને પ્રાપ્ત કરી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error replacing string
gu: શબ્દમાળાને બદલી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error sending continue signal to daemon
gu: ડિમનમાં સંકેતને નિરંતર મોકલતી વખતે ભૂલ

en: error when selecting nodes
gu: ભૂલ જ્યારે નોડને પસંદ કરી રહ્યા હોય

en: error while executing CLI commands
gu: જ્યારે CLI આદેશોને ચલાવી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error while resuming the domain
gu: ભૂલ જ્યારે ડોમેઇનને પાછુ લાવી રહ્યા હોય

en: error while suspending the domain
gu: જ્યારે ડોમેઇનને લટકાવી રહ્યા હોય ત્યારે ભૂલ

en: error writing to '%s'
gu: '%s'માં લખતી વખતે ભૂલ

en: error:
gu: ભૂલ:

en: essential tools to support ip(6)tables firewalls could not be located
gu: ip(6)tables ફાયરવોલને આધાર આપવા માટે જરૂરી સાધનોને સ્થિત કરી શક્યા નહિં

en: event callback already tracked
gu: ઘટનો કોલબેક પહેલેથી જ ટ્રેક થયેલ છે

en: eventID in %s must be less than %d
gu: %s માં eventID એ %d કરતા ઓછુ હોવુ જ જોઇએ

en: execute command without timeout
gu: સમયસમાપ્તિ વગર આદેશને ચલાવો

en: existing interface name
gu: હાલનું ઇન્ટરફેસ નામ

en: expected syntax: --%s <%s>
gu: ઈચ્છિત વાક્યરચના: --%s <%s>

en: expecting %zu veths, but got %zu
gu: %zu veths ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે, પરંતુ %zu મળ્યુ

en: expecting a name
gu: નામ ઈચ્છિત છે

en: expecting a pci:0000.00.00.00 address.
gu: pci:0000.00.00.00 સરનામાંની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે.

en: expecting a scsi:00.00.00 address.
gu: scsi:00.00.00 સરનામાંની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે.

en: expecting a separator
gu: વિભાજક ઈચ્છિત છે

en: expecting a separator in list
gu: યાદીમાં વિભાજકની ઈચ્છા રાખી રહ્યા છીએ

en: expecting a value
gu: કિંમતની ઈચ્છા રાખી રહ્યા છીએ

en: expecting absolute path: %s
gu: ચોક્કસ પાથની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે: %s

en: expecting an assignment
gu: સોંપણી ઈચ્છિત છે

en: expecting an ide:00.00.00 address.
gu: ide:00.00.00 સરનામાંની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે.

en: extended partition already exists
gu: એક્સટેન્ડેડ પાર્ટીશન પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: external snapshot file for disk %s already exists and is not a block device: %s
gu: ડિસ્ક %s માટે બહારની સ્નેપશોટ ફાઇલ પહેલેથી જ અસ્તિત્વ ધરાવે છે અને તે બ્લોક ઉપકરણ નથી:  %s

en: external snapshot format for disk %s is unsupported: %s
gu: ડિસ્ક %s માટે બહારનાં સ્નેપશોટ બંધારણ આધારભૂત છે: %s

en: extra %s unsupported in <virtualport type='%s'>
gu: <virtualport type='%s'> માં બિનઆધારભૂત વધારાનું %s

en: failed
gu: નિષ્ફળ

en: failed Xen syscall %s
gu: Xen syscall %s નિષ્ફળ

en: failed reading from file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' માંથી વાંચવા માટે નિષ્ફળ

en: failed to accept connection from qemu
gu: qemu માંથી જોડાણને સ્વીકારવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to add ebtables rule to allow MAC address on '%s'
gu: '%s' પર MAC સરનામાંને પરવાનગી આપવા માટે ebtables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add ebtables rule to allow routing to '%s'
gu: '%s' ને રાઉટીંગની પરવાનગી આપવા માટે ebtables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add ebtables rule to set default policy to drop on '%s'
gu: '%s' ને ડ્રોપ માટે મૂળભૂત પોલિસીને સુયોજિત કરવા માટે ebtablesables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add ip6tables rule to allow DNS requests from '%s'
gu: '%s' માંથી DNS સૂચનોને પરવાનગી આપવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવા માટે નિષ્ફળ

en: failed to add ip6tables rule to allow cross bridge traffic on '%s'
gu: '%s' પર ક્રોસ બ્રિજ ટ્રાફિક ને પરવાનગી આપવા iptables નિયમને ઉમેરવા માટે નિષ્ફળ

en: failed to add ip6tables rule to block inbound traffic to '%s'
gu: '%s' માં બ્લોક ઇનબાઉન્ડ ટ્રાફિક iptables નિયમને ઉમેરવા માટે નિષ્ફળ

en: failed to add ip6tables rule to block outbound traffic from '%s'
gu: '%s' માંથી બ્લોક આઉટબાઉન્ડ ટ્રાફિક ને iptables નિયમને ઉમેરવા માટે નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to allow DHCP requests from '%s'
gu: '%s' માંથી DHCP સૂચનોને પરવાનગી આપવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to allow DNS requests from '%s'
gu: '%s' માંથી DNS સૂચનોને પરવાનગી આપવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવા માટે નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to allow TFTP requests from '%s'
gu: '%s' માંથી TFTP સૂચનોને પરવાનગી આપવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to allow cross bridge traffic on '%s'
gu: '%s' પર ક્રોસ બ્રિજ ટ્રાફિક ને iptables નિયમને ઉમેરવા માટે નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to allow forwarding from '%s'
gu: '%s' માંથી આગળ ધપાવા પરવાનગી આપવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to allow forwarding to '%s'
gu: '%s' માં આગળ ધપાવાની પરવાનગી આપવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to allow routing from '%s'
gu: '%s' માંથી રાઉટીંગને પરવાનગી આપવા માટે iptables ને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to allow routing to '%s'
gu: '%s' ને રાઉટીંગની પરવાનગી આપવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to block inbound traffic to '%s'
gu: '%s' માં બ્લોક ઇનબાઉન્ડ ટ્રાફિક iptables નિયમને ઉમેરવા માટે નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to block outbound traffic from '%s'
gu: '%s' માંથી બ્લોક આઉટબાઉન્ડ ટ્રાફિક ને iptables નિયમને ઉમેરવા માટે નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to enable TCP masquerading
gu: TCP masquerading ને સક્રિય કરવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to enable TCP masquerading to %s
gu: %s માં TCP masquerading ને સક્રિય કરવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to enable UDP masquerading
gu: UDP masquerading ને સક્રિય કરવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to enable UDP masquerading to %s
gu: %s માં UDP masquerading ને સક્રિય કરવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to enable masquerading
gu: masquerading ને સક્રિય કરવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add iptables rule to enable masquerading to %s
gu: %s માં masquerading ને સક્રિય કરવા માટે iptables નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add rule to drop all frames in '%s'
gu: '%s' માં આગળ ધપાવા નિયમને ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to add vcpupin xml entry
gu: vcpupin xml નોંધણીને ઉમેરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to allocate buffer
gu: બફરને ફાળવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to allocate file buffer
gu: ફાઇલ બફરને ફાળવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to allocate memory for %s config list
gu: %s રૂપરેખાંકન યાદી માટે મેમરીની ફાળવણી કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to allocate memory for %s config list value
gu: %s રૂપરેખાંકન યાદી કિંમત માટે મેમરીની ફાળવણી કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to apply capabilities: %d
gu: ક્ષમતાઓ લાગુ કરવામાં નિષ્ફળ: %d

en: failed to authenticate using SSH agent: %s
gu: SSH ઍજન્ટની મદદથી સત્તાધિકરણ કરવાનું નિષ્ફળ: %s

en: failed to begin transaction: %s%s%s
gu: પરિવહન શરૂ કરવામાં નિષ્ફળતા: %s%s%s

en: failed to build sexpr
gu: sexpr બિલ્ડ કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to calculate ssh host key hash
gu: ssh યજમાન કી હૅશની ગણતરી કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to close file
gu: ફાઇલને બંધ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to close or write to profile
gu: રૂપરેખામાં લખવાનુ અથવા બંધ કરવાનુ નિષ્ફળ

en: failed to collect snapshot list
gu: સ્નેપશોટની યાદીને સંગ્રહવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to commit transaction: %s%s%s
gu: ટ્રાન્ઝેક્શનને મોકલવામાં નિષ્ફળતા: %s%s%s

en: failed to connect to Xen Store
gu: Xen સંગ્રહ સાથે જોડાવામાં નિષ્ફળ

en: failed to connect to monitor socket
gu: મોનિટર સોકેટને જોડાવાનું નિષ્ફળ

en: failed to connect to the RADOS monitor on: %s
gu: %s માટે મોનિટરને જોડવાનું નિષ્ફળ

en: failed to connect to the hypervisor
gu: હાયપરવિઝરમાં જોડાવામાં નિષ્ફળ

en: failed to connect to xend
gu: xend ને જોડાવામાં નિષ્ફળ

en: failed to convert cpu mask
gu: cpu માસ્કને રૂપાંતરિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to convert memory nodemask
gu: મેમરી નોડમાસ્કને રૂપાંતરિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to copy security label
gu: સુરક્ષા લેબલની નકલ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to create %s
gu: %s ને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: failed to create (start) interface %s: %s%s%s
gu: ઇન્ટરફેસ %s બનાવવામાં (શરૂઆત) કરવામાં નિષ્ફળતા: %s%s%s

en: failed to create a socket
gu: સોકેટને ઉત્પન્ન કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to create directory '%s'
gu: '%s' ડિરેક્ટરી બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to create document saving context
gu: દસ્તાવેજને સંગ્રહતા દસ્તાવેજને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to create file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to create link %s to %s
gu: %s માં કડી %s બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: failed to create logfile %s
gu: લોગ ફાઈલ %s બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to create profile
gu: રૂપરેખાને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to create socket
gu: સોકેટને બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to create socket needed for '%s'
gu: '%s' માટે જરૂરી સોકેટને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: failed to create the RADOS cluster
gu: RADOS ક્લસ્ટરને બનાવવાનું નિષ્ફળ

en: failed to create the RBD IoCTX. Does the pool '%s' exist?
gu: RBD IoCTX ને બનાવવામાં નિષ્ફળતા. શું પુલ '%s' અસ્તિત્વ ધરાવે છે?

en: failed to create udev context
gu: udev સંદર્ભને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to create volume '%s/%s'
gu: વોલ્યુમ '%s/%s' ને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to decode SASL data: %d (%s)
gu: SASL માહિતીને ડિકોડ કરવાનું નિષ્ફળ: %d (%s)

en: failed to decode the RADOS key
gu: RADOS કીને ડિકોડ કરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to define domain on destination host
gu: લક્ષ્ય યજમાન પર ડોમેઇનને વ્યાખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to delete emulatorpin xml of a persistent domain
gu: સ્થાયી ડોમેઇનનું emulatorpin xml ને કાઢવાનું નિષ્ફળ

en: failed to delete emulatorpin xml of a running domain
gu: ચાલતા ડોમેઇનનાં emulatorpin xml  ને કાઢી નાંખવાનુ નિષ્ફળ

en: failed to delete vcpupin xml of a persistent domain
gu: સુસંગત ડોમેઇનની vcpupin xml કાઢવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to delete vcpupin xml of a running domain
gu: ચાલતા ડોમેઇનનાં vcpupin xml ને કાઢવાનું નિષ્ફળ

en: failed to destroy (stop) interface %s: %s%s%s
gu: ઇન્ટરફેસ %s નો નાશ (બંધ) કરવામાં નિષ્ફળતા: %s%s%s

en: failed to detach PCI device, invalid address %.4x:%.2x:%.2x: %s
gu: PCI ઉપકરણને અલગ કરવામાં નિષ્ફળ: અયોગ્ય PCI સરનામું %.4x:%.2x:%.2x: %s

en: failed to determine host name
gu: યજમાનનામને નક્કી કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to enable IP forwarding
gu: IP આગળ ધપાવવાનું સક્રિય કરવા માટે નિષ્ફળ

en: failed to enable mac filter in '%s'
gu: '%s' માં mac ફિલ્ટરને સક્રિય કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to encode SASL data: %d (%s)
gu: SASL માહિતીને એનકોડ કરવાનું નિષ્ફળ: %d (%s)

en: failed to execute command '%s': %s
gu: આદેશ '%s' ને ચલાવવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: failed to find the VID for the VLAN device '%s'
gu: VLAN ઉપકરણ '%s' માટે VID ને શોધવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to find the secret
gu: ખાનગીને શોધવાનું નિષ્ફળ

en: failed to finish job for disk %s
gu: ડિસ્ક %s માટે જૉબને સમાપ્ત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to format cpuset for emulator
gu: ઍમ્યુલેટર માટે cpuset ને બંધારિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to format cpuset for vcpupin
gu: vcpupin માટે cpuset ને બંધારિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to format nodeset for NUMA memory tuning
gu: NUMA મેમરી ટ્યૂનિંગ માટે nodeset ને બંધારિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to generate XML
gu: XML ઉત્પન્ન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to generate uuid
gu: uuid ઉત્પન્ન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to get URI
gu: URI મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get XML representation of migrated domain
gu: સ્થળાંતર થયેલ ડોમેઇનની XML રજૂઆતને મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get capabilities
gu: ક્ષમતાઓ મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get domain '%s'
gu: ડોમેઈન '%s' મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get domain UUID
gu: ડોમેઈન UUID મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get domain xml
gu: ડોમેઈન xml મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get free memory for NUMA node number: %lu
gu: NUMA નોડ નંબર માટે મક્ત મેમરીને મેળવવામાં નિષ્ફળતા: %lu

en: failed to get hostname
gu: યજમાનનામ મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get hypervisor type
gu: હાયપરવિઝર મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get interface '%s'
gu: ઇન્ટરફેસ '%s' મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get list of %s interfaces on host
gu: યજમાન પર %s ઇન્ટરફેસોની યાદીને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to get network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s' મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get network UUID
gu: નેટવર્ક UUID મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get node information
gu: નોડ જાણકારી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get number of %s interfaces on host
gu: યજમાન પર %s ઇન્ટરફેસોની સંખ્યાને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to get number of defined interfaces on host: %s%s%s
gu: યજમાન પર વ્યાખ્યાયિત થયેલ ઇન્ટરફેસોની સંખ્યાને મેળવવામાં નિષ્ફળ: %s%s%s

en: failed to get number of host interfaces: %s%s%s
gu: યજમાન ઇન્ટરફેસોની સંખ્યાને મેળવવામાં નિષ્ફળતા: %s%s%s

en: failed to get number of interfaces on host: %s%s%s
gu: યજમાન પર ઇન્ટરફેસોની સંખ્યા મેળવવામાં નિષ્ફળતા: %s%s%s

en: failed to get nwfilter '%s'
gu: nwfilter '%s' મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get parent pool
gu: પિતૃ પુલ ને મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get pool '%s'
gu: pool '%s' મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get pool UUID
gu: pool UUID મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get secret '%s'
gu: ગુપ્ત '%s' ને મેળવવાનું નિષ્ફળ

en: failed to get source from sourceList
gu: સ્ત્રોત યાદીમાંથી સ્ત્રોતને મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get status of interface %s: %s%s%s
gu: ઇન્ટરફેસ %s ની પરિસ્થિતિને મેળવવામાં નિષ્ફળતા: %s%s%s

en: failed to get sysinfo
gu: sysinfo ને મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to get the daemon version
gu: ડિમન આવૃત્તિ મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get the hypervisor version
gu: હાયપરવિઝર આવૃત્તિ મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get the library version
gu: લાઈબ્રેરી આવૃત્તિ મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get the log file information
gu: લોગ ફાઈલ જાણકારી મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get vol '%s'
gu: vol '%s' મેળવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to get vol '%s', specifying --%s might help
gu: vol '%s' ને લાવવામાં નિષ્ફળતા, --%s સ્પષ્ટ કરવાથી મદદ મળી શકે છે

en: failed to initialize RADOS
gu: RADOS શરૂ કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to initialize SASL library: %d (%s)
gu: SASL લાઇબ્રરિ ની શરૂઆત કરવામાં નિષ્ફળ: %d (%s)

en: failed to list host defined interfaces: %s%s%s
gu: યજમાનની વ્યાખ્યાયિત થયેલ ઇન્ટરફેસોને મેળવવામાં નિષ્ફળ: %s%s%s

en: failed to list host interfaces: %s%s%s
gu: યજમાન ઇન્ટરફેસની યાદી કરવામાં નિષ્ફળતા: %s%s%s

en: failed to load module %s %s
gu: મોડ્યુલ %s %s ને લાવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to lookup interface with MAC address '%s'
gu: MAC સરનામાં '%s' સાથે ઇન્ટરફેસને જોવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to lseek or read from file: %s
gu: lseek અથવા ફાઇલમાંથી વાંચવા માટે નિષ્ફળ: %s

en: failed to mark network %s as autostarted
gu: નેટવર્ક %s ને આપોઆપ શરૂથયેલ તરીકે ચિહ્નિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to mark pool %s as autostarted
gu: Pool %s ને આપોઆપ શરૂથયેલ તરીકે ચિહ્નિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to move file to %s
gu: %s માં ફાઇલને ખસેડવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to open %s for reading
gu: %s ને વાંચવા માટે ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: failed to open chardev file: %s
gu: chardev ફાઇલને ખોલવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: failed to open configuration file for reading
gu: રૂપરેખાંકન ફાઈલને વાંચવા માટે ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: failed to open file
gu: ફાઈલ ખોલવામાં નિષ્ફળ

en: failed to open file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' ખોલવાનું નિષ્ફળ

en: failed to open for reading: %s
gu: વાંચવા માટે ખોલવામાં નિષ્ફળ: %s

en: failed to open logfile %s
gu: logfile %s ને ખોલવાનું નિષ્ફળ

en: failed to open path '%s'
gu: પાથ '%s' ને ખોલવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to open ssh channel: %s
gu: ssh ચેનલને ખોલવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: failed to open the RBD image '%s'
gu: RBD ઇમેજ '%s' ને ખોલવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to open the log file. check the log file path
gu: લોગ ફાઈલ ખોલવામાં નિષ્ફળ. લોગ ફાઈલ પાથ ચકાસો

en: failed to parse %s
gu: %s નું પદચ્છેદન કરતી વખતે નિષ્ફળ

en: failed to parse %s version
gu: %s આવૃત્તિનું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to parse Xend domain information
gu: Xend ડોમેઈન જાણકારીનું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to parse configuration file
gu: રૂપરેખાંકન ફાઈલનું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to parse configuration file %s
gu: રૂપરેખાંકન ફાઈલ %s નું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to parse domain description
gu: ડોમેઈન વર્ણનનું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to parse qemu capabilities flags
gu: qemu ક્ષમતા ફ્લેગનું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to parse xml document
gu: xml દસ્તાવેજનું પદચ્છેદન કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to preserve fd %d
gu: fd %d ને સાચવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to read AppArmor template
gu: AppArmor ટૅમ્પલેટને વાંચવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to read XML
gu: XML વાંચવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to read configuration file
gu: રૂપરેખાંકન ફાઈલ વાંચવામાં નિષ્ફળ

en: failed to read configuration file %s
gu: રૂપરેખાંકન ફાઈલ %s વાંચવામાં નિષ્ફળ

en: failed to read from Xen Daemon
gu: Xen ડિમનમાંથી વાંચવામાં નિષ્ફળ

en: failed to read from wakeup fd
gu: wakeup fd માંથી વાંચવાનુ નિષ્ફળ

en: failed to read libxl header
gu: libxl હેડરને વાંચવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to read metadata length in '%s'
gu: '%s' માં મેટાડેટાને વાંચવામાં નિષ્ફળ

en: failed to read pid: %s
gu: pid ને વાંચવામાં નિષ્ફળ: %s

en: failed to read qemu header
gu: qemu હેડર વાંચવામાં નિષ્ફળ

en: failed to read temporary file created with template %s
gu: ટેમ્પલેટ %s સાથે બનાવેલ કામચલાઉ ફાઇલને વાંચવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to register netcf interface driver
gu: netcf ઇન્ટરફેસ ડ્રાઇવરને રજીસ્ટર કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to register udev interface driver
gu: udev ઇન્ટરફેસ ડ્રાઇવરને રજીસ્ટર કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to remove ebtables rule on '%s'
gu: '%s' પર ebtables નિયમને દૂર કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to remove ebtables rule to allow MAC address on '%s'
gu: '%s' પર MAC સરનામાંને પરવાનગી આપવા માટે ebtables નિયમને દૂર કરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to remove link %s
gu: કડી %s દૂર કરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to remove old domain from config map
gu: રૂપરેખાંકન નક્ષા માંથી જૂનું ડોમેઇન દૂર કરવાનું અસમર્થ

en: failed to remove pool '%s'
gu: pool '%s' ને દૂર કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to remove volume '%s/%s'
gu: વોલ્યૂમ '%s/%s' ને દૂર કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to resize the RBD image '%s'
gu: RBD ઇમેજ '%s' નું માપ બદલવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to resume domain
gu: ડોમેઇનને ફરી શરૂ કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to retrieve credentials
gu: શ્રેયને પ્રાપ્ત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to retrieve decision to accept host key
gu: યજમાનનામને નક્કી કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to rollback transaction: %s%s%s
gu: ટ્રાન્ઝેક્શનને પાછુ લાવવામાં નિષ્ફળતા: %s%s%s

en: failed to run apparmor_parser
gu: apparmor_parser ચલાવવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to save chardev path '%s'
gu: chardev પાથ '%s' નો સંગ્રહ કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to save content
gu: સમાવિષ્ટ સંગ્રહવામાં નિષ્ફળ

en: failed to seek to end of %s
gu: %s નાં અંતમાં શોધવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to send continue signal to controller
gu: નિયંત્રકમાં સંકેતને સતત મોકલવામાં નિષ્ફળ

en: failed to send key '%s'
gu: કી '%s' મોકલવામાં નિષ્ફળ

en: failed to serialize S-Expr
gu: S-Expr શ્રેણીકૃત બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to serialize S-Expr: %s
gu: S-Expr શ્રેણીકૃત બનાવવામાં નિષ્ફળ: %s

en: failed to set %s
gu: %s ને સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to set RADOS option: %s
gu: RADOS વિકલ્પને સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ: %s

en: failed to set close-on-exec flag on %s
gu: %s પર close-on-exec ફ્લેગને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to set cpu affinity for emulator threads
gu: ઍમ્યુલેટર થ્રેડ માટે cpu એફિનીટીને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to set cpu affinity for vcpu %d
gu: vcpu %d માટે cpu એફિનીટીને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to set cpuset.cpus in cgroup for emulator threads
gu: ઍમ્યુલેટર થ્રેડ માટે cgroup માં cpuset.cpus સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to set cpuset.cpus in cgroup for vcpu %d
gu: vcpu %d માટે cgroup માં cpuset.cpus સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to set reduced privileges
gu: ઘટાડેલ અધિકારો ને સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: failed to set snapshot '%s' as current
gu: વર્તમાન તરીકે સ્નેપશોટ '%s' ને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to setup stderr file handle
gu: stderr ફાઇલ સંભાળવાનું સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to setup stdin file handle
gu: stdin ફાઇલ સંભાળવાનું સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to setup stdout file handle
gu: stdout ફાઇલ સંભાળવાનું સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to stat the RBD image
gu: RBD ઇમેજને શરૂ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to store %lld to %s
gu: %lld ને %s માં સંગ્રહવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to take screenshot
gu: સ્ક્રીનશોટને લેવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to undefine interface %s: %s%s%s
gu: ઇન્ટરફેસ %s ને અવ્યખ્યાયિત કરવામાં નિષ્ફળતા: %s%s%s

en: failed to unmark network %s as autostarted
gu: નેટવર્ક %s ને આપોઆપ શરૂથયેલ તરીકે અચિહ્નિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to unmark pool %s as autostarted
gu: Pool %s ને આપોઆપ શરૂથયેલ તરીકે અચિહ્નિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: failed to update or add vcpupin xml
gu: vcpupin xml ને ઉમેરવા અથવા સુધારવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to update or add vcpupin xml of a persistent domain
gu: સ્થાયી ડોમેઇનનું vcpupin xml ને ઉમેરવુ અથવા સુધારવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to update vcpupin
gu: vcpupin ને સુધારવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to validate SSH host key: %s
gu: SSH યજમાન કીની ચકાસણી કરવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: failed to wait for child creating '%s'
gu: '%s' ને બનાવી રહ્યા હોય ત્યારે બાળ માટે રાહ જોવાનું નિષ્ફળ

en: failed to wait on condition
gu: શરત પર રાહ જોવાનું નિષ્ફળ

en: failed to wake up polling thread
gu: '%s' વાંચવા માટે પાઇપ બનાવવામાં નિષ્ફળ

en: failed to wakeup migration tunnel
gu: સ્થળાંતર ટનલને જગાડવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to write configuration file
gu: રૂપરેખાંકન ફાઈલ લખવામાં નિષ્ફળ

en: failed to write configuration file: %s
gu: રૂપરેખાંકન ફાઈલ લખવામાં નિષ્ફળ: %s

en: failed to write header to domain save file '%s'
gu: ડોમેઇન સંગ્રહ ફાઇલ '%s' માં હેડરને લખવામાં નિષ્ફળતા

en: failed to write known_host file '%s': %s
gu: known_host ફાઇલ '%s' ને લખવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: failed to write the log file
gu: લોગ ફાઈલ લખવામાં નિષ્ફળ

en: failed to write to Xen Daemon
gu: Xen ડિમનમાંથી લખવાનું નિષ્ફળ

en: failed to write to profile
gu: રૂપરેખામાં લખવાનું નિષ્ફળ

en: failed to write xml to '%s'
gu: '%s' માટે xml લખવામાં નિષ્ફળ

en: failed writing to file '%s'
gu: ફાઇલ '%s' લખવામાં નિષ્ફળતા

en: fatal signal %d
gu: ફેટલ સંકેત %d

en: fchmod('%s') failed
gu: fchmod('%s') નિષ્ફળ

en: fd %d in %s must be a socket
gu: fd %d એ %s માં સોકેટ હોવુ જ જોઇએ

en: fd must be valid
gu: fd માન્ય હોવુ જ જોઇએ

en: file
gu: ફાઇલ

en: file %s does not exist
gu: ફાઇલ %s અસ્તિત્વમાં નથી

en: file '%s' doesn't exist
gu: ફાઇલ '%s' અસ્તિત્વમાં નથી

en: file '%s' for disk '%s' requires use of external snapshot mode
gu: ડિસ્ક '%s'  માટે ફાઇલ disk '%s' ને બહારની સ્નેપશોટ સ્થિતિને વાપરવાની જરૂર છે

en: file containing XML CPU descriptions
gu: ફાઇલ XML CPU વર્ણનોને સમાવી રહ્યુ છે

en: file containing an XML CPU description
gu: ફાઇલ એ XML CPU વર્ણનને સમાવી રહ્યુ છે

en: file containing an XML description of the device
gu: ફાઇલ ઉપકરણની XML વર્ણનને સમાવી રહ્યુ છે

en: file containing an XML domain description
gu: XML ડોમેઈન વર્ણન સમાવતી ફાઈલ

en: file containing an XML interface description
gu: ફાઇલ XML ઇન્ટરફેસ વર્ણનને સમાવી રહ્યુ છે

en: file containing an XML network description
gu: XML નેટવર્ક વર્ણન સમાવતી ફાઈલ

en: file containing an XML network filter description
gu: ફાઇલ એ XML નેટવર્ક ફિલ્ટર વર્ણનને સમાવી રહ્યા છે

en: file containing an XML pool description
gu: XML pool વર્ણન સમાવતી ફાઈલ

en: file containing an XML vol description
gu: XML vol વર્ણન સમાવતી ફાઈલ

en: file containing secret attributes in XML
gu: ફાઇલ એ XML માં ગુપ્ત ગુણધર્મોને સમાવી રહ્યુ છે

en: file format type raw,bochs,qcow,qcow2,qed,vmdk
gu: ફાઇલ બંધારણ પ્રકાર raw,bochs,qcow,qcow2,qed,vmdk

en: file must not be empty
gu: ફાઇલ ખાલી હોવુ જ જોઇએ નહિં

en: filename containing updated XML for the target
gu: ફાઇલનામ લક્ષ્ય માટે સુધારેલ XML ને સમાવી રહ્યા છે

en: filesystem is not of type 'template' or 'mount'
gu: ફાઇલસિસ્ટમ એ 'ટેમ્પલેટ' અથવા 'માઉન્ટ' પ્રકારનું નથી

en: filesystem passthrough not supported by this QEMU
gu: ફાઇલસિસ્ટમ પાસથ્રુ આ QEMU દ્દારા આધારભૂત નથી

en: filesystem writeout not supported
gu: ફાઇલસિસ્ટમ લખવાનું આધારભૂત નથી

en: filter has no name
gu: ફિલ્ટર પાસે નામ નથી

en: filter with same UUID but different name ('%s') already exists
gu: એજ UUID સાથે ફિલ્ટર પરંતુ વિવિધ નામ ('%s') પહેલેથી જ અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: find parent of current snapshot
gu: હાલનાં સ્નેપશોટનાં મુખ્યને શોધો

en: find parent of snapshot name
gu: સ્નેપશોટ નામનાં મુખ્યને શોધો

en: find potential storage pool sources
gu: શક્તિશાળી સંગ્રહ પુલ સ્ત્રોતોને શોધો

en: finding dom on config list
gu: રૂપરેખાંકન યાદી પર ડોમેઇન શોધી રહ્યા છે

en: firewall tools were not found or cannot be used
gu: ફાયરવોલ સાધનો મળ્યા ન હતા અથવા વાપરી શકાતા નથી

en: flags in %s must include VIR_MEMORY_VIRTUAL or VIR_MEMORY_PHYSICAL
gu: %s માં ફ્લેગ VIR_MEMORY_VIRTUAL અથવા VIR_MEMORY_PHYSICAL સમાવવુ જ જોઇએ

en: flags parameter must be VIR_MEMORY_VIRTUAL or VIR_MEMORY_PHYSICAL
gu: ફ્લેગો પરિમાણ VIR_MEMORY_VIRTUAL or VIR_MEMORY_PHYSICAL હોવા જ જોઇએ

en: for Linux >= %d.%d.%d
gu: Linux માટે >= %d.%d.%d

en: force device update
gu: ઉપકરણ સુધારવા દબાણ કરો

en: forcefully stop a physical host interface.
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસને દબાણપૂર્વક બંધ કરો.

en: format for underlying storage
gu: સંગ્રહનુ અધોરેખા માટે બંધારણ

en: format='qcow' passphrase for %s must not contain a '\0'
gu: %s માટે format='qcow' પાસફ્રેજ '\0' સમાવવુ જોઇએ જ નહિં

en: found no rbd hosts in CEPH_ARGS '%s'
gu: CEPH_ARGS '%s' માં rbd યજમાનો મળ્યા નથી

en: from snapshot
gu: સ્નેપશોટ માંથી

en: get active job information for the specified disk
gu: ખાસ ડિસ્ક માટે સક્રિય જૉબ જાણકારીને મેળવો

en: get device block stats for a domain
gu: ડોમેઈન માટે ઉપકરણ બ્લોક પરિસ્થિતિ મેળવો

en: get link state of a virtual interface
gu: વર્ચ્યુઅલ ઇન્ટરફેસની કડી સ્થિતિને મેળવો

en: get maximum cap on vcpus
gu: vcpus પર મહત્તમ કેપને મેળવો

en: get memory statistics for a domain
gu: ડોમેઈન માટે મેમરી પરિસ્થિતિ મેળવો

en: get network interface stats for a domain
gu: ડોમેઈન માટે નેટવર્ક ઈન્ટરફેસ પરિસ્થિતિ મેળવો

en: get number of currently active vcpus
gu: હાલમાં સક્રિય vcpus ની સંખ્યાને મેળવો

en: get value according to current domain state
gu: વર્તમાન ડોમેઇન પરિસ્થિતિને અનુસાર કિંમતને મેળવો

en: get value from running domain
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઈનમાંથી કિંમતને મેળવો

en: get/set parameters of a virtual interface
gu: વર્ચ્યુઅલ ઇન્ટરફેસનાં પરિમાણોને મેળવો/સુયોજિત કરો

en: get/set value from running domain
gu: ચાલી રહેલ ડોમેઇનમાંથી કિંમતને મેળવો/સુયોજિત કરો

en: getpwuid_r failed to retrieve data for uid '%d'
gu: getpwuid_r એ uid '%d' માટે માહિતીને પ્રાપ્ત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: getting time of day
gu: દિવસનો સમય મેળવી રહ્યા છીએ

en: given uuid does not match XML uuid
gu: આપેલ uuid એ XML uuid સાથે બંધબેસતુ નથી

en: got unexpected RPC call prog %d vers %d proc %d type %d
gu: અનિચ્છનીય RPC કોલ prog %d vers %d proc %d type %d મળ્યો

en: got unknown HTTP error code %d
gu: અજ્ઞાત HTTP ભૂલ કોડ %d મળ્યો

en: got wrong number of vCPU pids from QEMU monitor. got %d, wanted %d
gu: QEMU મોનિટર માંથી vCPU pids નો ખોટો નંબર મળ્યો. %d મળ્યું, %d જોઇએ છે

en: gracefully shutdown a domain
gu: સારી રીતે ડોમેઈન બંધ કરો

en: guest CPU is not compatible with host CPU
gu: મહેમાન CPU એ યજમાન CPU સાથએ બંધબેસતુ નથી

en: guest and host CPU are not compatible: %s
gu: મહેમાન અને યજમાન CPU સુસંગત નથી: %s

en: guest failed to start: %s
gu: શરૂ કરવા માટે મહેમાન નિષ્ફળ: %s

en: guest unexpectedly quit
gu: મહેમાન અનિચ્છનીય રીતે બહાર નીકળી ગયુ

en: guest unexpectedly quit during hotplug
gu: મહેમાન હોટપ્લદ દરમ્યાન અનિચ્છનિય રીતે બહાર નીકળી ગયુ

en: guestfwd channel does not define a target address
gu: guestfwd ચેનલ લક્ષ્ય સરનામાંને વ્યાખ્યાયિત કરતુ નથી

en: guestfwd channel does not define a target port
gu: guestfwd ચેનલ લક્ષ્ય પોર્ટને વ્યાખ્યાયિત કરતુ નથી

en: guestfwd channel only supports IPv4 addresses
gu: guestfwd ચેનલ ફક્ત IPv4 સરનામાંઓને આધાર આપે છે

en: guestfwd requires QEMU to support -chardev & -device
gu: -chardev અને -device ને આધાર આપવા માટે guestfwd ને QEMU ની જરૂર છે

en: host cpu counting not implemented on this platform
gu: યજમાનt cpu ગણતરી આ પ્લેટફોર્મ પર અમલીકરણ થયેલ નથી

en: host lookup failed %s
gu: યજમાનને શોધવામાં નિષ્ફળ: %s

en: host pci device %.4x:%.2x:%.2x.%.1x not found
gu: host pci ઉપકરણ %.4x:%.2x:%.2x.%.1x મળ્યુ નથી

en: host reports map buffer length exceeds maximum: %d > %d
gu: યજમાન મહત્તમ કરતા વધારે મેપ બફર લંબાઇ ને રિપોર્ટ કરે છે: %d > %d

en: host reports too many vCPUs: %d > %d
gu: યજમાન એ ઘણાબધા vCPUs નો રિપોર્ટ કરે છે: %d > %d

en: host usb device %03d.%03d not found
gu: યજમાન usb ઉપકરણ %03d.%03d મળ્યુ નથી

en: host usb device vendor=0x%.4x product=0x%.4x not found
gu: યજમાન usb ઉપકરણ વિક્રેતા=0x%.4x પ્રોડક્ટ=0x%.4x મળી નથી

en: host-certificates mode needs exactly three certificates
gu: યજમાન-પ્રમાણપત્રોને બરાબર ત્રણ પ્રમાણપત્રોની જરૂર છે

en: hostdev mode '%s' not supported
gu: hostdev સ્થિતિ '%s' આધારભૂત નથી

en: hostdev networking type not supported
gu: hostdev નેટવર્કીંગ પ્રકાર આધારભૂત નથી

en: hostdev subsys type '%s' not supported
gu: hostdev subsys પ્રકાર '%s' આધારભૂત નથી

en: hostname and device path must be specified for iscsi sources
gu: યજમાનનામ અને ઉપકરણ પાથ iscsi સ્ત્રોતો માટે સ્પષ્ટ થયેલ હોવુ જ જોઇએ

en: hostname must be specified for netfs sources
gu: યજમાનનામ netfs સ્ત્રોત માટે સ્પષ્ટ થયેલ હોવુ જ જોઇએ

en: hotplug of device type not supported
gu: ઉપકરણનો hotplug પ્રકાર એ આધાકભૂત નથી

en: hub type %s not supported
gu: hub પ્રકાર %s આધારભૂત નથી

en: hugepage backing not supported by '%s'
gu: વિશાળપાનું બેકીંગ '%s'દ્દારા આધારભૂત નથી

en: hugepages are disabled by administrator config
gu: hugepages એ વહીવટકર્તા રૂપરેખાંકન દ્દારા નિષ્ક્રિય થયેલ છે

en: hugetlbfs filesystem is not mounted
gu: hugetlbfs ફાઇલસિસ્ટમ માઉન્ટ થયેલ નથી

en: hypervisor connection URI
gu: હાયપરવિઝર જોડાણ URI

en: idle
gu: નિષ્ક્રિય

en: idle:
gu: નિષ્ક્રિય:

en: ifkey "%s" has no req
gu: ifkey "%s" પાસે req નથી

en: ifname "%s" not in key map
gu: ifname "%s" એ કી નક્ષો નથી

en: illegal protocol type
gu: ગેરકાયદેસર પ્રોટોકોલ પ્રકાર

en: image magic is incorrect
gu: ઇમેજ મેજિક સાચી નથી

en: image version is not supported (%d > %d)
gu: ઇમેજ આવૃત્તિ આધારભૂત નથી (%d > %d)

en: in shutdown
gu: બંધ કરાયેલ

en: inaccessible
gu: અસુલભતા

en: inaccessible backing store volume %s
gu: દુર્લભ બેકીંગ સંગ્રહ વોલ્યુમ %s

en: inactive
gu: અસક્રિય

en: inbound average is mandatory
gu: ઇનબાઉન્ડ સરેરાશ ફરજિયાત છે

en: inbound format is incorrect
gu: ઇનબાઉન્ડ બંધારણ સાચુ નથી

en: include security sensitive information in XML dump
gu: XML ડમ્પમાં સુરક્ષા સંવેદનશીલ જાણકારીને સમાવો

en: includes the password into the connection URI if available
gu: જોડાણ URI માં પાસવર્ડને સમાવે છે જો ઉપલબ્ધ હોય

en: incomplete metdata in '%s'
gu: '%s' માં અપૂરતુ મેટાડેટા

en: incomplete reply %s
gu: અપૂરતો જવાબ %s

en: incomplete save header in '%s'
gu: '%s' માં અપૂરતુ સંગ્રહ હેડર

en: incorrect boot order '%s', expecting positive integer
gu: અયોગ્ય બુટ ક્રમાંક '%s', હકારાત્મક પૂર્ણાંકની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે

en: info balloon reply was missing balloon actual
gu: જાણકારી બલુન જવાબ એ ગુમ થયેલ બલુન માહિતી હતી

en: info balloon reply was missing balloon data
gu: info બલુન જવાબ એ ગુમ થયેલ બલુન માહિતી હતી

en: info balloon reply was missing balloon free_mem
gu: જાણકારી બલુન જવાબ એ ગુમ થયેલ બલુન free_mem હતી

en: info balloon reply was missing balloon major_page_faults
gu: જાણકારી બલુન જવાબ એ ગુમ થયેલ બલુન major_page_faults હતુ

en: info balloon reply was missing balloon mem_swapped_in
gu: જાણકારી બલુન જવાબ એ ગુમ થયેલ બલુન mem_swapped_in હતુ

en: info balloon reply was missing balloon mem_swapped_out
gu: જાણકારી બલુન જવાબ એ ગુમ થયેલ બલુન mem_swapped_out હતુ

en: info balloon reply was missing balloon minor_page_faults
gu: જાણકારી બલુન જવાબ એ ગુમ થયેલ બલુન minor_page_faults હતી

en: info balloon reply was missing balloon total_mem
gu: જાણકારી બલુન જવાબ એ ગુમ થયેલ બલુન total_mem હતી

en: info balloon reply was missing return data
gu: info બલુન જવાબ એ ગુમ થયેલ પાછી આવેલ માહિતી હતી

en: info block not supported by this qemu
gu: આ qemu દ્દારા જાણકારી બ્લોક આધારભૂત નથી

en: info migration reply was missing return data
gu: info સ્થળાંતર જવાબ એ ગુમ થયેલ પાછી આવેલ માહિતી હતી

en: info migration reply was missing return status
gu: info સ્થળાંતર જવાબ એ ગુમ થયેલ પાછી આવેલ પરિસ્થિતિ હતી

en: info on current snapshot
gu: હાલનાં સ્નેપશોટ પર જાણકારી

en: init binary must be specified
gu: init બાઇનરીને સ્પષ્ટ કરવુ જ જોઇએ

en: initializing inotify
gu: inotify નો આરંભ કરી રહ્યા છે

en: input too large: %d * %d
gu: ઇનપુટ ઘણુ લાંબુ છે: %d * %d

en: input too large: %u
gu: ઇનપુટ ઘણુ મોટુ છે: %u

en: input too large: %u * %u
gu: ઇનપુટ ઘણુ લાંબુ છે: %u * %u

en: input vol name or key
gu: ઇનપુટ વોલ્યુમ નામ અથવા કી

en: installed qemu version does not support host_net_add
gu: સ્થાપિત થયેલ qemu આવૃત્તિ એ host_net_add ને આધાર આપતુ નથી

en: integer overflow
gu: ઇન્ટીજર ઑવરફ્લો

en: interface '%s' failing; reopening
gu: ઇન્ટરફેસ '%s' નિષ્ફળ થઇ રહ્યુ છે; ફરી ખોલી રહ્યા છે

en: interface (%s: %s) not found
gu: ઇન્ટરફેસ (%s: %s) મળ્યુ નથી

en: interface device
gu: ઈન્ટરફેસ ઉપકરણ

en: interface device (MAC Address)
gu: ઇન્ટરફેસ ઉપકરણ (MAC સરનામું)

en: interface has no name
gu: ઇન્ટરફેસ પાસે નામ નથી

en: interface has unsupported type '%s'
gu: ઇન્ટરફેસ પાસે બિનઆધારભૂત પ્રકાર '%s' છે

en: interface information in XML
gu: XML માં ઇન્ટરફેસ જાણકારી

en: interface mac
gu: ઈન્ટરફેસ mac

en: interface misses the type attribute
gu: ઇન્ટરફેસ પ્રકાર ગુણધર્મને ગુમ કરે છે

en: interface mtu value is improper
gu: ઇન્ટરફેસ mtu કિંમત અયોગ્ય છે

en: interface name
gu: ઈન્ટરફેસ નામ

en: interface name %s does not fit into buffer
gu: ઇન્ટરફેસ નામ %s બફરમાં બંધબેસતુ નથી

en: interface name or MAC address
gu: ઇન્ટરફેસ નામ અથવા MAC સરનામું

en: interface script execution not supported by this driver
gu: ઇન્ટરફેસ સ્ક્રિપ્ટ એક્સિક્યૂશન ડ્રાઇવર દ્દારા આધારભૂત નથી

en: interface stats not implemented on this platform
gu: ઇન્ટરફેસ સ્થિતિ આ પ્લેટફોર્મ પર અમલીકરણ થયેલ નથી

en: internal buffer for tap device is too small
gu: ટૅપ ઉપકરણ માટે આંતરિક બફર એ ઘણું નાનુ છે

en: internal error
gu: આંતરિક ભૂલ

en: internal error %s
gu: આંતરિક ભૂલ %s

en: internal error: bad options in command: '%s'
gu: આંતરિક ભૂલ: આદેશમાં ખરાબ વિકલ્પો: '%s'

en: internal error: virsh %s: no %s VSH_OT_DATA option
gu: આંતરિક ભૂલ: virsh %s: %s VSH_OT_DATA વિકલ્પ નથી

en: internal networking type not supported
gu: આંતરિક નેટવર્કીંગ પ્રકાર આધારભૂત નથી

en: internal snapshot for disk %s unsupported for storage type %s
gu: ડિસ્ક %s માટે આંતરિક સ્નેપશોટ સંગ્રહ પ્રકાર %s માટે બિનઆધારભૂત છે

en: invalid '=' after option --%s
gu: વિકલ્પ --%s પછી અયોગ્ય '='

en: invalid <encryption> for volume %s
gu: વોલ્યુમ %s માટે અયોગ્ય <encryption>

en: invalid CPU definition
gu: અયોગ્ય CPU વ્યાખ્યા

en: invalid CPU mask %s
gu: અયોગ્ય CPU માસ્ક %s

en: invalid MAC address
gu: અયોગ્ય MAC સરનામું

en: invalid MAC address: %s
gu: અયોગ્ય MAC સરનામું: %s

en: invalid PCI bus ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય PCI બસ ID

en: invalid PCI domain ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય PCI ડોમેઇન ID

en: invalid PCI function ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય PCI વિધેય ID

en: invalid PCI product ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય PCI પ્રોડક્ટ ID

en: invalid PCI slot ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય PCI સ્લોટ ID

en: invalid PCI vendor ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય PCI વિક્રેતા ID

en: invalid SCSI LUN ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય SCSI LUN ID

en: invalid SCSI bus ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય SCSI બસ ID

en: invalid SCSI host ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય SCSI યજમાન ID

en: invalid SCSI target ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય SCSI લક્ષ્ય ID

en: invalid USB bus number supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય USB બસ નંબર

en: invalid USB device number supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય USB ઉપકરણ નંબર

en: invalid USB interface class supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય USB ઇન્ટરફેસ વર્ગ

en: invalid USB interface number supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય USB ઇન્ટરફેસ નંબર

en: invalid USB interface protocol supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય USB ઇન્ટરફેસ પ્રોટોકોલ

en: invalid USB interface subclass supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય USB ઇન્ટરફેસ ઉપવર્ગ

en: invalid USB product ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય USB પ્રોડક્ટ ID

en: invalid USB vendor ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય USB વિક્રેતા ID

en: invalid UUID
gu: અયોગ્ય UUID

en: invalid VM definition
gu: અયોગ્ય VM વ્યાખ્યા

en: invalid XML length: %d
gu: અયોગ્ય XML લંબાઇ: %d

en: invalid argument
gu: અયોગ્ય દલીલ

en: invalid argument for --%s
gu: --%s માટે અયોગ્ય દલીલ

en: invalid argument supplied
gu: લાગુ થયેલ અયોગ્ય દલીલ

en: invalid argument: %s
gu: અયોગ્ય દલીલ: %s

en: invalid auth secret uuid
gu: અયોગ્ય auth ખાનગી uuid

en: invalid base64 in '%s'
gu: '%s' માં અયોગ્ય base64

en: invalid catchup limit
gu: અજ્ઞાત catchup મર્યાદા

en: invalid catchup slew
gu: અયોગ્ય કેચઅપ સ્લુ

en: invalid catchup threshold
gu: અમાન્ય catchup થ્રેશોલ્ડ

en: invalid certificate name: %s
gu: અમાન્ય પ્રમાણપત્ર નામ: %s

en: invalid cipher size for TLS session
gu: TLS સત્ર માટે અયોગ્ય cipher માપ

en: invalid connection pointer in
gu: આમાં અયોગ્ય જોડાણ નિર્દેશક

en: invalid connection pointer in %s
gu: %s માં અયોગ્ય જોડાણ નિર્દેશક

en: invalid current vcpus %lu
gu: અમાન્ય હાલનું vcpus %lu

en: invalid database name: %s
gu: અમાન્ય ડેટાબેઝ નામ: %s

en: invalid device name '%s'
gu: અયોગ્ય ઉપકરણ નામ '%s'

en: invalid domain pointer in
gu: આમાં અયોગ્ય ડોમેઈન નિર્દેશક

en: invalid domain pointer in %s
gu: %s માં અયોગ્ય ડોમેઈન નિર્દેશક

en: invalid domain state '%s'
gu: અયોગ્ય ડોમેઈન સ્થિતિ '%s'

en: invalid domain state reason '%s'
gu: અયોગ્ય ડોમેઈન સ્થિતિ  કારણ'%s'

en: invalid domain state: %d
gu: અમાન્ય ડોમેઇન સ્થિતિ: %d

en: invalid domain type %s
gu: અયોગ્ય ડોમેઈન પ્રકાર %s

en: invalid failure action: '%s'
gu: અયોગ્ય નિષ્ફળ ક્રિયા: '%s'

en: invalid fd %d for %s
gu: અયોગ્ય fd %d એ %s માટે

en: invalid flag
gu: અયોગ્ય ફ્લેગ

en: invalid flag combination: (0x%x)
gu: અયોગ્ય ફ્લેગ સંયોજન: (0x%x)

en: invalid geometry settings (cyls)
gu: અમાન્ય ભૂમિતિ સુયોજન (cyls)

en: invalid geometry settings (heads)
gu: અમાન્ય ભૂમિતિ સુયોજન (હેડ)

en: invalid geometry settings (secs)
gu: અમાન્ય ભૂમિતિ સેટિંગ્સ (secs)

en: invalid host UUID: %s
gu: અમાન્ય યજમાન UUID: %s

en: invalid interface name %s
gu: અયોગ્ય ઇન્ટરફેસ નામ %s

en: invalid interface pointer in
gu: આમાં અયોગ્ય ઇન્ટરફેસ નિર્દેશક

en: invalid interface pointer in %s
gu: %s માં અયોગ્ય ઇન્ટરફેસ નિર્દેશક

en: invalid keycode: '%s'
gu: અયોગ્ય કીકોડ: '%s'

en: invalid length for new profile
gu: નવી રૂપરેખા માટે અયોગ્ય લંબાઇ

en: invalid link state '%s'
gu: અયોગ્ય કડી સ્થિતિ '%s'

en: invalid logical block size '%s'
gu: અયોગ્ય લૉજિકલ બ્લોક માપ '%s'

en: invalid maxvcpus %lu
gu: અમાન્ય maxvcpus %lu

en: invalid mode
gu: અયોગ્ય સ્થિતિ

en: invalid netfs path (ends in /): %s
gu: અયોગ્ય netfs પાથ (ends in /): %s

en: invalid netfs path (no /): %s
gu: અયોગ્ય netfs પાથ (no /): %s

en: invalid network pointer in
gu: આમાં અયોગ્ય નેટવર્ક નિર્દેશક

en: invalid network pointer in %s
gu: %s માં અયોગ્ય નેટવર્ક નિર્દેશક

en: invalid network type supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય નેટવર્ક પ્રકાર

en: invalid node cpu active value
gu: અયોગ્ય નોડ cpu સક્રિય કિંમત

en: invalid node cpu cores value
gu: અયોગ્ય નોડ cpu કોર કિંમત

en: invalid node cpu mhz value
gu: અયોગ્ય નોડ cpu mhz કિંમત

en: invalid node cpu nodes value
gu: અયોગ્ય નોડ cpu નોડ કિંમત

en: invalid node cpu sockets value
gu: અયોગ્ય નોડ cpu સોકેટ કિંમત

en: invalid node cpu threads value
gu: અયોગ્ય નોડ cpu થ્રેડ કિંમત

en: invalid node device pointer
gu: અયોગ્ય નોડ ઉપકરણ નિર્દેશક

en: invalid node device pointer in %s
gu: %s માં અયોગ્ય નોડ ઉપકરણ નિર્દેશક

en: invalid node memory value
gu: અયોગ્ય નોડ મેમરી કિંમત

en: invalid output from prlctl: %s
gu: prlctl માંથી અયોગ્ય આઉટપુટ: %s

en: invalid path %s not assigned to domain
gu: અયોગ્ય પાથ %s એ ડોમેઇનમાં સોંપેલ નથી

en: invalid path '%s'
gu: અયોગ્ય પાથ '%s'

en: invalid path, '%s' is not a known interface
gu: અયોગ્ય પાથ, '%s' એ જાણીતો ઇન્ટરફેસ નથી

en: invalid path, should be vif<domid>.<n>.
gu: અમાન્ય પાથ, vif<domid>.<n> હોવુ જોઇએ.

en: invalid path, vif<domid> should match this domain ID
gu: અયોગ્ય પાથ, vif<domid> આ ડોમેઇન ID ને બંધબેસતુ હોવુ જોઇએ

en: invalid path: %s
gu: અયોગ્ય પાથ: %s

en: invalid physical block size '%s'
gu: અયોગ્ય ભૌતિક બ્લોક માપ '%s'

en: invalid pid
gu: અયોગ્ય pid

en: invalid protocol argument: %d
gu: અયોગ્ય પ્રોટોકોલ દલીલ: %d

en: invalid removable media size supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરી પાડેલ અયોગ્ય દૂર કરી શકાય તેવુ મીડિયા માપ

en: invalid scale %llu
gu: અયોગ્ય માપ %llu

en: invalid scheduler option: %s
gu: અયોગ્ય સંચાલક વિકલ્પ: %s

en: invalid screen ID
gu: અયોગ્ય સ્ક્રીન ID

en: invalid secret type %s
gu: અયોગ્ય ખાનગી પ્રકાર %s

en: invalid security driver
gu: અયોગ્ય સુરક્ષા ડ્રાઇવર

en: invalid security relabel value %s
gu: અયોગ્ય સુરક્ષા પુન:લેબલ કિંમત %s

en: invalid security type
gu: અયોગ્ય સુરક્ષા પ્રકાર

en: invalid size supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ અયોગ્ય માપ

en: invalid snapshotname argument '%s'
gu: અયોગ્ય snapshotname દલીલ '%s'

en: invalid sound model
gu: અયોગ્ય સાઉન્ડ મોડલ

en: invalid storage pool pointer in
gu: આમાં અયોગ્ય નેટવર્ક પુલ નિર્દેશક

en: invalid storage pool pointer in %s
gu: %s માં અયોગ્ય સંગ્રહ પુલ નિર્દેશક

en: invalid storage volume pointer in
gu: આમાં અયોગ્ય સંગ્રહ વોલ્યુમ

en: invalid storage volume pointer in %s
gu: %s માં અયોગ્ય સંગ્રહ વોલ્યુમ નિર્દેશક

en: invalid stream pointer
gu: અયોગ્ય સ્ટ્રીમ નિર્દેશક

en: invalid stream pointer in %s
gu: %s માં અયોગ્ય સ્ટ્રીમ નિર્દેશક

en: invalid timeout
gu: અયોગ્ય સમયસમાપ્તિ

en: invalid timer frequency
gu: અજ્ઞાત ટાઇમર આવૃત્તિ

en: invalid translation value '%s'
gu: અયોગ્ય અનુવાદ કિંમત '%s'

en: invalid type '%s' for parameter '%s', expected '%s'
gu: પરિમાણ '%s' માટે અયોગ્ય પ્રકાર '%s', ઇચ્છિત '%s'

en: invalid use of command API
gu: આદેશ API નો અયોગ્ય વપરાશ

en: invalid use with no flags
gu: '%s' માં અયોગ્ય base64

en: invalid uuid %s
gu: અમાન્ય uuid %s

en: invalid value %d
gu: અયોગ્ય કિંમત %d

en: invalid value for disable_s3 parameter: '%s'
gu: disable_s3 પરિમાણ માટે અયોગ્ય કિંમત: '%s'

en: invalid value for disable_s4 parameter: '%s'
gu: disable_s4 પરિમાણ માટે અયોગ્ય કિંમત: '%s'

en: invalid value for rebootTimeout, must be in range [-1,65535]
gu: rebootTimeout માટે અમાન્ય કિંમત, સીમામાં હોવુ જ જોઇએ [-1,65535]

en: invalid value of 'ephemeral'
gu: 'ephemeral' ની અયોગ્ય કિંમત

en: invalid value of 'private'
gu: 'ખાનગી' ની અયોગ્ય કિંમત

en: invalid video model
gu: અમાન્ય વિડિયો મોડેલ

en: invalid watchdog action
gu: અયોગ્ય watchdog ક્રિયા

en: ioctl(TIOCSTTY) failed
gu: ioctl(TIOCSTTY) નિષ્ફળ

en: ipset name contains invalid characters
gu: ipset નામ અયોગ્ય અક્ષરોને સમાવે છે

en: ipset name is too long
gu: ipset નામ ઘણુ લાંબુ છે

en: is not active
gu: સક્રિય નથી

en: job
gu: જોબ

en: keepalive interval already set
gu: keepalive અંતરાલ પહેલેથી સુયોજિત છે

en: keepalive support is required to connect
gu: keepalive આધારને જોડવાની જરૂર છે

en: keyboard interactive authentication failed: %s
gu: કિબોર્ડ અરસપરસ સત્તાધિકરણ નિષ્ફળતા: %s

en: keycode %d is invalid: 0x%X
gu: કીકોડ %d અમાન્ય છે: 0x%X

en: known hosts file '%s' does not exist
gu: જાણીતી યજમાન ફાઇલ '%s' અસ્તિત્વ ધરાવતુ નથી

en: lease file write failed
gu: લીઝ ફાઇલ લખવામાં નિષ્ફળતા

en: leave the guest paused after creation
gu: બનાવવા પછી અટકેલ મહેમાનને છોડો

en: length of metadata out of range
gu: સીમા ની બહાર મેટાડેટા ની લંબાઇ

en: libhal_ctx_init failed, haldaemon is probably not running
gu: libhal_ctx_init નિષ્ફળ, haldaemon કદાચ ચાલી રહ્યુ નથી

en: libhal_ctx_set_dbus_connection failed
gu: libhal_ctx_set_dbus_connection નિષ્ફળ

en: libhal_get_all_devices failed
gu: libhal_get_all_devices નિષ્ફળ

en: libnl was not available at build time
gu: libnl બિલ્ડ સમયે ઉપલબ્ધ ન હતુ

en: library call %s failed, possibly not supported
gu: લાઈબ્રેરી કોલ %s નિષ્ફળ, કદાચ આધારભૂત નથી

en: library call failed, possibly not supported
gu: લાઈબ્રેરી બોલાવવાનું નિષ્ફળ, કદાચ આધારભૂત નથી

en: libselinux does not support LXC contexts path
gu: libselinux LXC સંદર્ભ પાથને આધાર આપતુ નથી

en: libvirt is compiled without NUMA tuning support
gu: libvirt એ NUMA ટ્યુનિંગ આધાર વગર કમ્પાઇલ થયેલ છે

en: libvirt was built without the '%s' driver
gu: libvirt એ  '%s' ડ્રાઇવર વગર બનાવાયુ હતુ

en: libvirtd quit during handshake
gu: હૅન્ડશેક દરમ્યાન libvirtd બહાર નીકળી ગયુ

en: libxenlight does not support disk driver %s
gu: libxenlight એ ડિસ્ક ડ્રાઇવર %s ને આધાર આપતુ નથી

en: libxenlight does not support transient disks
gu: libxenlight એ અસ્થાયી ડિસ્કને આધાર આપતુ નથી

en: libxenlight failed to attach disk '%s'
gu: libxenlight એ ડિસ્ક '%s' ને જોડાવામાં નિષ્ફળ

en: libxenlight failed to change media for disk '%s'
gu: libxenlight એ ડિસ્ક '%s' માટે મીડિયાને બદલવામાં નિષ્ફળતા

en: libxenlight failed to create new domain '%s'
gu: નવું ડોમેઇન '%s' ને બનાવવામાં libxenlight નિષ્ફળ

en: libxenlight failed to detach disk '%s'
gu: libxenlight એ ડિસ્ક '%s' ને અલગ કરવામાં નિષ્ફળ

en: libxenlight failed to get free memory for domain '%s'
gu: ડોમેઇન '%s' માટે મુક્ત મેમરી મેળવવામાં libxenlight નિષ્ફળ

en: libxenlight failed to parse UUID '%s'
gu: UUID '%s' નું પદચ્છેદન કરવામાં libxenlight નિષ્ફળ

en: libxenlight failed to restore domain '%s'
gu: ડોમેઇન '%s' ને પુન:સંગ્રહતી વખતે libxenlight નિષ્ફળ

en: libxenlight failed to store userdata
gu: userdata નો સંગ્રહ કરવા માટે libxenlight નિષ્ફળ

en: libxenlight state driver is not active
gu: libxenlight સ્થિતિ ડ્રાઇવર સક્રિય નથી

en: libxl_domain_info failed for domain '%d'
gu: ડોમેઇન '%d' માટે libxl_domain_info નિષ્ફળ

en: libxl_get_physinfo_info failed
gu: libxl_get_physinfo_info નિષ્ફળ

en: libxl_get_version_info failed
gu: libxl_get_version_info નિષ્ફળ

en: libxml2 doesn't handle %s encoding
gu: libxml2 એ %s એનકોડીંગને સંચાલિત કરતુ નથી

en: list all domain blocks
gu: બધા ડોમેઈન બ્લોકની યાદી આપો

en: list all domain virtual interfaces
gu: બધા ડોમેઇન વર્ચ્યુઅલ ઇન્ટરફેસોની યાદી કરો

en: list devices in a tree
gu: ટ્રીમાં યાદી ઉપકરણો

en: list domain names only
gu: ફક્ત ડોમેઇન નામોની યાદી કરો

en: list domains
gu: ડોમેઈનોની યાદી આપો

en: list domains in other states
gu: બીજી સ્થિતિમાં ડોમેઇનની યાદી કરો

en: list domains in paused state
gu: અટકેલ પરિસ્થિતિમાં ડોમેઇનની યાદી કરો

en: list domains in running state
gu: ચાલતી પરિસ્થિતિમાં ડોમેઇનની યાદી કરો

en: list domains in shutoff state
gu: બંધ કરવાની સ્થિતિમાં ડોમેઇનની યાદી કરો

en: list domains with autostart disabled
gu: નિષ્ક્રિય થયેલ autostart સાથે ડોમેઇનની યાદી કરો

en: list domains with autostart enabled
gu: સક્રિય થયેલ autostart સાથે ડોમેઇનની યાદી કરો

en: list domains with existing snapshot
gu: હાલનાં સ્નેપશોટ સાથે ડોમેઇનની યાદી કરો

en: list domains with managed save state
gu: સંચાલિત થયેલ સંગ્રહ સ્થિતિ સાથે ડોમેઇનની યાદી

en: list domains without a snapshot
gu: સ્નેપશોટ વગર ડોમેઇનની યાદી

en: list domains without managed save
gu: સંચાલિત થયેલ સંગ્રહ વગર ડોમેઇનની યાદી કરો

en: list inactive & active domains
gu: અસક્રિય અને સક્રિય ડોમેઈનોની યાદી આપો

en: list inactive & active interfaces
gu: અસક્રિય અને સક્રિય ઇન્ટરફેસોની યાદી

en: list inactive & active networks
gu: અસક્રિય અને સક્રિય નેટવર્કોની યાદી આપો

en: list inactive & active pools
gu: અસક્રિય અને સક્રિય pool ની યાદી આપો

en: list inactive domains
gu: અસક્રિય ડોમેઈનોની યાદી આપો

en: list inactive interfaces
gu: અસક્રિય ઇન્ટરફેસોની યાદી આપો

en: list inactive networks
gu: અસક્રિય નેટવર્કોની યાદી આપો

en: list inactive pools
gu: અસક્રિય pool ની યાદી આપો

en: list is not closed with ]
gu: યાદી ] સાથે બંધ થયેલ નથી

en: list network filters
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટરોની યાદી કરો

en: list networks
gu: નેટવર્કોની યાદી આપો

en: list of secrets is inconsistent
gu: ગુપ્તતાની યાદી અસુસંગત છે

en: list persistent domains
gu: સ્થાયી ડોમેઇનની યાદી કરો

en: list physical host interfaces
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસોની યાદી

en: list pools
gu: pool યાદી આપો

en: list secrets
gu: ખાનગીઓની યાદી

en: list snapshots in a tree
gu: ટ્રીમાં સ્નેપશોટની યાદી કરો

en: list table (default)
gu: કોષ્ટકની યાદી (મૂળભૂત)

en: list transient domains
gu: અસ્થાયી ડોમેઇનની યાદી

en: list uuid's only
gu: ફક્ત uuid ની યાદી કરો

en: list vols
gu: vol ની યાદી આપો

en: lists not allowed in VMX format
gu: યાદીઓ VMX બંધારણમાં પરવાનગી મળેલ નથી

en: live
gu: જીવંત

en: live migration
gu: જીવંત રૂપાંતરણ

en: looking up dom
gu: ડોમેઇન તરફ જોઇ રહ્યા છે

en: lxc state driver is not active
gu: lxc સ્થિતિ ડ્રાઇવર સક્રિય નથી

en: lxcChild() passed invalid vm definition
gu: lxcChild() અયોગ્ય vm વ્યાખ્યા પસાર થયેલ છે

en: machine already powered down
gu: મશીન પહેલેથી બંધ પડેલ છે

en: machine is not in poweroff|saved|aborted state, so couldn't start it
gu: poweroff|saved|aborted સ્થિતિમાં મશીન નથી, તેથી

en: machine not in running state to suspend it
gu: તેને લટકાવવા માટે મશીન ચાલી રહેલ સ્થિતિમાં નથી

en: machine not paused, so can't resume it
gu: મશીનને અટકાવેલ નથી, તેથી તેને પુન:પ્રાપ્ત કરી શકાતુ નથી

en: machine not running, so can't reboot it
gu: મશીન ચાલી રહ્યુ નથી, તેથી તેને રિબુટ કરી શકાતુ નથી

en: machine paused, so can't power it down
gu: મશીન અટકાવેલ છે, તેથી પાવર નીચો કરી શકાતો નથી

en: machine type %s too big for destination
gu: લક્ષ્ય માટે મશીન પ્રકાર %s ઘણુ લાંબુ છે

en: malformed capacity element
gu: મલીન ક્ષમતા ઘટક

en: malformed char device string
gu: મેલફોર્મ થયેલ અક્ષર ઉપકરણ શબ્દમાળા

en: malformed group element
gu: મલીન જૂથ ઘટક

en: malformed hostuuid element in migration data
gu: સ્થળાંતર માહિતીમાં મેલફોર્મ થયેલ hostuuid ઘટક

en: malformed ipset flags
gu: મેલફોર્મ થયેલ ipset ફ્લેગ

en: malformed keyword arguments in '%s'
gu: '%s' માં મેલફોર્મ થયેલ કિવર્ડ દલીલો

en: malformed mac address '%s'
gu: મેલફોર્મ થયેલ mac સરનામું '%s'

en: malformed netlink response message
gu: મેલફોર્મ થયેલ નેટલીંક જવાબ સંદેશ

en: malformed octal mode
gu: મેલફોર્મ થયેલ ઓક્ટલ સ્થિતી

en: malformed or missing xml argument
gu: મેલફોર્મ થયેલ અથવા ગુમ થયેલ xml દલીલ

en: malformed owner element
gu: મલીન માલિક ઘટક

en: malformed return value
gu: મેલફોર્મ થયેલ રિટર્ન કિંમત

en: malformed uuid %s
gu: મેલફોર્મ થયેલ uuid %s

en: malformed uuid element
gu: મેલફોર્મ થયેલ uuid ઘટક

en: malformed uuid element for '%s'
gu: '%s' માટે મેલફોર્મ થયેલ uuid ઘટક

en: malformed volume allocation value
gu: મેલફોર્મ થયેલ વોલ્યુમ ફાળવણી કિંમત

en: malformed volume encryption uuid '%s'
gu: મેલફોર્મ થયેલ વોલ્યુમ એનક્રિપ્શન uuid '%s'

en: malformed volume extent devices value
gu: મેલફોર્મ થયેલ વોલ્યુમ વિસ્તાર માપ કિંમત

en: malformed volume extent length value
gu: મેલફોર્મ થયેલ વોલ્યુમ વિસ્તાર લંબાઇ કિંમત

en: malformed volume extent offset value
gu: મેલફોર્મ થયેલ વોલ્યુમ વિસ્તાર ઓફસેટ કિંમત

en: malformed volume extent size value
gu: મેલફોર્મ થયેલ વોલ્યુમ વિસ્તાર માપ કિંમત

en: malformed volume extent stripes value
gu: મેલફોર્મ થયેલ વોલ્યુમ વિસ્તાર માપ કિંમત

en: malformed xml argument
gu: મેલફોર્મ થયેલ xml દલીલ

en: managed PCI devices not supported with XenD
gu: સંચાલિત થયેલ PCI ઉપકરણો એ XenD સાથે આધારભૂત નથી

en: managed save of a domain state
gu: ડોમેઇન સ્થિતિનું સંચાલિત થયેલ સંગ્રહ

en: maxerrors too large
gu: maxerrors ઘણું લાંબુ છે

en: maximum
gu: મહત્તમ

en: maximum tolerable downtime (in milliseconds) for migration
gu: સ્થળાંતર માટે મહત્તમ સહન કરી શકાય તેવો ડાઉનટાઇમ (મિલિસેકંડો)

en: maximum vcpus must be an integer
gu: મહત્તમ vcpus પૂર્ણાંક હોવુ જ જોઇએ

en: memory peek request too large for remote protocol, %zi > %d
gu: દૂરસ્થ પ્રોટોકોલ માટે મેમરી પીક માંગણી ઘણી લાંબી છે, %zi > %d

en: message
gu: સંદેશો

en: metadata not found
gu: મેટાડેટા મળ્યુ નહિં

en: metadata not found: %s
gu: મેટાડેટા મળ્યુ નહિં: %s

en: metadata title in %s can't contain newlines
gu: %s માં મેટાડેટા શીર્ષક નવાં વાક્યોને સમાવી શકાતુ નથી

en: migrate domain to another host
gu: ડોમેઈનને અન્ય યજમાનમાં ફેરવો

en: migrate: Invalid bandwidth
gu: સ્થળાંતર: અયોગ્ય બેન્ડવીથ

en: migrate: Invalid downtime
gu: સ્થળાંતર: અયોગ્ય ડાઉનટાઇમ

en: migrate: Invalid timeout
gu: સ્થળાંતર: અયોગ્ય સમયસમાપ્તિ

en: migrate: Timeout is too big
gu: સ્થળાંતર: સમયસમાપ્તિ ઘણી મોટી છે

en: migrate: Unexpected migrateuri for peer2peer/direct migration
gu: સ્થળાંતર: peer2peer/direct સ્થળાંતર માટે અનિચ્છનીય migrateuri

en: migrated
gu: સ્થળાંતરિત

en: migrating
gu: સ્થળાંતર કરી રહ્યા છે

en: migration URI, usually can be omitted
gu: રૂપાંતરણ URI, સામાન્ય રીતે અવગણી શકાય છે

en: migration bandwidth limit in MiB/s
gu: MiB/s માં સ્થળાંતર બેન્ડવીથ મર્યાદા

en: migration canceled
gu: સ્થળાંતર રદ થયેલ છે

en: migration job
gu: સ્થળાંતરણ જૉબ

en: migration to '%s' failed: %s
gu: '%s' માં સ્થળાંતર કરવાનું નિષ્ફળ: %s

en: migration to '%s' not supported by this qemu: %s
gu: '%s' માં સ્થળાંતર આ qemu દ્દારા આધારભૂત નથી: %s

en: migration was active, but RAM 'remaining' data was missing
gu: સ્થળાંતર સક્રિય હતુ, પરંતુ RAM 'બાકી રહેતી' માહિતી ગેરહાજર હતી

en: migration was active, but RAM 'total' data was missing
gu: સ્થળાંતર સક્રિય હતુ, પરંતુ RAM 'કુલ' માહિતી ગેરહાજર હતી

en: migration was active, but RAM 'transferred' data was missing
gu: સ્થળાંતર સક્રિય હતુ, પરંતુ RAM 'સ્થળાંતર થયેલ' માહિતી ગેરહાજર હતી

en: migration was active, but no RAM info was set
gu: સ્થળાંતર સક્રિય હતુ, પરંતુ RAM જાણકારી સુયોજિત હતી

en: mirror requires file name
gu: મિરરને ફાઇલ નામની જરૂરિયાત છે

en: mismatched header magic
gu: અસંતુલન હેડર મેજિક

en: missing "
gu: ગુમ થયેલ "

en: missing %s in <virtualport type='%s'>
gu: <virtualport type='%s'> માં ગુમ થયેલ %s

en: missing 'timezone' attribute for clock with offset='timezone'
gu: offset='timezone' સાથે ઘડિયાળ માટે ગેરહાજર 'timezone' ગુણધર્મ

en: missing 'usage' attribute for RAM filesystem
gu: RAM ફાઇલસિસ્ટમ માટે ગુમ થયેલ 'વપરાશ' ગુણધર્મ

en: missing PCI bus
gu: ગુમ થયેલ PCI બસ

en: missing PCI domain
gu: ગેરહાજર PCI ડોમેઇન

en: missing PCI func
gu: ગુમ થયેલ PCI વિધેય

en: missing PCI slot
gu: ગુમ થયેલ PCI સ્લોટ

en: missing SCSI host capability type for '%s'
gu: '%s' માટે ગુમ થયેલ SCSI યજમાન ક્ષમતા પ્રકાર

en: missing VNC port number in '%s'
gu: '%s' માં ગુમ થયેલ VNC પોર્ટ નંબર

en: missing argument
gu: ગુમ થયેલ દલીલ

en: missing array element
gu: ગુમ થયેલ એરે ઘટક

en: missing auth host attribute
gu: ગેરહાજર સત્તા યજમાન ગુણધર્મ

en: missing auth passwd attribute
gu: ગેરહાજર સત્તા પાસવર્ડ ગુણધર્મ

en: missing auth secret uuid or usage attribute
gu: ગુમ થયેલ auth ખાનગી uuid અથવા વપરાશ ગુણધર્મ

en: missing auth username attribute
gu: ગેરહાજર સત્તાધિકરણ વપરાશકર્તા ગુણધર્મ

en: missing backend for pool type %d
gu: pool પ્રકાર %d માટે બેકએન્ડ ગુમ થયેલ છે

en: missing boot device
gu: ગુમ થયેલ બુટ ઉપકરણ

en: missing boot order attribute
gu: ગુમ થયેલ બુટ ક્રમ ગુણધર્મ

en: missing capability type
gu: ગેરહાજર ક્ષમતા પ્રકાર

en: missing capacity element
gu: ક્ષમતા ઘટક ગેરહાજર

en: missing cpuset for vcpupin
gu: vcpupin માટે ગુમ થયેલ

en: missing creationTime from existing snapshot
gu: હાલનાં સ્નેપશોટમાંથી ગેરહાજર creationTime

en: missing devices information
gu: ગુમ થયેલ ઉપકરણો જાણકારી

en: missing devices information for %s
gu: %s માટે ગુમ થયેલ ઉપકરણો જાણકારી

en: missing disk device alias name for %s
gu: %s માટે ગુમ થયેલ ડિસ્ક ઉપકરણ ઉપનામ

en: missing domain in snapshot
gu: સ્નેપશોટમાં ગુમ થયેલ ડોમેઇન

en: missing domain state
gu: ગુમ થયેલ ડોમેઈન સ્થિતિ

en: missing domain type attribute
gu: ગુમ થયેલ ડોમેઈન પ્રકાર ગુણધર્મો

en: missing element %s
gu: ગુમ થયેલ ઘટક %s

en: missing existing file for disk %s: %s
gu: ડિસ્ક %s માટે ગુમ થયેલ હાલની ફાઇલ: %s

en: missing feature name
gu: ગુમ થયેલ લક્ષણ નામ

en: missing file parameter in drive '%s'
gu: ડ્રાઇવ '%s' માટે ગુમ થયેલ ફાઇલ પરિમાણ

en: missing filter parameter table
gu: ગુમ થયેલ ફિલ્ટર પરિમાણ કોષ્ટક

en: missing graphics device type
gu: ગુમ થયેલ ગ્રાફિક્સ ઉપકરણ પ્રકાર

en: missing hostname element in migration data
gu: સ્થળાંતર માહિતીમાં ગુમ થયેલ યજમાનનામ ઘટક

en: missing hostuuid element in migration data
gu: સ્થળાંતર માહિતીમાં ગુમ થયેલ hostuuid ઘટક

en: missing hub device type
gu: ગુમ થયેલ હબ ઉપકરણ પ્રકાર

en: missing index/unit/bus parameter in drive '%s'
gu: ડ્રાઇવ '%s' માં ગુમ થયેલ અનુક્રમણિકા/એકમ/બસ પરિમાણ

en: missing input device type
gu: ગુમ થયેલ ઇનપુટ ઉપકરણ પ્રકાર

en: missing interface information
gu: ગુમ થયેલ ઇન્ટરફેસ જાણકારી

en: missing kernel information
gu: ગુમ થયેલ કર્નલ જાણકારી

en: missing label for static security driver in domain %s
gu: ડોમેઇન %s માં સ્થિર સુરક્ષા ડ્રાઇવર માટે ગુમ થયેલ લેબલ

en: missing listen attribute in migration data
gu: સ્થળાંતર માહિતીમાં ગુમ થયેલ સાંભળવાનો ગુણધર્મ

en: missing mandatory 'name' field for RBD pool name
gu: RBD પુલ નામ માટે ગુમ થયેલ ફરજિયાત 'નામ'  ક્ષેત્ર

en: missing name element in migration data
gu: સ્થળાંતર માહિતીમાં ગુમ થયેલ નામ ઘટક

en: missing name for disk source
gu: ડિસ્ક સ્ત્રોત માટે ગુમ થયેલ નામ

en: missing name for host
gu: યજમાન માટે ગુમ થયેલ નામ

en: missing name from disk snapshot element
gu: ડિસ્ક સ્નેપશોટ ઘટકમાંથી ગેરહાજર નામ

en: missing name information
gu: ગુમ થયેલ નામ જાણકારી

en: missing name information in %s
gu: %s માં ગુમ થયેલ નામ જાણકારી

en: missing operating system information
gu: ગુમ થયેલ ઓપરેટિંગ સિસ્ટમ જાણકારી

en: missing operating system information for %s
gu: %s માટે ગુમ થયેલ ઓપરેટિંગ સિસ્ટમ જાણકારી

en: missing option
gu: ગુમ થયેલ વિકલ્પ

en: missing or invalid vlan tag id attribute
gu: ગુમ થયેલ અથવા અયોગ્ય vlan tag id ગુણધર્મ

en: missing per-device path
gu: ગુમ થયેલ ઉપકરણ પાથ

en: missing pid value
gu: ગુમ થયેલ pid કિંમત

en: missing pool source name element
gu: ગેરહાજર પુલ સ્ત્રોત નામ ઘટક

en: missing port attribute in migration data
gu: સ્થળાંતર માહિતીમાં ગુમ થયેલ પોર્ટ ગુણધર્મ

en: missing port for host
gu: યજમાન માટે ગુમ થયેલ પોર્ટ

en: missing product
gu: ગુમ થયેલ પ્રોડક્ટ

en: missing protocol type
gu: ગુમ થયેલ પ્રોટોકોલ પ્રકાર

en: missing required virtualport type
gu: ગેરહાજર જરૂરી વર્ચ્યુઅલપોર્ટ પ્રકાર

en: missing root device information
gu: ગુમ થયેલ રુટ ઉપકરણ જાણકારી

en: missing root device information in %s
gu: %s માં ગુમ થયેલ રુટ ઉપકરણ જાણકારી

en: missing root element
gu: ગુમ થયેલ રુટ ઘટક

en: missing security model in domain seclabel
gu: ડોમેઇન seclabel માં ગુમ થયેલ સુરક્ષા મોડેલ

en: missing security model when using multiple labels
gu: ગુમ થયેલ સુરક્ષા મોડલ જ્યારે ઘણા લેબલ વાપરી રહ્યા હોય

en: missing smartcard device mode
gu: ગુમ થયેલ સ્માર્ટકાર્ડ ઉપકરણ સ્થિતિ

en: missing source address type
gu: ગુમ થયેલ સ્ત્રોત સરનામાં પ્રકાર

en: missing source device
gu: ગુમ થયેલ સ્રોત ઉપકરણ

en: missing source dir
gu: ગુમ થયેલ સ્ત્રોત ડિરેક્ટરી

en: missing source host
gu: ગુમ થયેલ સ્રોત યજમાન

en: missing source information for device
gu: ઉપકરણ માટે ગુમ થયેલ સ્રોત જાણકારી

en: missing source information for device %s
gu: ઉપકરણ %s માટે ગુમ થયેલ સ્રોત જાણકારી

en: missing source path
gu: ગુમ થયેલ સ્રોત પાથ

en: missing storage capability type for '%s'
gu: '%s' માટે ગેરહાજર સંગ્રહ ક્ષમતા પ્રકાર

en: missing storage pool host name
gu: ગુમ થયેલ સંગ્રહ પુલ યજમાન નામ

en: missing storage pool source adapter name
gu: ગુમ થયેલ સંગ્રહ પુલ સ્રોત એડપ્ટર નામ

en: missing storage pool source device name
gu: ગુમ થયેલ સંગ્રહ પુલ સ્ત્રોત ઉપકરણ નામ

en: missing storage pool source device path
gu: ગુમ થયેલ સંગ્રહ પુલ સ્ત્રોત ઉપકરણ પાથ

en: missing storage pool source host name
gu: ગુમ થયેલ સંગ્રહ પુલ સ્રોત યજમાન નામ

en: missing storage pool source path
gu: ગુમ થયેલ સંગ્રહ પુલ સ્રોત પાથ

en: missing storage pool target path
gu: ગુમ થયેલ સંગ્રહ પુલ લક્ષ્ય પાથ

en: missing target information for device
gu: ઉપકરણ માટે ગુમ થયેલ લક્ષ્ય જાણકારી

en: missing target information for device %s
gu: ઉપકરણ %s માટે ગુમ થયેલ લક્ષ્ય જાણકારી

en: missing timer name
gu: ગુમ થયેલ ટાઇમર નામ

en: missing tlsPort attribute in migration data
gu: સ્થળાંતર માહિતીમાં ગુમ થયેલ  tlsPort ગુણધર્મ

en: missing type attribute in interface's <actual> element
gu: ઇન્ટરફેસનાં <actual> ઘટકમાં ગુમ થયેલ પ્રકાર ગુણધર્મ

en: missing type attribute in migration data
gu: સ્થળાંતર માહિતીમાં ગુમ થયેલ ગુણધર્મ પ્રકાર

en: missing type for secret
gu: ખાનગી માટે ગુમ થયેલ પ્રકાર

en: missing type in redirdev
gu: redirdev માં ગુમ થયેલ પ્રકાર

en: missing username for auth
gu: સત્તાધિકરણ માટે ગુમ થયેલ વપરાશકર્તાનામ

en: missing uuid element in migration data
gu: સ્થળાંતર માહિતીમાં ગુમ થયેલ uuid ઘટક

en: missing value for %s argument
gu: %s દલીલ માટે ગુમ થયેલ કિંમત

en: missing vendor
gu: ગુમ થયેલ વિક્રેતા

en: missing video model and cannot determine default
gu: ગુમ થયેલ વિડિયો મોડલ અને મૂળભૂત નક્કી કરી શકાતુ નથી

en: missing vlan tag data
gu: ગુમ થયેલ vlan ટૅગ માહિતી

en: missing volume encryption uuid
gu: ગુમ થયેલ વોલ્યુમ એનક્રિપ્શન uuid

en: missing volume name element
gu: ગુમ થયેલ વોલ્યુમ નામ ઘટક

en: missing watchdog model
gu: ગુમ થયેલ watchdog મોડલ

en: mkfs is not supported on this platform: Failed to make filesystem of type '%s' on device '%s'
gu: mkfs એ આ પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી: ઉપકરણ '%s' પર પ્રકાર '%s' ની ફાઇલસિસ્ટમને બનાવવામાં નિષ્ફળતા

en: mode of device reading and writing
gu: ઉપકરણ વાંચન અને લેખનની સ્થિતિ

en: model type
gu: મોડલ પ્રકાર

en: modify/get current state configuration
gu: હાલની રૂપરેખાંકન સ્થિતિને બદલો/મેળવો

en: modify/get persistent configuration
gu: સ્થાયી રૂપરેખાંકનને બદલો/મેળવો

en: modify/get running state
gu: ચાલી રહેલ સ્થિતિમાં બદલો/મેળવો

en: modify/get the title instead of description
gu: વર્ણનને બદલે બદલો/મેળવો

en: monitor must not be NULL
gu: મોનિટર NULL હોવુ જ જોઇએ નહિં

en: multiple interfaces with matching MAC address
gu: MAC સરનામાં બંધબેસવા સાથે ઘણાબધા ઇન્ટરફેસો

en: multiple matching interfaces found
gu: ઘણાબધા બંધબેસતા ઇન્ટરફેસો મળ્યા

en: multiple matching interfaces found: %s
gu: ઘણાબદા બંધબેસતા ઇન્ટરફેસો મળ્યા: %s

en: multiple stream callbacks not supported
gu: ઘણાં સ્ટ્રીમ કોલબેક આધારભૂત નથી

en: must respawn qemu to start inactive snapshot
gu: નિષ્ક્રિય સ્નેપશોટને શરૂ કરવા માટે respawn qemu હોવુ જ જોઇએ

en: mutex initialization failed
gu: mutex શરૂ કરવાનું નિષ્ફળ

en: name of snapshot
gu: સ્નેપશોટનું નામ

en: name of the device to be destroyed
gu: નાશ કરવા માટે ઉપકરણનું નામ

en: name of the inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઈનનું નામ

en: name of the pool
gu: pool નું નામ

en: name of the volume
gu: વોલ્યુમનાં નામ

en: name or uuid of the inactive pool
gu: અસક્રિય પુલનું નામ અથવા uuid

en: ncpus count exceeds maximum: %u > %u
gu: ncpus ગણતરી મહત્તમ કરતા વધારે છે: %u > %u

en: ncpus in %s must be 1 when start_cpu is -1
gu: %s માં ncpus 1 હોવુ જ જોઇએ જ્યારે start_cpu એ -1 છે

en: ncpus too large
gu: ncpus ઘણુ લાંબુ છે

en: need at least one serial port for useserial
gu: useserial માટે ઓછામાં ઓછુ એક શ્રેણી પોર્ટની જરૂર છે

en: needs rawio capability
gu: rawio ક્ષમતાની જરૂર છે

en: negotiated SSF %d was not strong enough
gu: વાતચીત થયેલ SSF %d પૂરતુ મજબૂત ન હતુ

en: negotiation SSF %d was not strong enough
gu: વાતચીત SSF %d એ પૂરતી મજબૂત ન હતી

en: netlink event service not running
gu: netlink ઘટના સેવા ચાલી રહ્યુ નથી

en: netmask not supported for address '%s' in network '%s' (IPv4 only)
gu: નેટવર્ક '%s' માં સરનામાં '%s'  માટે નેટમાસ્ક આધારભૂત છે (IPv4 ફક્ત)

en: netmask specified without address in network '%s'
gu: નેટવર્ક '%s' માં સરનામાં વગર નેટમાસ્ક સ્પષ્ટ થયેલ છે

en: network
gu: નેટવર્ક

en: network %s exists already
gu: નેટવર્ક %s પહેલાથી જ હાજર છે

en: network %s is not active
gu: નેટવર્ક %s સક્રિય છે

en: network '%s' already exists with uuid %s
gu: નેટવર્ક '%s' પહેલેથી uuid %s સાથે અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: network '%s' cannot have both prefix='%u' and a netmask
gu: નેટવર્ક '%s' પાસે બંને prefix='%u' અને નેટમાસ્ક હોઇ શકતુ નથી

en: network '%s' claims dev='%s' is already in use by a different domain
gu: નેટવર્ક '%s' claims dev='%s' પહેલેથી વિવિધ ડોમેઇન દ્દારા વપરાશમાં છે

en: network '%s' does not have a bridge name.
gu: નેટવર્ક '%s' પાસે બ્રિજ નામ નથી.

en: network '%s' doesn't have PCI device %04x:%02x:%02x.%x in use by domain
gu: નેટવર્ક '%s' પાસે PCI ઉપકરણ %04x નથી:%02x:ડોમેઇન દ્દારા વપરાશમાં %02x.%x છે

en: network '%s' doesn't have an IPv4 address
gu: નેટવર્ક '%s' પાસે IPv4 સરનામું નથી

en: network '%s' doesn't have dev='%s' in use by domain
gu: નેટવર્ક '%s' પાસે ડોમેઇન દ્દારા dev='%s' વપરાશમાં નથી

en: network '%s' has no associated interface or bridge
gu: નેટવર્ક '%s' પાસે સંકળાયેલ ઇન્ટરફેસ અથવા બ્રિજ નથી

en: network '%s' is already defined with uuid %s
gu: નેટવર્ક '%s' પહેલેથી uuid %s સાથે વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: network '%s' uses a direct or hostdev mode, but has no forward dev and no interface pool
gu: નેટવર્ક '%s' એ સીધી અથવા hostdev સ્થિતિને વાપરે છે, પરંતુ તેની પાસે ફોર્વડ dev નથી અને ઇન્ટરફેસ પુલ નથી

en: network '%s' uses a direct/hostdev mode, but has no forward dev and no interface pool
gu: નેટવર્ક '%s' એ સીધી/hostdev સ્થિતિને વાપરે છે, પરંતુ તેની પાસે ફોર્વડ dev નથી અને ઇન્ટરફેસ પુલ નથી

en: network attribute not allowed when listen type is not network
gu: નેટવર્ક ગુણધર્મની પરવાનગી મળેલ નથી જ્યારે સાંભળવાનો પ્રકાર નેટવર્ક નથી

en: network device %s not found
gu: નેટવર્ક ઉપકરણ %s મળ્યુ નથી

en: network filter config filename '%s' does not match name '%s'
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર રૂપરેખા ફાઇલનામ '%s' એ નામ '%s' સાથે બંધબેસતુ નથી

en: network filter information in XML
gu: XML માં નેટવર્ક ફિલ્ટર જાણકારી

en: network filter name or uuid
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર નામ અથવા uuid

en: network information
gu: નેટવર્ક જાણકારી

en: network information in XML
gu: XML માં નેટવર્ક જાણકારી

en: network information of an inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઈન માટે નેટવર્ક જાણકારી

en: network interface type
gu: નેટવર્ક ઈન્ટરફેસ પ્રકાર

en: network is already active
gu: નેટવર્ક પહેલાથી જ સક્રિય છે

en: network is already active as '%s'
gu: નેટવર્ક પહેલેથી '%s' તરીકે સક્રિય છે

en: network is not active
gu: નેટવર્ક સક્રિય નથી

en: network is not running
gu: નેટવર્ક ચાલી રહ્યુ નથી

en: network name
gu: નેટવર્ક નામ

en: network name or uuid
gu: નેટવર્ક નામ અથવા uuid

en: network uuid
gu: નેટવર્ક uuid

en: new bridge device name
gu: નવું બ્રિજ ઉપકરણ નામ

en: new state of the device
gu: ઉપકરણની નવી પરિસ્થિતિ

en: new xml too large to fit in file
gu: ફાઇલમાં બંધબેસાડવા માટે નવી xml ઘણી લાંબી છે

en: nl_recv failed
gu: nl_recv નિષ્ફળ

en: no
gu: ના

en: no CPU model specified
gu: સ્પષ્ટ થયેલ CPU મોડલ નથી

en: no CPUs found
gu: CPUs મળ્યુ નથી

en: no FLR, PM reset or bus reset available
gu: FLR નથી, PM પુન:સુયોજન અથવા બસ પુન:સુયોજન ઉપલ્બધ

en: no HVM domain loader
gu: HVM ડોમેઇન લોડર નથી

en: no IFLA_PORT_RESPONSE found in netlink message
gu: નેટલીંક સંદેશામાં IFLA_PORT_RESPONSE મળ્યુ નથી

en: no IP address for target %s
gu: લક્ષ્ય %s માટે IP સરનામુ નથી

en: no OS type
gu: OS પ્રકાર નથી

en: no PCI bus ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ PCI બસ ID નથી

en: no PCI domain ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ PCI ડોમેઇન ID નથી

en: no PCI function ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ PCI વિધેય ID

en: no PCI product ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ PCI પ્રોડક્ટ ID નથી

en: no PCI slot ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ PCI સ્લોટ ID નથી

en: no PCI vendor ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ PCI વિક્રેતા ID નથી

en: no QEMU URI path given, try %s
gu: આપેલ QEMU URI પાથ નથી, %s નો પ્રયત્ન કરો

en: no SCSI LUN ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ SCSI LUN ID નથી

en: no SCSI bus ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ SCSI બસ ID નથી

en: no SCSI host ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ SCSI યજમાન ID નથી

en: no SCSI target ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ SCSI લક્ષ્ય ID નથી

en: no USB bus number supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ USB બસ નંબર નથી

en: no USB device number supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ USB ઉપકરણ નંબર નથી

en: no USB interface class supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ USB ઇન્ટરફેસ વર્ગ નથી

en: no USB interface number supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ USB ઇન્ટરફેસ નંબર નથી

en: no USB interface protocol supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ USB ઇન્ટરફેસ પ્રોટોકોલ નથી

en: no USB interface subclass supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ USB ઇન્ટરફેસ ઉપવર્ગ નથી

en: no USB product ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ USB પ્રોડક્ટ ID

en: no USB vendor ID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ USB વિક્રેતા ID નથી

en: no VirtualBox driver path specified (try vbox:///session)
gu: VirtualBox ડ્રાઇવર પાથ '%s' સ્પષ્ટ થયેલ નથી (vbox:///session નો પ્રયત્ન કરો)

en: no WWNN supplied for '%s', and auto-generation failed
gu: '%s' માટે WWNN પૂરો પાડેલ નથી, અને સ્વયં ઉત્પન્ન કરવાનું નિષ્ફળ

en: no WWPN supplied for '%s', and auto-generation failed
gu: '%s' માટે WWPN પૂરો પાડેલ નથી, અને સ્વયં ઉત્પન્ન કરવાનું નિષ્ફળ

en: no assigned pty for device %s
gu: ઉપકરણ %s માટે pty ને સોંપેલ નથી

en: no autostart
gu: કોઈ આપોઆપ શરૂ નહિં

en: no available memory line found
gu: ઉપલબ્ધ મેમરી લાઇન મળી નથી

en: no block device path supplied for '%s'
gu: '%s' માટે બ્લોક ઉપકરણ પાથ પૂરી પાડેલ નથી

en: no call waiting for reply with prog %d vers %d serial %d
gu: prog %d vers %d serial %d સાથે જવાબ માટે કોલ રાહ જોતુ

en: no callback provided
gu: કોલબેક પૂરુ પાડેલ નથી

en: no client username was found
gu: ક્લાઇન્ટ વપરાશકર્તાનામ શોધાયુ ન હતુ

en: no config file for %s
gu: %s માટે રૂપરેખાંકન ફાઇલ નથી

en: no connection
gu: જોડાણ નથી

en: no connection driver available
gu: જોડાણ ડ્રાઇવર ઉપલબ્ધ નથી

en: no connection driver available for %s
gu: %s માટે જોડાણ ડ્રાઇવર ઉપલબ્ધ નથી

en: no device capabilities for '%s'
gu: '%s' માટે ઉપકરણ ક્ષમતાઓ નથી

en: no disk format for %s and probing is disabled
gu: %s માટે ડિસ્ક બંધારણ નથી અને પ્રોબિંગ નિષ્ક્રિય થયેલ છે

en: no disk found with alias %s
gu: ઉપસર્ગ %s સાથે ડિસ્ક મળ્યુ નથી

en: no disk found with path %s
gu: પાથ %s સાથએ ડિસ્ક મળી નથી

en: no disk named '%s'
gu: નામ થયેલ  ડિસ્ક '%s' નથી

en: no domain XML passed
gu: ડોમેઇન XML પસાર થયેલ નથી

en: no domain config
gu: ડોમેઈન રૂપરેખાંકન નથી

en: no domain matching uuid '%s'
gu: uuid '%s' સાથે ડોમેઇન બંધબેસતુ નથી

en: no domain snapshot with matching name '%s'
gu: બંધબેસતા નામ '%s' સાથે ડોમેઇન સ્નેપશોટ નથી

en: no domain with matching UUID
gu: UUID સાથે ડોમેઇન બંધબેસતુ નથી

en: no domain with matching id
gu: ડોમેઇન સાથે બંધબેસતુ id નથી

en: no domain with matching id %d
gu: બંધબેસતી id %d સાથે ડોમેઇન નથી

en: no domain with matching name '%s'
gu: બંધબેસતા નામ '%s' સાથે ડોમેઇન નથી

en: no domain with matching uuid
gu: uuid સાથે બંધબેસતુ ડોમેઇન નથી

en: no domain with matching uuid '%s'
gu: બંધબેસતી uuid '%s' સાથે ડોમેઇન નથી

en: no emulator for domain %s os type %s on architecture %s
gu: ડોમેઇન %s os પ્રકાર %s આર્કીટેક્ચર %s પર એમ્યુલેટર નથી

en: no emulator path found
gu: એમ્યુલેટર પાથ શોધાયુ નથી

en: no error
gu: ભૂલ નથી

en: no error message found
gu: ભૂલ સંદેશો મળ્યો નથી

en: no extended partition found and no primary partition available
gu: એક્સટેન્ડેડ પાર્ટીશન મળ્યુ નથી અને પ્રાથમિક પાર્ટીશન ઉપલ્બધ નથી

en: no internalFlags support
gu: internalFlags આધાર નથી

en: no job is active on the domain
gu: ડોમેઇન પર જોબ સક્રિય નથી

en: no kernel specified
gu: કર્નલ સ્પષ્ટ થયેલ નથી

en: no large enough free extent
gu: વિશાળ પૂરતા મુક્ત વિસ્તાર નથી

en: no limit
gu: કોઈ મર્યાદા નથી

en: no matching network device was found
gu: બંધબેસતા નેટવર્ક ઉપકરણને મળ્યુ ન હતુ

en: no monitor path
gu: મોનિટર પાથ નથી

en: no network interface supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ નેટવર્ક ઇન્ટરફેસ નથી

en: no network with matching id
gu: બંધબેસતા id સાથે નેટવર્ક નથી

en: no network with matching name '%s'
gu: બંધબેસતા નામ '%s' સાથે નેટવર્ક નથી

en: no network with matching uuid
gu: uuid બંધબેસવા સાથે નેટવર્ક નથી

en: no node device with matching name '%s'
gu: બંધબેસતા નામ '%s' સાથે નો નોડ ઉપકરણ નથી

en: no nwfilter with matching name '%s'
gu: બંધબેસતા નામ '%s' સાથે nwfilter નથી

en: no nwfilter with matching uuid
gu: uuid સાથે nwfilter બંધબેસતુ નથી

en: no parent for this device
gu: આ ઉપકરણ માટે પિતૃ નથી

en: no prefix found
gu: ઉપસર્ગ મળ્યુ નથી

en: no removable media size supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરી પડેલ દૂર કરી શકાય તેવી મીડિયા માપ નથી

en: no running guests.
gu: મહેમાનો ચાલી રહ્યા નથી.

en: no secret with matching usage '%s'
gu: બંધબેસતા વપરાશ '%s' સાથે ગુપ્તતા નથી

en: no secret with matching uuid '%s'
gu: બંધબેસતી uuid '%s' સાથે ગુપ્તતા નથી

en: no size supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ માપ નથી

en: no sockets found
gu: સોકેટો શોધાયા નથી

en: no space
gu: જગ્યા નથી

en: no state
gu: કોઈ પરિસ્થિતિ નથી

en: no stats found for device %s
gu: ઉપકરણ %s માટે પરિસ્થિતિઓ શોધાઇ નહિં

en: no storage pool with matching name '%s'
gu: બંધબેસતા નામ '%s' સાથે સંગ્રહ પુલ નથી

en: no storage pool with matching uuid
gu: બંધબેસતા uuid સાથે સંગ્રહ pool નથી

en: no storage vol with matching key '%s'
gu: બંધબેસતી કી '%s' સાથે સંગ્રહ vol નથી

en: no storage vol with matching name '%s'
gu: બંધબેસતા નામ '%s' સાથે સંગ્રહ vol નથી

en: no storage vol with matching path '%s'
gu: બંધબેસતા પાથ '%s' સાથે સંગ્રહ vol નથી

en: no stream callback registered
gu: સ્ટ્રીમ કોલબેક રજીસ્ટર થયેલ નથી

en: no suitable method to retrieve authentication credentials
gu: સત્તાધિકરણ શ્રેયને પ્રાપ્ત કરવા માટે સુસંગત પદ્દતિ નથી

en: no suitable method to retrieve key passphrase
gu: કી પાસફ્રેજને પ્રાપ્ત કરવામાં સુસંગત પદ્દતિ નથી

en: no supported architecture for os type '%s'
gu: os પ્રકાર માટે '%s' આધારિત આર્કિટેક્ચર નથી

en: no system UUID supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરી પાડેલ સિસ્ટમ UUID નથી

en: no target device %s
gu: લક્ષ્ય ઉપકરણ %s નથી

en: no target name supplied for '%s'
gu: '%s' માટે પૂરુ પાડેલ નામ લક્ષ્ય નથી

en: no threads found
gu: થ્રેડો શોધાયા નથી

en: no valid connection
gu: કોઈ માન્ય જોડાણ નથી

en: no valid netlink response was received
gu: યોગ્ય નેટલીંક જવાબ મળ્યો ન હતો

en: node CPU stats not implemented on this platform
gu: નોડ CPU સ્થિતિ આ પ્લેટફોર્મ પર અમલીકરણ થયેલ નથી

en: node cpumap not implemented on this platform
gu: નોડ cpumap આ પ્લેટફોર્મ પર અમલીકરણ થયેલ નથી

en: node device details in XML
gu: XML માં નોડ ઉપકરણ વિગતો

en: node info not implemented on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર નોડ જાણકારીનું અમલીકરણ થયેલ નથી

en: node information
gu: નોડ જાણકારી

en: node information incomplete, missing scheduler name
gu: નોડ જાણકારી અપૂર્ણ, ગુમ થયેલ નિયોજક નામ

en: node memory stats not implemented on this platform
gu: નોડ મેમરી સ્થિતિ આ પ્લેટફોર્મ પર અમલીકરણ થયેલ નથી

en: node set memory parameters not implemented on this platform
gu: નોડ સેટ મેમરી પરિમાણો આ પ્લેટફોર્મ પર અમલીકરણ થયેલ નથી

en: nonzero ncpus doesn't match with NULL cpus
gu: nonzero ncpus NULL cpus સાથે બંધબેસતુ નથી

en: nonzero ncpus doesn't match with NULL xmlCPUs
gu: nonzero ncpus એ NULL xmlCPUs સાથે બંધબેસતુ નથી

en: nonzero nmodels doesn't match with NULL models
gu: nonzero nmodels એ NULL મોડેલો સાથે બંધબેસતુ નથી

en: not enough space in target buffer
gu: લક્ષ્ય બફરમાં પૂરતી જગ્યા નથી

en: not inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઈન નથી

en: not supported on non-linux platforms
gu: linux વગરનાં પ્લેટફોર્મ પર આધારભૂત નથી

en: nparams count exceeds maximum: %u > %u
gu: nparams ગણતરી મહત્તમ કરતા વધારે છે: %u > %u

en: nparams in %s must be %d
gu: %s માં nparams એ %d હોવુ જ જોઇએ

en: nparams in %s must be equal to %d
gu: %s માં nparams એ %d નાં જેવુ જ હોવુ જોઇએ

en: nparams too large
gu: nparams ઘણું લાંબુ છે

en: nsIEventQueue object is null
gu: nsIEventQueue ઑબ્જેક્ટ null છે

en: numa parameters are not supported by parallels driver
gu: numa પરિમાણો સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા આધારભૂત નથી

en: numad is not available on this host
gu: numad આ યજમાન પર ઉપલબ્ધ નથી

en: number
gu: નંબર

en: number of virtual CPUs
gu: વર્ચ્યુઅલ CPUs ની સંખ્યા

en: numbers not allowed in VMX format
gu: નંબરોને VMX બંધારણમાં પરવાનગી આપેલ નથી

en: numerical overflow: %s
gu: આંકડાકીય ઓવરફ્લો: %s

en: nvcpus is zero
gu: nvcpus એ શૂન્ય છે

en: nwfilter is in use
gu: nwfilter વપરાશમાં છે

en: occupied
gu: રોકાયેલ

en: offline
gu: ઓફલાઈન

en: ok
gu: બરાબર

en: on_reboot, on_poweroff and on_crash parameters are not supported by parallels driver
gu: on_reboot, on_poweroff અને on_crash પરિમાણો સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા આધારભૂત નથી

en: on_xend_start not present in sexpr
gu: on_xend_start sexpr માં હાજર નથી

en: only 1 graphics device is supported
gu: ફક્ત એક ગ્રાફિક ઉપકરણ આધારભૂત છે

en: only TCP listen is supported for chr device
gu: અક્ષર ઉપકરણ માટે ફક્ત સાંભળેલ TCP એ આધારભૂત નથી

en: only a single memory balloon device is supported
gu: ફક્ત એકજ મેમરી બલુન ઉપકરણ આધારભૂત છે

en: only a single watchdog device is supported
gu: ફક્ત એક watchdog ઉપકરણ આધારભૂત છે

en: only connect if safe console handling is supported
gu: ફક્ત જોડાવો જો સુરક્ષિત કન્સોલ સંચાલન આધારભૂત છે

en: only one emulatorpin is supported
gu: ફક્ત એક emulatorpin આધારભૂત છે

en: only one filesystem supported
gu: ફક્ત એક ફાઇલસિસ્ટમ આધારભૂત છે

en: only one numatune is supported
gu: ફક્ત એક numatune આધારભૂત છે

en: only one of uuid and usage can be specified
gu: ફક્ત uuid નું એક અને વપરાશને સ્પષ્ટ કરી શકાય છે

en: only one video card is currently supported
gu: ફક્ત એક વિડિયો કાર્ડ હાલમાં આધારભૂત છે

en: only supports mount filesystem type
gu: ફક્ત માઉન્ટ ફાઇલસિસ્ટમ પ્રકારને આધાર આપે છે

en: only tcp URIs are supported for KVM/QEMU migrations
gu: ફક્ત tcp URIs એજ KVM/QEMU પરિવહનો માટે આધારભૂત નથી

en: open an editor to modify the description
gu: વર્ણનને બદલવા માટે સંપાદકને ખોલો

en: open disk image file failed
gu: ખુલ્લી ડિસ્ક ઇમેજ ફાઇલ નિષ્ફળ

en: open("%s")
gu: ખોલો("%s")

en: openwsman error: %s
gu: openwsman ભૂલ: %s

en: operation %s forbidden for read only access
gu: પ્રક્રિયા %s માત્ર વાંચી શકાય તેવા વપરાશથી બંધિત છે

en: operation aborted
gu: કાર્ય નિરસ્ત

en: operation aborted: %s
gu: ક્રિયા નિરસ્ત: %s

en: operation failed
gu: પ્રક્રિયા નિષ્ફળ

en: operation failed: %s
gu: પ્રક્રિયા નિષ્ફળ: %s

en: operation forbidden for read only access
gu: પ્રક્રિયા માત્ર વાંચી શકાય તેવા વપરાશથી બંધિત છે

en: operation type %d not supported
gu: ક્રિયા પ્રકાર %d આધારભૂત નથી

en: option --%s already seen
gu: વિકલ્પ --%s પહેલેથી જોયેલુ છે

en: optional file of source xml to query for pools
gu: પુલો માટે પ્રશ્ર્ન કરવા માટે સ્ત્રોત xmlની વૈકલ્પિક ફાઇલ

en: optional host to query
gu: પ્રશ્ર્ન કરવા માટે વૈકલ્પિક યજમાન

en: optional port to query
gu: પ્રશ્ર્ન કરવા માટે વૈકલ્પિક પોર્ટ

en: orig vol name or key
gu: orig vol નામ અથવા કી

en: os.type is not 'hvm'
gu: os.type એ 'hvm' નથી

en: out of blkio weight range.
gu: blkio વજન સીમાની બહાર.

en: out of memory
gu: મેમરીની બહાર

en: outbound average is mandatory
gu: આઉટબાઉન્ડ સરેરાશ ફરજિયાત છે

en: outbound format is incorrect
gu: આઉટબાન્ડ બંધારણ સાચુ નથી

en: overwrite any existing data
gu: કોઇપણ હાલની માહિતી ઉપર લખો

en: packet %d bytes received from server too large, want %d
gu: સર્વરમાંથી મળેલ પેકેટ %d બાઇટ ઘણુ મોટુ છે, %d જોઇએ છે

en: packet %d bytes received from server too small, want %d
gu: સર્વરમાંથી મળેલ પેકેટ %d બાઇટ ઘણુ નાનું છે, %d જોઇએ છે

en: parameter '%s' not supported
gu: પરિમાણ '%s' આધારભૂત નથી

en: parameter '%s' occurs multiple times
gu: પરિમાણ '%s' ઘણી વખત ઉદ્ભવે છે

en: parent %s for snapshot %s not found
gu: સ્નેપશોટ %s માટે મુખ્ય %s મળ્યુ નથી

en: parser error
gu: પદચ્છેદન ભૂલ

en: parsing cpu MHz from cpuinfo
gu: cpuinfo માંથી cpu MHz નુ પદચ્છેદન કરી રહ્યા છે

en: parsing pci_add reply failed: %s
gu: નિષ્ફળ થયેલ pci_add જવાબનો પદચ્છેદન કરી રહ્યા છે: %s

en: parsing uuid %s
gu: uuid %s ને પદચ્છેદન કરી રહ્યા છે

en: parsing xm config failed
gu: xm રૂપરેખાંકનનું પદચ્છેદન કરી રહ્યા હોય ત્યારે નિષ્ફળતા

en: partial block pull not supported with this QEMU binary
gu: પ્રારંભિક બ્લોક પુલ આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: path '%s' doesn't reference a file
gu: પાથ '%s' ને સંદર્ભ ફાઇલ કરાતુ નથી

en: path '%s' is not absolute
gu: પાથ '%s' એ સંપૂર્ણ નથી

en: path of the copy to create
gu: બનાવવા માટે પાથની નકલ

en: paused
gu: વિરામ અપાયેલ

en: pcap_create failed
gu: pcap_create નિષ્ફળ

en: pci_add not supported in JSON mode
gu: JSON સ્થિતિમાં pci_add એ આધારભૂત નથી

en: pci_del not supported in JSON mode
gu: JSON સ્થિતિમાં pci_del એ આધારભૂત નથી

en: peer-2-peer migration
gu: peer-2-peer સ્થળાંતર

en: perform a live core dump if supported
gu: જીવંત મૂળ ડમ્પને ચલાવો જો આધારભૂત હોય તો

en: persist VM on destination
gu: લક્ષ્ય પર સ્થાયી VM

en: persistent attach of device is not supported
gu: ઉપકરણનું સ્થાયી જોડાણ આધારભૂત નથી

en: persistent detach of device is not supported
gu: ઉપકરણને નિરંતર અલગ કરવાનું આધારભૂત નથી

en: persistent update of device is not supported
gu: ઉપકરણને નિરંતર સુધારવાનું આધારભૂત નથી

en: pid_value in %s is too large
gu: %s માં pid_value ઘણી મોટી છે

en: pit timer is not supported
gu: pit ટાઇમર આધારભૂત નથી

en: poll error
gu: પોલ ભૂલ

en: poll on socket failed
gu: સોકેટ પર પોલ નિષ્ફળ

en: pool '%s' already exists with uuid %s
gu: પુલ '%s' પહેલેથી જ uuid %s સાથે અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: pool '%s' has asynchronous jobs running.
gu: પુલ '%s' પાસે અસુમેળ જોબો ચાલી રહી છે.

en: pool '%s' is already defined with uuid %s
gu: પુલ '%s' એ uuid %s સાથે પહેલેથી જ વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: pool '%s' not found
gu: પુલ '%s' શોધાયુ નહિં

en: pool does not support pool deletion
gu: pool એ pool કાઢી નાંખવાને આધાર આપતુ નથી

en: pool has no config file
gu: pool પાસે રૂપરેખાંકન ફાઇલ નથી

en: pool information in XML
gu: XML માં pool જાણકારી

en: pool is already active as '%s'
gu: પુલ પહેલેથી જ '%s' તરીકે સક્રિય છે

en: pool name
gu: pool નામ

en: pool name or uuid
gu: Pool નામ અથવા uuid

en: pool name or uuid of the input volume's pool
gu: પુલ નામ અથવા ઇનપુટ વોલ્યુમનાં પુલનું uuid

en: pool type '%s' does not support source discovery
gu: પુલ પ્રકાર '%s' એ સ્ત્રોત શોધને આધાર આપતુ નથી

en: print XML document rather than create
gu: બનાવવા કરતા XML દસ્તાવેજને છાપો

en: print XML document, but don't define/create
gu: XML દસ્તાવેજને છાપો, પરંતુ વ્યાખ્યાયિત/બનાવો નહિં

en: print help
gu: છાપન મદદ

en: print help for this function
gu: આ વિધેય માટે મદદ છાપો

en: print the current directory
gu: હાલની ડિરેક્ટરીને છાપો

en: print the domain's hostname
gu: ડોમેઇનનું યજમાનનામ છાપો

en: print the hypervisor canonical URI
gu: હાયપરવિઝર કેનોનિકલ URI છાપો

en: print the hypervisor hostname
gu: હાયપરવિઝર યજમાનનામ છાપો

en: print the hypervisor sysinfo
gu: હાયપરવિઝર sysinfo ને છાપો

en: prints specified cpu statistics only.
gu: ફક્ત ખાસ cpu પરિસ્થિતિઓને છાપે છે.

en: probing for filesystems is unsupported by this build
gu: ફાઇલસિસ્ટમો માટે પ્રોબીંગ આ બિલ્ડ દ્દારા આધારભૂત નથી

en: problem closing %s
gu: %s ને બંધ કરવામાં સમસ્યા

en: problem reading %s
gu: %s ને વાંચવામાં સમસ્યા

en: process exited while connecting to monitor: %s
gu: જ્યારે મોનિટર સાથે જોડી રહ્યા હોય ત્યારે પ્રક્રિયા બહાર નીકળી ગઇ: %s

en: profile does not exist
gu: રૂપરેખા અસ્તિત્વ ધરાવતી નથી

en: profile exists
gu: રૂપરેખા અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: profile name exceeds maximum length
gu: રૂપરેખા નામ એ મહત્તમ લંબાઇને વધારે છે

en: profileid parameter too long
gu: profileid પરિમાણ ઘણુ લાંબુ છે

en: program mismatch (actual %x, expected %x)
gu: પ્રક્રિયા અસંતુલન (વાસ્તવિક %x, અપેક્ષિત %x)

en: program mismatch in event (actual %x, expected %x)
gu: ઘટનામાં કાર્યક્રમ બંધબેસેલ નથી(વાસ્તવિક %x, અપેક્ષિત %x)

en: protocol misses the family attribute
gu: પ્રોટોકોલ કુટુંબ ગુણધર્મને ગુમ કરે છે

en: ps2 bus does not support %s input device
gu: ps2 bus એ %s ઇનપુટ ઉપકરણને આધાર આપતુ નથી

en: pwd: cannot get current directory: %s
gu: pwd: હાલની ડિરેક્ટરી મેળવી શકાતી નથી: %s

en: qcow volume encryption unsupported with volume format %s
gu: વોલ્યુમ બંધારણ %s સાથે બિનઆધારભૂત qcow વોલ્યુમ એનક્રિપ્શન

en: qemu does not support -device
gu: qemu એ -device ને આધાર આપતુ નથી

en: qemu does not support SGA
gu: qemu એ SGA ને આધાર આપતુ નથી

en: qemu does not support closing of file handles: %s
gu: ફાઇલ સંભાળવાનું બંધ કરવામાં qemu એ આધાર આપતુ નથી: %s

en: qemu does not support sending of file handles: %s
gu: ફાઇલ સંભાળવાનું મોકલવામાં qemu આધાર આપતુ નથી કરવામાં નિષ્ફળ: %s

en: qemu emulator '%s' does not support xen
gu: qemu એમ્યુલેટર '%s' એ xen ને આધાર આપતુ નથી

en: qemu is not using a unix socket monitor, cannot send fd %s
gu: qemu એ unix સોકેટ મોનિટરને વાપરી શકતુ નથી, fd %s ને મોકલી શકાતુ નથી

en: qemu state driver is not active
gu: qemu સ્થિતિ ડ્રાઇવર સક્રિય નથી

en: query-pci not supported in JSON mode
gu: JSON સ્થિતિમાં query-pci એ આધારભૂત નથી

en: quiesce guest's file systems
gu: quiesce મહેમાનની ફાઇલ સિસ્ટમો

en: quiesce requires disk-only
gu: quiesce ને ફક્ત ડિસ્કની જરૂર છે

en: quit this interactive terminal
gu: આ પૂછપરછ ટર્મિનલ બંધ કરો

en: rawio can be used only with device='lun'
gu: rawio ને ફક્ત device='lun' સાથે વાપરી શકાય છે

en: rbd username '%s' specified but secret not found
gu: rbd username '%s' સ્પષ્ટ થયેલ છે પરંતુ ખાનગી કઇ મળ્યુ નથી

en: read error on pipe
gu: પાઇપ પર વાંચવાની ભૂલ

en: read on wakeup fd failed
gu: wakeup fd પર વાંચવામાં નિષ્ફળતા

en: read only connection
gu: ફક્ત વાંચવાનું જોડાણ

en: read-only connection
gu: માત્ર-વાંચી શકાય તેવું જોડાણ

en: readonly filesystem is not supported by this QEMU binary
gu: ફક્ત વાંચી શકાય તેવી ફાઇલસિસ્ટમ આ QEMU બાઇનરી દ્દારા આધારભૂત નથી

en: reattach node device to its device driver
gu: તેની ઉપકરણ ડ્રાઇવરનાં નોડ ઉપકરણને ફરીથી જોડો

en: reboot a domain
gu: ડોમેઈન રીબુટ કરો

en: reboot timeout is not supported by this QEMU binary
gu: રિબુટ સમયસમાપ્તિ એ આ QEMU બાઇનરી દ્દારા આધારભૂત નથી

en: received hangup / error event on socket
gu: સોકેટ પર અટકવુ / ભૂલ ઘટના મળેલ છે

en: received malformed monitor, check the XML definition
gu: મળેલ મેલફોર્મ થયેલ મોનિટર, XML વ્યાખ્યાને ચકાસો

en: redefine metadata for existing snapshot
gu: હાલનાં સ્નેપશોટ માટે મેટાડેટાને પુન:વ્યાખ્યાયિત કરો

en: redefine the XML for a domain's saved state file
gu: ડોમેઇનની સંગ્રહ થયેલ સ્થિતિ ફાઇલ માટે XML ને પુન:વ્યાખ્યાયિત કરો

en: referenced filter '%s' is missing
gu: સંદર્ભ થયેલ ફિલ્ટર '%s' ગુમ થયેલ છે

en: refresh a pool
gu: પુલને તાજુ કરો

en: remoteDomainBlockStatsFlags: returned number of stats exceeds limit
gu: remoteDomainGetSchedulerParameters: મર્યાદા કરતા વધારે પરિમાણોનાં નંબર પાછા આપે છે

en: remoteReadConfigFile: %s: %s: invalid type: got %s; expected %s
gu: remoteReadConfigFile: %s: %s: અયોગ્ય પ્રકાર: %s મળ્યુ; અપેક્ષિત %s

en: remoteReadConfigFile: %s: %s: must be a string or list of strings
gu: remoteReadConfigFile: %s: %s: શબ્દમાળા અથવા શબ્દમાળાઓની યાદી હોવી જ જોઇએ

en: remoteReadConfigFile: %s: %s: unsupported auth %s
gu: remoteReadConfigFile: %s: %s: બિનઆધારિત સત્તા %s

en: remote_open: for 'ext' transport, command is required
gu: remote_open: 'ext' પરિવહન માટે, આદેશ જરૂરી છે

en: remove all associated storage volumes (use with caution)
gu: બધા સંકળાયેલ સંગ્રહ વોલ્યુમોને દૂર કરો (ચેતવણી સાથે વાપરો)

en: remove all domain snapshot metadata, if inactive
gu: બધા ડોમેઇન સ્નેપશોટ મેટાડેટાને દૂર કરો, જો નિષ્ક્રિય હોય

en: remove domain managed state file
gu: ડોમેઇન સંચાલિત થયેલ પરિસ્થિતિ ફાઇલને દૂર કરો

en: removing block or network volumes is not supported: %s
gu: બ્લોક અથવા નેટવર્ક વોલ્યુમને દૂર કરવાનું આધારભૂત નથી: %s

en: rename to new name during migration (if supported)
gu: ખસેડવા દરમ્યાન નવા નામને ફરી નામ બદલો (જો આધારભૂત હોય તો)

en: rename("%s", "%s")
gu: નામ બદલો("%s", "%s")

en: rename(%s, %s) failed
gu: rename(%s, %s) નિષ્ફળ

en: requested authentication type %s rejected
gu: માંગણી થયેલ સત્તાધિકરણ પ્રકાર %s રદ કરેલ છે

en: requested cpu amount exceeds maximum (%d > %d)
gu: vCPU ગણતરી મહત્તમ કરતા વધારે છે: %d > %d

en: requested device does not exist
gu: સૂચિત ઉપકરણ અસ્તિત્વમાં નથી

en: requested vcpu is higher than allocated vcpus
gu: સૂચિત vcpus ડોમેઇન માટે ફાળવેલ vcpus મહત્તમ કરતા વધારે છે

en: requested vcpus is greater than max allowable vcpus for the domain: %d > %d
gu: સૂચિત vcpus ડોમેઇન માટે પરવાનગીય vcpus મહત્તમ કરતા વધારે છે: %d > %d

en: require atomic operation
gu: સ્વયં ક્રિયાની જરૂર છે

en: reset a domain
gu: ડોમેઈનને પુન:સુયોજિત કરો

en: reset node device
gu: નોડ ઉપકરણને ફરી સુયોજિત કરો

en: reset the domain after core dump
gu: કોર ડમ્પ પછી ડોમેઇનને પુન:સુયોજિત કરો

en: resize a vol
gu: vol નું માપ બદલો

en: resolving device filename
gu: ઉપકરણ ફાઇલનામ ને સુધારી રહ્યા છે

en: resolving domain filename
gu: ડોમેઈન ફાઈલનામ ઉકેલી રહ્યા છીએ

en: resolving interface filename
gu: ઇન્ટરફેસ ફાઈલનામ ઉકેલી રહ્યા છીએ

en: resolving network filename
gu: નેટવર્ક ફાઈલનામ ઉકેલી રહ્યા છીએ

en: resolving pool filename
gu: પુલ ફાઇલનામ ને સુધારી રહ્યા છે

en: resolving volume filename
gu: વોલ્યુમ ફાઇલનામ ને સુધારી રહ્યા છે

en: restore a domain from a saved state in a file
gu: ફાઈલની સંગ્રહાયેલ સ્થિતિમાંથી ડોમેઈન પુનઃસંગ્રહો

en: restore domain into paused state
gu: અટકેલ સ્થિતિમાં ડોમેઇનને પુન:સંગ્રહો

en: restore domain into running state
gu: ચાલી રહેલ સ્થિતિમાં ડોમેઇનને પુન:સંગ્રહો

en: restored
gu: સંગ્રહ થયેલ

en: result too large: %llu
gu: પરિણામ ઘણુ લાંબુ છે: %llu

en: resume a domain
gu: ડોમેઈન છોડો

en: resume operation failed
gu: ફરી શરૂ થતી ક્રિયા નિષ્ફળ

en: resuming after dump failed
gu: ડમ્પ પછી પુન:શરૂ કરવામાં નિષ્ફળ

en: resuming after snapshot failed
gu: સ્નેપશોટ પછી પુન:શરૂ કરવામાં નિષ્ફળતા

en: returned buffer is not same size as requested
gu: માંગણી કરેલ છે તે પ્રમાણે પાછા આપેલ બફર સરખા માપની નથી

en: returned number of parameters exceeds limit
gu: remoteDomainGetSchedulerParameters: મર્યાદા કરતા વધારે પરિમાણોનાં નંબર પાછા આપે છે

en: reuse any existing external files
gu: કોઇપણ હાલની બહારની ફાઇલોને પુન:વાપરો

en: reuse existing destination
gu: હાલનાં લક્ષ્યને ફરી વાપરો

en: reuse is not supported with this QEMU binary
gu: પુન:વાપરવાનું આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: revert to external disk snapshot not supported yet
gu: બહારનાં ડિસ્ક સ્નેપશોટમાં પાછુ લાવવાનું હજુ આધારભૂત નથી

en: rombar and romfile are supported only for PCI devices
gu: rombar અને romfile એ PCI ઉપકરણો માટે ફક્ત આધારભૂત છે

en: rombar and romfile not supported in this QEMU binary
gu: rombar અને romfile આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: root element was not source
gu: રુટ ઘટક એ સ્ત્રોત ન હતો

en: root source %s does not exist
gu: રુટ સ્ત્રોત %s અસ્તિત્વમાં નથી

en: rule node requires action attribute
gu: નિયમ નોડ ને ક્રિયા ગુણધર્મની જરૂર છે

en: running
gu: ચાલી રહ્યું છે

en: sasl start reply data too long %d
gu: sasl માહિતીને જવાબ શરૂ કરવાનું ઘણુ લાંબુ છે %d

en: sasl step reply data too long %d
gu: sasl માહિતી જવાબનાં પગલા ઘણી લાંબી છે %d

en: save a domain state to a file
gu: ફાઈલમાં ડોમેઈન પરિસ્થિતિ સંગ્રહો

en: save canceled
gu: રદ થયેલને સંગ્રહો

en: save image is incomplete
gu: ઇમેજને સંગ્રહ કરવાનુ અપૂર્ણ છે

en: saved
gu: સંગ્રહેલ

en: saved state domain information in XML
gu: XML માં સંગ્રહ થયેલ ડોમેઇન જાણકારી સ્થિતિ

en: saved state file to edit
gu: ફેરફાર કરવા માટે સંગ્રહ થયેલ પરિસ્થિતિ ફાઇલ

en: saved state file to modify
gu: બદલવા માટે સંગ્રહેલ સ્થિતિ ફાઇલ

en: saved state file to read
gu: વાંચવા માટે સંગ્રહ થયેલ સ્થિતિ ફાઇલ

en: saving
gu: સંગ્રહ કરી રહ્યા છે

en: saving domain '%s' failed to allocate space for metadata
gu: મેટાડેટા માટે જગ્યાને ફાળવણી કરવા નિષ્ફળ થયેલ ડોમેઇન '%s' નો સંગ્રહ કરી રહ્યા છે

en: saving domain '%s' to '%s': open failed
gu: '%s' માં ડોમેઇન '%s' ને સંગ્રહ કરી રહ્યા છે: ખોલવાનું નિષ્ફળ

en: saving domain '%s' to '%s': write failed
gu: '%s' માં ડોમેઇન '%s' ને સંગ્રહ કરી રહ્યા છે: લખવાનું નિષ્ફળ

en: screen ID higher than monitor count (%d)
gu: મોનિટર ગણતરી (%d) કરતા વધારે સ્ક્રીન

en: screenshot of a current domain console
gu: વર્તમાન ડોમેઇન કન્સોલનો સ્ક્રીનશોટ

en: script used to bridge network interface
gu: નેટવર્ક ઈન્ટરફેસ બ્રિજ કરવા માટે વપરાતી સ્ક્રિપ્ટ

en: scripts are not supported on interfaces of type %s
gu: પ્રકાર %s નાં ઇન્ટરફેસ પર સ્ક્રીપ્ટ આધારભૂત નથી

en: sdl not supported by '%s'
gu: sdl એ '%s' દ્દારા આધારભૂત નથી

en: secret '%s' does not have a value
gu: ગુપ્ત '%s' પાસે કિંમત નથી

en: secret UUID
gu: ખાનગી UUID

en: secret attributes in XML
gu: XML માં ખાનગી ગુણધર્મો

en: secret is private
gu: ગુપ્ત એ અંગત છે

en: secret storage not supported
gu: ગુપ્તતા સંગ્રહ આધારભૂત નથી

en: secrets already defined
gu: ગુપ્તતા પહેલેથી જ વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: security DOI string exceeds max %d bytes
gu: સુરક્ષા DOI શબ્દમાળા એ મહત્તમ %d બાઇટોને વધારે છે

en: security doi exceeds maximum: %zu
gu: સુરક્ષા doi એ મહત્તમને વધારે છે: %zu

en: security image label already defined for VM
gu: સુરક્ષા ઇમેજ લેબલ પહેલેથી VM માટે વ્યાખ્યાયિત થયેલ છે

en: security imagelabel is missing
gu: સુરક્ષા imagelabel ગેરહાજર છે

en: security label already defined for VM
gu: સુરક્ષા label પહેલેથી VM માટે વ્યાખ્યયિત થયેલ છે

en: security label driver mismatch: '%s' model configured for domain, but hypervisor driver is '%s'.
gu: સુરક્ષા લેબલ ડ્રાઇવર બંધબેસતુ નથી: '%s' મોડલ એ ડોમેઇન માટે રૂપરેખાંકિત થયેલ છે, પરંતુ હાઇપરવિઝર ડ્રાઇવર '%s' છે.

en: security label exceeds maximum length: %d
gu: સુરક્ષા લેબલ એ મહત્તમ લંબાઇને વધારે છે: %d

en: security label exceeds maximum: %zd
gu: સુરક્ષા લેબલ મહત્તમ ને વધારે છે: %zd

en: security label exceeds maximum: %zu
gu: સુરક્ષા લેબલ મહત્તમ ને વધારે છે: %zu

en: security label is missing
gu: સુરક્ષા લેબલ ગુમ થયેલ છે

en: security label model %s is not supported with selinux
gu: સુરક્ષા લેબલ મોડલ %s selinux સાથે આધારભૂત છે

en: security model exceeds maximum: %zu
gu: સુરક્ષા મોડલ એ મહત્તમને વધારે છે: %zu

en: security model string exceeds max %d bytes
gu: સુરક્ષા મોડલ શબ્દમાળા એ મહત્તમ %d બાઇટોને વધારે છે

en: sending of PortProfileRequest failed.
gu: PortProfileRequest ને મોકલવામાં નિષ્ફળતા

en: serial of disk device
gu: ડિસ્ક ઉપકરણની શ્રેણી

en: server verification (of our certificate or IP address) failed
gu: સર્વર ચકાસણી (આપણા પ્રમાણપત્રની અથવા IP સરનામુ) નિષ્ફળ

en: set a secret value
gu: ખાનગી કિંમતને સુયોજિત કરો

en: set link state of a virtual interface
gu: વર્ચ્યુઅલ ઇન્ટરફેસની કડી સ્થિતિને સુયોજિત કરો

en: set maximum limit on next boot
gu: નેટ બુટ પર મહત્તમ મર્યાદાને સુયોજિત કરો

en: set maximum tolerable downtime
gu: મહત્તમ સહન કરી શકાય તેવા ડાઉનટાઇમને સુયોજિત કરો

en: set the Bandwidth limit in MiB/s
gu: MiB/s માં બેન્ડવીથ મર્યાદાને સુયોજિત કરો

en: setsid failed
gu: setsid નિષ્ફળ

en: setting ACPI S3 not supported
gu: ACPI S3 સુયોજન આધારભૂત નથી

en: setting ACPI S4 not supported
gu: ACPI S4 સુયોજન આધારભૂત નથી

en: setting VNC password failed
gu: VNC પાસવર્ડને સુયોજિત કરવાનું નિષ્ફળ

en: setting bandwidth at start of block pull not supported with this QEMU binary
gu: બ્લોક પુલની શરૂઆતે બેન્ડવીથને સુયોજિત કરવાનું આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: setting current vcpu count less than maximum is not supported with this QEMU binary
gu: મહત્તમ કરતા ઓછી હાલની vcpu ગણતરીને સુયોજિત કરવાનું આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: setting disk password is not supported
gu: ડિસ્ક પાસવર્ડને સુયોજિત કરવાનું આધારભૂત નથી

en: setting of link state not supported: Link is up
gu: કડી સ્થિતિને સુયોજિત કરવાનું આધારભૂત નથી: કડી ચાલુ છે

en: setting up HAL callbacks failed
gu: HAL કોલબેકને સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા

en: sexpr2string failed
gu: sexpr2string નિષ્ફળ

en: show domain cpu statistics
gu: ડોમેઇન cpu પરિસ્થિતિઓને બતાવો

en: show free memory for all NUMA cells
gu: બધા NUMA સેલ માટે ઉપલબ્ધ મુક્ત મેમરી દર્શાવો

en: show inactive defined XML
gu: અસક્રિય વ્યાખ્યાયિત થયેલ XML ને બતાવો

en: show or set domain's description or title
gu: ડોમેઇનનું વર્ણન અથવા શીર્ષકને સુયોજિત અથવા બતાવો

en: show short domain description
gu: ટૂકુ ડોમેઇન વર્ણન બતાવો

en: show version
gu: આવૃત્તિ બતાવો

en: show/set scheduler parameters
gu: નિયામક પરિમાણો બતાવો/સુયોજિત કરો

en: shut off
gu: બંધ કરો

en: shutdown
gu: બંધ કરો

en: shutdown mode: acpi|agent
gu: shutdown સ્થિતિ: acpi|agent

en: shutdown operation failed
gu: બંધ કરવાની પ્રક્રિયા નિષ્ફળ

en: shutting down
gu: બંધ કરી રહ્યા છે

en: size > maximum buffer size
gu: માપ > મહત્તમ બફર માપ

en: size must be less than %llu
gu: માપ %llu કરતા નાનુ હોવુ જ જોઇએ

en: skipped restricted file
gu: છોડેલ મર્યાદિત ફાઇલ

en: snapshot %s disappeared from list
gu: સ્નેપશોટ %s યાદીમાંથી દેખાતુ ન હતુ

en: snapshot '%s' does not have a parent
gu: સ્નેપશોટ '%s' પાસે મુખ્ય નથી

en: snapshot '%s' has no parent
gu: સ્નેપશોટ '%s' પાસે મુખ્ય નથી

en: snapshot information
gu: સ્નેપશોટ જાણકારી

en: snapshot name
gu: સ્નેપશોટ નામ

en: sndbuf must be a positive integer
gu: sndbuf એ હકારાત્મક પૂર્ણાંક કિંમત હોવી જ જોઇએ

en: socketpair failed
gu: socketpair નિષ્ફળ

en: sockpair failed
gu: sockpair નિષ્ફળ

en: source config data format
gu: સ્ત્રોત રૂપરેખાંકન માહિતી બંધારણ

en: source device for underlying storage
gu: અધોરેખા સંગ્રહ માટે સ્ત્રોત ઉપકરણ

en: source name for underlying storage
gu: અધોરેખા સંગ્રહ માટે સ્ત્રોત નામ

en: source of disk device
gu: ડિસ્ક ઉપકરણનો સ્રોત

en: source of network interface
gu: નેટવર્ક ઈન્ટરફેસનો સ્રોત

en: source of the media
gu: મીડિયાનો સ્ત્રોત

en: source path for underlying storage
gu: અધોરેખા સંગ્રહ માટે સ્ત્રોત પાથ

en: source-host for underlying storage
gu: અધોરેખા સંગ્રહ માટે સ્ત્રોત-યજમાન

en: spapr-vio address %#llx already in use
gu: spapr-vio સરનામું %#llx પહેલેથી વપરાશમાં છે

en: spice graphics are not supported with this QEMU
gu: સ્પાઇસ ગ્રાફિક્સ આ QEMU સાથે આધારભૂત નથી

en: spicevmc device type only supports virtio
gu: spicevmc ઉપકરણ પ્રકાર ફક્ત virtio ને આધાર આપે છે

en: spicevmc not supported in this QEMU binary
gu: આ QEMU બાઇનરીમાં spicevmc આધારભૂત નથી

en: start a (previously defined) inactive domain
gu: અસક્રિય ડોમેઈન શરૂ કરો (પહેલાથી વ્યાખ્યાયિત)

en: start a (previously defined) inactive network
gu: અસક્રિય નેટવર્ક શરૂ કરો (પહેલાથી વ્યાખ્યાયિત)

en: start a (previously defined) inactive pool
gu: અસક્રિય pool શરૂ કરો (પહેલાથી વ્યાખ્યાયિત)

en: start a physical host interface (enable it / "if-up")
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસ ને શરૂ કરો (તેને / "if-up" સક્રિય કરો)

en: start a physical host interface.
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસને શરૂ કરો.

en: start cell %d out of range (0-%d)
gu: વિસ્તારની બહાર (0-%d) શેલ %d ને શરૂ કરો

en: start_cpu %d larger than maximum of %d
gu: %d નાં મહત્તમ કરતા વધારે start_cpu %d

en: started
gu: શરૂ થયેલ

en: stat of '%s' failed
gu: નિષ્ફળ થયેલ '%s' ની સ્થિતિ

en: status mismatch in event (actual %x, expected %x)
gu: ઘટનામાં પરિસ્થિતિ બંધબેસતી નથી (વાસ્તવિક %x, અપેક્ષિત %x)

en: stopped, with no saved guests
gu: સંગ્રહ થયેલ મહેમાનો સાથે બંધ થયેલ નથી

en: stopped, with saved guests
gu: સંગ્રહ થયેલ મહેમાનો સાથે બંધ થયેલ છે

en: storage pool '%s' is already active
gu: સંગ્રહ pool '%s' પહેલાથી જ સક્રિય છે

en: storage pool '%s' is not active
gu: સંગ્રહ pool '%s' સક્રિય નથી

en: storage pool '%s' is still active
gu: સંગ્રહ પુલ '%s' હજુ સક્રિય છે

en: storage pool already exists
gu: સંગ્રહ pool પહેલેથી હાજર છે

en: storage pool does not support building encrypted volumes from other volumes
gu: સંગ્રહ pool એ બીજા વોલ્યુમો માંથી એનક્રિપ્ટ થયેલ વોલ્યુમોને બિલ્ડ કરવાનું આધારભૂત નથી

en: storage pool does not support changing of volume capacity
gu: સંગ્રહ  પુલ એ વોલ્યુમ ક્ષમતાને બદલવા આધાર આપતુ નથી

en: storage pool does not support encrypted volumes
gu: સંગ્રહ pool એ એનક્રિપ્ટ થયેલ વોલ્યુમ બનાવવા માટે આધાર આપતુ નથી

en: storage pool does not support vol deletion
gu: સંગ્રહ pool એ vol કાઢી નાંખવા માટે આધાર આપતુ નથી

en: storage pool does not support volume creation
gu: સંગ્રહ  pool એ વોલ્યુમ બનાવવા માટે આધાર આપતુ નથી

en: storage pool does not support volume creation from an existing volume
gu: હાલનાં વોલ્યુમ માંથી સંગ્રહ પુલ એ વોલ્યુમને બનાવવાનું આધાર આપતુ નથી

en: storage pool information
gu: સંગ્રહ pool જાણકારી

en: storage pool is not active
gu: સંગ્રહ pool સક્રિય નથી

en: storage vol already exists
gu: સંગ્રહ vol પહેલેથી હાજર છે

en: storage vol information
gu: સંગ્રહ vol જાણકારી

en: storage volume name '%s' already in use.
gu: વોલ્યુમ નામ '%s' પહેલેથી જ વપરાશમાં છે.

en: stream aborted at client request
gu: સ્ટ્રીમ એ ક્લાઇન્ટ સૂચનાને કાઢી નાંખેલ છે

en: stream aborted with unexpected status %d
gu: અનિચ્છનીય પરિસ્થિતિ %d સાથે કાઢી નાંખેલ સ્ટ્રીમ

en: stream already has a callback registered
gu: સ્ટ્રીમ પહેલેથી જ કોલબેક રજીસ્ટર થયેલ છે

en: stream does not have a callback registered
gu: સ્ટ્રીમ પાસે કોલબેક રજીસ્ટર થયેલ નથી

en: stream had I/O failure
gu: સ્ટ્રીમ પાસે I/O નિષ્ફળતા હતી

en: stream had unexpected termination
gu: સ્ટ્રીમ નો અનિચ્છનીય રીતે અંત આવ્યો

en: stream is not open
gu: સ્ટ્રીમ એ ખુલ્લો નથી

en: string
gu: શબ્દમાળા

en: string parameter '%s' unsupported
gu: શબ્દમાળા પરિમાણ '%s' બિનઆધારભૂત છે

en: string parameter name '%.*s' too long
gu: શબ્દમાળા પરિમાણ નામ '%.*s' ઘણુ લાંબુ છે

en: subdriver of disk device
gu: ડિસ્ક ઉપકરણનું ઉપડ્રાઈવર

en: suspend a domain
gu: ડોમેઈન અટકાવો

en: syntax: %s DEVICE [-g]
gu: બંધારણ: %s DEVICE [-g]

en: sysinfo must contain a type attribute
gu: sysinfo એ પ્રકાર ગુણધર્મને સમાવવુ જ જોઇએ

en: system call error
gu: સિસ્ટમ કોલ ભૂલ

en: system:
gu: સિસ્ટમ:

en: take snapshot but create no metadata
gu: સ્નેપશોટ લો પરંતુ મેટાડેટા બનાવ્યુ નથી

en: target %s already exists
gu: લક્ષ્ય %s પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: target %s already exists.
gu: લક્ષ્ય %s પહેલેથી અસ્તિત્વમાં છે.

en: target %s doesn't exist.
gu: લક્ષ્ય %s અસ્તિત્વમાં નથી.

en: target %s:%d already exists
gu: લક્ષ્ય %s:%d પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: target '%s' already exists
gu: લક્ષ્ય '%s પહેલેથી અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: target config data type format
gu: રૂપરેખાંકિત માહિતી પ્રકાર બંધારણને લક્ષ્ય કરો

en: target device type
gu: લક્ષ્ય ઉપકરણ પ્રકાર

en: target domain name doesn't match source name
gu: લક્ષ્ય ડોમેઇન નામ એ સ્ત્રોત નામ સાથે બંધબેસતુ નથી

en: target for underlying storage
gu: અધોરેખા સંગ્રહ માટે લક્ષ્ય

en: target must be 0 for controller fdc
gu: લક્ષ્ય એ નિયંત્રક fdc માટે 0 હોવુ જ જોઇએ

en: target must be 0 for controller model 'lsilogic'
gu: લક્ષ્ય એ નિયંત્રક મોડલ 'lsilogic' માટે 0 હોવુ જ જોઇએ

en: target must be 0 for ide controller
gu: લક્ષ્ય એ નિયંત્રક ide માટે 0 હોવુ જ જોઇએ

en: target network name
gu: લક્ષ્ય નેટવર્ક નામ

en: target of disk device
gu: ડિસ્ક ઉપકરણનું લક્ષ્ય

en: target type must be specified for %s device
gu: લક્ષ્ય પ્રકાર એ %s ઉપકરણ માટે સ્પષ્ટ થયેલ હોવુ જ જોઇએ

en: template '%s' does not exist
gu: ટેમ્પલેટ '%s' અસ્તિત્વમાં નથી

en: template does not exist
gu: ટૅમ્પલેટ અસ્તિત્વ ધરાવતુ નથી

en: template name exceeds maximum length
gu: ટૅમ્પલેટ નામ એ મહત્તમ લંબાઇને વધારે છે

en: testOpen: supply a path or use test:///default
gu: testOpen: પાથ પૂરો પાડો અથવા test:///default વાપરો

en: the QEMU binary %s does not support %s
gu: QEMU બાઇનરી %s એ %s ને આધાર આપતુ નથી

en: the QEMU binary %s does not support kqemu
gu: QEMU બાઇનરી %s એ kqemu ને આધાર આપતુ નથી

en: the QEMU binary %s does not support kvm
gu: QEMU બાઇનરી %s kvm ને આધાર આપતુ નથી

en: the QEMU binary %s does not support smbios settings
gu: QEMU બાઇનરી %s smbios સુયોજનોને આધાર આપતુ નથી

en: the disk password is incorrect
gu: ડિસ્ક પાસવર્ડ ખોટો છે

en: the domain does not have a current snapshot
gu: ડોમેઈન પાસે વર્તમાન સ્નેપશોટ નથી

en: the interface uses a direct mode, but has no source dev
gu: ઇન્ટરફેસ સીધી સ્થિતિને વાપરે છે, પરંતુ તેની પાસે સ્ત્રોત dev નથી

en: the interface uses a hostdev mode, but has no hostdev
gu: ઇન્ટરફેસ એ hostdev સ્થિતિને વાપરે છે, પરંતુ તેની પાસે hostdev નથી

en: the key code
gu: કી કોડ

en: the log path is not a file
gu: લોગ પાથ ફાઈલ નથી

en: the snapshot '%s' does not exist, and was not loaded
gu: સ્નેપશોટ '%s' અસ્તિત્વમાં નથી, અને લાવેલ નથી

en: the state to restore
gu: પુનઃસંગ્રહની પરિસ્થિતિ

en: there is another transaction running.
gu: ત્યાં બીજુ પરિવહન ચાલી રહ્યુ છે.

en: this disk doesn't support update
gu: આ ડિસ્ક સુધારાને આધાર આપતુ નથી

en: this domain does not have a device to delete snapshots
gu: આ ડોમેઇન પાસે સ્નેપશોટને કાઢવા માટે ઉપકરણ ન હતુ

en: this domain does not have a device to load snapshots
gu: આ ડોમેઇન પાસે સ્નેપશોટને લાવવા માટે ઉપકરણ ન હતુ

en: this domain does not have a device to take snapshots
gu: આ ડોમેઇન પાસે સ્નેપશોટને લેવા માટે ઉપકરણ નથી

en: this domain exists already
gu: આ ડોમેઈન પહેલાથી જ હાજર છે

en: this function is not supported by the connection driver
gu: જોડાણ ડ્રાઇવર દ્દારા આ વિધેય આધારભૂત નથી

en: this function is not supported by the connection driver: %s
gu: આ વિધેય જોડાણ ડ્રાઇવર દ્દારા આધારભૂત છે: %s

en: this network exists already
gu: આ નેટવર્ક પહેલાથી જ હાજર છે

en: this platform is missing dlopen
gu: આ પ્લેટફોર્મ ગુમ થયેલ dlopen છે

en: timeout is too big
gu: સમયસમાપ્તિ ઘણી લાંબી છે

en: titles are not supported by parallels driver
gu: સમાંતર ડ્રાઇવર દ્દારા શીર્ષકો આધારભૂત નથી

en: too many NUMA cells: %d > %d
gu: ઘણા બધા NUMA સેલો: %d > %d

en: too many conflicts when generating an uuid
gu: જ્યારે uuid ને ઉત્પન્ન કરી રહ્યા હોય ત્યારે ઘણાબધા અથડામણો

en: too many disk snapshot requests for domain
gu: ડોમેઇન માટે ઘણી ડિસ્ક સ્નેપશોટ માંગણી

en: too many drivers registered
gu: ઘણા બધા ડ્રાઈવરો રજીસ્ટર થયેલ છે

en: too many drivers registered in %s
gu: %s માં ઘણા બધા ડ્રાઈવરો રજીસ્ટર થયેલ છે

en: too many keycodes
gu: ઘણાં કીકોડ

en: too many memory stats requested: %d > %d
gu: ઘણાબધી સૂચિત થયેલ મેમરી સ્થિતિઓ: %d > %d

en: too many remote domain IDs: %d > %d
gu: ઘણા બધા દૂરસ્થ ડોમેઇન IDs: %d > %d

en: too many secrets for qcow encryption
gu: qcow એનક્રિપ્શન માટે ઘણી બધી ખાનગીઓ

en: topology cpuset syntax error
gu: ટોપોલોજી cpuset વાક્યરચના ક્ષતિ

en: topology syntax error
gu: ટોપોલોજી વાક્યરચના ભૂલ

en: transient disks not supported yet
gu: અસ્થાયી ડિસ્ક હજુ આધારભૂત નથી

en: transport methods unix, ssh and ext are not supported under Windows
gu: વિન્ડો નીચે પરિવહન પદ્દતિઓ unix, ssh અને ext આધારભૂત નથી

en: tray is only valid for cdrom and floppy
gu: ટ્રે ફક્ત cdrom અને ફ્લોપી માટે યોગ્ય છે

en: tty console
gu: tty કન્સોલ

en: tunelled password authentication failed: %s
gu: ટનલ થયેલ પાસવર્ડ સત્તાધિકરણ નિષ્ફળતા: %s

en: tunnelled migration
gu: ટનલ થયેલ સ્થળાંતર

en: tunnelled migration failed to read from qemu
gu: qemu માંથી વાંચવા માટે ટનલ થયેલ સ્થળાંતર નિષ્ફળ

en: tunnelled migration requested but NULL stream passed
gu: ટનલ થયેલ સ્થળાંતર સૂચેલ છે પરંતુ NULL સ્ટ્રીમ પસાર થયેલ છે

en: type mismatch in event (actual %x, expected %x)
gu: ઘટનામાં પ્રકાર બંધબેસતો નથી (વાસ્તવિક %x, અપેક્ષિત %x)

en: type of source (block|file)
gu: સ્ત્રોતનો પ્રકાર (block|file)

en: type of storage pool sources to discover
gu: શોધવા માટે સંગ્રહ પુલ સ્ત્રોતોને પ્રકાર

en: type of storage pool sources to find
gu: શોધવા માટે સંગ્રહ પુલ સ્ત્રોતોનો પ્રકાર

en: type of the pool
gu: pool નો પ્રકાર

en: udev scan devices returned %d
gu: %d માંથી પાછા આવેલ ઉપકરણોનું udev સ્કેન કરે છે

en: uml state driver is not active
gu: uml સ્ટેટ ડ્રાઇવર સક્રિય નથી

en: umlStartup: out of memory
gu: umlStartup: મેમરીની બહાર

en: unable to access device %s
gu: ઉપકરણ %s ને વાપરવાનું અસમર્થ

en: unable to access disk %s
gu: ડિસ્ક %s ને વાપરવાનું અસમર્થ

en: unable to add SSH host key for host '%s': %s
gu: યજમાન '%s' માટે SSH યજમાન કીને ઉમેરવામાં અસમર્થ : %s

en: unable to add USB disk %s: %s
gu: USB ડિસ્ક %s ને ઉમેરવામાં અસમર્થ: %s

en: unable to add domain %s task %d to cgroup
gu: cgroup માં ડોમેઇન %s કાર્ય %d ને ઉમેરવામાં અસમર્થ

en: unable to add host net: %s
gu: યજમાન નેટને ઉમેરવાનું અસમર્થ: %s

en: unable to add vcpu %d task %d to cgroup
gu: cgroup માં vcpu %d કાર્ય %d ને ઉમેરવાનું અસમર્થ

en: unable to allocate socket security context '%s'
gu: સોકેટ સુરક્ષા સંદર્ભ '%s' ને ફાળવવામાં અસમર્થ

en: unable to allow /dev/pts/ devices
gu: /dev/pts/ ઉપકરણોને પરવાનગી આપવાનું અસમર્થ

en: unable to allow /dev/snd/ devices
gu: /dev/snd/ ઉપકરણોને પરવાનગી આપવાનું અસમર્થ

en: unable to allow device %s
gu: ઉપકરણ %s ને પરવાનગી આપવાનું અસમર્થ

en: unable to change config on '%s' graphics type
gu: '%s' ગ્રાફિક પ્રકાર પર રૂપરેખાંકનને બદલવાનું અસમર્થ

en: unable to change config on '%s' network type
gu: '%s' નેટવર્ક પ્રકાર પર રૂપરેખાંકનને બદલવાનું અસમર્થ

en: unable to clear socket security context '%s'
gu: સોકેટ સુરક્ષા સંદર્ભ '%s' ને સાફ કરવાનું અસમર્થ

en: unable to close %s
gu: %s ને બંધ કરવાનુ અસમર્થ

en: unable to close file %s
gu: ફાઇલ %s ને બંધ કરવાનુ અસમર્થ

en: unable to close pipe
gu: પાઇપને બંધ કરવાનું અસમર્થ

en: unable to connect to '%s:%s'
gu: '%s:%s' ને જોડવાનું અસમર્થ

en: unable to connect to server at '%s:%s'
gu: '%s:%s' પર સર્વર સાથે જોડવાનું અસમર્થ

en: unable to create hugepage path %s
gu: વિશાળપાનાં પાથ %s ને બનાવવામાં અસમર્થ

en: unable to create pipe for %s
gu: %s માટે પાઇપને બનાવવાનું અસમર્થ

en: unable to create rundir %s: %s
gu: rundir %s બનાવવામાં નિષ્ફળ: %s

en: unable to create socket pair
gu: સોકેટ જોડી બનાવવામાં અસમર્થ

en: unable to determine array size
gu: એરે માપને નક્કી કરવાનું અસમર્થ

en: unable to determine if snapshot has parent
gu: નક્કી કરવાનું અસમર્થ જો સ્નેપશોટ હાજર હોય

en: unable to determine original VLAN
gu: મૂળભૂત VLAN ને નક્કી કરવામાં અસમર્થ

en: unable to execute QEMU command '%s'
gu: QEMU આદેશ '%s' ને ચલાવવાનું અસમર્થ

en: unable to execute QEMU command '%s': %s
gu: QEMU આદેશ '%s' ને ચલાવવાનું અસમર્થ: %s

en: unable to find callback ID %d
gu: કોલબેક ID %d ને શોધવાનું અસમર્થ

en: unable to find cgroup for domain %s
gu: ડોમેઇન %s માટે cgroup ને શોધવામાં અસમર્થ

en: unable to find hugetlbfs mountpoint
gu: hugetlbfs માઉન્ટપોઇંટને શોધવામાં નિષ્ફળ

en: unable to find kvm-img or qemu-img
gu: kvm-img અથવા qemu-img ને શોધવામાં અસમર્થ

en: unable to generate uuid
gu: uuid ઉત્પન્ન કરવામાં અસમર્થ

en: unable to get PID %d security context
gu: PID %d સુરક્ષા સંદર્ભ ને મેળવવામાં અસમર્થ

en: unable to get blkio weight
gu: blkio વજનને મેળવવાનું અસમર્થ

en: unable to get cpu account
gu: cpu ખાતાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: unable to get cpu bandwidth period tunable
gu: cpu બેન્ડવીથ સમય ટ્યૂનેબલને મેળવવાનું અસમર્થ

en: unable to get cpu bandwidth tunable
gu: cpu બેન્ડવીથ ટ્યૂનેબલ મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: unable to get cpu shares tunable
gu: cpu ભાગો ટ્યુનેબલને મેળવવામાં અસમર્થ

en: unable to get current process context '%s'
gu: વર્તમાન પ્રક્રિયા સંદર્ભ '%s' ને મેળવવાનું અસમર્થ

en: unable to get current time
gu: વર્તમાન સમય નક્કી કરવામાં અસમર્થ

en: unable to get memory hard limit
gu: મેમરી મહત્તમ મર્યાદાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: unable to get memory soft limit
gu: ન્યૂનત્તમ મેમરી મર્યાદાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: unable to get monitor count
gu: મોનિટર ગણતરી મેળવવાનું અસમર્થ

en: unable to get node capabilities
gu: નોડ ક્ષમતાઓને મેળવવામાં અસમર્થ

en: unable to get numa nodeset
gu: numa nodeset ને મેળવવાનું અસમર્થ

en: unable to get screen resolution
gu: સ્ક્રીન રિઝોલ્યુશન મેળવવામાં નિષ્ફળતા

en: unable to get swap hard limit
gu: મહત્તમ સ્વેપ મર્યાદાને મેળવવાનું અસમર્થ

en: unable to get tty attributes: %s
gu: tty ગુણધર્મો મેળવવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: unable to handle disk requests in snapshot
gu: સ્નેપશોટમાં ડિસ્ક સૂચનાઓને સંચાલિત કરવામાં અસમર્થ

en: unable to handle monitor type: %s
gu: મોનિટર પ્રકારને સંભાળવામાં અસમર્થ: %s

en: unable to initialize VirtualBox driver API
gu: VirtualBox ડ્રાઇવર API શરૂ કરવામાં અસમર્થ

en: unable to initialize state mutex
gu: mutex ને પ્રારંભ કરવાનુ અસમર્થ

en: unable to load knownhosts file '%s': %s
gu: knownhosts ફાઇલ '%s' લાવવાનું અસમર્થ: %s

en: unable to make pipe
gu: પાઇપને બનાવવાનું અસમર્થ

en: unable to open %s
gu: %s ખોલવામાં અસમર્થ

en: unable to open pipe
gu: પાઇપને ખોલવાનું અસમર્થ

en: unable to open stream
gu: સ્ટ્રીમને ખોલવાનું અસમર્થ

en: unable to parse device weight '%s'
gu: ઉપકરણ વજન '%s' નું પદચ્છેદન કરવાનું અસમર્થ

en: unable to parse diskspec: %s
gu: diskspec નું પદચ્છેદન કરવામાં અસમર્થ: %s

en: unable to parse mac address '%s'
gu: mac સરનામું '%s' ને પદચ્છેદન કરવામાં અસમર્થ

en: unable to parse qemu-img output '%s'
gu: qemu-img આઉટપુટ '%s' નું પદચ્છેદન કરવાનું અસમર્થ

en: unable to parse server from dconnuri in %s
gu: %s માં dconnuri માંથી સર્વરને પદચ્છેદન કરવાનું અસમર્થ

en: unable to poll on child
gu: બાળ પર પોલ કરવાનું અસમર્થ

en: unable to read child stderr
gu: બાળ stderr ને વાંચવાનુ નિષ્ફળ

en: unable to read child stdout
gu: બાળ stdout ને વાંચવાનુ અસમર્થ

en: unable to read server cert %s
gu: સર્વર પ્રમાણપત્ર %s ને વાંચવાનુ અસમર્થ

en: unable to read vmware log file
gu: vmware લૉગ ફાઇલને વાંચવામાં અસમર્થ

en: unable to register monitor events
gu: મોનિટર ઘટકોને રજીસ્ટર કરવામાં નિષ્ફળ

en: unable to reserve PCI address %s
gu: PCI સરનામાં %s ને આરક્ષિત કરવામાં નિષ્ફળ

en: unable to resolve hostname '%s': %s
gu: યજમાનનામ '%s' ને સુધારો કરવામાં અસમર્થ: %s

en: unable to seek to %lld from start for %s
gu: %lld ને %s માં શોધવાનું અસમર્થ

en: unable to seek to end of log for %s
gu: લૉગફાઇલનાં અંતે શોધવામાં અસમર્થ: %s

en: unable to send file handle '%s': %s
gu: ફાઇલ સંચાલન '%s' ને મોકલવાનું અસમર્થ: %s

en: unable to set balloon to %lld
gu: %lld માં બલુનને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: unable to set blkio weight tunable
gu: blkio વજન ટ્યૂનેબલ ને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ

en: unable to set cpu shares tunable
gu: cpu ભાગો ટ્યુનેબલ ને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ

en: unable to set memory hard_limit tunable
gu: મેમરી hard_limit ટ્યુનેબલ ને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ

en: unable to set memory soft_limit tunable
gu: મેમરી soft_limit ટ્યુનેબલ ને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ

en: unable to set numa tunable
gu: numa ટ્યૂનેબલ સુયોજિત કરવાનુ અસમર્થ

en: unable to set ownership of '%s' to %d:%d
gu: %2$d માં '%1$s' ની માલિકીને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ:%3$d

en: unable to set ownership of '%s' to user %d:%d
gu: વપરાશકર્તા %2$d માં '%1$s' ની માલિકીને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ:%3$d

en: unable to set ownership on %s to %d:%d
gu: %2$d માં %1$s પર માલિકીને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ:%3$d

en: unable to set security context '%s'
gu: સુરક્ષા સંદર્ભ '%s' સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ

en: unable to set security context '%s' on '%s'
gu: %s પર સુરક્ષા સંદર્ભ '%s' ને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ

en: unable to set security context '%s' on fd %d
gu: સુરક્ષા સંદર્ભ '%s' ને fd %d પર સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: unable to set socket security context '%s'
gu: સોકેટ સુરક્ષા સંદર્ભ '%s' ને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: unable to set swap_hard_limit tunable
gu: swap_hard_limit ટ્યુનેબલ ને સુયોજિત કરવામાં અસમર્થ

en: unable to set tty attributes: %s
gu: tty ગુણધર્મો સુયોજિત કરવામાં નિષ્ફળતા: %s

en: unable to set user and group to '%ld:%ld' on '%s'
gu: '%ld:%ld' ને '%s' પર વપરાશકર્તા અને જૂથને સુયોજિત કરવાનું અસમર્થ

en: unable to store config file handle
gu: રૂપરેખાંકન ફાઇલ સંભાળવાનું સંગ્રહ કરવામાં અસમર્થ

en: unable to wait for process %lld
gu: પ્રક્રિયા %lld માટે રાહ જોવાનું અસમર્થ

en: unable to wait on console condition
gu: કન્સોલ શરત પર રાહ જોવાનું અસમર્થ

en: unable to write %s
gu: %s ને લખવાનું અસમર્થ

en: unable to write data to '%s'
gu: '%s' માં માહિતીને લખવાનું અસમર્થ

en: unable to write to child input
gu: બાળ ઇનપુટમાં લખવાનું અસમર્થ

en: unbridge a network device
gu: નેટવર્ક ઉપકરણને બ્રિજ કરો નહિં

en: undefine VM on source
gu: સ્ત્રોત પર VM ને અવ્યાખ્યાયિત કરો

en: undefine a domain
gu: ડોમેઈન અવ્યાખ્યાયિત કરો

en: undefine a network filter
gu: નેટવર્ક ફિલ્ટર અવ્યાખ્યાયિત કરો

en: undefine a physical host interface (remove it from configuration)
gu: ભૌતિક યજમાન ઇન્ટરફેસ ને અવ્યાખ્યાયિત કરો (રૂપરેખાંકન માંથી તેને દૂર કરો)

en: undefine a secret
gu: ખાનગીને અવ્યાખ્યાયિત કરો

en: undefine an inactive network
gu: અસક્રિય નેટવર્ક અવ્યાખ્યાયિત કરો

en: undefine an inactive pool
gu: અસક્રિય pool અવ્યાખ્યાયિત કરો

en: undefine an interface.
gu: ઇન્ટરફેસને અવ્યાખ્યાયિત કરો.

en: undefined hardware architecture
gu: અવ્યાખ્યાયિત થયેલ હાર્ડવેર આર્કિટેક્ચર

en: unexpected %s action: %d
gu: અનિચ્છનીય %s ક્રિયા: %d

en: unexpected OpenVZ URI path '%s', try openvz:///system
gu: અનિચ્છનીય OpenVZ URI પાથ '%s', openvz:///system નો પ્રયત્ન કરો

en: unexpected QEMU URI path '%s', try qemu:///session
gu: અનિચ્છનીય QEMU URI પાથ '%s', qemu:///session નો પ્રયત્ન કરો

en: unexpected QEMU URI path '%s', try qemu:///system
gu: અનિચ્છનીય QEMU URI પાશ '%s', qemu:///system નો પ્રયત્ન કરો

en: unexpected UML URI path '%s', try uml:///session
gu: અનિચ્છનીય UML URI પાથ '%s', uml:///session નો પ્રયત્ન કરો

en: unexpected UML URI path '%s', try uml:///system
gu: અનિચ્છનીય UML URI પાથ '%s', uml:///system નો પ્રયત્ન કરો

en: unexpected VMware URI path '%s', try vmwareplayer:///session or vmwarews:///session
gu: અનિચ્છનીય UML URI પાથ '%s', uml:///session નો પ્રયત્ન કરો

en: unexpected Xen URI path '%s', try xen:///
gu: અનિચ્છનીય Xen URI પાશ '%s', xen:/// નો પ્રયત્ન કરો

en: unexpected accessmode %d
gu: અનિચ્છનીય accessmode %d

en: unexpected address type for fdc disk
gu: fdc ડિસ્ક માટે અનિચ્છનીય સરનામાં પ્રકાર

en: unexpected address type for ide disk
gu: ide ડિસ્ક માટે અનિચ્છનીય સરનામાં પ્રકાર

en: unexpected address type for s390-virtio disk
gu: s390-virtio ડિસ્ક માટે અનિચ્છનીય સરનામાં પ્રકાર

en: unexpected address type for scsi disk
gu: scsi ડિસ્ક માટે અનિચ્છનીય સરનામાં પ્રકાર

en: unexpected async job %d
gu: અનિચ્છનીય async જૉબ %d

en: unexpected balloon information '%s'
gu: અનિચ્છનીય બલુન જાણકારી '%s'

en: unexpected boot device type %d
gu: અનિચ્છનીય બુટ ઉપકરણ પ્રકાર %d

en: unexpected char device type %d
gu: અનિચ્છનીય અક્ષર ઉપકરણ પ્રકાર %d

en: unexpected char type %d
gu: અનિચ્છનીય અક્ષર પ્રકાર %d

en: unexpected chr device type
gu: અનિચ્છનીય chr ઉપકરણ પ્રકાર

en: unexpected code path
gu: અનિચ્છનીય કોડ પાથ

en: unexpected codec type %d
gu: અનિચ્છનીય કોડેક પ્રકાર %d

en: unexpected controller type %d
gu: અનિચ્છનીય નિયંત્રક પ્રકાર %d

en: unexpected cpu index %d expecting %d
gu: અનિચ્છનીય cpu અનુક્રમણિકા %d એ %d ની ઇચ્છા રાખી રહ્યુ છે

en: unexpected data '%s'
gu: અનિચ્છનીય માહિતી '%s'

en: unexpected disk address type %s
gu: અનિચ્છનીય ડિસ્ક સરનામાં પ્રકાર %s

en: unexpected disk bus %d
gu: અનિચ્છનીય ડિસ્ક બસ %d

en: unexpected disk cache mode %d
gu: અનિચ્છનીય ડિક્ટ કેશ સ્થિતિ %d

en: unexpected disk device %d
gu: અનિચ્છનીય ડિસ્ક ઉપકરણ %d

en: unexpected disk io mode %d
gu: અનિચ્છનીય ડિસ્ક io સ્થિતિ %d

en: unexpected disk type %d
gu: અનિચ્છનીય ડિસ્ક પ્રકાર %d

en: unexpected disk type %s
gu: અનિચ્છનીય ડિસ્ક પ્રકાર %s

en: unexpected domain %s already exists
gu: અનિચ્છનીય ડોમેઇન %s પહેલેથી જ અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: unexpected domain snapshot %s already exists
gu: અનિચ્છનીય ડોમેઇન સ્નેપશોટ %s પહેલેથી જ અસ્તિત્વ ધરાવે છે

en: unexpected domain type %d
gu: અનિચ્છનીય ડોમેઇન પ્રકાર %d

en: unexpected domain type %s, expecting %s
gu: અનિચ્છનીય ડોમેઇન પ્રકાર %s, %s ની ઇચ્છા રાખી રહ્યુ છે

en: unexpected domain type %s, expecting one of these: %s
gu: અનિચ્છનીય ડોમેઇન પ્રકાર %s, આમાંના એકની ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે: %s

en: unexpected element <%s>, expecting <%s>, while updating network '%s'
gu: અનિચ્છિત ઘટક<%s>, ઇચ્છા રાખી રહ્યા છે <%s>, જ્યારે નેટવર્ક '%s' ને સુધારી રહ્યા હોય

en: unexpected empty keyword in %s
gu: %s માં અનિચ્છનીય ખાલી કિવર્ડ

en: unexpected encryption format
gu: અનિચ્છનીય એનક્રિપ્શન બંધારણ

en: unexpected feature %d
gu: અનિચ્છનીય લક્ષણ %d

en: unexpected feature %s
gu: અનિચ્છનીય લક્ષણ %s

en: unexpected filesystem type %d
gu: અનિચ્છનીય ફાઇલસિસ્ટમ પ્રકાર %d

en: unexpected graphics type %d
gu: અનિચ્છનીય ગ્રાફિક્સ પ્રકાર %d

en: unexpected hostdev mode %d
gu: અનિચ્છનીય hostdev સ્થિતિ %d

en: unexpected hostdev type %d
gu: અનિચ્છનીય hostdev પ્રકાર %d

en: unexpected hub type %d
gu: અનિચ્છનીય હબ પ્રકાર %d

en: unexpected input bus type %d
gu: અનિચ્છનીય ઇનપુટ બસ પ્રકાર %d

en: unexpected input type %d
gu: અનિચ્છનીય ઇનપુટ પ્રકાર %d

en: unexpected interface type %d
gu: અનિચ્છનીય ઇન્ટરફેસ પ્રકાર %d

en: unexpected lifecycle action %d
gu: અનિચ્છનીય લાઇફસાયકલ %d

en: unexpected lifecycle value %d
gu: અનિચ્છનીય લાઇફસાયકલ કિંમત %d

en: unexpected memballoon model %d
gu: અનિચ્છનીય memballoon મોડલ %d

en: unexpected migration status in %s
gu: %s માં અનિચ્છનીય સ્થળાંતર પરિસ્થિતિ

en: unexpected mode %x for %s
gu: અનિચ્છનિય સ્થિતિ %x એ %s માટે

en: unexpected model type %d
gu: અનિચ્છનીય મોડલ પ્રકાર %d

en: unexpected net type %d
gu: અનિચ્છનીય નેટ પ્રકાર %d

en: unexpected net type %s
gu: અનિચ્છનીય નેટ પ્રકાર %s

en: unexpected number of snapshots < %u
gu: સ્નેપશોટની અનિચ્છનીય સંખ્યા < %u

en: unexpected number of snapshots > %u
gu: સ્નેપશોટની અનિચ્છનીય સંખ્યા < %u

en: unexpected pool type
gu: અનિચ્છનીય pool પ્રકાર

en: unexpected reply from info status: %s
gu: જાણકારી સ્થિતિમાંથી અનિચ્છનીય જવાબ: %s

en: unexpected rom bar value %d
gu: અનિચ્છનીય rom bar કિંમત %d

en: unexpected root element <%s> expecting <device>
gu: અનિચ્છનીય રુટ ઘટક <%s>, <device> ઇચ્છા રાખી રહ્યુ છે

en: unexpected root element <%s>, expecting <domain>
gu: અનિચ્છનીય રુટ ઘટક <%s>, <domain> ઇચ્છા રાખી રહ્યુ છે

en: unexpected root element <%s>, expecting <domstatus>
gu: અનિચ્છનીય રુટ ઘટક <%s>, <domstatus> ઇચ્છા રાખી રહ્યુ છે

en: unexpected root element <%s>, expecting <interface>
gu: અનિચ્છનીય રુટ ઘટક <%s>, <interface> ઇચ્છા રાખી રહ્યુ છે

en: unexpected root element <%s>, expecting <network>
gu: અનિચ્છનીય રુટ ઘટક <%s>, <network> ઇચ્છા રાખી રહ્યુ છે

en: unexpected root element <%s>, expecting <secret>
gu: અનિચ્છનીય રુટ ઘટક <%s>, <secret> ઇચ્છા રાખી રહ્યુ છે

en: unexpected root element, expecting <domain>
gu: અનિચ્છનીય રુટ ઘટક <s>, <domain> ઇચ્છા રાખી રહ્યુ છે

en: unexpected secret usage type %d
gu: અનિચ્છનીય ગુપ્તતા વપરાશટ પ્રકાર %d

en: unexpected security label type '%s'
gu: અનિચ્છનીય સુરક્ષા લેબલ પ્રકાર '%s'

en: unexpected smartcard type %d
gu: અનિચ્છનીય સ્માર્ટકાર્ડ પ્રકાર %d

en: unexpected smbios mode %d
gu: અનિચ્છનીય smbios સ્થિતિ %d

en: unexpected sound model %d
gu: અનિચ્છનીય સાઉન્ડ મોડલ %d

en: unexpected source mode %d
gu: અનિચ્છનીય સ્ત્રોત સ્થિતિ %d

en: unexpected storage mode for '%s'
gu: '%s' માટે અનિચ્છનીય સંગ્રહ સ્થિતિ

en: unexpected sysinfo type model %d
gu: અનિચ્છનીય sysinfo પ્રકાર મોડલ %d

en: unexpected timer mode %d
gu: અનિચ્છનીય ટાઇમર સ્થિતિ %d

en: unexpected timer name %d
gu: અનિચ્છનીય ટાઇમર નામ %d

en: unexpected timer tickpolicy %d
gu: અનિચ્છનીય ટાઇમર tickpolicy %d

en: unexpected timer track %d
gu: અનિચ્છનીય ટાઇમર ટ્રેક %d

en: unexpected type %d for field %s
gu: અનિચ્છનીય પ્રકાર %d એ ક્ષેત્ર %s માટે

en: unexpected value %s for on_crash
gu: on_crash માટે અનિચ્છનીય કિંમત %s

en: unexpected value %s for on_poweroff
gu: on_poweroff માટે અનિચ્છનીય કિંમત %s

en: unexpected value %s for on_reboot
gu: on_reboot માટે અનિચ્છનીય કિંમત %s

en: unexpected value from on_xend_start
gu: on_xend_start માંથી અનિચ્છનીય કિંમત

en: unexpected video model %d
gu: અનિચ્છનીય વિડિયો મોડલ %d

en: unexpected volume encryption secret type
gu: અનિચ્છનીય વોલ્યુમ એનક્રિપ્શન ખાનગી પ્રકાર

en: unexpected watchdog action %d
gu: અનિચ્છનીય watchdog ક્રિયા %d

en: unexpected watchdog model %d
gu: અનિચ્છનીય watchdog મોડલ %d

en: unexpectedly failed
gu: અનિચ્છનીય રીતે નિષ્ફળ

en: unimplemented parameter type %d
gu: અમલીકરણ ન થયેલ પરિમાણ પ્રકાર %d

en: unknown
gu: અજ્ઞાત

en: unknown %s action: %s
gu: અજ્ઞાત %s ક્રિયા: %s

en: unknown CPU syntax '%s'
gu: અજ્ઞાત CPU સિન્ટેક્ષ '%s'

en: unknown OS type
gu: અજ્ઞાત OS પ્રકાર

en: unknown OS type %s
gu: અજ્ઞાત OS પ્રકાર %s

en: unknown PCI device syntax '%s'
gu: અજ્ઞતા PCI ઉપકરણ સિન્ટેક્ષ '%s'

en: unknown PM state value %s
gu: અજ્ઞાત PM સ્થિતિ કિંમત %s

en: unknown SCSI host capability type '%s' for '%s'
gu: '%s' માટે અજ્ઞાત SCSI યજમાન હ ક્ષમતા પ્રકાર '%s'

en: unknown USB device syntax '%s'
gu: અજ્ઞાત USB ઉપકરણ સિન્ટેક્ષ '%s'

en: unknown accessmode '%s'
gu: અજ્ઞાત accessmode '%s'

en: unknown address type '%d'
gu: અજ્ઞાત સરનામાં પ્રકાર '%d'

en: unknown address type '%s'
gu: અજ્ઞાત સરનામાં પ્રકાર '%s'

en: unknown arp bonding validate %s
gu: અજ્ઞાત arp બોન્ડીંગ ચકાસણી %s

en: unknown auth type '%s'
gu: અજ્ઞાત સત્તાધિકરણ પ્રકાર '%s'

en: unknown authentication type %s
gu: અજ્ઞાત સત્તાધિકરણ પ્રકાર %s

en: unknown block IO status: %s
gu: અજ્ઞાત બ્લોક IO પરિસ્થિતિ: %s

en: unknown bonding mode %s
gu: અજ્ઞાત બોન્ડીંગ સ્થિતિ %s

en: unknown boot device '%s'
gu: અજ્ઞાત બુટ ઉપકરણ '%s'

en: unknown capability type '%d' for '%s'
gu: અજ્ઞાત ક્ષમતા પ્રકાર '%d' '%s' માટે

en: unknown capability type '%s'
gu: અજ્ઞાત ક્ષમતા પ્રકાર '%s'

en: unknown character device syntax %s
gu: અજ્ઞતા અક્ષર ઉપકરણ સિન્ટેક્ષ '%s'

en: unknown character device type: %s
gu: અજ્ઞાત અક્ષર ઉપકરણ પ્રકાર: %s

en: unknown chr device type '%s'
gu: અજ્ઞતા અક્ષર ઉપકરણ પ્રકાર '%s'

en: unknown clock adjustment '%s'
gu: અજ્ઞાત ઘડિયાળ ગોઠવણી '%s'

en: unknown clock basis '%s'
gu: અજ્ઞાત ઘડિયાળ આધાર '%s'

en: unknown clock offset '%s'
gu: અજ્ઞાત ઘડિયાળ ઓફસેટ '%s'

en: unknown codec type '%s'
gu: અજ્ઞતા કોડેક પ્રકાર '%s'

en: unknown codeset: '%s'
gu: અજ્ઞાત કોડસેટ: '%s'

en: unknown command: '%s'
gu: અજ્ઞાત આદેશ: '%s'

en: unknown connected value %s
gu: અજ્ઞાત જોડાયેલ કિંમત %s

en: unknown copypaste value '%s'
gu: અજ્ઞાત copypaste કિંમત '%s'

en: unknown default spice channel mode %s
gu: અજ્ઞાત મૂળભૂત સ્પાઇસ ચેનલ સ્થિતિ %s

en: unknown device type
gu: અજ્ઞાત ઉપકરણ પ્રકાર

en: unknown dhcp peerdns value %s
gu: અજ્ઞાત dhcp peerdns કિંમત %s

en: unknown disk bus type '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક બસ પ્રકાર '%s'

en: unknown disk cache mode '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક કેશ સ્થિતિ '%s'

en: unknown disk copy_on_read mode '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક copy_on_read સ્થિતિ '%s'

en: unknown disk device '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક ઉપકરણ '%s'

en: unknown disk error policy '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક ભૂલ પોલિસી '%s'

en: unknown disk event_idx mode '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક event_idx સ્થિતિ '%s'

en: unknown disk io mode '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક io સ્થિતિ '%s'

en: unknown disk ioeventfd mode '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક ioeventfd સ્થિતિ '%s'

en: unknown disk rawio setting '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક rawio સુયોજન '%s'

en: unknown disk read error policy '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક વાંચન ભૂલ પોલિસી '%s'

en: unknown disk snapshot driver '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક સ્નેપશોટ ડ્રાઇવર '%s'

en: unknown disk snapshot setting '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક સ્નેપશોટ સુયોજન '%s'

en: unknown disk tray status '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક ટ્રે પરિસ્થિતિ '%s'

en: unknown disk type '%s'
gu: અજ્ઞાત ડિસ્ક પ્રકાર '%s'

en: unknown domain modify action %d
gu: અજ્ઞાત ડોમેઇન બદલવાની ક્રિયા %d

en: unknown driver format value '%s'
gu: અજ્ઞાત ડ્રાઇવર બંધારણ કિંમત '%s'

en: unknown driver path '%s' specified (try vbox:///session)
gu: અજ્ઞાત ડ્રાઇવર પાથ '%s' સ્પષ્ટ થયેલ છે (vbox:///session નો પ્રયત્ન કરો)

en: unknown driver path '%s' specified (try vbox:///system)
gu: અજ્ઞાત ડ્રાઇવર પાથ '%s' સ્પષ્ટ થયેલ છે (vbox:///system નો પ્રયત્ન કરો)

en: unknown error
gu: અજ્ઞાત ભૂલ

en: unknown filesystem type '%s'
gu: અજ્ઞાત ફાઇલસિસ્ટમ પ્રકાર '%s'

en: unknown filesystem write policy '%s'
gu: અજ્ઞાત ફાઇલસિસ્ટમ લખાણ પોલિસી '%s'

en: unknown forwarding type '%s'
gu: અજ્ઞાત આગળ ધપાવાનો પ્રકાર '%s'

en: unknown fs driver type '%s'
gu: અજ્ઞાત fs ડ્રાઇવર પ્રકાર '%s'

en: unknown fullscreen value '%s'
gu: અજ્ઞાત સંપૂર્ણસ્ક્રીન કિંમત '%s'

en: unknown graphics device type '%s'
gu: અજ્ઞાત ગ્રાફિક્સ ઉપકરણ પ્રકાર '%s'

en: unknown graphics listen type '%s'
gu: અજ્ઞાત ગ્રાફિક સાંભળેલ પ્રકાર '%s'

en: unknown graphics type %s
gu: અજ્ઞાત ગ્રાફિક્સ પ્રકાર %s

en: unknown graphics type '%s'
gu: અજ્ઞાત ગ્રાફિક્સ પ્રકાર '%s'

en: unknown host
gu: અજ્ઞાત યજમાન

en: unknown host %s
gu: અજ્ઞાત યજમાન %s

en: unknown host device source address type '%s'
gu: અજ્ઞાત યજમાન ઉપકરણ સ્ત્રોત સરનામાં પ્રકાર '%s'

en: unknown hostdev mode '%s'
gu: અજ્ઞાત hostdev સ્થિતિ '%s'

en: unknown hub device type '%s'
gu: અજ્ઞતા હબ ઉપકરણ પ્રકાર '%s'

en: unknown input bus type '%s'
gu: અજ્ઞાત ઇનપુટ બસ પ્રકાર '%s'

en: unknown input device type '%s'
gu: અજ્ઞાત ઇનપુટ ઉપકરણ પ્રકાર '%s'

en: unknown interface event_idx mode '%s'
gu: અજ્ઞાત ઇન્ટરફેસ event_idx સ્થિતિ '%s'

en: unknown interface ioeventfd mode '%s'
gu: અજ્ઞાત ઇન્ટરફેસ ioeventfd સ્થિતિ '%s'

en: unknown interface link state '%s'
gu: અજ્ઞાત ઇન્ટરફેસ કડી સ્થિતિ '%s'

en: unknown interface startmode %s
gu: અજ્ઞાત ઇન્ટરફેસ શરૂઆતની સ્થિતિ %s

en: unknown interface type %s
gu: અજ્ઞાત ઇન્ટરફેસ પ્રકાર %s

en: unknown interface type '%s'
gu: અજ્ઞાત ઇન્ટરફેસ પ્રકાર '%s'

en: unknown lifecycle type %s
gu: અજ્ઞાત લાઇફસાયકલ પ્રકાર %s

en: unknown localtime offset %s
gu: અજ્ઞાત સ્થાનિકસમય ઓફસેટ %s

en: unknown memory balloon model '%s'
gu: અજ્ઞાત મેમરી બલુન મોડલ '%s'

en: unknown metadata type
gu: અજ્ઞાત મેટાડેટા પ્રકાર

en: unknown migration protocol
gu: અજ્ઞાત સ્થળાંતર પ્રોટોકોલ

en: unknown mii bonding carrier %s
gu: અજ્ઞાત mii બોન્ડીંગ કેરિયર %s

en: unknown mirror format value '%s'
gu: અજ્ઞાત મિરર બંધારણ કિંમત '%s'

en: unknown mouse mode value '%s'
gu: અજ્ઞાત માઉસ સ્થિતિ કિંમત '%s'

en: unknown parameter type: %d
gu: અજ્ઞાત પરિમાણ પ્રકાર: %d

en: unknown partition type
gu: અજ્ઞાત પાર્ટીશન પ્રકાર

en: unknown pci source type '%s'
gu: અજ્ઞાત pci સ્ત્રોત પ્રકાર '%s'

en: unknown pool format number %d
gu: અજ્ઞાત પુલ બંધારણ નંબર %d

en: unknown pool format type %s
gu: અજ્ઞાત પુલ બંધારણ પ્રકાર %s

en: unknown procedure: %d
gu: અજ્ઞાત પ્રક્રિયા: %d

en: unknown protocol type '%s'
gu: અજ્ઞાત પ્રોટોકોલ પ્રકાર '%s'

en: unknown redirdev bus '%s'
gu: અજ્ઞાત redirdev બસ '%s'

en: unknown redirdev character device type '%s'
gu: અજ્ઞાત redirdev અક્ષર ઉપકરણ પ્રકાર '%s'

en: unknown rom bar value '%s'
gu: અયોગ્ય rom bar કિંમત '%s'

en: unknown root element for nw filter
gu: nw ફિલ્ટર માટે અજ્ઞાત રુટ ઘટક

en: unknown root element for storage pool
gu: સંગ્રહ પુલ માટે અત્રાત રુટ ઘટક

en: unknown root element for storage vol
gu: સંગ્રહ vol માટે અજ્ઞાત રુટ ઘટક

en: unknown root element for volume encryption information
gu: વોલ્યુમ એનક્રિપ્શન જાણકારી માટે અજ્ઞાત રુટ ઘટક

en: unknown rule action attribute value
gu: અજ્ઞાત નિયમ ક્રિયા ગુણધર્મ કિંમત

en: unknown rule direction attribute value
gu: અજ્ઞાત નિયમ દિશા ગુણધર્મ કિંમત

en: unknown s-expression kind %d
gu: અજ્ઞાત પ્રક્રિયા: %d

en: unknown secret usage type
gu: અજ્ઞાત ગુપ્તતા વપરાશ પ્રકાર

en: unknown secret usage type %s
gu: અજ્ઞાત ગુપ્તતા વપરાશ પ્રકાર %s

en: unknown smartcard device mode: %s
gu: અજ્ઞાત સ્માર્ટકાર્ડ ઉપકરણ સ્થિતિ: %s

en: unknown smartcard mode
gu: અજ્ઞાત સ્માર્ટકાર્ડ સ્થિતિ

en: unknown smartcard type %d
gu: અજ્ઞાત સ્માર્ટકાર્ડ પ્રકાર %d

en: unknown smbios mode '%s'
gu: અજ્ઞાત smbios સ્થિતિ '%s'

en: unknown sound model '%s'
gu: અજ્ઞાત સાઉન્ડ મોડલ '%s'

en: unknown spice channel mode %s
gu: અજ્ઞાત સ્પાઇસ ચેનલ સ્થિતિ %s

en: unknown spice channel name %s
gu: અજ્ઞાત સ્પાઇસ ચેનલ નામ '%s'

en: unknown spice image compression %s
gu: અજ્ઞાત સ્પાઇસ ઇમેજ સંકોચન %s

en: unknown spice jpeg compression %s
gu: અજ્ઞાત સ્પાઇસ jpeg સંકોચન %s

en: unknown spice streaming mode
gu: અજ્ઞાત સ્પાઇસ સ્ટ્રીમીંગ સ્થિતિ

en: unknown spice zlib compression %s
gu: અજ્ઞાત સ્પાઇસ zlib સંકોચન %s

en: unknown startupPolicy value '%s'
gu: અજ્ઞાત startupPolicy કિંમત '%s'

en: unknown storage capability type '%s' for '%s'
gu: '%s' માટે અજ્ઞાત સગ્રહ ક્ષમતા પ્રકાર '%s'

en: unknown storage file format %d
gu: અજ્ઞાત સગ્રહ ફાઇલ બંધારણ %d

en: unknown storage pool type %s
gu: અજ્ઞાત સગ્રહ પુલ પ્રકાર %s

en: unknown storage vol backing store type %d
gu: અજ્ઞાત સંગ્રહ vol બેકીંગ સંગ્રહ પ્રકાર %d

en: unknown storage vol type %d
gu: અજ્ઞાત સગ્રહ vol પ્રકાર %d

en: unknown suffix '%s'
gu: અજ્ઞાત માપ એકમો '%s'

en: unknown sysinfo type '%s'
gu: અજ્ઞાત sysinfo પ્રકાર '%s'

en: unknown target type '%s' specified for character device
gu: અક્ષર ઉપકરણ માટે અજ્ઞાત લક્ષ્ય પ્રકાર '%s' સ્પષ્ટ થયેલ છે

en: unknown timer mode '%s'
gu: અજ્ઞાત ટાઇમર સ્થિતિ '%s'

en: unknown timer name '%s'
gu: અજ્ઞાત ટાઇમર નામ '%s'

en: unknown timer present value '%s'
gu: અજ્ઞાત ટાઇમર હાલની કિંમત '%s'

en: unknown timer tickpolicy '%s'
gu: અજ્ઞાત ટાઇમર tickpolicy '%s'

en: unknown timer track '%s'
gu: અજ્ઞાત ટાઇમર ટ્રેક '%s'

en: unknown type '%s'
gu: અજ્ઞાત પ્રકાર '%s'

en: unknown type '%s' in interface's <actual> element
gu: ઇન્ટરફેસનાં <actual> ઘટકમાં અજ્ઞાત પ્રકાર '%s'

en: unknown type presented to host for character device: %s
gu: અક્ષર ઉપકરણ માટે યજમાનમાં હાજર થયેલ અજ્ઞાત પ્રકાર: %s

en: unknown usb source type '%s'
gu: અજ્ઞાત usb સ્ત્રોત પ્રકાર '%s'

en: unknown value for attribute eoi: %s
gu: ગુણધર્મ eoi માટે અજ્ઞાત કિંમત: %s

en: unknown video adapter type '%s'
gu: અજ્ઞાત વિડિયો એડપ્ટર પ્રકાર '%s'

en: unknown video model '%s'
gu: અજ્ઞાત વિડિયો મોડલ '%s'

en: unknown virt type
gu: અજ્ઞાત virt પ્રકાર

en: unknown virt type in domain definition '%d'
gu: ડોમેઇન વ્યાખ્યા '%d' માં અજ્ઞાત virt પ્રકાર

en: unknown virtualport type %s
gu: અજ્ઞાત વર્ચ્યુઅલપોર્ટ પ્રકાર %s

en: unknown volume encryption format
gu: અજ્ઞાત વોલ્યુમ એનક્રિપ્શન બંધારણ

en: unknown volume encryption format type %s
gu: અજ્ઞાત વોલ્યુમ એનક્રિપ્શન બંધારણ પ્રકાર %s

en: unknown volume encryption secret type
gu: અજ્ઞાત વોલ્યુમ એનક્રિપ્શન ખાનગી પ્રકાર

en: unknown volume encryption secret type %s
gu: અજ્ઞાત વોલ્યુમ એનક્રિપ્શન ખાનગી પ્રકાર %s

en: unknown volume format number %d
gu: અજ્ઞાત વોલ્યુમ બંધારણ નંબર %d

en: unknown volume format type %s
gu: અજ્ઞાત વોલ્યુમ બંધારણ પ્રકાર %s

en: unknown watchdog action '%s'
gu: અજ્ઞાત watchdog ક્રિયા '%s'

en: unknown watchdog model '%s'
gu: અજ્ઞાત watchdog મોડલ '%s'

en: unlimited
gu: અમર્યાદિત

en: unlink("%s")
gu: કડી કરો નહિં("%s")

en: unpaused
gu: અટકાવેલ નથી

en: unrecognized format '%s'
gu: બિનઓળખાયેલ બંધારણ '%s'

en: unrecognized format of block job information
gu: બ્લોક જૉબ જાણકારીનું બિનઓળખાયેલ બંધારણ

en: unrecognized network update command code %d
gu: બિનઓળખાયેલ નેટવર્ક સુધારો આદેશ કોડ %d

en: unrecognized virtio-net-pci 'tx' option
gu: બિનઓળખાયેલ virtio-net-pci 'tx' વિકલ્પ

en: unspecified error
gu: અસ્પષ્ટ ભૂલ

en: unsupported SSH key type
gu: બિનઆધારભૂત SSH કી પ્રકાર

en: unsupported XML element %s
gu: બિનઆધારિત XML ઘટક %s

en: unsupported algorithm %d
gu: બિનઆધારભૂત અલ્ગોરિધમ %d

en: unsupported authentication type %d
gu: બિનઆધારિત સત્તાધિકરણ પ્રકાર %d

en: unsupported chardev '%s'
gu: બિનઆધારભૂત chardev '%s'

en: unsupported chr device type %d
gu: બિનઆધારિત અક્ષર ઉપકરણ પ્રકાર %d

en: unsupported chr device type '%s'
gu: બિનઆધારભૂત chr ઉપકરણ પ્રકાર '%s'

en: unsupported clock basis '%s'
gu: બિનઆધારભૂત ઘડિયાળ આધાર '%s'

en: unsupported clock offset '%s'
gu: બિનઆધારિત ઘડિયાળ ઓફસેટ '%s'

en: unsupported clock offset='%s'
gu: બિનઆધારિત ઘડિયાળ ઓફસેટ='%s'

en: unsupported config type %s
gu: બિનઆધારિત રૂપરેખાંકન પ્રકાર %s

en: unsupported configuration
gu: બિનઆધારિત રૂપરેખાંકન

en: unsupported configuration: %s
gu: બિનઆધારિત રૂપરેખાંકન: %s

en: unsupported console target type %s
gu: બિનઆધારભૂત કન્સોલ લક્ષ્ય પ્રકાર %s

en: unsupported data type '%c' for arg '%s'
gu: બિનઆધારભૂત માહિતી પ્રકાર '%c' દલીલ '%s' માટે

en: unsupported device type
gu: બિનઆધારિત ઉપકરણ પ્રકાર

en: unsupported device type in network %s interface pool
gu: નેટવર્ક %s ઇન્ટરફેસ પુલમાં બિનઆધારભૂત ઉપકરણ પ્રકાર

en: unsupported disk bus '%s' with device setup
gu: ઉપકરણ સુયોજન સાથે બિનઆધારિત ડિસ્ક બસ '%s'

en: unsupported disk driver type for '%s'
gu: '%s' માટે બિનઆધારિત ડિસ્ક ડ્રાઇવર પ્રકાર

en: unsupported disk type %s
gu: બિનઆધારભૂત ડિસ્ક પ્રકાર %s

en: unsupported disk type '%s'
gu: બિનઆધારિત ડિસ્ક પ્રકાર '%s'

en: unsupported driver name '%s' for disk '%s'
gu: ડિસ્ક '%s' માટે બિનઆધારિત ડ્રાઇવર નામ '%s'

en: unsupported element '%s' of 'origstates'
gu: 'origstates' નું બિનઆધારભૂત ઘટક '%s'

en: unsupported event ID %d
gu: બિનઆધારભૂત ઘટના ID %d

en: unsupported failure action: '%s'
gu: બિનઆધારભૂત નિષ્ફળ ક્રિયા: '%s'

en: unsupported flags (0x%lx) in function %s
gu: બિનઆધારભૂત ફ્લેગ (0x%lx) વિધેય %s માં

en: unsupported flags (0x%x)
gu: બિનઆધારભૂત ફ્લેગ (0x%x)

en: unsupported flags: (0x%x)
gu: બિનઆધારભૂત ફ્લેગ: (0x%x)

en: unsupported graphics type '%s'
gu: બિનઆધારભૂત ગ્રાફિક્સ પ્રકાર '%s'

en: unsupported in dom interface < 4
gu: dom interface < 4 આધારભૂત નથી

en: unsupported in dom interface < 5
gu: ડોમેઇન ઇન્ટરફેસમાં બિનઆધારભૂત < 5 આધારભૂત નથી

en: unsupported in sys interface < 4
gu: sys ઇન્ટરફેસમાં બિનઆધારભૂત < 4

en: unsupported in xendConfigVersion < 4
gu: xendConfigVersion < 4 આધારભૂત નથી

en: unsupported input bus %s
gu: બિનઆધારિત ઇનપુટ બસ %s

en: unsupported monitor type '%s'
gu: બિનઆધારિત મોનિટર પ્રકાર '%s'

en: unsupported network type %d
gu: બિનઆધારિત નેટવર્ક પ્રકાર %d

en: unsupported option
gu: બિનઆધારભૂત વિકલ્પ

en: unsupported option '-%c'. See --help.
gu: બિનઆધારભૂત વિકલ્પ '-%c'. --help જુઓ.

en: unsupported path, use xvdN, hdN, or sdN for domain %d
gu: બિનઆધારભૂત પાથ, ડોમેઇન %d માટે xvdN, hdN, અથવા sdN વાપરો

en: unsupported pit tickpolicy '%s'
gu: બિનઆધારભૂત pit tickpolicy '%s'

en: unsupported protocol family '%s'
gu: બિનઆધારિત પ્રોટોકોલ કુટુંબ %s

en: unsupported protocol type %s
gu: બિનઆધારભૂત પ્રોટોકોલ પ્રકાર %s

en: unsupported rtc tickpolicy '%s'
gu: બિનઆધારભૂત rtc tickpolicy '%s'

en: unsupported rtc timer tickpolicy '%s'
gu: બિનઆધારભૂત rtc ટાઇમર tickpolicy '%s'

en: unsupported rtc timer track '%s'
gu: બિનઆધારભૂત rtc ટાઇમર ટ્રેક '%s'

en: unsupported storage vol type %d
gu: બિનઆધારિત સંગ્રહ vol પ્રકાર %d

en: unsupported timer type (name) '%s'
gu: બિનઆધારભૂત ટાઇમર પ્રકાર (નામ) '%s'

en: unsupported type '%s' in interface's <actual> element
gu: ઇન્ટરફેસનાં <actual> ઘટકમાં બિનઆધારભૂત પ્રકાર '%s'

en: unsupported usb disk type for '%s'
gu: '%s' માટે બિનઆધારિત usb ડિસ્ક પ્રકાર

en: unsupported volume encryption format %d
gu: બિનઆધારિત વોલ્યુમ એનક્રિપ્શન બંધારણ %d

en: unterminated number
gu: નહિં તૂટેલ અંક

en: unterminated string
gu: નહિં તૂટેલ શબ્દમાળા

en: update device from an XML file
gu: XML ફાઇલમાંથી ઉપકરણને સુધારો

en: update guest CPU according to host CPU
gu: યજમાન CPU ને અનુસાર મહેમાન CPU ને સુધારો

en: upload a file into a volume
gu: વોલ્યુમમાં ફાઇલ અપલોડ કરો

en: usage:
gu: વપરાશ:

en: usb address needs bus id
gu: usb સરનામાંને બસ id ની જરૂર છે

en: usb address needs device id
gu: usb સરનામાં ને ઉપકરણ id ની જરૂર છે

en: usb product needs id
gu: usb પ્રોડક્ટને id ની જરૂર છે

en: usb vendor needs id
gu: usb વિક્રેતા ને id ની જરૂર છે

en: usb-hub not supported by QEMU binary
gu: QEMU બાઇનરી દ્દારા usb-hub આધારભૂત નથી

en: usb_add not supported in JSON mode
gu: JSON સ્થિતિમાં usb_add એ આધારભૂત નથી

en: use multifunction pci under specified address
gu: સ્પષ્ટ થયેલ સરનામાં હેઠળ multifunction pci ને વાપરો

en: user
gu: વપરાશકર્તા

en: user:
gu: વપરાશકર્તા:

en: using unix socket and remote server '%s' is not supported.
gu: unix સોકેટ અને દૂરસ્થ સર્વર '%s' ને વાપરવાનું  આધારભૂત નથી.

en: uuidstr in %s must be a valid UUID
gu: %s માં uuidstr એ યોગ્ય UUID હોવુ જ જોઇએ

en: vCPU count exceeds maximum: %d > %d
gu: vCPU ગણતરી મહત્તમ કરતા વધારે છે: %d > %d

en: vCPU map buffer length exceeds maximum: %d > %d
gu: vCPU મેપ બફર લંબાઇ મહત્તમ કરતા વધારે છે: %d > %d

en: vCenter IP address %s too big for destination
gu: vCenter IP સરનામું %s અંતિમ મુકામ માટે ઘણુ લાંબુ છે

en: value for typeid out of range
gu: સીમા ની બહાર typeid માટે કિંમત

en: value of managerid out of range
gu: સીમા ની બહાર managerid ની કિંમત

en: value of typeidversion out of range
gu: સીમા ની બહાર typeidversion ની કિંમત

en: value too large: %llu%s
gu: કિંમત ઘણી લાંબી છે: %llu%s

en: vcpu id must be less than maxvcpus
gu: vcpu id એ maxvcpus કરતા ઓછુ જ હોવુ જોઇએ

en: vcpu id value -1 is not allowed for vcpupin
gu: vcpu id કિંમત -1 ને vcpupin માટે પરવાનગી મળેલ નથી

en: vcpu number
gu: vcpu નંબર

en: vcpu number out of range %d > %d
gu: સીમા %d ની બહાર vcpu નંબર> %d

en: vcpupin nodes must be less than maxvcpus
gu: vcpupin નોડ maxvcpus કરતા નાનુ હોવુ જ જોઇએ

en: vcpupin: Invalid or missing vCPU number.
gu: vcpupin: અયોગ્ય અથવા ગુમ થયેલ vCPU નંબર.

en: vcpupin: Invalid vCPU number.
gu: vcpupin: અયોગ્ય vCPU નંબર.

en: vcpupin: Missing cpulist.
gu: vcpupin: ગુમ થયોલ cpulist.

en: vcpupin: failed to get domain information.
gu: vcpupin: ડોમેઇન જાણકારીને મેળવવામાં નિષ્ફળતા.

en: vendor cannot be 0.
gu: વેન્ડર ને 0 કરી શકાતુ નથી.

en: vendor id is invalid
gu: વિક્રેતા id અયોગ્ય છે

en: vendor_id must be exactly %d characters long
gu: vendor_id ઓછામાં ઓછો %d અક્ષરો લાંબા હોવા જોઇએ

en: version mismatch (actual %x, expected %x)
gu: આવૃત્તિ અસંતુલન (વાસ્તવિક %x, અપેક્ષિત %x)

en: version mismatch in event (actual %x, expected %x)
gu: ઘટનામાં આવૃત્તિ બંધબેસતી નથી (વાસ્તવિક %x, અપેક્ષિત %x)

en: version parsing error
gu: આવૃત્તિ પદચ્છેદન ભૂલ

en: vhost-net is not supported with this QEMU binary
gu: vhost-net એ આ QEMU બાઇનરી સાથે આધારભૂત નથી

en: vhost-net is only supported for virtio network interfaces
gu: vhost-net એ ફક્ત virtio નેટવર્ક ઇન્ટરફેસ માટે આધારભૂત નથી

en: vhost-net was requested for an interface, but is unavailable
gu: vhost-net એ ઇન્ટરફેસ માટે માંગણી થયેલ હતુ, પરંતુ બિનઉપલબ્ધ છે

en: video type %s is not supported with QEMU
gu: વિડિયો પ્રકાર %s QEMU સાથે આધારભૂત નથી

en: video type %s is not supported with this QEMU
gu: વિડિયો પ્રકાર %s આ QEMU સાથે આધારભૂત નથી

en: video type %s is only valid as primary video card
gu: વિડિયો પ્રકાર %s એ ફક્ત પ્રાથમિક વિડિયો કાર્ડ તરીકે યોગ્ય છે

en: virAsprintf failed (errno %d)
gu: virAsprintf નિષ્ફળ (errno %d)

en: virDirCreate is not implemented for WIN32
gu: virDirCreate નું WIN32 માટે અમલીકરણ થયેલ નથી

en: virDomainGetXMLDesc with secure flag
gu: સુરક્ષા ફ્લેગ સાથે virDomainGetXMLDesc

en: virDomainSaveImageGetXMLDesc with secure flag
gu: સુરક્ષિત ફ્લેગ સાથે virDomainSaveImageGetXMLDesc

en: virDomainSnapshotGetXMLDesc with secure flag
gu: સુરક્ષા ફ્લેગ સાથે virDomainSnapshotGetXMLDesc

en: virExec is not implemented for WIN32
gu: virExec એ WIN32 માટે અમલીકરણ થયેલ નથી

en: virFileOpenAs is not implemented for WIN32
gu: virFileOpenAs નું WIN32 માટે અમલીકરણ થયેલ નથી

en: virFileWrapperFd unsupported on this platform
gu: આ પ્લેટફોર્મ પર બિનઆધારભૂત virFileWrapperFd

en: virGetGroupID is not available
gu: virGetGroupID ઉપલબ્ધ નથી

en: virGetGroupName is not available
gu: virGetGroupName ઉપલબ્ધ નથી

en: virGetUserCacheDirectory is not available
gu: virGetUserCacheDirectory ઉપલબ્ધ નથી

en: virGetUserConfigDirectory is not available
gu: virGetUserConfigDirectory ઉપલબ્ધ નથી

en: virGetUserDirectory is not available
gu: virGetUserDirectory ઉપલબ્ધ નથી

en: virGetUserID is not available
gu: virGetUserID ઉપલબ્ધ નથી

en: virGetUserName is not available
gu: virGetUserName ઉપલબ્ધ નથી

en: virGetUserRuntimeDirectory is not available
gu: virGetUserRuntimeDirectory ઉપલબ્ધ નથી

en: virInterfaceDefFormat missing interface name
gu: virInterfaceDefFormat ગેરહાજર ઇન્ટરફેસ નામ

en: virInterfaceDefFormat unknown startmode
gu: virInterfaceDefFormat અજ્ઞાત startmode

en: virNWFilterDHCPSnoopReq ifname map failed on interface "%s" key "%s"
gu: virNWFilterDHCPSnoopReq ifname મેપ ઇન્ટરફેસ "%s" કી "%s" પર નિષ્ફળ

en: virNWFilterDHCPSnoopReq req add failed on interface "%s" ifkey "%s"
gu: virNWFilterDHCPSnoopReq req ઇન્ટરફેસ "%s" ifkey "%s" પર ઉમેરવાનું નિષ્ફળ.

en: virNWFilterDHCPSnoopReq virThreadCreate failed on interface '%s'
gu: virNWFilterDHCPSnoopReq virThreadCreate ઇન્ટરફેસ '%s' પર નિષ્ફળ

en: virNWFilterDHCPSnoopReq: can't copy variables on if %s
gu: virNWFilterDHCPSnoopReq: ચલોની નકલ કરી શકાતુ નથી જો %s હોય

en: virNWFilterSnoopLeaseFileLoad req add failed on interface "%s"
gu: virNWFilterSnoopLeaseFileLoad req ને ઇન્ટરફેસ "%s" પર ઉમેરવાનું નિષ્ફળ

en: virNWFilterSnoopListDel failed
gu: virNWFilterSnoopListDel નિષ્ફળ

en: virNWFilterSnoopReqNew called with invalid key "%s" (%zu)
gu: અયોગ્ય કી "%s" (%zu) સાથે virNWFilterSnoopReqNew કહેવાય છે

en: virRun is not implemented for WIN32
gu: virRun એ WIN32 માટે અમલીકરણ થયેલ નથી

en: virSetUIDGID is not available
gu: virSetUIDGID ઉપલબ્ધ નથી

en: virVMXContext has no formatFileName function set
gu: virVMXContext પાસે formatFileName વિધેય સુયોજન નથી

en: virVMXContext has no parseFileName function set
gu: virVMXContext પાસે parseFileName વિધેય સુયોજન નથી

en: virtio channel requires QEMU to support -device
gu: -device ને આધાર આપવા માટે virtio ચેનલ ને QEMU ની જરૂર છે

en: virtio only support device address type 'PCI'
gu: virtio ફક્ત ઉપકરણ સરનામાં પ્રકાર 'PCI' ને આધાર આપે છે

en: virtio serial device has invalid address type
gu: virtio શ્રેણી ઉપકરણ પાસે અયોગ્ય સરનામાં પ્રકાર છે

en: virtio-net-pci 'tx' option not supported in this QEMU binary
gu: virtio-net-pci 'tx' વિકલ્પ આ QEMU બાઇનરીમાં આધારભૂત નથી

en: vlan interface misses name attribute
gu: vlan ઇન્ટરફેસ એ નામ ગુણધર્મને ગુમ કરે છે

en: vlan interface misses the tag attribute
gu: vlan ઇન્ટરફેસ ટેગ ગુણધર્મને ગુમ કરે છે

en: vlan interface misses the vlan element
gu: vlan ઇન્ટરફેસ vlan ઘટકને ગુમ કરે છે

en: vlan misses the tag name
gu: vlan એ ટેગ નામ ને ગુમ કરે છે

en: vlan trunking is not supported by SR-IOV network devices
gu: vlan ટ્રન્કીંગ SR-IOV નેટવર્ક ઉપકરણો દ્દારા આધારભૂત નથી

en: vnc display
gu: vnc ડિસ્પ્લે

en: vnc graphics are not supported with this QEMU
gu: vnc ગ્રાફિક્સ એ આ QEMU સાથે આધારભૂત નથી

en: vol information in XML
gu: XML માં vol જાણકારી

en: vol name, key or path
gu: vol નામ, કી અથવા પાથ

en: volume '%s' is still being allocated.
gu: વોલ્યુમ '%s' હજુ પણ ફાળવેલ છે.

en: volume key or path
gu: વોલ્યુમ કી અથવા પાથ

en: volume name or key
gu: વોલ્યુમ નામ અથવા કી

en: volume name or path
gu: વોલ્યુમ નામ અથવા પાથ

en: volume usage specified, but volume path is missing
gu: વોલ્યુમ વપરાશ સ્પષ્ટ થયેલ છે, પરંતુ વોલ્યુમ પાથ ગુમ થયેલ છે

en: wait for job to finish
gu: સમાપ્ત કરવા માટે જૉબ માટે રાહ જુઓ

en: warning
gu: ચેતવણી

en: watch already tracked
gu: watch  પહેલાથી જ ટ્રેક થયેલ છે

en: watchdog must contain model name
gu: watchdog એ મોડલ નામને સમાવવું જ જોઇએ

en: weight for XEN_CREDIT
gu: XEN_CREDIT માટે મૂલ્ય

en: where to dump the core
gu: મૂળને ક્યાં ડમ્પ કરવું

en: where to save the data
gu: માહિતીને ક્યાં સંગ્રહવી

en: where to store the screenshot
gu: સ્ક્રીનશોટને ક્યાં સંગ્રહવો છે

en: wipe a vol
gu: vol ને કાઢી નાંખો

en: wipe data on the removed volumes
gu: દૂર થયેલ વોલ્યુમો પર માહિતી ભૂંસો

en: wiping algorithm %d not supported
gu: wiping અલ્ગોરિધમ %d આધારભૂત નથી

en: with --wait, display the progress
gu: --wait સાથે, પ્રગતિ દર્શાવો

en: write failed: %s
gu: લખવાનું નિષ્ફળ: %s

en: write: %s: failed to write to temporary file: %s
gu: લખો: %s: કામચલાઉ ફાઇલને લખવામાં નિષ્ફળ: %s

en: xen bus does not support %s input device
gu: xen bus %s ઇનપુટ ઉપકરણ ને આધાર આપતુ નથી

en: xenDaemonDomainMigrate: Xen does not support bandwidth limits during migration
gu: xenDaemonDomainMigrate: Xen એ ફેરબદલ દરમિયાન બેન્ડવિથ મર્યાદાઓ આધાર આપતી નથી

en: xenDaemonDomainMigrate: Xen does not support renaming domains during migration
gu: xenDaemonDomainMigrate: Xen એ ફેરબદલ દરમિયાન ડોમેઇનને ફરી નામ આપવાનું આધાર આપતી નથી

en: xenDaemonDomainMigrate: a hostname must be specified in the URI
gu: xenDaemonDomainMigrate: યજમાનનામ URI માં સ્પષ્ટ થયેલ હોવુ જ જોઇએ

en: xenDaemonDomainMigrate: invalid port number
gu: xenDaemonDomainMigrate: અયોગ્ય પોર્ટ નંબર

en: xenDaemonDomainMigrate: only xenmigr:// migrations are supported by Xen
gu: xenDaemonDomainMigrate: ફક્ત xenmigr:// migrations એ Xen દ્દારા આધારભૂત છે

en: xenDaemonDomainMigrate: unsupported flag
gu: xenDaemonDomainMigrate: બિનઆધારિત ફ્લેગ

en: xenDaemonDomainMigrate: xend cannot migrate paused domains
gu: xenDaemonDomainMigrate: xend એ અટકેલ ડોમેઇનને સ્થળાંતર કરી શકતુ નથી

en: xenDaemonGetAutostart failed to find this domain
gu: xenDaemonGetAutostart આ ડોમેઇનને શોધવા માટે નિષ્ફળ

en: xenDaemonSetAutostart failed to find this domain
gu: xenDaemonSetAutostart એ આ ડોમેઇન ને શોધવા માટે નિષ્ફળ

en: xend_post: error from xen daemon: %s
gu: xend_post: xen daemon માંથી ભૂલ: %s

en: xml data file to export from
gu: માંથી નિકાસ કરવા માટે xml માહિતી ફાઇલ

en: xml modification unsupported
gu: xml બદલાવ બિનઆધારભૂત

en: xsd:dateTime value '%s' has unexpected format
gu: xsd:dateTime કિંમત '%s' પાસે અનિચ્છનીય બંધારણ છે

en: xsd:dateTime value '%s' too long for destination
gu: xsd:dateTime કિંમત '%s' લક્ષ્ય માટે ઘણુ લાંબુ છે

en: y - yes, start editor again
gu: y - હાં, ફરી સંપાદકને શરૂ કરો

en: yes
gu: હા
